Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Universidadcatolica
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Universidadcatolica
W Rzymie zmarł kardynał Zenon Grocholewski, bliski współpracownik papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Miał 80 lat.
Kardynał Zenon Grocholewski był jednym z najwybitniejszych polskich hierarchów Kościoła. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku w Poznaniu, trzy lata później wyjechał do Rzymu. Uchodził za jednego z najlepszych współczesnych znawców prawa kanonicznego. Jest autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia to ponad 700 publikacji w 12 językach. Poza językiem polskim posługiwał się także: włoskim, łaciną, francuskim, hiszpańskim i angielskim. Po łacinie - jak mówili jego znajomi - opowiadał nawet dowcipy.

Pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, który jest kościelnym odpowiednikiem świeckiego Sądu Najwyższego, Najwyższego Sądu Administracyjnego oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Był najmłodszym uczestnikiem komisji przygotowującej nowy „Kodeks prawa kanonicznego”, ogłoszony w 1983 roku. Należał do grona najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II.

Przez niemal 16 lat był prefektem watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, której podlegają katolickie szkoły na całym świecie. Uważał, że szkoły powinny uczyć nie tylko zawodu, ale także myślenia.

Kardynał Grocholewski zabierał głos zarówno w ważnych sprawach Kościoła, jak i kwestiach społecznych. W jednej z wypowiedzi dotyczącej regulacji prawnych powiedział, że "Prawo nie może być suche. Musi brać pod uwagę wartości duchowe, szacunek dla człowieka w pełnym jego wymiarze, nie tylko jakimś materialnym. W pełni. Problem sprawiedliwości, uczciwości - to są elementy fundamentalne dla prawa".

Kardynał Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Ukończył też Studium Rotalne w Rzymie.

W latach 1972-1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, pełniąc kolejno funkcję: kanclerza, sekretarza i prefekta. Brał udział w pracach komisji przygotowującej nowy Kodeks Prawa Kanonicznego.

W 1983 roku odebrał święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. W 1991 roku został mianowany arcybiskupem, w 2001 - kardynałem. Jego kościołem tytularnym była świątynia San Nicola in Carcere w Rzymie. Jako kardynał uczestniczył w konklawe w 2005 i 2013 roku.

W listopadzie 1999 roku został mianowany prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej. Rezygnację z tego stanowiska przyjął papież Franciszek w marcu 2015 roku.

Kardynał Grocholewski został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go też Komandorią Missio Reconciliationis.

Otrzymał tytuł doktora honoris causa kilku uczelni, w tym: Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu w Pasawie. Za całokształt dorobku naukowego w duchu humanizmu chrześcijańskiego otrzymał Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego Towarzystwa Naukowego KUL.
Relacja Piotra Kowalczuka (IAR).

Zobacz także

2020-05-16, godz. 12:45 Msza dziękczynna za pontyfikat św. Jana Pawła II W poniedziałek setna rocznica urodzin papieża Polaka. Tradycyjnie, w sobotę przed kolejną rocznicą urodzin, wierni będą dziękować za pontyfikat w pierwszej w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej parafii pod wezwaniem św. Jana… » więcej 2020-05-16, godz. 12:22 Szczecin zyskał sanktuarium patrona Polski [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] Świątynia św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej w Szczecinie został podniesiona do rangi sanktuarium. » więcej 2020-05-16, godz. 09:07 Kościół św. Andrzeja Boboli stanie się sanktuarium Od dziś Szczecin będzie miał nowe sanktuarium. Dekretem metropolity szczecińsko-kamieńskiego kościół św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej został podniesiony do rangi sanktuarium. » więcej 2020-05-13, godz. 20:43 Kościoły w Rzymie odkażane przed otwarciem Kościoły w Rzymie są dezynfekowane przed otwarciem planowanym na 18 maja. Nadzór nad akcją odkażania sprawują władze miasta. Pomaga im wojsko. » więcej 2020-05-13, godz. 10:19 Rocznica zamachu na Jana Pawła II. „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę” Mija 39 lat od zamachu na papieża Jana Pawła II. 13 maja 1981 roku o godzinie 17.19, podczas audiencji na placu św. Piotra w Rzymie turecki zamachowiec Ali Agca strzelił do Ojca Świętego. » więcej 2020-05-11, godz. 08:34 W Kenii powstanie dom misyjny dla wolontariuszy Dom misyjny dla wolontariuszy, którzy chcą pomagać najuboższym mieszkańcom Kenii - to nowa inicjatywa księdza Pawła Płaczka, szefa Papieskich Dzieł Misyjnych w Szczecinie. » więcej 2020-05-09, godz. 09:37 Rodzinna I Komunia Święta w czasie epidemii. "Jeszcze większa koncentracja na Jezusie" W sobotę w południe w parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny w Szczecinie odbędą się I Komunie św. rodzinne. Takie też były zalecenia Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, by w trakcie epidemii koronawirusa organizować… » więcej 2020-05-03, godz. 14:15 Msza św. przez internet w szczecińskich domach Zachęcamy, w miarę istniejących możliwości, do uczestnictwa w mszach św. i nabożeństwach w kościołach - podkreśla Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie wydanym po sobotnim posiedzeniu na Jasnej Górze. » więcej 2020-05-03, godz. 13:05 Watykański kardynał krytykuje rządowe ograniczenia Prefekt watykańskiej Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Sakramentów, kardynał Robert Sarah powiedział, że nikt nie może powstrzymać kapłana od spowiadania i udzielania komunii. » więcej 2020-05-02, godz. 12:45 Wadowice przygotowują akcję na 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II "Twoje 100 sekund na 100-lecie" to akcja Wadowic na przypadające w maju setne urodziny Jana Pawła II. » więcej
80818283848586