Czas na Prawo
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas na Prawo
  • "Czas na Prawo" - prowadzący Krzysztof Kukliński
  • Premiera w każdy poniedziałek o godzinie 14:40 na antenie Radia Szczecin.

Nieznajomość prawa szkodzi - często w naszej pracy dziennikarskiej spotykamy się z problemami ludzi, którzy nie radzą sobie w sytuacjach, gdy potrzebna jest fachowa prawnicza wiedza. Z pomocą przychodzi nasza audycja "Czas na prawo", tworzona przy współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

US
Czas na Prawo (30.11.2022) - Mobbing
Mobbing to niestety dość powszechne zjawisko w wielu miejscach pracy. Często pracownicy, którzy podlegają mobbingowi nie zdają sobie z tego sprawy. Wystarczy niewiele, by komuś uprzykrzyć życie w pracy, lub wręcz zmusić go do odejścia z firmy na własną prośbę.
Wyjaśniamy, czym jest mobbing i jak się przed nim bronić.
Czas na Prawo (14.11.2022) - Obrażanie ucznia
Kolejny odcinek o szkolnych problemach uczniów i rodziców. Tym razem omawiamy sytuację, kiedy nauczyciel stosuje obraźliwe słowa pod adresem ucznia. Często w poczuciu bezkarności, a nawet w przekonaniu, że nie dzieje się nic niezgodnego z prawem.
Czas na Prawo (7.11.2022) - Pokąsanie
Inspiracją dla kolejnego odcinka była przygoda naszego słuchacza, który został pogryziony na terenie szpitala Szczecin Zdunowo.
Kto odpowiada za takie zdarzenia? W jaki sposób dochodzić swoich praw przed sądem?
Czas na Prawo (17.10.2022) - Ugoda
Prawo kosztuje, zwłaszcza jeśli spór musi rozstrzygnąć sąd. Warto zatem, chociażby ze względu na koszty, próbować porozumieć się ze swoim przeciwnikiem. Można to zrobić na każdym etapie sporu.
Czas na Prawo (10.10.2022) - Rodzaje umów
Umowa kojarzy się nam głównie z porozumieniem co najmniej dwóch osób w jakieś sprawie.
Codziennie zawieramy umowy, chociażby, robiąc zakupy w sklepie. Zdarza się nawet, że zawieramy umowy, nie zdając sobie z tego sprawy. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach.
Czas na Prawo (13.06.2022) - Weksel
Czym jest weksel? W jakich sytuacjach możemy spotkać się z wekslami? Jakimi konsekwencjami może skutkować podpisanie weksla?
Kolejny odcinek w skrócie opisuje podstawowe zagadnienia związane z wekslami.
Czas na Prawo (06.06.2022) - Nakaz zapłaty
Sądowy nakaz zapłaty - brzmi groźnie, ale czy rzeczywiście jest się czego obawiać?
Co poprzedza nakaz zapłaty, czyli z jakich powodów możemy otrzymać taki dokument?
Jakie są rodzaje nakazów zapłaty? Jak na nie reagować? Na te pytania odpowiada kolejny program.
Czas na Prawo (30.05.2022) - Parkowanie na posesji
Wszystko zaczęło się w centrum Szczecina. Nasi słuchacze mieszkają w kamienicy i mają do dyspozycji swój niewielki plac. Plac bezcenny, ponieważ miejsc parkingowych brakuje a za postój trzeba słono płacić. Niestety nagminnie na placu tym parkują osoby, które nie mają do niego żadnych praw. Nie pomagają znaki, nie pomagają upomnienia. Może pomóc sąd, ale droga nie jest łatwa.
Czas na Prawo (17.05.2022) - Podział spadku
Jak podzielić spadek po zmarłym krewnym? Sprawa jest prosta, zwłaszcza jeśli spadkobiercami są członkowie rodziny. Wystarczy się spotkać, omówić szczegóły, spisać umowę i koniec. To tylko teoria. Owszem, takie rzeczy się zdarzają, ale rzadko. Na ogół potrzebny jest sąd, a wcześniej prawnik.
12345