Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Biskupi przypominają o sześciu milionach Polaków, którzy stracili życie podczas wojny. Fot. źródło: episkopat.pl
Biskupi przypominają o sześciu milionach Polaków, którzy stracili życie podczas wojny. Fot. źródło: episkopat.pl
W 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej polscy i niemieccy biskupi wydali dokument zatytułowany „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości”.
Biskupi przypominają o sześciu milionach Polaków, którzy stracili życie podczas wojny.

Polska stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej - przypominają polscy i niemieccy biskupi w 80. rocznicę jej wybuchu. W dokumencie zatytułowanym „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości” hierarchowie podkreślają, że nasz kraj cierpiał prawie sześć lat pod okupacją, czemu towarzyszyły niezliczone okrucieństwa i niszczycielska polityka eksterminacji narodu polskiego, zwłaszcza ludności żydowskiej.

Dokument przypomina o 6 milionach Polaków, w tym 3 milionach Polaków narodowości żydowskiej, którzy padli ofiarą zbrodniczego systemu nazistowskiego. Biskupi wzywają do przezwyciężenia cierpienia i bolesnych wspomnień poprzez szczere uczestnictwo w procesie pojednania między narodem polskim i niemieckim.

- W tym celu czerpiemy siłę z odwagi polskich biskupów, którzy zaprosili Niemcy i Polskę w 1965 roku, by z determinacją poszukiwały prawdy i podążały ścieżkami pojednania. Ich przesłanie, znane zwłaszcza ze słów "wybaczamy i prosimy o przebaczenie", otworzyło nowy rozdział w stosunkach między naszymi narodami, a niemieccy biskupi przyjęli z wdzięcznością wyciągniętą do nich dłoń. Dziś okazujemy wszystkim, którzy rozpoczęli ten szczery dialog, nasz najgłębszy szacunek - podkreślają niemieccy i polscy biskupi.

W dokumencie zaznaczają, że dzisiaj to od nas zależy umacnianie i pogłębianie jedności Europy zbudowanej na chrześcijańskich podstawach, mimo historycznych odrębności poszczególnych narodów i państw. Niemieccy i polscy biskupi piszą też: „Apelujemy do wszystkich, aby czerpali ze zbiorowej pamięci przeszłości, obciążonej przemocą i niesprawiedliwością, ale również z pamięci o dodających odwagi świadectwach człowieczeństwa, siłę i inspirację do dalszych wspólnych działań na rzecz pokoju i jedności”.

Na zakończenie niemieccy i polscy biskupi powierzają Bogu oba narody oraz Europę i cały świat. Wzywają także do modlitwy w intencji pokoju na świecie podczas wszystkich Mszy świętych, sprawowanych 1 września. Apelują: „Prosimy również wszystkich wierzących, aby w swoich osobistych modlitwach wzywali o zaprzestanie wszelkich konfliktów i wojen, wszelkiego terroru i wszelkiej przemocy oraz błagali o pokój dla wszystkich ludzi. Niech Maryja, Królowa Pokoju, wspiera nas w naszych prośbach i modlitwach swoim wstawiennictwem u swego Syna Jezusa Chrystusa”.

Dokument podpisali: kardynał Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec i arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz współprzewodniczący Grupy Kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec: arcybiskup Ludwig Schick i biskup Jan Kopiec.
Mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Zobacz także

2020-10-18, godz. 09:00 Nie będzie liczenia wiernych w kościołach W tym roku nie odbędzie się tradycyjne liczenie wiernych w kościołach. Powód to epidemia koronawirusa. » więcej 2020-10-17, godz. 21:03 Papież przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. » więcej 2020-10-17, godz. 08:40 Dyspensa od niedzielnego uczestnictwa we mszy Dyspensy dla wiernych z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej od niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej udzielił ordynariusz diecezji biskup Edward Dajczak. Powodem są epidemia i nowe obostrzenia. » więcej 2020-10-11, godz. 17:55 Po wielu latach zakończył się remont wieży kościoła w Piasecznie [WIDEO, ZDJĘCIA] Wielu uważa, że to jedna z najładniejszych świątyń regionu. Zakończył się ostatni etap remontu wieży czternastowiecznego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Piasecznie, niedaleko Trzcińska-Zdroju. Teraz czas… » więcej 2020-10-11, godz. 17:00 Koncert Grünebergowski w hołdzie dla Jana Pawła II W kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, odbędzie się w niedzielę "Koncert Grünebergowski". » więcej 2020-10-11, godz. 16:13 Inauguracja roku akademickiego w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Studenci, wykładowcy i pracownicy uczelni wezmą udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Mszy św. będzie przewodniczył biskup Henryk Wejman. » więcej 2020-10-11, godz. 08:07 Dzień Papieski. Młodzi, zdolni kwestują na swoją edukację. Zapraszają do miasteczka [DUŻO ZDJĘĆ] W niedzielę obchodzimy 20. Dzień Papieski, tym razem pod hasłem „Totus Tuus” - „Cały Twój”. Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będą kwestować na ulicach Szczecina m.in. na Jasnych Błoniach, ale też w okolicach… » więcej 2020-10-10, godz. 09:25 Rocznica koronacji obrazu Matki Bożej w Bazylice św. Jana Chrzciciela Metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki będzie przewodniczył mszy św. w 2. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Zwycięskiej w Bazylice Mniejszej przy ul. Bogurodzicy w S… » więcej 2020-10-07, godz. 18:50 Z różańcem na granicy w intencji Polski i o ustanie pandemii [WIDEO, ZDJĘCIA] Na przejściu granicznym z Niemcami w Rosówku, zebrała się w środę grupa uczestników akcji "Różaniec do Granic". » więcej 2020-10-07, godz. 16:09 "Największe dzieło Prymasa powstało w czasie internowania" [ZDJĘCIA] Jest uznawany za jednego z największych Polaków XX wieku - "Kardynał Stefan Wyszyński - wielka postać polskiego Kościoła" to tytuł konferencji, która właśnie rozpoczyna się w Szczecinie. » więcej
75767778798081