Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Polscy kardynałowie po raz pierwszy od zakończenia konklawe spotkali się z dziennikarzami. To m.in. oni zdecydowali, kto będzie nowym papieżem. Fot. Wojciech Woźniak
Polscy kardynałowie po raz pierwszy od zakończenia konklawe spotkali się z dziennikarzami. To m.in. oni zdecydowali, kto będzie nowym papieżem. Fot. Wojciech Woźniak
Polscy kardynałowie po raz pierwszy od zakończenia konklawe spotkali się z dziennikarzami. To m.in. oni zdecydowali, kto będzie nowym papieżem.
Zdaniem Stanisława Dziwisza, imię jakie przybrał Ojciec Święty jest symboliczne. - Momentem wzruszenia było przyjęcie imienia. W tym imieniu zawiera się cały program tego pontyfikatu, czyli pokorny, ubogi, zobowiązujący. Człowiek, który rozumie drugiego człowieka - ocenił kard. Dziwisz.

Z kolei kardynał Kazimierz Nycz uważa, że konklawe pokazało, że Duch Święty wybiera tak, jak chce.

Inauguracja pontyfikatu Franciszka I we wtorek. Wcześniej, bo już w niedzielę papież spotka się z wiernymi, by odmówił modlitwę Anioł Pański.

Nagła zmiana w głosowaniu, telegram z gratulacjami przeznaczony dla kardynała Scoli i wielkie zdziwienie kardynałów po wyborze Jorge Mario Bergoglio - to wszystko wynika z przecieków z Kaplicy Sykstyńskiej, jakie docierały w trakcie konklawe do redakcji włoskiego dziennika "La Stampa".

Dziennik twierdzi, że abp Mediolanu Angelo Scola był "pewny" tego, że zostanie papieżem. Podobno pewna tego była też konferencja biskupów włoskich, bo kilka chwil przed ogłoszeniem nazwiska nowego papieża, gotowy był już telegram, w którym składano życzenia właśnie kard. Scoli.

Innego zdania byli natomiast kardynałowie z innych kontynentów, którzy nie chcieli widzieć w nim następcy Benedykta XVI. Po trzecim głosowaniu kard. Tarcisio Bertone podszedł do Jorge Bergoglio i powiedział, że go popiera. I właśnie to miało przesądzić o wyniku konklawe.

Z całego świata płyną gratulacje i słowa otuchy dla nowego papieża Franciszka. Nie wszyscy są zadowoleni z takiego wyboru, ale chyba nikt się nie spodziewał, że najbardziej zawiedzeni będą wysocy urzędnicy Argentyny, czyli kraju z którego pochodzi kardynał Bergolio. Światowe media donoszą, że prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner jest właśnie jedną z tych, którzy najmniej cieszą się z wyboru nowego papieża.

Nie jest bowiem tajemnicą, że Franciszek, a wcześniej biskup Buenos Aires mocno krytykował politykę pani prezydent, a wcześniej jej męża, który też był głową państwa. Sprzeciwiał się m.in. legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Zaraz po wyborze urzędnicy mieli krzyczeć, że nie mogli mieć większego pecha. Sama Kirchner dopiero po dwóch godzinach w krótkim oświadczeniu pogratulowała nowemu papieżowi.
Zdaniem Stanisława Dziwisza, imię jakie przybrał Ojciec Święty jest symboliczne.
Z kolei kardynał Kazimierz Nycz uważa, że konklawe pokazało, że Duch Święty wybiera tak, jak chce.

Zobacz także

2014-04-27, godz. 17:48 "Co mu w duszy grało", czyli koncert dla Jana Pawła II Improwizacje fortepianowe i fragmenty homilii Jana Pawła II można było usłyszeć w niedzielę w szczecińskiej katedrze. » więcej 2014-04-27, godz. 15:23 Franciszek o świętym Janie Pawle II: "To był papież rodziny" [WIDEO] Jan Paweł II został świętym Kościoła Katolickiego. Ogłosił to w niedzielę w Watykanie papież Franciszek. » więcej 2014-04-27, godz. 15:15 "To było niesamowite przeżycie". Szczecinianie świętują na Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Projekcje filmów o papieżu Polaku, a także konkursy i zabawy dla dzieci. Do wieczora na Jasnych Błoniach w Szczecinie potrwa festyn rodzinny z okazji kanonizacji Jana Pawła II. » więcej 2014-04-27, godz. 12:20 "Polacy nigdy nie zapomną, kim był Jan Paweł II". Szczecinianie modlili się na Błoniach [ZDJĘCIA, WIDEO] Ponad dwa tysiące osób zgromadziło się w niedzielę na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Na wielkim telebimie oglądali transmisję z Watykanu, gdzie papież Franciszek ogłosił świętymi: Jana Pawła II i Jana XXIII. » więcej 2014-04-27, godz. 08:12 Szczecinianie wspominają wizytę Jana Pawła II. "Tego nie da się zapomnieć" [WIDEO] Odwiedził Szczecin, gdy był biskupem, przyjechał jako kardynał, wreszcie jako papież. Szczecinianie wspominają dzień 11 czerwca 1987 roku, gdy na Jasnych Błoniach zgromadziły się tłumy, by wysłuchać przesłania Jana Pawła II. » więcej 2014-04-27, godz. 02:02 Święci chodzą po tym świecie. Jak nim zostać? Zebranie informacji o kandydacie na świętego, poznanie jego zasług, następnie zgromadzenie świadectw uzdrowień i zatwierdzenie cudu to w wielkim skrócie procedura uznania świętym w Kościele Katolickim. » więcej 2014-04-27, godz. 01:51 Obaj papieże zbliżali Kościół do ludzi Jan Paweł II to papież rodziny, Jan XXIII zwołał i rozpoczął Sobór Watykański II, który stał się wielką odnową Kościoła Katolickiego. W pontyfikatach obu od niedzieli świętych jest jednak wiele podobieństw. » więcej 2014-04-27, godz. 01:06 Przyjęła komunię z rąk przyszłego świętego. Szczecin świętuje kanonizację [PROGRAM, NA ŻYWO] To było niezapomniane wrażenie - wspomina swoje spotkanie z Janem Pawłem II Ewa Szlaska, która przyjęła komunią świętą z rąk papieża, podczas jego wizyty w Szczecinie 11 czerwca 1987 roku. » więcej 2014-04-26, godz. 17:27 Prezydent Komorowski na prywatnej audiencji u papieża Franciszka Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji prezydenta Bronisława Komorowskiego wraz z małżonką Anną - informuje Polska Agencja Prasowa. » więcej 2014-04-26, godz. 15:44 Szczecin oczekuje na kanonizację Jana Pawła II [PROGRAM] Pieśni, wiersze o papieżu, ale także fragmenty jego homilii. Szczecińskie parafie przygotowują się do ogłoszenia Jana Pawła II świętym. » więcej
165166167168169170171