Radio SzczecinRadio Szczecin » Blog Marcina Gondziuka » Marcin Gondziuk
Konkurs Eurowizji od lat budzi mieszane uczucia. Ma wielu krytyków, ale co roku ludzie w całej Europie się nim emocjonują i dyskutują nad koalicjami i układami, jakie się tworzą w czasie głosowania. A w gronie zwycięzców tego konkursu jest kilka bardzo znanych nazw i nazwisk, między innymi ABBA, Celine Dion, France Gall, Bucks Fizz, Toto Cotugno i Katrina & The Waves. Polski reprezentant nie wygrał jeszcze ani razu. Najbliżej była oczywiście Edyta Górniak, która zajęła w roku 1994 drugie miejsce. Przegrała wtedy z Irlandczykami, duetem Paul Harrington i Charlie McGettigan i to przegrała zdecydowanie, bo aż o 60 punktów. Potem nastąpiła seria naszych klęsk i w ostatnich dwóch latach Polska nie wystawiała nikogo do tych zawodów. Ostatnia była w roku 2011 Magdalena Tul, ale odpadła w półfinale. W tym roku, po dwóch latach przerwy, wracamy jednak do rywalizacji!

Długo trwały debaty nad wyborem naszego reprezentanta. Telewizja Polska zrezygnowała tym razem z eliminacji konkursowych, w których współdecydowali widzowie. I chyba słusznie, bo ten sposób kwalifikacji okazał się nieskuteczny. Trudno to zrozumieć, ale widzowie na spółkę z jurorami wybierali piosenki, które nawet u nas nie stawały się potem przebojami. Dlaczego więc miałyby się spodobać w innych krajach? Czy ktokolwiek pamięta jeszcze piosenkę "Jestem", którą śpiewała bardzo utalentowana skądinąd Magdalena Tul w czasie naszego ostatniego udziału w konkursie Eurowizji? W innych krajach piosenki wybierane na ten konkurs zwykle stają się wcześniej dużymi przebojami w tych krajach. Tym tropem poszła tym razem Telewizja Polska i zaproponowała udział w zawodach Donatanowi i Cleo, którzy mieliby zaśpiewać swój wielki hit ,,My Słowianie". Reprezentantów Polski wybrała specjalna komisja ekspertów powołana przez Telewizję Polską. Decyzja była konsultowana ze Stowarzyszeniem miłośników Eurowizji – OGAE Polska. Donatan i Cleo propozycję przyjęli: "ZOSTALIŚMY POWOŁANI DO BRONI" - pojedziemy i zagramy na Eurowizji chociażby dlatego że gdybyśmy się nie zgodzili to zawsze mógłby się trafić ktoś gorszy od nas! - tak, tak jest to możliwe A tak poważnie reprezentacji kraju się nie odmawia, więc bez ciśnienia i nienerwowo polecimy z tematem. Liczymy na wasze wsparcie, pozytywną energię i ciekawe wspomnienia!" – tak na Faceboku napisał Donatan (pisownia oryginalna).

Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 6, 8 i 10 maja w Kopenhadze. Donatan i Cleo wystąpią podczas drugiego półfinału zaplanowanego na 8 maja. Jeśli przejdą półfinał, zaśpiewają w finale 10 maja. Donatan zapowiada, że szykuje specjalną niespodziankę na Eurowizję i być może wzbogaci utwór "My Słowianie", ale jeszcze nie wiadomo, czy zostanie on zaprezentowany w konkursie po polsku, czy w wersji anglojęzycznej "Slavic Girls".
 

Zobacz także

2014-06-01, godz. 22:02 Modern Talking reaktywacja? Kiedy 2 lata temu Thomas Anders był w Szczecinie i gościliśmy go w Radiu Szczecin, padały również pytania o to, w jakich relacjach pozostaje z Dieterem Bohlenem… » więcej 2014-05-12, godz. 09:04 Eurowizja 2014, czyli jak spacyfikować widzów To było doskonałe widowisko! 59 Konkurs Piosenki Eurowizji, którego finał odbył się w sobotę, 10 maja w Kopenhadze. Finał poprzedziły dwa półfinały… » więcej 2014-05-08, godz. 09:27 Polka idolka O tym się mówi i pewnie jeszcze długo będzie się mówiło! Aneta Sablik, 25-letnia dziewczyna z Bielska-Białej wygrała niemieckiego Idola, a właściwie… » więcej 2014-04-07, godz. 20:57 Nowa płyta ... Króla Popu! Będzie nowa płyta Michaela Jacksona! I to już niedługo, bo w maju. Cały czas przeglądane są katalogi nagrań, jakie pozostawił po sobie Król Popu. No… » więcej 2014-03-31, godz. 11:02 Kate Bush ... i wszystko jasne! To jest absolutna sensacja! Niektórzy już dawno stracili nadzieję, że zobaczą Kate Bush na koncercie, na żywo, bo przecież w trasie koncertowej była tylko… » więcej 2014-03-18, godz. 09:01 Na piłkarską nutę 12 czerwca, w Sao Paulo, meczem Brazylia – Chorwacja zainaugurowane zostaną tegoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej, rozgrywane tym razem w Brazylii… » więcej 2014-03-04, godz. 08:43 Tu trzeba didżeja To może być dosyć kontrowersyjna teza, ale wygląda na to, że nie ma piosenek nieudanych, są tylko piosenki podane nie tak jak trzeba. A zwykle trzeba do… » więcej 2014-02-20, godz. 08:42 Basia, Pawlik i ... Nergal Mamy kolejny zaskakujący sukces polskiej muzyki za granicą! Tym razem nie jazzowy a heavy metalowy... Szerokim echem odbiła się wieść o nagrodzie Grammy… » więcej 2014-02-17, godz. 09:04 Jeśli nie wiadomo, o co chodzi ... To był luty roku 2013, gdy gruchnęła wieść, że Paweł Kukiz odchodzi z zespołu Piersi. Grupa napisała wtedy w swoim oświadczeniu: "Po 28 latach współpracy… » więcej 2014-02-09, godz. 23:20 Super Bruno! Bruno Mars to jeden z najpopularniejszych obecnie piosenkarzy na świecie, ale wielu wątpiło, czy jest on w stanie unieść ciężar występu na Super Bowl… » więcej
123