Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Św. Jan Paweł II. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Św. Jan Paweł II. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Jan Paweł II w Szczecinie, czerwiec 1987 rok. Fot. Archiwum kościelne
Jan Paweł II w Szczecinie, czerwiec 1987 rok. Fot. Archiwum kościelne
Św. Jan Paweł II - papież Polak. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Św. Jan Paweł II - papież Polak. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku - w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego - zmarł papież Jan Paweł II, późniejszy święty Kościoła Katolickiego.
Jan Paweł II kierował Kościołem blisko 27 lat, po tym, jak 16 października 1978 roku konklawe wybrało na papieża, pochodzącego zza "żelaznej kurtyny", kardynała Karola Wojtyłę. Tego dnia o godzinie 18.17 zgromadzeni na placu św. Piotra w Rzymie ujrzeli smugę białego dymu z kaplicy Sykstyńskiej, a pół godziny później usłyszeli historyczne słowa.

Rok później w 1979 Jan Paweł II przyjechał do Polski i zmienił się bieg historii.

Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. Za znamienną uznaje się jego homilię wypowiedzianą w czerwcu 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, wówczas - kraju rządzonego przez komunistów.

Tej wizycie i późniejszym wydarzeniom w Polsce, towarzyszyły słowa Jana Pawła II wygłoszone na placu Zwycięstwa w Warszawie. - Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi. Amen - powiedział Ojciec Święty.

W czerwcu 1987 roku Jana Pawła II gościliśmy w Szczecinie. 11 czerwca papież mówił podczas Mszy Św. na Jasnych Błoniach o rodzinie. - Nie ma skuteczniejszej drogi odrodzenia społeczeństw, jak ich odrodzenie przez zdrowe rodziny. A rodzina, która „jest pierwszą szkołą cnót społecznych, potrzebnych wszelkim społeczeństwom” (Deklaracja o wychowaniu chrześcijańskim, 3), jest dziś bardzo zagrożona. Wiemy to wszyscy. Jest zagrożona od zewnątrz i wewnątrz. I trzeba, by o tym zagrożeniu, o własnym losie mówili, pisali, wypowiadali się przez filmy czy środki przekazu społecznego nie tylko ci, którzy — jak twierdzą — „mają prawo do życia, do szczęścia i samorealizacji”, ale także ofiary tego obwarowanego prawami egoizmu - mówił Jan Paweł II.

Jan Paweł II spędził w Szczecinie 7 godzin i 15 minut. Co ciekawe, Szczecin znalazł się w planach II pielgrzymki do Polski w 1983 roku, ale na przyjazd Jana Pawła II do naszego miasta nie zgodziły się ówczesne władze.

Przez cały czas papież apelował i z determinacją upominał się o prawa człowieka i pokój na świecie, także podczas wystąpień na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w 1979 i 1995 roku. Jan Paweł II wezwał wówczas narody, by podjęły "ryzyko solidarności, a tym samym ryzyko pokoju".

Wielokrotnie przypominał, że człowiek jest stworzony na podobieństwo Boga, czyli zdolny do pokoju, miłowania, a także przyjmowania daru miłości. Podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1999 roku, w homilii wygłoszonej w Sopocie Jan Paweł II mówił o budowaniu "cywilizacji miłości".

- Nie ma solidarności bez miłości. Więcej, nie ma szczęścia, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, tej miłości, która przebacza, choć nie zapomina, jest wrażliwa na niedolę innych, nie szuka swego, ale pragnie dobra dla drugich; miłości, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania. Jesteśmy zatem wezwani do budowania przyszłości opartej na miłości Boga i bliźniego. Do budowania "cywilizacji miłości" - powiedział papież.

Polska jest krajem, który papież odwiedzał najczęściej - dziewięć razy. Siedem razy odwiedził USA i Francję, Meksyk i Hiszpanię - po 5 razy. W czasie podróży zagranicznych Jan Paweł II wygłosił ponad 2400 przemówień.

Jan Paweł II jest uważany za orędownika Miłosierdzia Bożego. Poświęcił mu swoją encyklikę "Dives in Misericordia", a także ustanowił specjalne święto, obchodzone w II Niedzielę Wielkanocną. Podczas pielgrzymki do Polski w 2002 roku papież konsekrował sanktuarium w Łagiewnikach i wyraził nadzieję, że stanie się ono światowym centrum kultu miłosiernej miłości Boga.

Podczas swojej 27-letniej posługi Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich, 43 listy apostolskie.

Jednym z najważniejszych przesłań pontyfikatu Jana Pawła II była obrona rodziny i świętości życia. Papież Polak poświęcił tym kwestiom między innymi dwa dokumenty - adhortację apostolską "O zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym" oraz "List do rodzin". Jan Paweł II często zwracał uwagę na wymiar duchowy rodziny i jej znaczenie we współczesnym świecie.

- Rodzina też jest pierwszą i podstawową szkołą miłości społecznej. Trzeba uczynić wszystko, ażeby ta szkoła mogła pozostawać sobą. Równocześnie zaś rodzina musi być na tyle silna Bogiem — czyli miłością wzajemną wszystkich, którzy ją tworzą — że potrafi pozostać ostoją dla człowieka pośród wszystkich niszczycielskich prądów i bolesnych doświadczeń - to fragment przemówienia, które Jan Paweł II wygłosił na lotnisku w Muchowcu w Katowicach w czerwcu 1983 podczas swojej II pielgrzymki do Ojczyzny.

Jan Paweł II w swoim nauczaniu podkreślał wielką rolę modlitwy w życiu człowieka i społeczeństw. Wielokrotnie prosił wiernych, by nie ustawali w rozmowie z Bogiem.

Jan Paweł II w wielu swoich dziełach i naukach odnosił się do istoty cierpienia. Podkreślał, że "cierpienie jest w świecie również po to, żeby wyzwolić w nas miłość, ów hojny i bezinteresowny dar z własnego "ja" na rzecz tych, których dotyka". Jedną z inicjatyw papieża było ustanowienie w 1992 roku Światowego Dnia Chorego, obchodzonego 11 lutego, w dniu wspomnienia Matki Bożej z Lourdes.

18 maja tego roku obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin świętego papieża Polaka.
16 października 1978 roku konklawe wybrało na papieża. Tego dnia o godzinie 18.17 zgromadzeni na placu św. Piotra w Rzymie ujrzeli smugę białego dymu z kaplicy Sykstyńskiej, a pół godziny później usłyszeli historyczne słowa.
W czerwcu 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, towarzyszyły słowa Jana Pawła II wygłoszone na placu Zwycięstwa w Warszawie.
W czerwcu 1987 roku Jana Pawła II gościliśmy w Szczecinie. 11 czerwca papież mówił podczas Mszy Św. na Jasnych Błoniach o rodzinie.
Podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1999 roku, w homilii wygłoszonej w Sopocie Jan Paweł II mówił o budowaniu "cywilizacji miłości".
Podczas pielgrzymki do Polski w 2002 roku papież konsekrował sanktuarium w Łagiewnikach i wyraził nadzieję, że stanie się ono światowym centrum kultu miłosiernej miłości Boga.
Fragment przemówienia, które Jan Paweł II wygłosił na lotnisku w Muchowcu w Katowicach w czerwcu 1983 podczas swojej II pielgrzymki do Ojczyzny.
Jan Paweł II w swoim nauczaniu podkreślał wielką rolę modlitwy w życiu człowieka i społeczeństw. Wielokrotnie prosił wiernych, by nie ustawali w rozmowie z Bogiem.
15 lat temu 2 kwietnia 2005 roku dyżur dziennikowy w Radiu Szczecin miał Marek Borowiec... Było kilka minut przed godziną 22.
Relacja Pawła Pawlicy [IAR]

Zobacz także

2018-01-06, godz. 06:24 Kolędowanie z muzycznymi gwiazdami w Szczecinie Natalia Kukulska, Mietek Szcześniak, Kasia Moś czy Igor Herbut - m.in. te muzyczne gwiazdy zaśpiewają w sobotę w Netto Arenie. O 18 rozpocznie się koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych "Betlejem w Szczecinie". » więcej 2018-01-06, godz. 06:13 Trzech Króli. Ulicami Szczecina przejdzie orszak Chrześcijanie zachodni obchodzą 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego. Katolicy rzymscy przejdą ulicami miast w Orszakach Trzech Króli. Dzień ten w swojej symbolice nawiązuje do pokłonu mędrców ze Wschodu, którzy przybyli… » więcej 2018-01-02, godz. 14:40 Pomoc ze Szczecina dla dzieci w Kenii. Afrykańska wyprawa w lutym Była już adopcja na odległość, teraz pora na szkolną wyprawkę dla kenijskich dzieci. W lutym do Afryki poleci grupa księży i świeckich, którzy zawiozą 600 piórników z wyposażeniem, a także ubrania. To akcja „Piórnik i cukierek… » więcej 2017-12-31, godz. 12:55 Rok ważnych rocznic w Kościele w Polsce i na świecie Okrągła rocznica objawień w Fatimie, akcja modlitewna "Różaniec do granic" czy 500-lecie reformacji to główne wydarzenia w Kościele w Polsce i na świecie. » więcej 2017-12-31, godz. 12:33 Kościół na Pomorzu Zachodnim w 2017 roku Poświęcenie pierwszego na świecie sanktuarium, rocznica powstania metropolii czy zmiana prawosławnego metropolity to niektóre wydarzenia mijającego roku w Kościele na Pomorzu Zachodnim. » więcej 2017-12-26, godz. 10:45 Bp Wejman: UE ma być wspólnotą, która szanuje suwerenność krajów Potrzeba, żeby Unia Europejska wracała do założeń twórców Wspólnoty, bo to oznacza rozwój Unii i poszczególnych państw jako jej członków - mówi w świątecznym wywiadzie dla audycji katolickiej "Religia na fali" biskup pomocniczy… » więcej 2017-12-25, godz. 12:11 Żywa szopka i jest "fajowo" [WIDEO] Po raz 21. przed Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie stanęła żywa szopka. Od rana odwiedzają ją całe rodziny. » więcej 2017-12-25, godz. 11:03 Nowy prawosławny arcybiskup: Abyśmy się wzajemnie miłowali, nie tylko tolerowali Zarówno wschodni, jak i zachodni chrześcijanie obchodzą narodzenie tego samego Jezusa Chrystusa - podkreśla abp Jerzy. Nowy ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej, który zastąpił zmarłego w kwietniu abp. Jeremiasza… » więcej 2017-12-25, godz. 02:44 Żywe szopki na lewo i prawobrzeżu Szczecina Żywa szopka w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie to już ponad 20-letnia tradycja. W tym roku zwierzęta w otoczeniu św. Rodziny można oglądać przy placu Zwycięstwa w pierwszy i drugi dzień świąt od 10 do 18… » więcej 2017-12-25, godz. 02:28 Świąteczne życzenia metropolity: Dziękujmy Bogu za Polskę [WIDEO] To niezwykłe wydarzenie dla każdego człowieka, że Pan Bóg też chce być człowiekiem. Czujemy się wyróżnieni - mówi w życzeniach do mieszkańców Pomorza Zachodniego abp Andrzej Dzięga. » więcej
123124125126127128129