Raport o stratach wojennych
Radio SzczecinRadio Szczecin » Raport o stratach wojennych

Fot. Facebook / Arkadiusz Mularczyk
Fot. Facebook / Arkadiusz Mularczyk
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk podczas swojej wizyty w Niemczech poruszył kwestię braku w Niemczech pomnika Polaków, ofiar II wojny światowej.
Podczas konferencji prasowej Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że taki pomnik powinien powstać w "jak najbardziej godnym miejscu". - Zwróciłem również uwagę na kwestię braku pomnika polskich ofiar. Polska była krajem najbardziej doświadczonym podczas drugiej wojny światowej. 5 milionów 200 tys. ofiar. Wielkie straty materialne i demograficzne i wyrażam przekonanie, że rząd Niemiec zrobi wszystko, żeby pomnik powstał w jak najbardziej godnym miejscu. Jednocześnie budowa pomnika, która jest ważna w sferze symboliki, nie zastąpi uczciwego rozliczenia się z naszym krajem i społeczeństwem z prawdziwych skutków II wojny światowej - powiedział Mularczyk.

Wśród głównych tematów rozmów z niemieckimi rozmówcami pojawiła się także kwestia nauczania języka polskiego w Niemczech jako języka ojczystego. Po raz pierwszy w budżecie federalnym na 2023 rok przewidziano środki na ten cel. Będzie to milion euro w 2023 roku i po dwa miliony euro w 2024 i 2025 roku. Wiceminister Mularczyk zaznaczył, że to nie jest kwota, która odpowiadałaby oczekiwaniom Polski.
Podczas konferencji prasowej Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że taki pomnik powinien powstać w "jak najbardziej godnym miejscu".
Relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR).

Zobacz także

3456789