Nie jestem w stanie przeczytać wszystkich projektów ustaw - przyznał w "Rozmowie pod krawatem" lider .Nowoczesnej Ryszard Petru. W ten sposób tłumaczył, dlaczego nie czytał ustawy stoczniowej.
Zdaniem polityka opozycji, to nie będzie impuls dla sektora okrętowego. O konkretach nie mówił, bo jak przyznał, ustawy nie czytał.
- W parlamencie przepracowaliśmy 150 ustaw w związku z tym mogę szczerze przyznać, że nie jestem w stanie wszystkich czytać - powiedział Ryszard Petru. - Rolą posła nie do końca jest czytanie ustaw, tylko zrozumienie, co w nich jest. Przewodniczący klubu ma możliwość zapytania ekspertów co o tym sądzą - wyjaśnił.
Petru dodał, że w powodzenie ustawy stoczniowej nie wierzy.
- Czy ona zachęci do inwestowania w przemysł stoczniowy? Jako ekonomista powiem, że nie sądzę. To muszą być projekty niszowe, które będą miały wysoką wartość dodaną, byśmy mogli w tych miejscach dużo zarabiać. Stocznia Remontowa w Gdańsku pokazuje, że można zarabiać nie tylko na remontach statków, ale i platform wiertniczych, ale też na konkretnej specjalizacji. Nie ma szans, byśmy konkurowali z Chinami, bo tam zawsze będzie taniej - argumentował.
Lider .Nowoczesnej wyjaśniał, że ekspertem od spraw stoczniowych w partii jest szczeciński poseł Piotr Misiło. A ten podczas debaty w Sejmie wytykał rządowi, że "jeżeli to wszystko, co macie do zaoferowania, to jesteście szaleńczo słabi, bo branża oczekuje czegoś innego".
Projekt ustawy stoczniowej zakłada m.in. ulgi podatkowe dla firm, które budują statki albo realizują duże przebudowy.
Jak zarzuca opozycja, zwolnienia nie obejmą mniejszych stoczni, np. remontowych, a takich w Szczecinie jest najwięcej. Minister gospodarki morskiej odpowiada, że to celowy zabieg, bo ustawa ma zachęcić firmy, by podejmowały większe kontrakty.
Przepisy mają wejść w życie w styczniu przyszłego roku. W tej chwili pracuje nad nimi Sejm.
Zobacz także
2016-12-14, godz. 11:40
Minister oświaty: System edukacji trzeba zmienić [WIDEO]
Wyniki międzynarodowych badań uczniów są niezłe, ale wiele jest jeszcze do poprawy - mówiła minister Anna Zalewska w "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2016-12-14, godz. 09:39
Anna Zalewska: Reforma oświaty to 39 dodatkowych etatów [WIDEO]
- Przekonuję, rozmawiam, cytuję, pokazuję liczby i pieniądze - tak w "Rozmowach pod krawatem" minister edukacji oceniła debaty z samorządowcami.
» więcej
2016-12-13, godz. 11:15
"Weryfikacja esbeków budzi wątpliwości" [WIDEO]
W "Rozmowach pod krawatem" historyk IPN przypominał, że część funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa odchodziła ze pracy z powodu wieku emerytalnego, a inni korzystali z możliwości odwołania od decyzji komisji weryfikacyjnych.
» więcej
2016-12-13, godz. 09:11
Historyk IPN: Propaganda stanu wojennego trwa do dziś [WIDEO]
Sebastian Ligarski w "Rozmowach pod krawatem" przypominał o ofiarach śmiertelnych, o ponad 11 tysiącach internowanych ludzi i o tragediach ich rodzin.
» więcej
2016-12-12, godz. 10:33
Co z fuzją szpitali? Grodzki czeka na decyzję wojewody [WIDEO]
Były dyrektor szpitala w szczecińskim Zdunowie, senator PO, Tomasz Grodzki czeka na decyzję wojewody w sprawie łączenia Zdunowa z placówką przy ul. Arkońskiej. Decyzję o fuzji, na wniosek marszałka województwa, podjął zachodniopomorski…
» więcej
2016-12-12, godz. 09:36
Manifestacja w rocznicę stanu wojennego. Senator PO komentuje [WIDEO]
Na dużej demonstracji można spotkać różne osoby - mówi senator Platformy Obywatelskiej o planowanej w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce manifestacji opozycji i KOD-u. W ten sposób Tomasz Grodzki odpowiadał na pytanie…
» więcej
2016-12-09, godz. 09:06
Jaka rola ministerstwa w działaniu filharmonii?
Ministerstwo wzmocniłoby działania Filharmonii - tak o szczegółach propozycji współprowadzenia tej instytucji przez resort kultury mówiła dyrektor Dorota Serwa.
» więcej
2016-12-08, godz. 15:45
SD: Wypowiedzi byłego prezydenta Szczecina są zdumiewające
Działacze Stronnictwa Demokratycznego, którzy w wyborach samorządowych w 2010 r. popierali Bartłomieja Sochańskiego, odnieśli się do wtorkowej wypowiedzi prawnika "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2016-12-08, godz. 14:05
Gość "Rozmów pod krawatem": W Stargardzie rozwijają się wysokie technologie
Stargardzianie skarżą się, że przedsiębiorstwa działające w tym mieście oferują jedynie zatrudnienie dla nisko lub średnio wykwalifikowanego personelu, a firmy nie korzystają z nowoczesnych technologii.
» więcej
2016-12-08, godz. 10:22
Zając: Dziś jest moment rozwojowy Stargardu [WIDEO]
Modernizacja basenu, taboru autobusowego i budowa centrum przesiadkowego - zastępca prezydenta Stargardu wylicza inwestycje, które mają być zrealizowane w najbliższych latach.
» więcej
2016-12-08, godz. 09:03
Kiedy radziecki pomnik zniknie z centrum Stargardu w całości? [WIDEO]
Radziecka Kolumna Zwycięstwa powinna "jak najszybciej" zniknąć z centrum Stargardu - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" zastępca prezydenta miasta.
» więcej
2016-12-07, godz. 12:14
Dłuższa współpraca z koleją. Wicemarszałek komentuje
Przewozy Regionalne po raz pierwszy mają zysk, ich sytuacja się poprawia, stąd decyzja o dłuższej współpracy - mówił w czwartek w "Rozmowach pod krawatem" Jarosław Rzepa. Wicemarszałek województwa skomentował podpisanie umowy…
» więcej
2016-12-07, godz. 09:07
Wypowiedzenie posłuszeństwa władzy? Rzepa: Jesteśmy temu przeciwni
PSL nie wypowiada posłuszeństwa demokratycznie wybranej władzy - mówił w czwartek w "Rozmowach pod krawatem" szef ludowców w naszym regionie.
» więcej
2016-12-06, godz. 18:31
Opozycyjne manifestacje w Warszawie. Były prezydent Szczecina ocenia
Nonsens i groteska - tak były prezydent Szczecina Bartłomiej Sochański ocenia intencje organizatorów opozycyjnych manifestacji w Warszawie zaplanowanych na 10 i 13 grudnia.
» więcej
2016-12-06, godz. 10:14
Sochański: Nie wszyscy prawnicy stoją za Rzeplińskim [WIDEO]
Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego odbiera Polakom resztki wiary w wymiar sprawiedliwości - mówił we wtorek w "Rozmowach pod krawatem" były prezydent Szczecina Bartłomiej Sochański.
» więcej