Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Jasna Góra. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Jasna Góra. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
26 sierpnia katolicy w Polsce obchodzą uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
Święto ma charakter dziękczynny za szczególną rolę Maryi w dziejach narodu polskiego. W przekonaniu wiernych jest ona obrończynią najwyższych wartości - wiary, obyczajów chrześcijańskich, ducha, kultury i języka ojczystego.

Na Jasnej Górze o godzinie 11 zostanie odprawiona msza święta odpustowa, pod przewodnictwem prymasa Wojciecha Polaka. Wezmą w niej udział polscy biskupi, którzy następnego dnia rozpoczną 386. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski.

Święto Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej zostało ustanowione w 1904 roku przez papieża Piusa X. Jest obchodzone z inicjatywy kapucyna i teologa, błogosławionego Honorata Koźmińskiego, który po upadku Powstania Styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Maryi Królowej Polski.

W środę mija także 64. rocznica Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, uroczyście wygłoszonych w 1956 roku w Częstochowie. Tekst przyrzeczenia napisał w Komańczy prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński podczas internowania przez komunistyczne władze. W czasie uroczystości na Jasnej Górze o osobie uwięzionego prymasa przypominał pusty fotel, na którym leżała wiązanka biało-czerwonych kwiatów.

Częstochowa, gdzie od 1384 roku znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywany też "Czarną Madonną" ze względu na ciemną karnację Maryi i Dzieciątka, ma dla Polaków szczególne znaczenie. Jasna Góra szybko stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w kraju. Odwiedzali ją królowie, między innymi Kazimierz Jagiellończyk, Stefan Batory czy Jan III Sobieski.

Od XV stulecia datuje się powszechny w naszym kraju kult Maryi jako Królowej Polski. Wstawiennictwu Matki Częstochowskiej przypisywano zwycięstwo nad Szwedami i cudowną obronę Jasnej Góry w XVII wieku, a także wygraną nad bolszewikami Bitwę Warszawską w sierpniu 1920 roku. Od 20-lecia międzywojennego, za zgodą Stolicy Apostolskiej, w polskim tekście litanii loretańskiej znajduje się dodatkowe wezwanie - "Królowo Polski".

Co roku sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej odwiedza ponad 4 miliony pielgrzymów. Liczącej kilkaset lat tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę nie przerwał nawet okres zaborów, a w czasach komunizmu była ona wyrazem manifestacji religijno-patriotycznej.

Do Czarnej Madonny przybywali też papieże - sześciokrotnie podczas pontyfikatu Jan Paweł II, Benedykt VI - w 2006 oraz Franciszek w 2016 roku.

Zobacz także

2016-10-28, godz. 07:39 Hołownia na zakończenie Tygodnia Społecznego. "Wstań z kanapy i zacznij działać" Szymon Hołownia będzie w piątek gościem Tygodnia Społecznego w Szczecinie. Dziennikarz i publicysta, autor książek, założył Fundację Kasisi i Fundację Dobra Fabryka, które pomagają m.in. dzieciom w Afryce. » więcej 2016-10-26, godz. 01:53 Quo vadis Kościele? Temat aborcji na Tygodniu Społecznym [ZDJĘCIA] O duchowości kobiet i zdecentralizowanym Kościele Franciszka rozmawiali uczestnicy Tygodnia Społecznego w Szczecinie. Zaproszeni goście próbowali we wtorek odpowiedzieć na pytanie "Quo vadis Kościele?" W klasztorze dominikanów pojawił… » więcej 2016-10-26, godz. 01:52 Pomagali uchodźcom na Tygodniu Społecznym Pomoc dla rodziny syryjskiej podczas Tygodnia Społecznego. Obserwatorzy debaty o Kościele w klasztorze dominikanów mieli możliwość złożyć ofiarę na trzyosobową rodzinę z Aleppo, która została na terenach objętych wojną. » więcej 2016-10-25, godz. 15:39 Szczecińscy dominikanie pomagają rodzinie w Aleppo Dominikanie dołączyli do ogólnopolskiej akcji Caritas "Rodzina Rodzinie", która wspiera poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. » więcej 2016-10-25, godz. 08:50 Quo vadis Kościele? Debata u dominikanów Drugi dzień Tygodnia Społecznego w Szczecinie pod znakiem debaty o Kościele. » więcej 2016-10-24, godz. 07:24 Tydzień Społeczny wraca po latach do Szczecina Szymon Hołownia, Magdalena Ogórek, Jerzy Buzek, Paweł Kowal, Jadwiga Staniszkis, Tomasz Terlikowski czy o. Maciej Zięba to tylko niektórzy goście rozpoczynającego się w poniedziałek w Szczecinie Tygodnia Społecznego. » więcej 2016-10-23, godz. 11:38 Kościół na Pomorzu Zachodnim pomaga uchodźcom Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej objął pomocą finansową jedną z rodzin uchodźców na greckiej wyspie Samos. » więcej 2016-10-23, godz. 08:56 Abp Dzięga dla Radia Szczecin: o aborcji, ŚDM i intronizacji Chrystusa Światowe Dni Młodzieży, dzieło intronizacji Chrystusa w Polsce, ale także stanowisko Kościoła w sprawie karania kobiet za aborcję czy stosunek do gender to niektóre tematy rozmowy z abp. Andrzejem Dzięgą. » więcej 2016-10-17, godz. 22:01 Szczecinianie modlą się za uchodźców [ZDJĘCIA] Za znanych z imienia i nazwiska, ale i anonimowych uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy i na wszystkich kontynentach modlili się w poniedziałek wieczorem szczecinianie. » więcej 2016-09-25, godz. 18:55 "Być on line z Bogiem". Rozpoczynają drogę do kapłaństwa Siedem osób rozpocznie studia w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. W poniedziałek odbędzie się uroczysta inauguracja roku formacyjnego w uczelni. » więcej
147148149150151152153