Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Universidadcatolica
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Universidadcatolica
W Rzymie zmarł kardynał Zenon Grocholewski, bliski współpracownik papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Miał 80 lat.
Kardynał Zenon Grocholewski był jednym z najwybitniejszych polskich hierarchów Kościoła. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku w Poznaniu, trzy lata później wyjechał do Rzymu. Uchodził za jednego z najlepszych współczesnych znawców prawa kanonicznego. Jest autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia to ponad 700 publikacji w 12 językach. Poza językiem polskim posługiwał się także: włoskim, łaciną, francuskim, hiszpańskim i angielskim. Po łacinie - jak mówili jego znajomi - opowiadał nawet dowcipy.

Pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, który jest kościelnym odpowiednikiem świeckiego Sądu Najwyższego, Najwyższego Sądu Administracyjnego oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Był najmłodszym uczestnikiem komisji przygotowującej nowy „Kodeks prawa kanonicznego”, ogłoszony w 1983 roku. Należał do grona najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II.

Przez niemal 16 lat był prefektem watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, której podlegają katolickie szkoły na całym świecie. Uważał, że szkoły powinny uczyć nie tylko zawodu, ale także myślenia.

Kardynał Grocholewski zabierał głos zarówno w ważnych sprawach Kościoła, jak i kwestiach społecznych. W jednej z wypowiedzi dotyczącej regulacji prawnych powiedział, że "Prawo nie może być suche. Musi brać pod uwagę wartości duchowe, szacunek dla człowieka w pełnym jego wymiarze, nie tylko jakimś materialnym. W pełni. Problem sprawiedliwości, uczciwości - to są elementy fundamentalne dla prawa".

Kardynał Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Ukończył też Studium Rotalne w Rzymie.

W latach 1972-1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, pełniąc kolejno funkcję: kanclerza, sekretarza i prefekta. Brał udział w pracach komisji przygotowującej nowy Kodeks Prawa Kanonicznego.

W 1983 roku odebrał święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. W 1991 roku został mianowany arcybiskupem, w 2001 - kardynałem. Jego kościołem tytularnym była świątynia San Nicola in Carcere w Rzymie. Jako kardynał uczestniczył w konklawe w 2005 i 2013 roku.

W listopadzie 1999 roku został mianowany prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej. Rezygnację z tego stanowiska przyjął papież Franciszek w marcu 2015 roku.

Kardynał Grocholewski został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go też Komandorią Missio Reconciliationis.

Otrzymał tytuł doktora honoris causa kilku uczelni, w tym: Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu w Pasawie. Za całokształt dorobku naukowego w duchu humanizmu chrześcijańskiego otrzymał Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego Towarzystwa Naukowego KUL.
Relacja Piotra Kowalczuka (IAR).

Zobacz także

2020-10-04, godz. 14:29 Nowa encyklika papieża Franciszka W Watykanie zaprezentowano trzecią encyklikę Franciszka „Fratelli tutti' (Wszyscy braćmi). Dokument, którego tytuł nawiązuje do „Napomnień' św. Franciszka, papież podpisał w sobotę w Asyżu przy grobie świętego. » więcej 2020-10-03, godz. 22:26 Boży fitness w Chojnie [ZDJĘCIA] 270 osób modliło się i bawiło w sobotę na Archidiecezjalnych Dniach Młodych w Chojnie. Z uwagi na koronawirusa, tradycyjne spotkanie w majówkę zastąpił październikowy weekend. W sobotę koncertował raper TAU, były świadectwa… » więcej 2020-10-03, godz. 10:56 Rap, katecheza i świadectwa. Młodzi modlą się w Chojnie Koncert znanego rapera TAU, ale także dużo modlitwy, świadectwa wiary i katechezy wypełnią dwudniowe spotkanie młodych w Chojnie. » więcej 2020-10-03, godz. 09:27 "Chłopy się powoli budzą w Kościele" Ulicami Szczecina przeszedł kolejny Męski Różaniec. Pierwszy odbył się w sierpniu ubiegłego roku. W sobotę jednak to nie było jedyne miasto na Pomorzu Zachodnim, gdzie modlili się mężczyźni. » więcej 2020-10-01, godz. 10:14 Męski różaniec dotarł do Goleniowa [WIDEO, ZDJĘCIA] Po Szczecinie i Dębnie, Goleniów to kolejne miasto w Zachodniopomorskiem, gdzie mężczyźni wyjdą na ulice i będą modlić się na różańcu. » więcej 2020-09-25, godz. 19:25 Prezydent z małżonką na audiencji u papieża Franciszka [ZDJĘCIA] Kończący w piątek trzydniową wizytę we Włoszech, prezydent Andrzej Duda został przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. » więcej 2020-09-06, godz. 15:16 Prezydent: będę robił wszystko, by polska wieś szybko się rozwijała Prezydent Andrzej Duda powiedział, że będzie robił wszystko, by polska wieś szybko się rozwijała. Podkreślił, że dbanie o bezpieczeństwo rolników jest obowiązkiem państwa. » więcej 2020-08-31, godz. 13:06 "Rewolucja kulturowa neomarksistów niszczy obyczaje" Rewolucja kulturowa neomarksistów, która trwa od XX wieku niszczy prawo, obyczaje, sposób zachowania się i myślenia - powiedział w Szczecinie podczas Dni Katechetycznych w szczecińskiej katedrze br. Tadeusz Ruciński ze zgromadzenia… » więcej 2020-08-29, godz. 12:50 Ksiądz z naszej archidiecezji zredagował podręcznik do religii Od nowego roku szkolnego w całej Polsce katecheci będą korzystać z nowych podręczników do religii. Jeden z nich 'Pan Bóg jest naszym ojcem' zredagował kapłan z naszej archidiecezji ks. dr Paweł Płaczek. » więcej 2020-08-29, godz. 11:00 Wakacyjna akcja Caritas inaczej niż zwykle Dwa obozy jeździeckie i dwa rejsy dla młodych ludzi, na których mogli uczyć się żeglowania zorganizował podczas wakacji Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej
1234567