Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja obchody Wielkanocy rozpoczęły się przed północą - uroczystą procesją wokół cerkwi i biciem dzwonów. Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Chrześcijanie obrządku wschodniego, zgodnie z kalendarzem juliańskim obchodzą w niedzielę Wielkanoc. W Szczecinie świętują grekokatolicy i prawosławni.
W cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja obchody Wielkanocy rozpoczęły się przed północą - uroczystą procesją wokół cerkwi i biciem dzwonów. Potem wierni wzięli udział w paschalnej jutrzni i pierwszej świątecznej liturgii. W cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem Opieki Matki Bożej trwa uroczysta jutrznia Zmartwychwstania i pierwsza Eucharystia.

- Zmartwychwstanie Chrystusa to nie dawna historia, to dzieje się na naszych oczach - mówi ks. Robert Rosa z parafii greckokatolickiej w Szczecinie. - To Zmartwychwstanie jego ma odniesienie też do naszego życia, że tak jak on zmartwychwstał my możemy żyć wiecznym życiem. Razem z nim. Dlatego te piękne hymny są śpiewane w naszej tradycji w tych paschalnych dniach. Zmartwychwstanie Twoje Chryste, Zbawicielu. Aniołowie opiewają na niebiosach. Pozwól i nam czystym sercem Ciebie chwalić.

- Nie ma ważniejszego momentu dla chrześcijanina niż zmartwychwstanie - podkreśla ks. Paweł Stefanowski z parafii prawosławnej. - Chciałbym, żeby radość paschalna trwała przy człowieku cały rok. Św. Serafin z Sarowa, jeden z bardziej znanych świętych w świecie słowiańskim, ale także greckim, zwykł witać się z każdym człowiekiem przez cały rok "Chrystus Zmartwychwstał" i tego życzę. Radości paschalnej przez cały rok.

Po nabożeństwach w cerkwi wierni rozpoczynają śniadanie wielkanocne, które zaczyna się od dzielenia pokarmami poświęconymi w Wielką Sobotę. Na stole dominują jajka, potrawy mięsne i ciasta, czyli wszystko to, co było zabronione w czasie 40-dniowego postu, poprzedzającego święto.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-04-10, godz. 10:46 "To bardzo przyjemne, że ktoś o nas pamięta" [ZDJĘCIA] Wielkanocna edycja akcji 'Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach' zakończona. Polacy mieszkający na Litwie otrzymali w ramach niej około 600 paczek z żywnością i słodyczami. » więcej 2017-04-09, godz. 09:43 Święto młodzieży w Goleniowie. Trwają zapisy W Niedzielę Palmową od 1986 r. obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży na poziomie diecezjalnym. Trwają zapisy na Archidiecezjalne Dni Młodych, które w długi majowy weekend odbędą się w Goleniowie. » więcej 2017-04-09, godz. 08:17 Niedziela Palmowa rozpoczyna okres najważniejszych wydarzeń dla chrześcijan Dziś Niedziela Palmowa u katolików nazywana też Niedzielą Męki Pańskiej. To dzień, w którym Kościół Katolicki upamiętnia wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Według biblijnego przekazu, ludzie witający Jezusa wybiegli naprzeciw niego… » więcej 2017-04-08, godz. 09:31 Ekstremalny wysiłek dla ducha i ciała [ZDJĘCIA] Około 200 osób wyruszyło w piątek wieczorem w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w Szczecinie. » więcej 2017-03-28, godz. 14:02 Wspomnienie ks. Prymy i nagrody dla wolontariuszy Caritas Swój czas i serce dzielił z wolontariuszami i ubogimi. We wtorek minęła 10. rocznica śmierci pierwszego dyrektora Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. Piotra Prymy. Tworzył struktury Caritas na Pomorzu Zachodnim i przez… » więcej 2017-03-26, godz. 15:01 Chcą zbudować dom dla niepełnosprawnych Grupa wolontariuszy chce zbudować w Szczecinie dom dla niepełnosprawnych. Wzorem jest francuska wspólnota L’Arche, która od pół wieku prowadzi takie placówki. » więcej 2017-03-26, godz. 11:32 Chcesz pomóc potrzebującym na święta? Caritas proponuje Skarbonkę Miłosierdzia Skarbonka Miłosierdzia to pomysł Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na pomoc ludziom ubogim przed świętami. » więcej 2017-03-25, godz. 20:41 25 lat metropolii. Uroczystości w katedrze [ZDJĘCIA] Biskupi całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej uczestniczyli w uroczystej mszy św. w 25. rocznicę jej powołania. Nabożeństwu przewodniczył abp Andrzej Dzięga. » więcej 2017-03-25, godz. 17:50 Ekumeniczne wydarzenie w szczecińskim seminarium Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. To obraz, którego historia sięga X wieku. Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego… » więcej 2017-03-25, godz. 12:41 To była największa reforma Kościoła w Polsce 25 lat temu Jan Paweł II specjalną bullą papieską dokonał zmian w organizacji Kościoła w naszym kraju. Powołał również nową metropolię na Pomorzu Zachodnim. » więcej
134135136137138139140