Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali » Relacje-wywiady-świadectwa
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Zapowiedź powołania komisji ds. zbadania diakonatu kobiet przez papieża Franciszka wywołała po raz kolejny falę spekulacji w światowych mediach. Znów słowa Ojca Świętego szeroko interpretowano w zależności od potrzeb i sytuacji.

Papież wspomniał o tym w czasie audiencji dla przedstawicielek Międzynarodowej Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich, a także dla żeńskich wspólnot zakonnych.

W przemówieniu do zakonnic Ojciec Święty zapowiedział, że utworzy komisję do zbadania możliwości przyznania kobietom posługi w Kościele w charakterze diakonis. Czy to otwiera furtkę do zwiększenia roli kobiety w Kościele? Czy kobieta jest niedoceniana w Kościele Katolickim, a jej posługa ograniczana?

Kodeks Prawa Kanonicznego zezwala kobietom m.in. na udział w soborach, synodach biskupich, diecezjalnych na prawach doradcy lub gościa. Prawo kościelne zezwala także na zasiadanie kobietom w radach duszpasterskich diecezji i parafii, w radach do spraw ekonomicznych, pracę sędziego w sądach kościelnych, a także funkcję obrońcy węzła małżeńskiego przy orzekaniu jego nieważności. W liturgii może posługiwać jako lektor, komentator, kantor, ministrantka. W nauczaniu jako katechetka w szkołach, teolog na wyższych uczelniach, misjonarka.

Nie wyobrażam sobie, aby Franciszek zmienił nauczanie Kościoła i zgodził się na dopuszczenie kobiet do kapłaństwa – mówił kard. Walter Kasper w rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della sera”. Słowa niemieckiego duchownego cytuje też Katolicka Agencja Informacyjna. Czy jednak w ogóle papież wspomina o kapłaństwie kobiet?

Warto przypomnieć przy tej okazji słowa Franciszka z pokładu samolotu w lipcu 2013 roku. Kiedy wracał ze Światowych Dni Młodzieży jednoznacznie odpowiedział, że kobiety także w przyszłości nie będą mogły zostawać w Kościele katolickim duchownymi. - „Te drzwi są zamknięte” - zadeklarował papież i dodał, że w „definitywnej formie” zdecydował o tej sprawie Jan Paweł II. Motywacją jest tu tradycja oraz fakt wybrania przez Jezusa na apostołów jedynie mężczyzn.

O roli kobiet w Kościele świadczy też Pismo Święte. W drugim rozdziale ewangelii wg św. Jana mamy opis, w którym Chrystus dokonał pierwszego cudu przemienienia wody w wino na weselu w Kanie Galilejskiej. To tam Matka Jezusa wypowiedziała wcześniej słowa do Jezusa: Nie mają już wina, a potem do sług: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie.

Warto podkreślić, że niemal w każdym kościele mamy ikonę Maryi, a obok obrazu Jezusa Miłosiernego, to właśnie wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej jest otoczony największym kultem wiernych.

Patrząc również w życiorysy świętych możemy dostrzec ważną rolę kobiety. To właśnie Katarzyna ze Sieny żyjąca w okresie średniowiecza odważnie przemawiała do kapłanów, biskupów, a nawet do papieży w imieniu Chrystusa, ogłaszała się publicznie Jego posłanką. Sąd inkwizycyjny nie dopatrzył się żadnej herezji ani błędu w jej wypowiedziach i pismach. Wreszcie zmusiła do powrotu z Awinionu do Rzymu papieża Grzegorza XI.

Inny przykład to św. Hildegarda z Bingen, która u szczytu popularności była czczona jako chrześcijańska wyrocznia o atrybutach proroka. Znana m.in. z teologicznych i filozoficznych rozważań, do której po radę udawali się biskupi, papieże i władcy.

Na zakończenie rzut oka jak wygląda to w innych kościołach chrześcijańskich. W cerkwi prawosławnej posługa diakonis była powszechna do XI wieku. Dziś jest to forma spotykana niezwykle rzadko, w Polsce nie ma kobiet diakonów.

W 2013 roku w kościele ewangelicko-augsburskim w Szczecinie doszło do historycznej ordynacji. Na diakona wyświęcono żonę proboszcza miejscowej parafii Izabelę Sikorę. W całej Polsce jest kilkanaście kobiet diakonów u luteran.

Dyskusja o roli kobiet w Kościele.
 

Zobacz także

2021-02-27, godz. 23:27 Wielki Post (2021), czyli wszystkie ręce na pokład Wielkopostny cykl rozważań. Ks. Adam Krzykała, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ładzinie, koło Wolina proponuje nam trochę inne… » więcej 2016-05-29, godz. 23:43 Religia na maturze jako dodatkowy przedmiot do wyboru za 5 lat? Dyskusja o religii na maturze. » więcej 2013-12-13, godz. 19:19 "Matko moja, Matko" Utwór Sióstr Uczennic Krzyża z płyty cegiełki "Nie wypowie Twej miłości" na budowę Domu Kontemplacyjnego. Więcej szczegółów na centrumformacji.eu » więcej 2013-10-17, godz. 23:57 "Nosimy ten skarb" Utwór Sióstr Uczennic Krzyża z płyty cegiełki "Nie wypowie Twej miłości" na budowę Domu Kontemplacyjnego. Więcej szczegółów na centrumformacji.eu » więcej 2013-03-10, godz. 11:25 List abp. Andrzeja Dzięgi o zagrożeniach wiary 10.03.2013 Przeczytaj treść listu. » więcej 2012-11-18, godz. 01:46 List abp. Andrzeja Dzięgi na temat "in vitro" 18.11.2012 Przeczytaj treść listu. » więcej 2012-10-28, godz. 08:47 List abp. Andrzeja Dzięgi m.in. na temat "halloween" 28-10-2012 Przeczytaj treść listu. » więcej 2012-08-17, godz. 13:21 Wspólne Przesłanie do Narodów Polski i Rosji WSPÓLNE PRZESŁANIE DO NARODÓW POLSKI I ROSJI Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskupa Józefa Michalika, Metropolity Przemyskiego i… » więcej 2012-06-17, godz. 11:28 Homilia abp. Mieczysława Mokrzyckiego Homilia metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego w trakcie mszy św. w szczecińskiej katedrze w 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Szczecinie… » więcej 2012-05-20, godz. 11:32 List Arcybiskupa na uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Cały tekst Listu. » więcej
1234