Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali » PROSTO Z MOSTU. MŁODZI...EKUMENIZM...BÓG... - miesięcznik…
Młodzi ludzie piszący o tym, co robią w swoich wspólnotach parafialnych, jak działają w duszpasterstwach, a przy tym niekryjący się z tym, co myślą na temat otaczającej rzeczywistości, zarówno w sferze religijnej, ale i społecznej, kulturalnej oraz sportowej. Gdy do tego Małgosia zaproponowała, aby stworzyć jeszcze większy projekt otwierając się na inne wyznania chrześcijańskie, postanowiliśmy wspólnie podjąć się zebrania takiej grupy ludzi, którzy włączyliby się w inicjatywę. (Gdzie znajdziesz gazetę?Kliknij więcej).
W 2009 roku udało się zebrać 8 parafii, w tym również przedstawicieli protestantów (parafia ewangelicko-augsburska) oraz prawosławia (cerkiew prawosławna). Wśród tych 8 parafii było 6 parafii rzymskokatolickich (parafia św. Antoniego z Padwy, św. Kazimierza, św. Krzyża, MB Jasnogórskiej, Bożego Ciała, św. Jana Bosko). Po 2 latach działalności, jedne parafie wycofywały się, inne dołączały, w tym także są już z nami grekokatolicy (cerkiew greckokatolicka).

Gazeta jest rozprowadzana w następujących szczecińskich (i nie tylko) parafiach (stan na czerwiec 2017 roku): parafia prawosławna pw. Św. Mikołaja (cerkiew prawosławna), parafia ewangelicko-augsburska Świętej Trójcy oraz parafie rzymskokatolickie: Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba, parafia pw. MB Jasnogórskiej (Pomorzany), Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, parafia pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej (Żelechowo), parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy Szczecin (Golęcin), parafia pw. św. Jana Bosko (salezjanie), parafia pw. św. Dominika (dominikanie), parafia pw. św. Andrzeja Boboli (jezuici), parafia pw. św. Jana Ewangelisty (pallotyni), parafia pw. Świętej Trójcy w Chojnie.

Gazeta obok charakteru lokalnego (każdy pisze m.in. o swojej parafii) ma mieć wymiar ekumeniczny łączący różne wyznania chrześcijańskie. Tytuł wymyśliliśmy wspólnie. Most jest dla nas symbolem pojednania, platformy, na której spotykamy się, aby rozmawiać. Chcemy pozwolić młodym na dialog ich własnym językiem co z pewnością spowoduje, że niejednokrotnie padną słowa "prosto z mostu."

"Nie istnieje prawdziwy ekumenizm bez wewnętrznego nawrócenia i odnowy myślenia (por. "Unitatis redintegratio", 6-7), bez odrzucenia uprzedzeń i podejrzeń; ekumenizm nie jest możliwy, jeśli nie wyrzekniemy się słów, sądów, zachowań, które nie odzwierciedlają w sposób bezstronny i prawdziwy sytuacji rozdzielonych braci; jeśli nie będzie w nas woli szanowania innych, budowania wzajemnej przyjaźni, podsycania braterskiej miłości”. 13 października 2002 r. - Z homilii Jana Pawła II podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Rzymie, w obecności patriarchy Teoktysta.

Życzymy miłej lektury, chętnych do współpracy lub prenumeraty zapraszamy do korespondencji: ekumeniczni@wp.pl

Piotr Kołodziejski