Raport o stratach wojennych
Radio SzczecinRadio Szczecin » Raport o stratach wojennych

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
W Studiu Koncertowym S1 im. Jana Szyrockiego odbyła się debata poświęcona stratom, jakie poniosła kultura polska w okresie II wojny światowej w wyniku działań zarówno Rzeszy Niemieckiej jak i ZSRR.
Kim jest to utracone pokolenie?

- To jest kilka pokoleń, to szereg generacji, ponieważ na tym ofiarnym stosie spłonęło pokolenie dziadków, synów i wnuków, pokolenie mistrzów i uczniów, wielcy przedstawiciele polskiej nauki i sztuki i ci, którzy mieli być ich kontynuatorami - wyjaśnił prelegent, historyk, dr Hieronim Grala z Uniwersytetu Warszawskiego.

Głos zabrał również historyk i antykwariusz, dr Wojciech Lizak, który mówił dlaczego ważnym jest, by kwestię utraconego pokolenia poruszać.

- Trzeba mówić o tym, że nie jest to blizna, która się zabliźniła; ta rana wciąż krwawi. Mam nadzieję, że tego typu audycje przybliżą to dla jakiejś wąskiej części, że coś z tego wszystkiego zostanie - wierzy dr Lizak.

Po debacie, o godzinie 19 rozpocznie się koncert Baltic Neopolis Orchestra. Wstęp wolny.
- To jest kilka pokoleń, to szereg generacji, ponieważ na tym ofiarnym stosie spłonęło pokolenie dziadków, synów i wnuków, pokolenie mistrzów i uczniów, wielcy przedstawiciele polskiej nauki i sztuki i ci, którzy mieli być ich kontynuatorami - podkreślił dr Grala.
- Trzeba mówić o tym, że nie jest to blizna, która się zabliźniła; ta rana wciąż krwawi. Mam nadzieję, że tego typu audycje przybliżą to dla jakiejś wąskiej części, że coś z tego wszystkiego zostanie - wierzy dr Lizak.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-05-28, godz. 21:37 MSZ o odpowiedzialności Niemiec za skutki II wojny światowej W opublikowanym dziś oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdza, że sprawa niemieckiej odpowiedzialności za skutki II wojny światowej wzbudza w Niemczech emocje i jest obecna w tamtejszym dyskursie publicznym. » więcej 2023-05-25, godz. 20:08 Wiceszef MSZ: "zainteresowanie raportem o reparacjach jest ogromne" Musimy uwrażliwić niemieckich polityków na temat dotyczący reparacji i szkód wyrządzonych Polsce - powiedział w wywiadzie dla 'Berliner Zeitung' wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. » więcej 2023-05-23, godz. 09:14 "Po stronie niemieckiej jest świadomość, że trzeba z Polską rozmawiać" Niemcy zdają sobie sprawę, że nie przemilczą kwestii reparacji wojennych, że muszą podejść do tej kwestii konstruktywnie i coś zaproponować - oceniał w 'Rozmowach pod krawatem' wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularcz… » więcej 2023-05-22, godz. 15:24 Reparacje wojenne od Niemiec? Zapytaliśmy o opinie mieszkańców Szczecina [WIDEO, ZDJĘCIA] Co na temat polskich starań o wypłatę odszkodowań za drugą wojnę światową sądzą mieszkańcy Szczecina? » więcej 2023-05-22, godz. 07:03 Wiceszef MSZ w Berlinie o odszkodowaniach dla Polski Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk odbędzie w poniedziałek w Berlinie szereg spotkań z niemieckimi parlamentarzystami. Głównym tematem rozmów będzie kwestia odszkodowań dla Polski za straty wojenne. » więcej
1234567