To pierwsza sztuka, którą Mrożek napisał po wyjeździe z Polski do Włoch w połowie 1963 roku. Dramat miał swoją premierę w 11. numerze "Dialogu" w 1964 roku. Wystawiono go rok później w Belgradzie, Warszawie Bydgoszczy. Utwór opublikowano dopiero w 1973 roku w drugim tomie Utworów scenicznych.
Tytuł sztuki (nawiązującej do Wesela Wyspiańskiego) zaczerpnięty został od nazwy tańca towarzyskiego La Cumparsita z Ameryki Południowej. Tango (w akcie III tańczy Wuj z Edkiem) odczytywane jest jako groteskowa diagnoza na temat roli i miejsca intelektualisty we współczesnym świecie, i - co ważniejsze - parodia rodzinnego dramatu stanowiąc namysł nad nihilizmem i anarchią, które demolują świat ludzkich wartości. Utwór zaliczany do teatru absurdu, choć sam Mrożek twierdził, że to opowieść realistyczna.
Sławomir Mrożek (1930-2013) – dramatopisarz, prozaik i rysownik. Autor opowiadań satyrycznych i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej. Zaliczany do najwybitniejszych przedstawicieli nurtu teatru absurdu na świecie.
Konrad Wojtyła, Ewa Budziach i Andrzej Skrendo - zapraszamy!