10 kwietnia przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
Kościół tego dnia nie celebruje smutku, tajemnica krzyża łączy się bowiem ściśle ze Zmartwychwstaniem Chrystusa. Pierwsi chrześcijanie już w III wieku śpiewali hymn, w którym krzyż jest nazwany "drzewem zbawienia". Kościół wierzy, że ostatnim słowem Boga w historii nie jest śmierć i przemoc, lecz życie i wolność.
W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa, papież Franciszek odprawi bez udziału wiernych: o godzinie 18 liturgię Męki Pańskiej, a o 21 - rozpocznie nabożeństwo Drogi Krzyżowej przed bazyliką watykańską. Nie będzie tradycyjnej Drogi Krzyżowej w Koloseum.
Zgodnie ze wskazaniami Stolicy Apostolskiej dotyczącymi celebracji tegorocznego Triduum Paschalnego, w Wielki Piątek biskupi powinni sprawować liturgię w kościołach katedralnych, zaś proboszczowie w swoich parafiach bez udziału wiernych. Ci, mogą ją śledzić na żywo, w swoich domach za pośrednictwem mediów lub online.
Podczas wielkopiątkowej liturgii odbywa się adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż jest wnoszony przed ołtarz. Celebrans odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata". Obecni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Następnie podchodzą i przyklękają przed nim tak jak przed Najświętszym Sakramentem. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu. Do Wigilii Paschalnej jest najważniejszym punktem w kościele.
Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament przenosi się do Grobu. Zostaje wystawiona monstrancja z Hostią, okryta białym, przezroczystym welonem. Symbolizuje to zdjęcie z krzyża i pogrzeb Chrystusa.
Zobacz także
2020-05-18, godz. 07:19
Szczecin dziękuje za życie i pontyfikat papieża Polaka
Metropolita szczecińsko-kamieński będzie w poniedziałek przewodniczył mszy św. w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.
» więcej
2020-05-18, godz. 07:06
Dwa tygodnie na rowerze, żeby spotkać papieża
Dwa tygodnie rowerem ze Szczecina do Rzymu na spotkanie papieża. Czterech rowerzystów podjęło wyzwanie i choć nie obyło się bez przygód osiągnęli swój cel i spotkali się z Janem Pawłem II. Jeden z nich wspomina ten moment w 100…
» więcej
2020-05-17, godz. 14:29
Szczecińskie msze dziękczynne za dar pontyfikatu i życia św. Jana Pawła II
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga przewodniczył w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej niedzielnej mszy św. dziękczynnej za dar pontyfikatu i życia św. Jana Pawła II. W poniedziałek przypada setna rocznica…
» więcej
2020-05-17, godz. 13:22
Rozpoczęcie uroczystości setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły
Wadowice świętują przypadającą na poniedziałek setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły.
» więcej
2020-05-16, godz. 12:45
Msza dziękczynna za pontyfikat św. Jana Pawła II
W poniedziałek setna rocznica urodzin papieża Polaka. Tradycyjnie, w sobotę przed kolejną rocznicą urodzin, wierni będą dziękować za pontyfikat w pierwszej w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej parafii pod wezwaniem św. Jana…
» więcej
2020-05-16, godz. 12:22
Szczecin zyskał sanktuarium patrona Polski [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]
Świątynia św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej w Szczecinie został podniesiona do rangi sanktuarium.
» więcej
2020-05-16, godz. 09:07
Kościół św. Andrzeja Boboli stanie się sanktuarium
Od dziś Szczecin będzie miał nowe sanktuarium. Dekretem metropolity szczecińsko-kamieńskiego kościół św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej został podniesiony do rangi sanktuarium.
» więcej
2020-05-13, godz. 20:43
Kościoły w Rzymie odkażane przed otwarciem
Kościoły w Rzymie są dezynfekowane przed otwarciem planowanym na 18 maja. Nadzór nad akcją odkażania sprawują władze miasta. Pomaga im wojsko.
» więcej
2020-05-13, godz. 10:19
Rocznica zamachu na Jana Pawła II. „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”
Mija 39 lat od zamachu na papieża Jana Pawła II. 13 maja 1981 roku o godzinie 17.19, podczas audiencji na placu św. Piotra w Rzymie turecki zamachowiec Ali Agca strzelił do Ojca Świętego.
» więcej
2020-05-11, godz. 08:34
W Kenii powstanie dom misyjny dla wolontariuszy
Dom misyjny dla wolontariuszy, którzy chcą pomagać najuboższym mieszkańcom Kenii - to nowa inicjatywa księdza Pawła Płaczka, szefa Papieskich Dzieł Misyjnych w Szczecinie.
» więcej