Raport o stratach wojennych
Radio SzczecinRadio Szczecin » Raport o stratach wojennych

Sejm. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Obraduje rząd, który zajmuje się między innymi uchwałą w sprawie uregulowania kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec na nasz kraj w 1939 roku.
Z inicjatywą w tej sprawie wystąpił wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. Podkreślał wcześniej, że ma ona potwierdzić w sposób wiążący i formalny, że Polska nigdy się nie zrzekła reparacji ani w okresie komunistycznym ani później. Zdaniem wiceministra, uchwała pozwoli na nowe działania polityczne i dyplomatyczne w tej kwestii.

Arkadiusz Mularczyk wyjaśniał, że podstawą działań polskiego rządu jest zaprezentowany 1 września ubiegłego roku "Raport o stratach wojennych", zgodnie z którym straty ludzkie i materialne Polski wynikające z okupacji niemieckiej wynoszą ponad 6 bilionów złotych.

- Kolportujemy raport w wersji angielskiej, będzie tłumaczony na inne języki i kolportowany na świecie, informując o niemieckich zbrodniach wojennych i o tym, że Niemcy nie chcą się z nich rozliczyć - mówił Mularczyk.

Wiceminister dodał, że naszym celem jest doprowadzenie do punktu zwrotnego w Niemczech, nowego spojrzenia i rewizji historii II wojny światowej.

Zobacz także

1234567