Powstanie Wielkopolskie
Radio SzczecinRadio Szczecin » Powstanie Wielkopolskie
Część 1 - Czerwona Rozetka
Część 2 - Zamach na Ratusz
Część 3 - Sejm Dzielnicowy
Część 5 - Ucieczka Botnera
Część 6 - Ostatni lot Franciszka Kaczmarka
Część 7 - Dziewczyna i Goethe
Część 8 - Czarne chmury
Pod koniec 1918 roku przynależność Wielkopolski do odrodzonego państwa polskiego wcale nie była oczywista. Ale w ostatnich dniach grudnia, w drodze do Warszawy, w Poznaniu zatrzymał się Ignacy Jan Paderewski, słynny pianista, orędownik polskiej sprawy. Jego powitanie w stolicy Wielkopolski przerodziło się w wielką patriotyczną manifestację. Niemieccy mieszkańcy odpowiedzieli swoimi kontrmanifestacjami. 27 grudnia 1918 roku padły pierwsze strzały. Dwa dni później Poznań był wolny. Wkrótce potem prawie cała Wielkopolska. Trzeba było jednak jeszcze kilku miesięcy by ostatecznie – w myśl postanowień traktatu wersalskiego - Wielkopolska znalazła się w granicach odrodzonego państwa polskiego.
Wśród Wielkopolan pamięć o tym zrywie jest silna i nadal świeża. W przeciwieństwie do reszty kraju, która o Powstaniu Wielkopolskim wie niewiele.
Poznań uczcił setną rocznicę powstania decyzją o budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego (będzie gotowe za 5 lat), a rozgłośnie Polskiego Radia w Poznaniu i Szczecinie – wspólną produkcją 8-odcinkowego słuchowiska.
Serial wyreżyserował Sylwester Woroniecki, scenariusz napisał Piotr Świątkowski, a za realizację dźwięku odpowiada Aleksandra Mazur-Woroniecka.