Nie jestem w stanie przeczytać wszystkich projektów ustaw - przyznał w "Rozmowie pod krawatem" lider .Nowoczesnej Ryszard Petru. W ten sposób tłumaczył, dlaczego nie czytał ustawy stoczniowej.
Zdaniem polityka opozycji, to nie będzie impuls dla sektora okrętowego. O konkretach nie mówił, bo jak przyznał, ustawy nie czytał.
- W parlamencie przepracowaliśmy 150 ustaw w związku z tym mogę szczerze przyznać, że nie jestem w stanie wszystkich czytać - powiedział Ryszard Petru. - Rolą posła nie do końca jest czytanie ustaw, tylko zrozumienie, co w nich jest. Przewodniczący klubu ma możliwość zapytania ekspertów co o tym sądzą - wyjaśnił.
Petru dodał, że w powodzenie ustawy stoczniowej nie wierzy.
- Czy ona zachęci do inwestowania w przemysł stoczniowy? Jako ekonomista powiem, że nie sądzę. To muszą być projekty niszowe, które będą miały wysoką wartość dodaną, byśmy mogli w tych miejscach dużo zarabiać. Stocznia Remontowa w Gdańsku pokazuje, że można zarabiać nie tylko na remontach statków, ale i platform wiertniczych, ale też na konkretnej specjalizacji. Nie ma szans, byśmy konkurowali z Chinami, bo tam zawsze będzie taniej - argumentował.
Lider .Nowoczesnej wyjaśniał, że ekspertem od spraw stoczniowych w partii jest szczeciński poseł Piotr Misiło. A ten podczas debaty w Sejmie wytykał rządowi, że "jeżeli to wszystko, co macie do zaoferowania, to jesteście szaleńczo słabi, bo branża oczekuje czegoś innego".
Projekt ustawy stoczniowej zakłada m.in. ulgi podatkowe dla firm, które budują statki albo realizują duże przebudowy.
Jak zarzuca opozycja, zwolnienia nie obejmą mniejszych stoczni, np. remontowych, a takich w Szczecinie jest najwięcej. Minister gospodarki morskiej odpowiada, że to celowy zabieg, bo ustawa ma zachęcić firmy, by podejmowały większe kontrakty.
Przepisy mają wejść w życie w styczniu przyszłego roku. W tej chwili pracuje nad nimi Sejm.
Zobacz także
2013-02-12, godz. 09:05
Rzecznik kurii: Nie można mówić o słabości papieża
Decyzja Benedykta XVI wymagała wielkiej odwagi - tak planowaną rezygnację papieża komentuje ks. Sławomir Zyga. Rzecznik szczecińskiej kurii mówił w "Rozmowach pod krawatem", że zachowanie głowy Kościoła to dowód odpowiedzialn…
» więcej
2013-02-08, godz. 09:01
Zaremba: Polski rząd powinien wynegocjować więcej [WIDEO]
Im więcej przywieziemy z Brukseli, tym lepiej dla Polski - uważa Krzysztof Zaremba.
» więcej
2013-02-07, godz. 10:00
TTSR: Tylu żaglowców w Szczecinie jeszcze nie było
Ten finał regat prawdopodobnie będzie rekordowym pod względem liczby żaglowców, które zawiną do Szczecina - chwalił się w "Rozmowach pod krawatem" zastępca prezydenta miasta. Krzysztof Soska wyliczał, że na trzy miesiące przed…
» więcej
2013-02-07, godz. 08:55
Co dalej z koncertem na TTSR? Soska komentuje [WIDEO]
Prawo o zamówieniach publicznych powoduje, że samorządy często muszą wybierać najtańsze, a nie najlepsze firmy. Dlatego wiele przedsięwzięć kończy się klęską - tak w "Rozmowach pod krawatem" zastępca prezydenta Szczecina, Krzysztof…
» więcej
2013-02-06, godz. 09:01
Radna: Pan prezydent sobie nie radzi [WIDEO]
Prezydent Szczecina jest oderwany od rzeczywistości - tak Piotra Krzystka oceniła w "Rozmowach pod krawatem" radna niezrzeszona, Małgorzata Jacyna-Witt.
» więcej
2013-02-05, godz. 14:25
Jako jedyny z PO w regionie był przeciw
Konstanty Oświęcimski, jako jedyny parlamentarzysta PO z regionu głosował przeciwko związkom partnerskim. Jak mówi, dostał kilka tysięcy e-maili w tej sprawie, ale zaraz dodaje, że nie wszystkie były negatywne.
» więcej
2013-02-05, godz. 10:11
Zespół ds. morskich: "Sukcesy jeszcze będą" [WIDEO]
Parlamentarny zespół do spraw gospodarki morskiej będzie miał się czym pochwalić - zapewnia jego szef, Konstanty Oświęcimski. Poseł PO wyliczył w "Rozmowach pod krawatem", że od początku kadencji Sejmu grupa spotkała się trzy…
» więcej
2013-02-05, godz. 08:55
Poseł mówi o powiązaniach, ale bez konkretów [WIDEO]
Śledztwo w sprawie umowy dzierżawy majątku stoczniowego firmie Kraftport może ujawnić pewne powiązania - mówił w "Rozmowach pod krawatem" poseł PO, Konstanty Oświęcimski.
» więcej
2013-02-04, godz. 14:48
Kandydaci na szefa ANR: "Nie można im zabronić"
Kandydaci na stanowisko dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych spełniają warunki konkursu, a to, że są powiązani z PSL i PO nie może ich dyskryminować - mówiła w "Rozmowach pod krawatem" szefowa Polskiego Stronnictwa Ludowego w…
» więcej
2013-02-04, godz. 09:19
"Nie wiem, kto jest szefem PJN-u w Szczecinie" [WIDEO]
PSL i PJN mają wiele wspólnych tematów, które będą realizować uważa Małgorzata Łozińska - Reszkowska. Chodzi przede wszystkim o politykę społeczną i gospodarczą.
» więcej
2013-02-01, godz. 09:03
Wieczorek: Ta lista jest jak yeti. Jeszcze nikt jej nie widział [WIDEO]
Doniesienia o kandydaturze byłego prezesa Telewizji Polskiej, Roberta Kwiatkowskiego do europarlamentu jako kandydata ze Szczecina to spekulacje - uważa szef klubu radnych SLD w sejmiku, Dariusz Wieczorek.
» więcej
2013-01-31, godz. 10:52
"Raz się udało, trzeba znów odbudować stocznię" [WIDEO]
Odbudowa stoczni powinna być szczecińską racją stanu - mówił w "Rozmowach pod krawatem" radny Prawa i Sprawiedliwości.
» więcej
2013-01-30, godz. 08:54
"Lista Balazsa". Nitras chce kary dla Łojki
Narasta spór w szczecińskiej Platformie Obywatelskiej. Kością niezgody jest "lista Balazsa". Szef partii w mieście, Sławomir Nitras, zapowiedział w "Rozmowach pod krawatem" wniosek do sądu koleżeńskiego o ukaranie sekretarza PO w…
» więcej
2013-01-28, godz. 08:57
Projekty o związkach partnerskich: "Nie chcemy otworzyć tej bramy" [WIDEO]
Zrównanie związków partnerskich z małżeństwem nie leży w interesie państwa - uważa Leszek Dobrzyński. Poseł PiS przyznał w "Rozmowach pod krawatem", że związki te są jałowe, bo nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli…
» więcej
2013-01-25, godz. 10:08
Były poseł mówi o pomocy dla miasta, ale bez szczegółów
Specjalny program rządowej pomocy dla Szczecina, wzorem Polski wschodniej, zapowiada Longin Komołowski. Były parlamentarzysta zapewnił w "Rozmowach pod krawatem", że dyskutuje o tym z ministrem Michałem Bonim.
» więcej