Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Od 8 grudnia, kiedy rozpocznie się Jubileusz Miłosierdzia, każdy kapłan będzie mógł w konfesjonale udzielić rozgrzeszenia aborcji - tak zadecydował papież Franciszek. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Od 8 grudnia, kiedy rozpocznie się Jubileusz Miłosierdzia, każdy kapłan będzie mógł w konfesjonale udzielić rozgrzeszenia aborcji - tak zadecydował papież Franciszek. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Od 8 grudnia, kiedy rozpocznie się Jubileusz Miłosierdzia, każdy kapłan będzie mógł w konfesjonale udzielić rozgrzeszenia aborcji - tak zadecydował papież Franciszek.
To duża zmiana, bo normalnie tylko biskup lub wyznaczony przez niego kapłan mógł rozgrzeszać z aborcji.

W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej obowiązuje dekret z 1984 roku, w którym ówczesny biskup diecezji Kazimierz Majdański rozszerzył władzę na kanoników, dziekanów, wicedziekanów, proboszczów, administratorów parafii, spowiadających w czasie wielkanocnym, misji, rekolekcji, wizytacji biskupich, odpustów parafialnych, z okazji spowiedzi narzeczonych, więźniów, chorych w szpitalach.

Jak tłumaczy ojciec Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej, rozgrzeszenie będzie możliwe pod normalnymi warunkami.

- Szczery żal, wyznanie grzechów, postanowienie poprawy, zadośćuczynienie tak jak człowiek potrafi - tłumaczy Tasiemski. - Tu mamy do czynienia z grzechem, który przekracza naszą wyobraźnię i możliwość naprawienia. Nie w mocy człowieka jest przywrócenie drugiego człowieka do życia.

W opublikowanym we wtorek przez Watykan liście do przewodniczącego Papieskiej Rady do spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji arcybiskupa Rino Fisichelli - głównego organizatora Roku Świętego - papież zapewnił m.in. że spotkał wiele kobiet, które nosiły w sercu "blizny pozostawione przez ten ciężki i bolesny wybór", jakim było dokonanie aborcji. Franciszek zwrócił uwagę na to, że "przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje, zwłaszcza jeśli ze szczerym sercem przystępuje do sakramentu spowiedzi, by pojednać się z Ojcem".

Rok Jubileuszu Miłosierdzia potrwa do 20 listopada 2016 roku.
Jak tłumaczy ojciec Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej, rozgrzeszenie będzie możliwe pod normalnymi warunkami.

Zobacz także

2015-10-11, godz. 12:29 Duchowa inauguracja roku akademickiego Rektorzy, wykładowcy i studenci wszystkich szczecińskich uczelni spotkają się w niedzielę na nabożeństwie w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. » więcej 2015-10-11, godz. 08:14 Ekumeniczny bieg dla hospicjum Bieg na 5 km rozpocznie się w niedzielę po 15 w Lasku Arkońskim w Szczecinie. Zamiast opłaty startowej uczestnicy mogą wesprzeć Hospicjum św. Jana Ewangelisty. » więcej 2015-10-11, godz. 07:55 Dziś stawiamy żywy pomnik Janowi Pawłowi II Blisko 30 stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będzie w niedzielę zbierać na swoją edukację na ulicach Szczecina, przygotowali też atrakcje dla mieszkańców. » więcej 2015-10-06, godz. 12:09 Dominikanin robi "coming out" w Radiu Szczecin Ojciec Tomasz Alexiewicz opowiedział w 'Rozmowach pod krawatem' o tym, jak w wieku 25 lat postanowił, że nie będzie mieć dzieci. Dodał, że żyje w celibacie i jest szczęśliwy. » więcej 2015-10-04, godz. 08:16 Synod Biskupów wznawia obrady Uroczysta msza św. pod przewodnictwem papieża Franciszka rozpocznie dziś w Watykanie 14. zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów. » więcej 2015-09-30, godz. 14:40 Prymas Polski w Szczecinie Prymas Polski abp Wojciech Polak gości w Szczecinie. Do południa uczestniczył na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego w konferencji poświęconej kardynałowi Józefowi Glempowi. O godzinie 15.15 przewodniczył mszy św. w… » więcej 2015-09-28, godz. 14:24 Papież do młodych: To spotkanie zmieniło moje życie Nie bójcie się! On na was czeka! Tak papież Franciszek zachęca młodych do szukania Boga w swoim życiu. W siedzibie Episkopatu Polski zaprezentowano orędzie Ojca Świętego na 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. » więcej 2015-09-23, godz. 22:29 Chrześcijanie ze Szczecina modlili się za uchodźców Kilkadziesiąt osób wzięło udział w nabożeństwie ekumenicznym w intencji uchodźców w Szczecinie. » więcej 2015-09-23, godz. 07:20 Modlitwa za uchodźców w Szczecinie Biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz będzie przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu w intencji uchodźców w środę w Szczecinie w Bazylice św. Jana Chrzciciela. » więcej 2015-09-20, godz. 08:34 Najtrudniejsza pielgrzymka Papieża Papież Franciszek rozpoczął swoją 10, jak twierdzą specjaliści najbardziej emocjonującą, ale i również najtrudniejszą swoją zagraniczną pielgrzymkę. W sobotnie popołudnie czasu lokalnego wylądował on na lotnisku w Hawanie. » więcej
158159160161162163164