Raport o stratach wojennych
Radio SzczecinRadio Szczecin » Raport o stratach wojennych

Fot. twitter.com/arekmularczyk
Fot. twitter.com/arekmularczyk
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk poinformował, że polscy dyplomaci w Organizacji Narodów Zjednoczonych złożą wysokim rangą przedstawicielom ONZ raport o stratach poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej w wyniku agresji i okupacji niemieckiej.
W sprawie odszkodowań wojennych od Niemiec Polska wysłała już ponad 50 not dyplomatycznych do krajów Unii Europejskiej, Rady Europy, NATO, a także UNESCO.

Wiceszef resortu podkreślił, że Polska przeprowadzi również akcję informacyjną w tej sprawie wśród krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej w latach 1939-1945 zaprezentowano 1 września. Wynika z niego, że ogólna kwota strat poniesionych przez Polskę w wyniku inwazji Niemiec wynosi 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Suma strat materialnych to 797 miliardów 398 złotych. Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki w wyniku działań wojennych i okupacji wyniosły około 19 miliardów 310 milionów złotych.

Wielkość strat w ludności Polski wyłącznie z winy Niemiec oszacowano na 5 milionów 219 tysięcy 53 osoby. 21 procent z nich to dzieci do 10. roku życia. Według raportu, wskutek wojny i przesunięcia granic Polska w ciągu 7 lat utraciła około 11,2 milionów obywateli. Do pracy niewolniczej wywieziono ponad 2 miliony 100 tysięcy osób. Każdy z tych robotników przymusowych pracował średnio 2 lata i 9 miesięcy. Z niewolniczej pracy Polaków korzystało wówczas ponad 200 tysięcy gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw, między innymi Bayer, IG Farben, Siemens, Allianz, Audi, BMW, Deutsche Bank, Dresdner Bank, Hugo Boss, Mercedes Benz, Opel, Porsche i Volkswagen.

Zobacz także

3456789