Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Dziś obchodzimy Niedzielę Palmową ustanowioną na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Dziś obchodzimy Niedzielę Palmową ustanowioną na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Dziś obchodzimy Niedzielę Palmową ustanowioną na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Dzień ten rozpoczyna Wielki Tydzień, poprzedzający święta Wielkanocne.
W tym roku wyjątkowo w tym samym czasie Niedzielę Palmową obchodzą także prawosławni oraz wierni innych kościołów wschodnich.

W tym dniu w Kościele rzymskokatolickim święci się palmę - symbol "drzewa życia" i zwycięstwa. Według biblijnego przekazu, ludzie tłumnie witający Jezusa u bram Jerozolimy wybiegli naprzeciw niego z gałązkami palmowymi w rękach, wołając: "Hosanna!".

Z Betfage do Jerozolimy przejdzie dziś po południu procesja Niedzieli Palmowej, tą samą drogą, którą wjeżdżał na osiołku Chrystus. W procesji wezmą udział wierni różnych wyznań chrześcijańskich z całego świata.

Wierni wyruszą z franciszkańskiego sanktuarium Betfage i przejdzie koło sanktuarium "Pater Noster" - "Ojcze Nasz", Miejsca Wniebowstąpienia i groty Getsemani do Starego Miasta w Jerozolimie. Jej uczestnicy, niosący gałązki palmowe lub oliwne, śpiewają "Hosanna". Procesja, w której uczestniczy łaciński patriarcha Jerozolimy, zakończy się na dziedzińcu klasztoru Ojców Białych, gdzie zostanie odprawione uroczyste nabożeństwo. Obchody Niedzieli Palmowej rozpoczynają Wielki Tydzień.

Papież Benedykt XVI poświęci dziś na placu św. Piotra w Rzymie (o godz. 9.30) palmy i gałązki oliwne, a na zakończenie procesji odprawi Mszę św. Męki Pańskiej. Później papież spotka się z młodymi z okazji diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży.

W sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej zostanie zainscenizowana scena triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Inscenizacja zainauguruje kalwaryjskie Chwalebne Misterium Męki Pańskiej, w którym co roku biorą udział tysiące wiernych.

W liturgii Niedzieli Palmowej czytany jest opis Męki Pańskiej. Szaty liturgiczne są w kolorze czerwonym. W Kościele święci się palmy od IX wieku. W Polsce zwyczaj ten jest znany od średniowiecza. Gałązki palmowe zostały zastąpione wierzbowymi, malinowymi, a także z cisu lub sosny. Nie może to być jedynie osika, gdyż według ludowego podania, cała przyroda po śmierci Jezusa pogrążyła się w żalu, a tylko osika pozostała niewzruszona, uważając się za niewinną.

Najstarszy opis uroczystej procesji w Niedzielę Palmową pochodzi z IV wieku z Jerozolimy. Zwyczaj ten rozpowszechnił się na wschodzie oraz w Hiszpanii i Galii. W 11. stuleciu w Rzymie połączono w liturgii zwyczaj poświęcenia palm z procesją, która rozpoczyna się poza świątynią. Papież rozdaje palmy, po czym wierni ruszają w procesji niosąc palmy i śpiewając pieśni. Przed bramą bazyliki zatrzymują się, by zaśpiewać hymn ku czci Chrystusa, a następnie jest sprawowana msza święta.

Tradycyjnie, w Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w Środę Popielcową ksiądz posypuje popiołem głowy wiernych. Palma ma znaczenie symboliczne dla wielu narodów. W Arabii, Afryce i Polinezji jest Drzewem Życia, starożytni Grecy uważali ją za słońce i światło, a dla Rzymian była godłem igrzysk. Gałązki palmowe w pierwszy dzień żydowskiego Święta Szałasów oznaczają radość.

W naszym kraju przed wojną najbardziej dekoracyjne palmy wykonywano na Wileńszczyźnie, obecnie znane i cenione są palmy z Łowicza. Ponadto z pięknych palm słynie Lipnica Murowana koło Tarnowa, w której od 1958 roku odbywa się znany w całej Polsce, konkurs palm wielkanocnych. Rekordowe palmy tam prezentowane miały ponad 30. metrów wysokości.

Zobacz także

2011-07-22, godz. 07:09 4 lata po katastrofie autokaru koło Grenoble Mija czwarta rocznica tragicznego wypadku polskiego autokaru w okolicach Grenoble we Francji, w którym zginęło 26 osób, a 24 zostało rannych. » więcej 2011-07-21, godz. 11:29 Jarmark Jakubowy już jutro, dziś rekolekcje w katedrze III Jarmark Jakubowy rozpocznie się w Szczecinie jutro w południe, jednak już dziś w Bazylice Archikatedralnej o 18 początek uroczystości odpustowych, które dla organizatorów Jarmarku są jego najważniejszą częścią. » więcej 2011-07-17, godz. 17:44 Apel Benedykta XVI o pomoc dla mieszkańców Somalii Papież Benedykt XVI zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o pomoc dla mieszkańców Somalii i całego regionu Rogu Afryki, dotkniętych brakiem żywności. Papież mówił o tym podczas południowego spotkania z pielgrzymami na „Anioł… » więcej 2011-07-15, godz. 14:18 Caritas pomoże poszkodowanym przez nawałnice Caritas Polska apeluje o wsparcie rolników poszkodowanych przez nawałnicę w diecezji radomskiej. W czwartek przez trzy powiaty przeszła trąba powietrzna, która zrywała dachy z domów, przewracała drzewa i niszczyła zabudowania gospodarcze… » więcej 2011-07-14, godz. 14:43 Już za tydzień wielkie święto i promocja Szczecina [WIDEO] 150 wystawców z całej Polski i zagranicy, produkty regionalne z Podlasia, Mazowsza, Kujaw, Podkarpacia i ze Śląska, ale przede wszystkim promocja Szczecina i wyrobów zachodniopomorskich to jedna z idei, która przyświeca III Jarmarkowi… » więcej 2011-07-14, godz. 11:06 Kontrowersyjna wystawa antyaborcyjna w Szczecinie Zdjęcia płodów ludzkich po zabiegu aborcji do wczorajszego popołudnia można było oglądać przed kościołem garnizonowym w Szczecinie. » więcej 2011-07-11, godz. 09:38 Coraz więcej rowerowych pielgrzymów na Jasną Górę Rekordowa, bo ponad 300-osobowa grupa uczestników bierze udział w jubileuszowej 20. Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymce na Jasną Górę. » więcej 2011-07-10, godz. 09:56 Pielgrzym ze Szczecina przejdzie ponad 3 tys. kilometrów Ponad 3 tysiące kilometrów ma do przejścia Wojciech Jakowiec ze Szczecina. Dziś wyjechał do Fatimy, skąd 13 lipca wyjdzie pieszo w trasę do Asyżu. » więcej 2011-07-03, godz. 08:40 Ekumenicznie na Kruzensthernie Nabożeństwo ekumeniczne na żaglowcu Kruzensthern oraz msza św. za uczestników Flisu Odrzańskiego to religijne akcenty kończących się dziś w Szczecinie Dni Odry. » więcej 2011-06-29, godz. 13:33 Jedyne takie półkolonie w Szczecinie 30 osób z upośledzeniem umysłowym i niepełnosprawnych fizycznie uczestniczy w półkoloniach na Pomorzanach. To jedyny taki wakacyjny wypoczynek dla osób niepełnosprawnych w Szczecinie. » więcej
218219220221222223224