Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Od 8 grudnia, kiedy rozpocznie się Jubileusz Miłosierdzia, każdy kapłan będzie mógł w konfesjonale udzielić rozgrzeszenia aborcji - tak zadecydował papież Franciszek. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Od 8 grudnia, kiedy rozpocznie się Jubileusz Miłosierdzia, każdy kapłan będzie mógł w konfesjonale udzielić rozgrzeszenia aborcji - tak zadecydował papież Franciszek. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Od 8 grudnia, kiedy rozpocznie się Jubileusz Miłosierdzia, każdy kapłan będzie mógł w konfesjonale udzielić rozgrzeszenia aborcji - tak zadecydował papież Franciszek.
To duża zmiana, bo normalnie tylko biskup lub wyznaczony przez niego kapłan mógł rozgrzeszać z aborcji.

W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej obowiązuje dekret z 1984 roku, w którym ówczesny biskup diecezji Kazimierz Majdański rozszerzył władzę na kanoników, dziekanów, wicedziekanów, proboszczów, administratorów parafii, spowiadających w czasie wielkanocnym, misji, rekolekcji, wizytacji biskupich, odpustów parafialnych, z okazji spowiedzi narzeczonych, więźniów, chorych w szpitalach.

Jak tłumaczy ojciec Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej, rozgrzeszenie będzie możliwe pod normalnymi warunkami.

- Szczery żal, wyznanie grzechów, postanowienie poprawy, zadośćuczynienie tak jak człowiek potrafi - tłumaczy Tasiemski. - Tu mamy do czynienia z grzechem, który przekracza naszą wyobraźnię i możliwość naprawienia. Nie w mocy człowieka jest przywrócenie drugiego człowieka do życia.

W opublikowanym we wtorek przez Watykan liście do przewodniczącego Papieskiej Rady do spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji arcybiskupa Rino Fisichelli - głównego organizatora Roku Świętego - papież zapewnił m.in. że spotkał wiele kobiet, które nosiły w sercu "blizny pozostawione przez ten ciężki i bolesny wybór", jakim było dokonanie aborcji. Franciszek zwrócił uwagę na to, że "przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje, zwłaszcza jeśli ze szczerym sercem przystępuje do sakramentu spowiedzi, by pojednać się z Ojcem".

Rok Jubileuszu Miłosierdzia potrwa do 20 listopada 2016 roku.
Jak tłumaczy ojciec Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej, rozgrzeszenie będzie możliwe pod normalnymi warunkami.

Zobacz także

2015-09-28, godz. 14:24 Papież do młodych: To spotkanie zmieniło moje życie Nie bójcie się! On na was czeka! Tak papież Franciszek zachęca młodych do szukania Boga w swoim życiu. W siedzibie Episkopatu Polski zaprezentowano orędzie Ojca Świętego na 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. » więcej 2015-09-23, godz. 22:29 Chrześcijanie ze Szczecina modlili się za uchodźców Kilkadziesiąt osób wzięło udział w nabożeństwie ekumenicznym w intencji uchodźców w Szczecinie. » więcej 2015-09-23, godz. 07:20 Modlitwa za uchodźców w Szczecinie Biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz będzie przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu w intencji uchodźców w środę w Szczecinie w Bazylice św. Jana Chrzciciela. » więcej 2015-09-20, godz. 08:34 Najtrudniejsza pielgrzymka Papieża Papież Franciszek rozpoczął swoją 10, jak twierdzą specjaliści najbardziej emocjonującą, ale i również najtrudniejszą swoją zagraniczną pielgrzymkę. W sobotnie popołudnie czasu lokalnego wylądował on na lotnisku w Hawanie. » więcej 2015-09-19, godz. 12:43 Szczecinianie na ulicach Berlina. Przejdą w Marszu dla Życia 150 osób ze Szczecina i okolic weźmie udział w Marszu dla Życia, który w sobotę odbędzie się w Berlinie. » więcej 2015-09-12, godz. 19:06 Szczecińskie obchody ćwierćwiecza Caritasu Św. Jan Paweł II został patronem Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. To z okazji 25-lecia najbardziej rozpoznawalnej w Polsce instytucji charytatywnej. » więcej 2015-09-12, godz. 09:48 Caritas pomaga już 25 lat Msza św. a po niej gala i koncert. Caritas w Polsce świętuje 25 lat istnienia. Obchody jubileuszowe trwają także na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, gdzie na co dzień działa blisko tysiąc wolontariuszy tej organiza… » więcej 2015-09-07, godz. 16:19 Szczecińskie parafie deklarują pomoc uchodźcom [WIDEO] Modlą się za uchodźców i zastanawiają, jak można pomóc im materialnie - tak szczecińskie parafie oraz zakony odpowiadają na apel papieża Franciszka. » więcej 2015-09-06, godz. 13:31 Apel papieża w sprawie uchodźców Niech każda parafia, wspólnota zakonna, klasztor, sanktuarium w Europie udzieli gościny jednej rodzinie poczynając od mojej diecezji rzymskiej - mówił w niedzielę papież podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. » więcej 2015-09-05, godz. 09:23 Serduszka nagrały nową płytę. Pierwszy koncert dla szczecinian To 18 krążek w 26-letniej historii szczecińskiego zespołu dziecięco-młodzieżowego, który jest Ambasadorem miasta. W południe mszy św. w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa ma przewodniczyć abp Andrzej Dzięga. Oprawę… » więcej
156157158159160161162