Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Universidadcatolica
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Universidadcatolica
W Rzymie zmarł kardynał Zenon Grocholewski, bliski współpracownik papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Miał 80 lat.
Kardynał Zenon Grocholewski był jednym z najwybitniejszych polskich hierarchów Kościoła. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku w Poznaniu, trzy lata później wyjechał do Rzymu. Uchodził za jednego z najlepszych współczesnych znawców prawa kanonicznego. Jest autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia to ponad 700 publikacji w 12 językach. Poza językiem polskim posługiwał się także: włoskim, łaciną, francuskim, hiszpańskim i angielskim. Po łacinie - jak mówili jego znajomi - opowiadał nawet dowcipy.

Pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, który jest kościelnym odpowiednikiem świeckiego Sądu Najwyższego, Najwyższego Sądu Administracyjnego oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Był najmłodszym uczestnikiem komisji przygotowującej nowy „Kodeks prawa kanonicznego”, ogłoszony w 1983 roku. Należał do grona najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II.

Przez niemal 16 lat był prefektem watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, której podlegają katolickie szkoły na całym świecie. Uważał, że szkoły powinny uczyć nie tylko zawodu, ale także myślenia.

Kardynał Grocholewski zabierał głos zarówno w ważnych sprawach Kościoła, jak i kwestiach społecznych. W jednej z wypowiedzi dotyczącej regulacji prawnych powiedział, że "Prawo nie może być suche. Musi brać pod uwagę wartości duchowe, szacunek dla człowieka w pełnym jego wymiarze, nie tylko jakimś materialnym. W pełni. Problem sprawiedliwości, uczciwości - to są elementy fundamentalne dla prawa".

Kardynał Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Ukończył też Studium Rotalne w Rzymie.

W latach 1972-1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, pełniąc kolejno funkcję: kanclerza, sekretarza i prefekta. Brał udział w pracach komisji przygotowującej nowy Kodeks Prawa Kanonicznego.

W 1983 roku odebrał święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. W 1991 roku został mianowany arcybiskupem, w 2001 - kardynałem. Jego kościołem tytularnym była świątynia San Nicola in Carcere w Rzymie. Jako kardynał uczestniczył w konklawe w 2005 i 2013 roku.

W listopadzie 1999 roku został mianowany prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej. Rezygnację z tego stanowiska przyjął papież Franciszek w marcu 2015 roku.

Kardynał Grocholewski został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go też Komandorią Missio Reconciliationis.

Otrzymał tytuł doktora honoris causa kilku uczelni, w tym: Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu w Pasawie. Za całokształt dorobku naukowego w duchu humanizmu chrześcijańskiego otrzymał Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego Towarzystwa Naukowego KUL.
Relacja Piotra Kowalczuka (IAR).

Zobacz także

2021-01-19, godz. 15:26 Jest porozumienie ws. kamienicy Sióstr Zgromadzenia Misjonarek Miłości Kompromis koalicjantów w sprawie kamienicy Sióstr Zgromadzenia Misjonarek Miłości na szczecińskiej Łasztowni. Po sprzeciwie części radnych KO, prezydent Krzystek odstępuje od pomysłu przekazania nieruchomości w dzierżawę wieczystą… » więcej 2021-01-17, godz. 19:23 Dzień Judaizmu w Polsce. Modlitwa i kazanie u dominikanów Nabożeństwo Słowa Bożego, kazanie pastora protestanckiego i film - tak wyglądały obchody Dnia Judaizmu w kościele dominikanów w Szczecinie. » więcej 2021-01-16, godz. 15:56 "Kochałeś być księdzem dla ludzi". Szczecin pożegnał zmarłego ks. Piotra Leśniaka [ZDJĘCIA] Szczecin pożegnał w sobotę duszpasterza akademickiego, opiekuna wspólnot neokatechumenalnych, a przede wszystkim księdza z powołania. Ks. Piotr Leśniak zmarł 8 stycznia. » więcej 2021-01-16, godz. 09:04 Ostatnie pożegnanie ks. Piotra Leśniaka W piątek żegnała go parafia, sobotę żegna cały Szczecin i Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska. » więcej 2021-01-15, godz. 11:36 Parafia na os. Zawadzkiego żegna ukochanego księdza [ZDJĘCIA] "Tęsknimy za Tobą" - taki baner - ze zdjęciami zmarłego tydzień temu ks. Piotra Leśniaka - znajduje się przy wejściu do kościoła św. Ottona na os. Zawadzkiego w Szczecinie. » więcej 2021-01-14, godz. 07:52 Kolęda w czasie epidemii. Specjalne msze i buteleczki ze święconą wodą Msze święte o błogosławieństwo dla rodzin i specjalne zestawy kolędowe przygotowane przez księży dla wiernych - w taki sposób w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej odbywają się kolędy w czasie epidemii. W grudniu metropolita… » więcej 2021-01-10, godz. 13:46 "Do zakochania jeden krok". Propozycja dla młodych na ferie "Do zakochania jeden krok - sprawy najważniejsze" to tytuł zimowych rekolekcji online dla młodzieży, które prowadzi Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska. » więcej 2021-01-10, godz. 08:55 Dziś Niedziela Chrztu Pańskiego Obchodzona dziś Niedziela Chrztu Pańskiego kończy w Kościele okres Bożego Narodzenia. Przypada po uroczystości Objawienia Pańskiego, czyli po Trzech Królach. » więcej 2021-01-08, godz. 21:01 Zmarł ksiądz Piotr Leśniak W piątek po godzinie 14 w Szczecinie zmarł nagle ks. Piotr Leśniak. Od wielu lat był duszpasterzem wspólnot neokatechumenalnych. » więcej 2021-01-06, godz. 19:02 Tydzień "W Kręgu kolęd..." Przez najbliższy tydzień, codziennie o godzinie 18, szczecińskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca "Krąg" zaprasza na premiery kolęd. Cykl spotkań online zatytułowali "W Kręgu kolęd...". » więcej
65666768697071