Nie jestem w stanie przeczytać wszystkich projektów ustaw - przyznał w "Rozmowie pod krawatem" lider .Nowoczesnej Ryszard Petru. W ten sposób tłumaczył, dlaczego nie czytał ustawy stoczniowej.
Zdaniem polityka opozycji, to nie będzie impuls dla sektora okrętowego. O konkretach nie mówił, bo jak przyznał, ustawy nie czytał.
- W parlamencie przepracowaliśmy 150 ustaw w związku z tym mogę szczerze przyznać, że nie jestem w stanie wszystkich czytać - powiedział Ryszard Petru. - Rolą posła nie do końca jest czytanie ustaw, tylko zrozumienie, co w nich jest. Przewodniczący klubu ma możliwość zapytania ekspertów co o tym sądzą - wyjaśnił.
Petru dodał, że w powodzenie ustawy stoczniowej nie wierzy.
- Czy ona zachęci do inwestowania w przemysł stoczniowy? Jako ekonomista powiem, że nie sądzę. To muszą być projekty niszowe, które będą miały wysoką wartość dodaną, byśmy mogli w tych miejscach dużo zarabiać. Stocznia Remontowa w Gdańsku pokazuje, że można zarabiać nie tylko na remontach statków, ale i platform wiertniczych, ale też na konkretnej specjalizacji. Nie ma szans, byśmy konkurowali z Chinami, bo tam zawsze będzie taniej - argumentował.
Lider .Nowoczesnej wyjaśniał, że ekspertem od spraw stoczniowych w partii jest szczeciński poseł Piotr Misiło. A ten podczas debaty w Sejmie wytykał rządowi, że "jeżeli to wszystko, co macie do zaoferowania, to jesteście szaleńczo słabi, bo branża oczekuje czegoś innego".
Projekt ustawy stoczniowej zakłada m.in. ulgi podatkowe dla firm, które budują statki albo realizują duże przebudowy.
Jak zarzuca opozycja, zwolnienia nie obejmą mniejszych stoczni, np. remontowych, a takich w Szczecinie jest najwięcej. Minister gospodarki morskiej odpowiada, że to celowy zabieg, bo ustawa ma zachęcić firmy, by podejmowały większe kontrakty.
Przepisy mają wejść w życie w styczniu przyszłego roku. W tej chwili pracuje nad nimi Sejm.
Zobacz także
2017-04-20, godz. 10:19
Przebudowa al. Wojska Polskiego: potrzebna koncepcja ogólna
Przebudowa al. Wojska Polskiego w Szczecinie jest nieprzemyślana - mówił w Rozmowie Pod Krawatem Marek Duklanowski, radny Prawa i Sprawiedliwości.
» więcej
2017-04-20, godz. 09:41
Duklanowski o prezydenturze: chcę, ale nie muszę
Jestem zaangażowany w życie miasta, start w wyborach prezydenckich rozważam, owszem, ale nie za wszelką cenę - mówił w Rozmowie pod krawatem szczeciński radny Prawa i Sprawiedliwości. Marek Duklanowski przyznał, że chciałby być…
» więcej
2017-04-19, godz. 09:43
Pomnik w Stargardzie latem do rozbiórki
Demontaż stojącego w centrum Stargardu sowieckiego pomnika zakończy się podczas wakacji - zapowiedział prezydent miasta, Rafał Zając. W Rozmowie pod krawatem przypomniał, że w listopadzie z Kolumny Zwycięstwa odcięta została głowica…
» więcej
2017-04-18, godz. 12:03
Piotr Kęsik: gwoździem do trumny SLD było wystawienie Magdaleny Ogórek
Szanse na odrodzenie są nikłe - tak o Sojuszu Lewicy Demokratycznej mówi były członek tej partii, Piotr Kęsik. W jego opinii w ugrupowaniu nie ma liderów, co pokazały wybory uzupełniające w Stargardzie. Z kandydowania na urząd prezydenta…
» więcej
2017-04-18, godz. 09:12
W samorządach przewietrzenie potrzebne, władza demoralizuje
Idea dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jest dobra, ale to ograniczenie nie powinno być prawem działającym wstecz - mówi przewodniczący Polskiego Forum Samorządowego. Piotr Kęsik w Rozmowie pod krawatem skomentował…
» więcej
2017-04-14, godz. 10:31
Ks. Zyga: konflikty rodzą się z braku wzajemnego szacunku
Brakuje nam szacunku do siebie, do innych ludzi, na tym polega problem naszych czasów - mówił w piątek w Rozmowie pod krawatem ksiądz Sławomir Zyga.
» więcej
2017-04-14, godz. 09:20
Musimy dostosować się do wiernych
Duchowny mówi o fenomenie "Nocy konfesjonałów": - My, księża, chcemy dostosować się do wiernych - wyjaśniał w Rozmowie pod krawatem kanclerz Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, Sławomir Zyga.
» więcej
2017-04-13, godz. 09:17
Wielkanoc czyli "nie dać się zwariować" zakupom [WIDEO]
Nie demonizujmy komercyjnego wymiaru świąt, ale i nie dajmy "się zwariować" zakupom, mówiła w czwartek w Rozmowie pod krawatem dr Małgorzata Wałejko, teolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
» więcej
2017-04-12, godz. 10:16
Barbara Nowacka o krzywdzie i próbach manipulacji
To krzywda dla pamięci i próba manipulacji - tak Barbara Nowacka komentowała sprawę braku nazwiska jej matki, Izabeli Jarugi-Nowackiej na tablicy w Kancelarii Premiera.
» więcej
2017-04-12, godz. 09:13
Nowacka: związki partnerskie funkcjonują w krajach bardziej konserwatywnych niż Polska [WIDEO]
Małżeństwa homoseksualne w Polsce i możliwość adopcji dzieci przez nie, to część "sprawiedliwego państwa" - mówiła o tym w "Rozmowach pod krawatem" była polityk Twojego Ruchu i obecna przewodnicząca Stowarzyszenia Inicjatywa…
» więcej
2017-04-11, godz. 12:40
Oryginał Konstytucji 3 maja wkrótce w Szczecinie
Oryginał Konstytucji 3 maja będzie można oglądać w Szczecinie - zdradził w "Rozmowie pod krawatem" dyrektor Archiwum Państwowego, Krzysztof Kowalczyk.
» więcej
2017-04-11, godz. 11:05
Kowalczyk: Szczecińskie Archiwum to prawdziwa skarbnica wiedzy
Jest tam historia całego regionu i można tam znaleźć perełki dla badaczy - tak o zbiorach Archiwum Państwowego mówił w "Rozmowach pod krawatem" nowy dyrektor tej instytucji.
» więcej
2017-04-11, godz. 09:17
Politolog o wysokiej frekwencji w Stargardzie: Napawa optymizmem
50-procentowa frekwencja wyborcza w uzupełniających wyborach prezydenckich w Stargardzie napawa optymizmem - ocenia politolog Uniwersytetu Szczecińskiego dr hab. Krzysztof Kowalczyk.
» więcej
2017-04-07, godz. 12:10
Dr Woźniak apeluje o archiwizację domowych dokumentów
Dokumenty z "szuflady babci" mogą się nadawać do archiwum, o sygnały dotyczące starych dokumentów prosi dyrektor Archiwum Państwowego.
» więcej
2017-04-07, godz. 09:12
Prognoza: budowa archiwum w Szczecinie w roku 2018
Budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego w Szczecinie może się rozpocząć w przyszłym roku - prognozował w Rozmowie pod Krawatem dr Wojciech Woźniak.
» więcej