Szczecińska "łączka" może kryć jeszcze wiele tajemnic - mówi prokurator Marek Rabiega, Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Szczecinie.
- Komunistyczni oprawcy chowali Żołnierzy Wyklętych na terenie wojskowym, który w latach 80-tych stał się częścią Cmentarza Centralnego. Dokumentacji z lat 50-tych nie ma a kwatera XI, gdzie grzebano m.in. kryminalistów i samobójców może być miejscem pochówku innych Żołnierzy Wyklętych - mówił prokurator Rabiega - Niewątpliwie tak. Nawet w sprawie poszukiwania Józefa Bosia, odnaleźliśmy Stanisława Soleckiego, też skazanego na karę śmierci motywowaną tym, że wcześniej służył w Armii Krajowej, był członkiem Armii Krajowej. Wiemy, że nie zostali odnalezieni wszyscy członkowie Bojowego Oddziału Armii. Na pewno spoczywają tam jeszcze ludzie skazani wyrokami śmierci. Natomiast należy pamiętać, że oprócz takich osób, chowano tam także kryminalistów i samobójców.
Na szczecińskiej "łączce" na Cmentarzu Centralnym odnaleziono trzech żołnierzy BOA, czyli Bojowego Oddziału Armii. Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ludzi, którzy nie pogodzili się z sowieckim dyktatem w Polsce.
Na szczecińskiej "łączce" na Cmentarzu Centralnym odnaleziono trzech żołnierzy BOA, czyli Bojowego Oddziału Armii. Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ludzi, którzy nie pogodzili się z sowieckim dyktatem w Polsce.
- Komunistyczni oprawcy chowali Żołnierzy Wyklętych na terenie wojskowym, który w latach 80-tych stał się częścią Cmentarza Centralnego. Dokumentacji z lat 50-tych nie ma a kwatera XI, zwana potocznie "kwaterą samobójców" może być miejscem pochówku innych Żołnierzy Wyklętych - mówił prokurator Rabiega.
Zobacz także
2024-10-21, godz. 09:00
Prof. Lubiński: lokalni badacze osiągają olbrzymie sukcesy
To dowód na to, że mamy naukowców światowej klasy. Tak profesor Jan Lubiński mówi o kolejnym rozdaniu zachodniopomorskich Nobli.
» więcej
2024-10-17, godz. 11:21
"Kredyt 2% spowodował gwałtowny wzrost cen mieszkań"
Branża mieszkaniowa potrzebuje spokoju i stabilności. Mam nadzieję, że przyszły rok przyniesie takie ustabilizowanie rynku - uważa Przemysław Wojnarowski z Instytutu Studiów Regionalnych.
» więcej
2024-10-17, godz. 09:12
Ekspert ds. rynku nieruchomości: "ceny nie dość, że się ustabilizowały, to spadają"
Jeśli kupować mieszkanie - to teraz. Tak radzi ekspert do spraw rynku nieruchomości.
» więcej
2024-10-16, godz. 09:05
Coraz więcej dzieci potrzebuje pomocy specjalisty
To przestaje być tematem tabu. Coraz więcej rodziców, ale też dzieci, zdaje sobie sprawę, że potrzebuje pomocy specjalisty. Tak mówiła na naszej antenie przewodnicząca Koła Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołu Aspergera.
» więcej
2024-10-15, godz. 11:44
Nowy krajowy konsultant ds. chirurgii ogólnej o planach i wyzwaniach
To gigantyczne wyzwanie, ale nie będzie się wiązało z wyprowadzką ze Szczecina - tak o swojej nowej funkcji mówi prof. Jerzy Sieńko.
» więcej
2024-10-15, godz. 09:20
"Wczesne wykrycie daje szansę, że nowotwór nigdy się nie rozwinie"
Profilaktyka przynosi efekty. Regularne badania są najlepszą bronią w walce z rakiem - mówił na naszej antenie profesor Jerzy Sieńko.
» więcej
2024-10-14, godz. 09:03
Etyk: z-ca prezydenta Szczecina nie powinien zgłaszać projektów do SBO
Polityka zawłaszcza przestrzeń, która powinna być zagwarantowana dla obywateli - tak gość "Rozmowy pod krawatem" skomentował sytuację, w której zastępca prezydenta Szczecina - Marcin Biskupski zgłosił do Szczecińskiego Budżetu…
» więcej
2024-10-09, godz. 11:37
"Wszyscy narzekają, że zmiany w Polsce idą za wolno. Ale my nie znamy kulis"
Jedni są rozczarowani, inni uważają, że tak jak jest jest dobrze - tak dyplomatycznie na pytanie o to jak wygląda Polska blisko rok po wyborach odpowiedział gość "Rozmowy pod krawatem" Henryk Sawka.
» więcej
2024-10-09, godz. 09:09
Sawka: z przeklinaniem jest jak z kawiorem, jeżeli jemy codziennie to się znudzi
Z przeklinaniem jest jak z jedzeniem kawioru - mówił gość "Rozmowy pod krawatem". Henryk Sawka - rysownik i komentator politycznej rzeczywistości kilka tygodni temu otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej 2024. Na naszej antenie pytany…
» więcej
2024-10-08, godz. 09:08
Poseł PiS: są ogromne podstawy ku temu, żeby się branża morska rozwijała
Dla nas najważniejsze było utrzymanie stoczni w Szczecinie - mówi w audycji w "Rozmowa pod krawatem" Marek Gróbarczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości i były minister gospodarki wodnej.
» więcej
2024-10-07, godz. 11:45
Radny Słowik: Podwyżki cen biletów i za parkowanie w strefie nieuniknione
Podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej są nieuniknione, podobnie jak podwyżki opłat za płatne parkowanie i zwiększenie Strefy Płatnego Parkowania - przekonywał w "Rozmowach pod Krawatem" radny Szczecina i współprzewodniczący…
» więcej
2024-10-07, godz. 10:15
Słowik: o zatrudnieniu powinny decydować kompetencje a nie legitymacja partyjna
Każdy przypadek powinniśmy rozpatrywać inaczej - tak o zatrudnianiu w spółkach skarbu państwa mówi Przemysław Słowik, szczeciński radny i współprzewodniczący partii Zieloni.
» więcej
2024-10-04, godz. 11:19
Nowy dyrektor Filharmonii: Trzeba zadbać o zespół, bo to była praca ponad miarę
Mniej koncertów, ale stawianie na ich jakość - to zapowiedź nowego dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii w Szczecinie.
» więcej
2024-10-04, godz. 08:59
Filharmonia czeka na dofinansowanie
Jesteśmy w trakcie rozmów z Urzędem Miasta Szczecin na temat dofinansowania - mówi Przemysław Neumann, dyrygent i nowy dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2024-10-03, godz. 11:32
Prof. Tarczyński: długi Uniwersytetu Szczecińskiego i moje wysokie zarobki to plotka
Anonimowy pracownik Uniwersytetu Szczecińskiego poinformował Radio Szczecin, że uczelnia ma 25 mln zł długu, nie wypłaca wynagrodzeń za nadgodziny, a w tym czasie wynagrodzenie rektora ma sięgać 72 tysięcy złotych.
» więcej