Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Jan Paweł II. Fot. Zdzisław Sowiński
Jan Paweł II. Fot. Zdzisław Sowiński
Odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku w opinii świętości. Jego życie i ponad 26-letni pontyfikat był wyjątkowym darem dla Kościoła w Polsce i na świecie.
Biskup pomocniczy diecezji radomskiej Piotr Turzyński zwraca uwagę, że papież - pomimo głębokiego realizmu i świadomości współczesnych trudności wielu społeczeństw - był także wielkim optymistą.

- To jego piękne zdanie , że Bóg wyznacza miarę złu, myślę, że to w tym czasie pandemii trzeba byśmy spoglądali z zaufaniem Bogu i z pogodą ducha na wszystkie wydarzenia, przyjmując to, co się dzieje i ufając, że zło ma miarę, papież to u niego w teologii miłosierdzia zabrzmiało, bo definicja piękna miłosierdzia to dostrzeżenie dobra, papież miał pogodę ducha znając zło świata i ból człowieka i jego losu - mówi.

Biskup Turzyński wspomina coroczne spotkania z Janem Pawłem II w latach 90., w grupie kapłanów - studentów rzymskich uczelni.

- Mieliśmy świadomość, że spotykamy się z kimś wielkim i bardzo nam życzliwym, z ojcem - mówi.

Przypomina jedno z kazań - papież, na podstawie świętego Augustyna mówił, że czas studiów to czas poznania siebie i Boga, refleksja nad sobą, wielkimi pragnieniami, które człowiek w sobie nosi.

Jak podkreśla biskup Piotr Turzyński, Jan Paweł II zostawił nam bogate dziedzictwo swego nauczania zapisane w myślach, kazaniach i encyklikach.

- Trzeba do tego wracać, nie wolno tego zostawić, to nie było tylko na tamten czas, to jest też jakiś promień Boży i łaska Ducha świętego, które nas dzisiaj mają inspirować - mówi biskup Turzyński.

Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. Swą posługę na Stolicy Piotrowej sprawował ponad 26 lat. Pontyfikat Jana Pawła II był obfity pod względem liczby dokonanych beatyfikacji i kanonizacji. Ogłosił 1338 błogosławionych, w tym 160 Polaków i dwóch papieży, Jana XXIII i Piusa IX, a także - 482 świętych, w tym 11 Polaków.

Jan Paweł II był autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio oraz tysięcy listów papieskich.

Ojciec Święty opublikował także kilka książek, w tym przetłumaczoną na 40 języków, uznaną za światowy bestseller "Przekroczyć próg nadziei", a także "Dar i tajemnica", "Wstańcie, chodźmy!", "Tryptyk rzymski", "Pamięć i tożsamość".

Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku. Tego samego roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja Papieża-Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.

Relacja Małgorzaty Jędrzejczyk (IAR)

Zobacz także

2021-04-02, godz. 13:23 Symbolika Wielkiego Piątku W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2021-04-02, godz. 10:10 Jerozolima - procesja w pandemii Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c… » więcej 2021-04-02, godz. 10:05 Adoracja krzyża w trybie obostrzeń Wielki Piątek to dzień, kiedy nie ma mszy świętej. W godzinie śmierci Chrystusa o 15-tej w kościołach odbywa się Droga Krzyżowa z zachowaniem obostrzeń epidemicznych, czyli 1 wierny na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5… » więcej 2021-04-02, godz. 08:06 Noc Konfesjonałów. Wspomnienie Jana Pawła II W Wielki Piątek wieczorem w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpocznie się 11. Noc Konfesjonałów. Symbolicznie rozpocznie się o 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II w 16. rocznicę tego wydarzenia. » więcej 2021-04-02, godz. 06:48 Wielki Piątek w Kościele katolickim Jezus jest w chorych, dlatego jak odmawiam brewiarz lub różaniec to siadam przy łóżku chorego - mówi pallotyn, ks. Andrzej Partika. » więcej 2021-04-01, godz. 15:52 Liturgia Wielkiego Czwartku w czasie pandemii Sugestie Stolicy Apostolskiej, apel Episkopatu i wspólny komunikat hierarchów kościelnych i rządu do wiernych i proboszczów. Liturgie Wielkiego Tygodnia i Wielkanoc w Kościele odbędą według zaostrzonych rygorów sanitarnych. » więcej 2021-04-01, godz. 12:45 Caritas podsumowuje przedświąteczną pomoc Ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej musiał docierać do potrzebujących inaczej niż organizując wielkanocne śniadania. I tak udało się pomóc. » więcej 2021-04-01, godz. 07:04 Księża odnowią swoje przyrzeczenia, poświęcenie olejów Msza Krzyżma Świętego rozpocznie się o 10 w Bazylice Archikatedralnej. Odprawia ją biskup diecezjalny wraz z kapłanami. To coroczna uroczystość, szczególnie ważna dla całej służby liturgicznej. » więcej 2021-04-01, godz. 07:01 Wielki Czwartek w Kościele Katolickim W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia Kapłaństwa i Eucharystii, czyli Komunii Święt… » więcej
58596061626364