Czas na Prawo
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas na Prawo
  • "Czas na Prawo" - prowadzący Krzysztof Kukliński
  • Premiera w każdy poniedziałek o godzinie 14:40 na antenie Radia Szczecin.

Nieznajomość prawa szkodzi - często w naszej pracy dziennikarskiej spotykamy się z problemami ludzi, którzy nie radzą sobie w sytuacjach, gdy potrzebna jest fachowa prawnicza wiedza. Z pomocą przychodzi nasza audycja "Czas na prawo", tworzona przy współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

US
Czas na Prawo (20.02.2023) - Akademia Młodego Prawnika
Znajomość prawa to konieczność. Mają tego świadomość dorośli. Czy można jednak zainteresować się tematyką prawną dla czystej przyjemności? Czy prawo może być atrakcyjną przygodą dla dzieci? Akademia Młodego Prawnika, organizowana przez Wydział Prawa i Administracji US udowadnia, że tak. Dlatego rusza właśnie druga edycja projektu.
O szczegółach w kolejnym odcinku programu.
Czas na Prawo (30.01.2023) - Testament
Czy warto zrobić testament i jak to zrobić, żeby nikt, a zwłaszcza sąd, nie miał wątpliwości, jaka była nasza ostatnia wola? O tym jest kolejny program.
Czas na Prawo (23.01.2023) - Obrona konieczna
Kolejny program jest po części kontynuacją odcinka, w którym mowa była o mirze domowym.
Naruszenie miru domowego jest przestępstwem, przed którym można się bronić.
To właśnie jest obrona konieczna. Oczywiście, nie ogranicza się ona jedynie do naruszenia miru domowego.
Czas na Prawo (16.01.2023) - Mir domowy
Naruszenie miru domowego, to kolejny temat naszego programu.
Wejście na teren cudzej posesji: mieszkania, domu, ogrodzonego terenu, może skutkować wszczęciem postępowania karnego. Uwaga: przepisy dotyczące miru domowego nie chronią tylko właściciela nieruchomości. Z problemem tym zderzają się także wynajmujący mieszkania, którzy mają do czynienia z nieuczciwymi najemcami.
Czas na Prawo (09.01.2023) - Miejsce parkingowe
Niewielka miejscowość, blisko Szczecina, dobry dojazd, cisza, spokój i... nowe osiedle.
Deweloper kusi, między innymi miejscem parkingowym, które ma być gwarantowane dla kupującego mieszkanie. Niestety, po jakimś czasie okazało się, że miejsce owszem jest, ale prawo do korzystania z niego ma więcej osób.
Jakie zapisy powinny znaleźć się w akcie notarialnym, jakie umowy sporządzić, żeby mieć pewność, że miejsce parkingowe, miejsce w garażu podziemnym, czy ogródek przydomowy, będą zagwarantowane do naszego wyłącznego użytku?
Czas na Prawo (19.12.2022) - Kary umowne
Kto z nas nie doświadczył boleśnie, jak nieprofesjonalni potrafią być różnego rodzaju fachowcy. Opóźnienie w wykonaniu remontu, czy budowy, zerwanie umowy itp.
Przed takimi sytuacjami mają nas chronić tzw. kary umowne. O nich właśnie jest nasz kolejny program.
Czas na Prawo (12.12.2022) - Bonifikata
Przerwy w dostawie ciepła, prądu czy gazu, zdarzają się w każdym domu. Czasami są to wyłączenia planowane, związane np. z koniecznością przeprowadzenia remontów. Bywa i tak, że wyłączenie jest dla nas zupełnym zaskoczeniem. W każdej podobnej sytuacji mamy prawo do bonifikaty a nawet odszkodowania.
Czas na Prawo (05.12.2022) - Oświadczenie woli
W codziennym życiu wykonujemy wiele czynności, które w konsekwencji wywołują określone skutki prawne. Od banalnych zakupów w sklepie, po bardzo poważne decyzje związane np.
z zakupem nieruchomości. Nasz podpis na dokumencie, słowo, a nawet gest, mogą być traktowane jako tzw. oświadczenie woli. To podstawowy termin prawa cywilnego i właśnie z nim zapoznamy Państwa w kolejnym odcinku.
Czas na Prawo (30.11.2022) - Mobbing
Mobbing to niestety dość powszechne zjawisko w wielu miejscach pracy. Często pracownicy, którzy podlegają mobbingowi nie zdają sobie z tego sprawy. Wystarczy niewiele, by komuś uprzykrzyć życie w pracy, lub wręcz zmusić go do odejścia z firmy na własną prośbę.
Wyjaśniamy, czym jest mobbing i jak się przed nim bronić.
12345