Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Arcybiskup Gądecki mówił, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa. źródło: TVP
Arcybiskup Gądecki mówił, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa. źródło: TVP
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym powiedział, że "Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy".
Wielka Sobota jest dla chrześcijan czasem nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Po zachodzie słońca rozpoczynają się liturgia Wigilii Paschalnej, której obrzędy należą już do Niedzieli Zmartwychwstania.

Metropolita poznański mówił w orędziu, że zmartwychwstanie Chrystusa jest najważniejszą prawdą wiary chrześcijańskiej, ponieważ "dzięki zmartwychwstaniu Chrystus objawił się nam jako ten, który siłą miłości przezwyciężył śmierć".

- Chrystus powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad nim nie ma już władzy - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki. Dodał, że Chrystus ukazał nowy, nieznany przedtem wymiar życia.

Arcybiskup Gądecki mówił też, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa.

- Wiara w Zmartwychwstałego daje nam niewzruszoną nadzieję, że ostatnie słowo nie należy do śmierci, ale do Chrystusa - dawcy życia wiecznego. Bez wiary w tę prawdę nie ma ani chrześcijanina, ani chrześcijaństwa - powiedział metropolita poznański.

Dodał, że "odrzucenie wiary w zmartwychwstanie Chrystusa sprowadzałoby wiarę do roli organizatora życia społecznego lub emocjonalnego pocieszyciela w trudnych sytuacjach".

Wiara w zmartwychwstanie - jak mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - jest najistotniejszą sprawą naszego życia, bo ona nadaje temu życiu jasny kierunek".

Metropolita poznański przypomniał - w kontekście epidemii koronawirusa - słowa świętego Augustyna, który powiedział, że chrześcijanom nie jest oszczędzone cierpienie, a wręcz zaznają go trochę więcej, ponieważ życie wiarą oznacza odwagę głębszego podejścia do życia i wydarzeń dziejowych.

- Jednak tylko w ten sposób, doświadczając cierpienia, poznajemy życie w jego głębi, w jego pięknie, z wielką nadzieją, jaką budzi Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały - mówił arcybiskup Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu na koniec orędzia złożył życzenia wielkanocne.

"Autentycznej radości Wielkiej Nocy, która pomoże nam wszystkim przezwyciężać trudności obecnego czasu i urzeczywistniać szlachetne ludzkie marzenia" życzył całemu Kościołowi w Polsce, wspólnotom innych kościołów i związków wyznaniowych, rodzinom, środowiskom pracy, nauki, kultury, służbie medycznej, chorym, ubogim i więźniom, a także rodakom żyjącym na obczyźnie oraz osobom, które nie podzielają wiary w Zmartwychwstałego.

W Wielką Sobotę nie odprawia się Mszy świętej. Zwyczajem jest, że wierni udają się do kościoła, by święcić pokarmy, niektórzy nawiedzają Groby Pańskie.

W tym roku w związku z pandemią koronawirusa Episkopat Polski zdecydował, że święcenie pokarmów odbędzie się w niedzielę w domach, przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego. Błogosławieństwa dokona głowa rodziny, według zaleceń opublikowanych na stronie internetowej każdej parafii.

W liturgii Wigilii Paschalnej można uczestniczyć za pośrednictwem mediów lub on-line. W Watykanie papież Franciszek od godz. 21 rozpoczął sprawowanie Wigilii Paschalnej w bazylice św. Piotra bez udziału wiernych.

Przewodniczący Episkopatu: spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem prowadzi do służby bliźnim.
"Chrystus powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad nim nie ma już władzy" - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki. Dodał, że Chrystus ukazał nowy, nieznany przedtem wymiar życia.

Zobacz także

2020-10-31, godz. 21:36 Procesja z relikwiami świętych przeszła przez Szczecin [ZDJĘCIA] Katolicy obchodzą w Szczecinie Wigilię Wszystkich Świętych, czyli dzień poprzedzający 1 listopada. » więcej 2020-10-31, godz. 07:12 "Módlmy się za naszych bliskich zmarłych - w domach" Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że choć z uwagi na sytuację epidemiczną w tym roku 1 i 2 listopada nie będzie można udać się na cmentarz, to wciąż można się modlić za naszych bliskich… » więcej 2020-10-30, godz. 09:41 Abp Dzięga dziękuje za ochronę świątyń. "Nie ustawajcie" Gorąco dziękuję wszystkim wiernym świeckim, którzy na wiele sposobów według swoich możliwości starają się ochraniać świątynie, kapłanów i dzieła Boże. Niech Wam Bóg obficie błogosławi. Nie ustawajcie - pisze abp Andrzej… » więcej 2020-10-29, godz. 07:15 Apel biskupów w związku z protestami po orzeczeniu TK Biskupi wezwali w środę do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, wyrażania poglądów bez użycia przemocy i poszanowania godności każdego człowieka. » więcej 2020-10-26, godz. 09:01 Małe Stópki pomagają niepełnosprawnym dzieciom Powstanie miejsca dla osób niepełnosprawnych to jeden z planów Fundacji Małych Stópek ze Szczecina. Fundacja chce zwiększyć pomoc osobom z niepełnosprawnością. » więcej 2020-10-25, godz. 11:44 Wizyta na grobach bliskich i odpust zupełny - przez cały listopad Odpust za zmarłych można otrzymać w ośmiu wybranych dniach całego listopada, a nie tylko przez pierwsze osiem dni tego miesiąca. To również oznacza, że wizytę na cmentarzu możemy zaplanować na kolejne dni listopada, a nie na Wszystkich… » więcej 2020-10-25, godz. 08:09 Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. W całym kraju obowiązują obostrzenia dla strefy czerwonej. Rygory sanitarne zmniejszają także liczbę wiernych do jednej osoby na 7 metrów kwadratowych powierzchni w kościele. » więcej 2020-10-24, godz. 08:38 Abp Dzięga udzielił dyspensy na niedziele i święta Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga udzielił dyspensy od uczestnictwa we mszy św. na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2020-10-22, godz. 20:01 Organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia: Bardzo dobra wiadomość i zadanie dla nas To bardzo dobra wiadomość - tak ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek i organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia skomentował dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. » więcej 2020-10-22, godz. 09:24 Trybunał Konstytucyjny w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II Kościół Katolicki na całym świecie wspomina w liturgii św. Jana Pawła II. 22 października to dzień rozpoczęcia pontyfikatu papieża Polaka w 1978 roku. » więcej
72737475767778