W Studiu Koncertowym S1 im. Jana Szyrockiego odbyła się debata poświęcona stratom, jakie poniosła kultura polska w okresie II wojny światowej w wyniku działań zarówno Rzeszy Niemieckiej jak i ZSRR.
- To jest kilka pokoleń, to szereg generacji, ponieważ na tym ofiarnym stosie spłonęło pokolenie dziadków, synów i wnuków, pokolenie mistrzów i uczniów, wielcy przedstawiciele polskiej nauki i sztuki i ci, którzy mieli być ich kontynuatorami - wyjaśnił prelegent, historyk, dr Hieronim Grala z Uniwersytetu Warszawskiego.
Głos zabrał również historyk i antykwariusz, dr Wojciech Lizak, który mówił dlaczego ważnym jest, by kwestię utraconego pokolenia poruszać.
- Trzeba mówić o tym, że nie jest to blizna, która się zabliźniła; ta rana wciąż krwawi. Mam nadzieję, że tego typu audycje przybliżą to dla jakiejś wąskiej części, że coś z tego wszystkiego zostanie - wierzy dr Lizak.
Po debacie, o godzinie 19 rozpocznie się koncert Baltic Neopolis Orchestra. Wstęp wolny.
- To jest kilka pokoleń, to szereg generacji, ponieważ na tym ofiarnym stosie spłonęło pokolenie dziadków, synów i wnuków, pokolenie mistrzów i uczniów, wielcy przedstawiciele polskiej nauki i sztuki i ci, którzy mieli być ich kontynuatorami - podkreślił dr Grala.
Zobacz także
2022-09-03, godz. 14:25
Dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie: największe odszkodowania za II WŚ przypadły Niemcom
Największe odszkodowania za drugą wojnę światową otrzymały Niemcy - napisała, w mediach społecznościowych, szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie Hanna Radziejowska.
» więcej
2022-09-02, godz. 16:21
Reparacje wojenne. Prezydencki minister liczy na "refleksję i zrozumienie"
Prezydencki minister do spraw zagranicznych Jakub Kumoch liczy, że rozmowy z Niemcami o reparacjach wojennych pójdą w dobrym kierunku. W czwartek polskie władze zapowiedziały, że wystąpią do rządu w Berlinie o odszkodowanie za zniszczenia…
» więcej