Raport o stratach wojennych
Radio SzczecinRadio Szczecin » Raport o stratach wojennych

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
W Studiu Koncertowym S1 im. Jana Szyrockiego odbyła się debata poświęcona stratom, jakie poniosła kultura polska w okresie II wojny światowej w wyniku działań zarówno Rzeszy Niemieckiej jak i ZSRR.
Kim jest to utracone pokolenie?

- To jest kilka pokoleń, to szereg generacji, ponieważ na tym ofiarnym stosie spłonęło pokolenie dziadków, synów i wnuków, pokolenie mistrzów i uczniów, wielcy przedstawiciele polskiej nauki i sztuki i ci, którzy mieli być ich kontynuatorami - wyjaśnił prelegent, historyk, dr Hieronim Grala z Uniwersytetu Warszawskiego.

Głos zabrał również historyk i antykwariusz, dr Wojciech Lizak, który mówił dlaczego ważnym jest, by kwestię utraconego pokolenia poruszać.

- Trzeba mówić o tym, że nie jest to blizna, która się zabliźniła; ta rana wciąż krwawi. Mam nadzieję, że tego typu audycje przybliżą to dla jakiejś wąskiej części, że coś z tego wszystkiego zostanie - wierzy dr Lizak.

Po debacie, o godzinie 19 rozpocznie się koncert Baltic Neopolis Orchestra. Wstęp wolny.
- To jest kilka pokoleń, to szereg generacji, ponieważ na tym ofiarnym stosie spłonęło pokolenie dziadków, synów i wnuków, pokolenie mistrzów i uczniów, wielcy przedstawiciele polskiej nauki i sztuki i ci, którzy mieli być ich kontynuatorami - podkreślił dr Grala.
- Trzeba mówić o tym, że nie jest to blizna, która się zabliźniła; ta rana wciąż krwawi. Mam nadzieję, że tego typu audycje przybliżą to dla jakiejś wąskiej części, że coś z tego wszystkiego zostanie - wierzy dr Lizak.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-09-18, godz. 17:54 Temat reparacji wojennych od Niemiec w "Kawiarence Politycznej" Radia Szczecin Parę dni temu Sejm przyjął uchwałę, w której wzywa rząd Niemiec do przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane przez drugą wojnę światową. » więcej 2022-09-15, godz. 09:30 Media na całym świecie zainteresowały się sprawą reparacji Wiedza o dramacie Polski w czasie II wojny światowej nie jest powszechna w wielu krajach. Stąd potrzeba nagłaśniania przygotowanego raportu o stratach, jakie zadali nam Niemcy i konieczności wypłacenia przez nich reparacji - mówił… » więcej 2022-09-15, godz. 07:47 Sejm: nowelizacja ruchu drogowego, apel do KE, reparacje W czwartek drugi dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi projektem uchwały w sprawie apelu do Komisji Europejskiej o podjęcie działań systemowych w zakresie stabilizacji cen energii w celu ochrony wszystkich obywateli… » więcej 2022-09-14, godz. 20:22 Uchwała ws. reparacji wojennych od Niemiec. Jak głosowali posłowie z regionu? Sejm przyjął uchwałę w sprawie reparacji od Niemiec za drugą wojnę światową. Sprawdziliśmy, jak głosowali posłowie z regionu. » więcej 2022-09-14, godz. 18:21 Reparacje od Niemiec. Sejm przyjął uchwałę Sejm przyjął uchwałę w sprawie reparacji od Niemiec za drugą wojnę światową. Do głosowania, izba przystąpiła po krótkiej przerwie po drugim czytaniu dokumentu. » więcej
6789101112