Raport o stratach wojennych
Radio SzczecinRadio Szczecin » Raport o stratach wojennych

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Były ambasador RP w Berlinie profesor Andrzej Przyłębski zapowiedział powstanie broszury przeznaczonej dla Niemców, która zawierała będzie informacje historyczne, w tym o zbrodniach popełnionych na Polakach. Broszura ma liczyć 20 stron.
Andrzej Przyłębski, pytany w TVP Info o kwestię wypłaty reparacji za II wojnę światową, stwierdził, że droga do tego jest daleka. Podkreślał, że trzeba prowadzić działania uświadamiające społeczeństwo niemieckie, które będzie miało wpływ na polityków. Zaznaczał, że wiedzę trzeba rozpowszechniać wśród obywateli niemieckich wyrobionych politycznie i etycznie.

Andrzej Przyłębski zauważył, że w Niemczech funkcjonuje system kształcenia politycznego - jego centralne są w każdym landzie. Rozmówca TVP Info dodał, że na kilku uniwersytetach są profesorowie, którzy są życzliwi wobec polskich roszczeń. "Musimy zbudować taką sieć i będziemy to robić już wkrótce" - powiedział Andrzej Przyłębski.

We wrześniu na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano raport o stratach wojennych Polski, poniesionych w wyniku agresji i okupacji niemieckiej. Straty Polski wyceniono na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Autorem raportu jest Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS i szef Parlamentarnego Zespołu do spraw Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej.
Andrzej Przyłębski, pytany w TVP Info o kwestię wypłaty reparacji za II wojnę światową, stwierdził, że droga do tego jest daleka. Podkreślał, że trzeba prowadzić działania uświadamiające społeczeństwo niemieckie, które będzie miało wpływ na polityków.

Zobacz także

3456789