Raport o stratach wojennych
Radio SzczecinRadio Szczecin » Raport o stratach wojennych

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
W Studiu Koncertowym S1 im. Jana Szyrockiego odbyła się debata poświęcona stratom, jakie poniosła kultura polska w okresie II wojny światowej w wyniku działań zarówno Rzeszy Niemieckiej jak i ZSRR.
Kim jest to utracone pokolenie?

- To jest kilka pokoleń, to szereg generacji, ponieważ na tym ofiarnym stosie spłonęło pokolenie dziadków, synów i wnuków, pokolenie mistrzów i uczniów, wielcy przedstawiciele polskiej nauki i sztuki i ci, którzy mieli być ich kontynuatorami - wyjaśnił prelegent, historyk, dr Hieronim Grala z Uniwersytetu Warszawskiego.

Głos zabrał również historyk i antykwariusz, dr Wojciech Lizak, który mówił dlaczego ważnym jest, by kwestię utraconego pokolenia poruszać.

- Trzeba mówić o tym, że nie jest to blizna, która się zabliźniła; ta rana wciąż krwawi. Mam nadzieję, że tego typu audycje przybliżą to dla jakiejś wąskiej części, że coś z tego wszystkiego zostanie - wierzy dr Lizak.

Po debacie, o godzinie 19 rozpocznie się koncert Baltic Neopolis Orchestra. Wstęp wolny.
- To jest kilka pokoleń, to szereg generacji, ponieważ na tym ofiarnym stosie spłonęło pokolenie dziadków, synów i wnuków, pokolenie mistrzów i uczniów, wielcy przedstawiciele polskiej nauki i sztuki i ci, którzy mieli być ich kontynuatorami - podkreślił dr Grala.
- Trzeba mówić o tym, że nie jest to blizna, która się zabliźniła; ta rana wciąż krwawi. Mam nadzieję, że tego typu audycje przybliżą to dla jakiejś wąskiej części, że coś z tego wszystkiego zostanie - wierzy dr Lizak.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-01-03, godz. 14:45 Raport nt. strat wojennych zostanie przekazany przedstawicielom ONZ Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk poinformował, że polscy dyplomaci w Organizacji Narodów Zjednoczonych złożą wysokim rangą przedstawicielom ONZ raport o stratach poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej… » więcej 2022-12-28, godz. 16:21 Reparacje wojenne. Polski MSZ zapowiada "szerokie działanie w 2023 roku" Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiada 'zintensyfikowanie' działań dyplomatycznych w sprawie uzyskania od Niemiec zadośćuczynienia za szkody wyrządzone w czasie II wojny światowej. » więcej 2022-12-08, godz. 11:03 Minister Mularczyk: strona niemiecka jest gotowa rozmawiać nt. reparacji Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk powiedział, że niemieckie władze nie złożyły dotąd jasnej deklaracji w sprawie odpowiedzi na notę dyplomatyczną dotyczącą reparacji. Ten temat wiceminister poruszył w trakcie… » więcej 2022-12-07, godz. 19:12 Wiceminister o pomniku polskich ofiar II wojny światowej Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk podczas swojej wizyty w Niemczech poruszył kwestię braku w Niemczech pomnika Polaków, ofiar II wojny światowej. » więcej 2022-12-04, godz. 13:35 Były ambasador RP w Berlinie o reparacjach Były ambasador RP w Berlinie profesor Andrzej Przyłębski zapowiedział powstanie broszury przeznaczonej dla Niemców, która zawierała będzie informacje historyczne, w tym o zbrodniach popełnionych na Polakach. Broszura ma liczyć 20… » więcej
3456789