Rząd rozbija solidarność Grupy Wyszehradzkiej - tak mówił w "Rozmowach pod krawatem" Paweł Mucha, radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości.
- Wyłamując się zaprzepaściliśmy szansę na zbudowanie swojej pozycji w Grupie Wyszehradzkiej - mówił Paweł Mucha. - Tam gdzie były deklaracje tego, że będziemy wspierać państwa Grupy Wyszehradzkiej i pogląd jest wspólny dołączyła do grupy Rumunia, wstrzymała się Finlandia. Polska natomiast okazuje się państwem, które tylko podporządkowuje się woli Berlina i Paryża.
Radny dodał, że rząd jest niewiarygodny nie tylko dla partnerów za granicą, ale i dla obywateli. Jak argumentował, choć padło wiele deklaracji i liczb, wciąż nie wiadomo dokładnie ilu uchodźców przyjmiemy.
- Na początku rząd deklarował, że to będą dwa tysiące osób. Po głosowaniu we wtorek były niejasne wypowiedzi wiceministra spraw zagranicznych pana Trzaskowskiego, że to być może będzie około siedmiu tysięcy, ale może być jeszcze więcej, bo jeszcze jest druga grupa uchodźców, która nie jest podzielona - zauważył Mucha.
We wtorek w Brukseli ministrowie spraw wewnętrznych przegłosowali podział połowy 120-tysięcznej grupy uchodźców z Bliskiego Wschodu. Polska ma przyjąć pięć tysięcy osób plus dwa tysiące, na które zgodziła się wcześniej.
Przeciwko tym kwotom były pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej. To jednak nie pierwsza różnica zdań w tym gremium. Gdy Polska potępiała agresję Rosji na Ukrainie, Węgry krytykowały sankcje nakładane na Moskwę. Wcześniej kraje grupy miały różne zdania na temat konfliktu Rosji z Gruzją.
Zobacz także
2014-03-04, godz. 09:43
Prezydent Krzystek tłumaczy się z debaty za 10 tysięcy [WIDEO]
To tradycja, że debaty Północnej Izby Gospodarczej odbywają się w Radissonie i nie ma niczego niezwykłego w tym, że miasto - jako współorganizator - zapłaciło za spotkanie. W ten sposób prezydent Szczecina, Piotr Krzystek skomentował…
» więcej
2014-03-03, godz. 10:42
Kołodziej: Na Rosję jest sposób gospodarczy. Potrzebne są zdecydowane kroki
Wyrażanie ubolewania i zajmowanie stanowisk nie pomoże, bo Putin się z tego śmieje. Tak uważa konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie - Henryk Kołodziej. Według niego, Ameryka musi zacząć działać realnie.
» więcej
2014-03-03, godz. 09:12
Konsul: Ukraińcy są gotowi walczyć za swój kraj
Jeśli będzie taka potrzeba, większość Ukraińców dobrowolnie pójdzie walczyć za kraj - ocenił w "Rozmowach pod krawatem" honorowy konsul Ukrainy w Szczecinie. Henryk Kołodziej dodał, że przyjaciele dzwonili do niego zapytać, czy…
» więcej
2014-02-28, godz. 11:25
Zydorowicz o kandydacie Geblewiczu: "Jeśli uwierzy..."
Platforma Obywatelska ma kandydata na prezydenta Szczecina i jest nim marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Publicznie o tej decyzji, jako pierwszy spośród polityków PO, mówi były wojewoda Marcin Zydorowicz. O tym, że Geblewicz…
» więcej
2014-02-28, godz. 10:41
Zydorowicz: Zarzuty biznesmenów to próba dyskredytacji [WIDEO]
To kłamliwe i nikczemne pomówienia - tak były wojewoda zachodniopomorski skomentował w "Rozmowach pod krawatem" zarzuty biznesmenów ze Szczecina, które publikuje "Gazeta Wyborcza".
» więcej
2014-02-27, godz. 09:31
Spółki dostaną długoterminowe umowy? Podlasiński: Taką obietnicę złożyła Silesia
Firmy, które działają na terenie upadłej Stoczni Szczecińskiej, dostaną długoterminowe umowy dzierżawy.
» więcej
2014-02-25, godz. 11:08
Szef zachodniopomorskiego PSL: Część osób została zmanipulowana
PSL w Świnoujściu istnieje i ma się dobrze - tak mówi prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w Zachodniopomorskiem. Jarosław Rzepa powiedział w "Rozmowach pod krawatem", że część osób, które podpisały rezygnację z członkostwa…
» więcej
2014-02-25, godz. 09:39
Rzepa: Nie ma potrzeby, by minister przyjeżdżał do Szczecina
Nie ma potrzeby, by minister rolnictwa przyjeżdżał do protestujących w Szczecinie rolników, bo wiceszefowa resortu była już w Koszalinie - dał do zrozumienia prezes zachodniopomorskiego PSL, Jarosław Rzepa.
» więcej
2014-02-18, godz. 11:47
Szef SD ujawnia, kto może być "jedynką" Platformy do europarlamentu
Były minister administracji i cyfryzacji Michał Boni może być "jedynką" PO do europarlamentu z okręgu zachodniopomorsko-lubuskiego. Tak uważa szef Stronnictwa Demokratycznego Paweł Piskorski, który będzie otwierał listę Europy…
» więcej
2014-02-18, godz. 09:05
Piskorski o swoim starcie do PE: Liczy się doświadczenie i przygotowanie kandydata
Nieważne, gdzie mieszka kandydat na europosła, ważne jest jakie ma kompetencje - tak o swoim starcie z okręgu zachodniopomorsko-lubuskiego mówił w "Rozmowach pod krawatem" Paweł Piskorski. Były prezydent Warszawy i szef Stronnictwa…
» więcej
2014-02-14, godz. 09:10
Wdowczyk: Tak miłego przyjęcia, jak w Szczecinie, nie spotkałem w Warszawie [WIDEO]
Trener Dariusz Wdowczyk ma nadzieję na dłuższą współpracę z Pogonią niż trzyletni kontakt, który podpisał w czwartek. Tak szkoleniowiec mówił w "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2014-02-13, godz. 10:20
PiS i SLD w koalicji? Liberadzki odpowiada
Koalicja PiS z SLD to abstrakcyjne spekulacje - tak europoseł SLD Bogusław Liberadzki komentuje słowa szefa Sojuszu.
» więcej
2014-02-13, godz. 08:56
Liberadzki: Nikt nie blokował startu Napieralskiego. Przed nim jeszcze 30 lat aktywności politycznej
Nie było sporu i nikt nie blokował startu Grzegorza Napieralskiego w eurowyborach. Europoseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Bogusław Liberadzki dementuje doniesienia mediów.
» więcej
2014-02-12, godz. 08:50
Gróbarczyk: Przemysł stoczniowy można budować zgodnie z unijnym prawem [WIDEO]
Przemysł stoczniowy w Szczecinie można budować, dzięki finansowaniu z Brukseli - powiedział Marek Gróbarczyk. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości w "Rozmowach pod krawatem" wyjaśniał, że z takiej możliwości już skorzystali Nie…
» więcej
2014-02-11, godz. 10:19
Gawłowski: Przyszłość Dolnej Odry rysuje się raczej pozytywnie [WIDEO]
Wiceminister środowiska i szef zachodniopomorskiej PO uspokaja w sprawie przyszłości elektrowni Dolna Odra. "Rozmawiałem z nowym prezesem, jestem dużym optymistą" - mówił Stanisław Gawłowski w "Rozmowach pod krawatem".
» więcej