Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 28.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Wtorek 29.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Środa 30.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Czwartek 1.12.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Piątek 2.12.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Sobota 3.12.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Niedziela 4.12.2022
Poniedziałek 28.11.2022

Poniedziałek przyniósł nam bardzo pozytywne informacje, albowiem została powołana Zachodniopomorska Dolina Wodorowa, powstał nowy kierunek na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, a Politechnika Koszalińska wzbogaciła się o giełdowy parkiet.

Szczecińskie uczelnie oraz firmy z rożnych branż zainaugurowały Zachodniopomorską Dolinę Wodorową. W obecności członków rządu i wojewody zachodniopomorskiego list intencyjny podpisało 13 podmiotów. Główny cel powołania Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej to podjęcie skoordynowanych działań zmierzających do rozwoju gospodarki wodorowej ze szczególnym uwzględnieniem naszego województwa.
Anna Moskwa, minister środowiska podkreśliła, że już teraz na Pomorzu Zachodnim produkuje się dużo wodoru.
- To województwo jest skazane na sukces, jeżeli chodzi o wodór. Przez wielki potencjał przemysłu chemicznego, który tutaj jest i na całe szczęście się rozwija. Przez potencjał morski, bo wszyscy widzimy ogromny potencjał w morskiej energetyce wiatrowej i w wodorze.
Anna Moskwa dodała, że będą również duże środki europejskie na działania związane z wodorem.
- Środki na wodór, już widzimy, że są zapisane; na badania, rozwój, wdrażanie i innowacje, więc powstanie takiej doliny daje też szansę na złożenie dobrych projektów, które będą wieloaspektowe – powiedziała minister.
Powstawanie dolin wodorowych to jeden z priorytetów zgodnych z polską Strategią Wodorową, która zakłada stworzenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej oraz jej rozwój na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej i utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki.
Obecnie Polska jest na trzecim miejscu w Unii Europejskiej pod względem produkcji wodoru. Na świecie jest piąta.
Extra

Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Beata Karakiewicz oficjalnie ogłosiła, że powstanie kierunek: Ratownictwo Medyczne i Morskie.
- Doszliśmy do wniosku, że utworzymy taki kierunek, który będzie łączył w sobie dwa kierunki studiów. Zachodniopomorskie ma swoją specyfikę; szeroki pas nadmorski, gazoport, Szczecin oraz potrzeby geopolityczne. To wszystko powoduje, że od 1 października przyszłego roku uruchomimy taki kierunek - przekazała dziekan.
Pomorski Uniwersytet Medyczny będzie pierwszą uczelnią z Polsce z takim kierunkiem. Jednak to nie wszystkie dobre informacje, ponieważ w poniedziałek władze PUM podpisały umowę z Miastem Szczecin dotyczącą współpracy w placówkach szkolnych. Chodzi między innymi o praktyki studentów w gabinetach psychologów.
Extra

Na Wydziale Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej, uruchomiono nowoczesne laboratorium finansowo-giełdowe z profesjonalną salą transakcyjną. Zadaniem nowej pracowni jest podniesienie jakości kształcenia oraz zapewnienie dostępu do światowych rynków finansowych w czasie rzeczywistym.
Dr hab. Danuta Zawadzka, profesor Politechniki Koszalińskiej powiedziała, że giełdowy parkiet na uczelni nie byłby możliwy bez wsparcia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Miejskiej Energetyki Cieplnej, a także podkreśliła, że to kolejny projekt, który przybliża wszystkich zainteresowanych do wspólnego działania nakierowanego na wzmacnianie kapitału społecznego w regionie Pomorza Zachodniego.
Całkowity koszt zadania to ok. 490 tys. zł. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wsparł przedsięwzięcie środkami z budżetu województwa w wysokości 200 tys. zł.
Wtorek 29.11.2022

Głosowanie na projekty tegorocznej edycji SBO wystartowało, Muzeum Olimpizmu oficjalnie otwarte oraz rozbiórka targowiska stała się faktem. I tak oto przeszliśmy do wydarzeń wtorkowych w Extra Przeglądzie Tygodnia.

Punktualnie o 12.00 (w południe) ruszyło głosowanie na projekty tegorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku zgłoszonych zostało 218 projektów, po weryfikacji na listę do głosowania trafiły 153 projekty (39 ogólnomiejskich i 114 lokalnych). Wycofano: 17 projektów.
Głosowanie w formie elektronicznej i papierowej potrwa do 13 grudnia. Głosować może każdy mieszkaniec Szczecina niezależnie od swojego wieku. Szczegóły znajdziecie na stronie: sbo.szczecin.eu
Extra

Uniwersytet Szczeciński uroczyście otworzył Muzeum Olimpizmu i tutaj należy podkreślić, że jest to jedyne takie miejsce w Polsce.
Na wystawie zobaczyć można między innymi medale, pamiątki i sprzęt. Eksponaty przekazali olimpijczycy, będący jednocześnie absolwentami Uniwersytetu Szczecińskiego.
Prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego podkreślił, iż kolekcja pokazuje, że można łączyć naukę ze sportem, osiągając przy tym imponujące wyniki.
- To jest ekspozycja, która pokazuje przede wszystkim młodym ludziom, że z takiego miasta jak Szczecin i z takiego województwa, jak Zachodniopomorskie, można robić karierę sportową i zdobywać najwyższe laury - podkreślił rektor US.
Muzeum Olimpizmu mieści się w budynku Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego przy ulicy Sowińskiego w Szczecinie. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu terminu za pośrednictwem poczty elektronicznej: muzeum.olimpizmu@usz.edu.pl
Extra

Kołobrzeskie targowisko w obecnym kształcie przeszło już na całe szczęście do historii, bowiem wtorek był ostatnim dniem handlowym przed przerwą spowodowaną planową przebudową rynku.
Dzięki decyzji miasta o przebudowie targowiska, miejsce zyska nową nawierzchnię, wiaty handlowe, ogrodzenie oraz oświetlenie, a także budynek socjalno-biurowy z toaletami.
Na czas remontu handlujący zostaną przeniesieni na teren przy ulicy 6 Dywizji Piechoty naprzeciwko kołobrzeskiego cmentarza, no i tutaj raczej szału nie będzie….
Jacek Kurzaj, prezes Zieleni Miejskiej organizującej targowisko.
- Jest to generalnie przygotowany plac ze stołami i to w zasadzie wszystko. Będzie także możliwość handlu z samochodów, tak jak było do tej pory - przekazał Jacek Kurzaj.
Modernizacja targowiska zakończy się w połowie przyszłego roku.
Środa 30.11.2022

Najbardziej medialnym wydarzeniem środy był awans piłkarskiej reprezentacji Polski do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze mimo przegranej z Argentyną 0:2, jednak dla naszego regionu zdecydowanie ważniejszym wydarzeniem było podpisanie umów przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad z firmami, które wykonają projekt budowlany Zachodniej Obwodnicy Szczecina i o tym teraz w Extra Przeglądzie Tygodnia.

Zachodnia Obwodnica Szczecina powstanie w ciągu drogi ekspresowej S6. Podzielona została na dwa odcinki: Kołbaskowo – Police (koszt opracowania projektu budowlanego dla tego odcinka to 15 milionów złotych, a sam projekt ma być gotowy za 13 miesięcy) oraz Police - Goleniów wraz z tunelem pod Odrą (koszt opracowania projektu budowlanego dla tego odcinka to prawie 40 milionów złotych, a termin realizacji projektu to 15 miesięcy).
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury podkreślił, że jest to bardzo ważna inwestycja dla całego regionu.
- Duże inwestycje mają to do siebie, że napędzają gospodarkę regionu. Są swoistymi silnikami rozwoju gospodarczego. Taką funkcje będzie pełniła Zachodnia Obwodnica Szczecina z najdłuższym tunelem w Polsce, którego pierwszeństwa nie zdetronizuje inna inwestycja - mówił Adamczyk.
Te słowa potwierdził Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.
- Pozwoli rozwijać się portowi w Szczecinie, w Świnoujściu - chociaż to dalej, ale to niezwykle ważny trakt. Także rozbudowującym się Zakładom Chemicznym. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości też Zachodniopomorskiej Dolinie Wodorowej, którą powołaliśmy - mówił Bogucki.
Natomiast Artur Szałabawka, poseł Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że ta inwestycja zmieni oblicze Szczecina.
- Miasto Szczecin w niedługim czasie będzie wielką aglomeracją, z rozwojem, który był wcześniej nie do wykonania. Można powiedzieć, że miasto było zamknięte z jednej strony - mówił Szałabawka.
Łącznie Zachodnia Obwodnica Szczecina będzie mieć 50 kilometrów. Ma powstać do 2030 roku i kosztować 6 mld złotych.
Extra

Teraz przechodzimy do kolejnej ważnej inwestycji związanej z naszym regionem. Tomasz Stępień, prezes GAZ-SYSTEM potwierdził, że Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość i teraz dzięki tej infrastrukturze możemy sprowadzać do Polski nawet 10 miliardów metrów sześciennych gazu w skali roku, co pokrywa ponad 60 procent rocznego krajowego zapotrzebowania na ten surowiec, a więc zadanie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polsce postawione przed GAZ-SYSTEM-em zostało zrealizowane.
Extra

Na koniec jeszcze jedna pozytywna informacja dotycząca jednostek organizacyjnych Miasta Szczecina. Ponad 7000 tysięcy miejskich pracowników otrzyma podwyżkę. Skarbnik miasta Dorota Pudło-Żylińska przekazała, że między innymi podniesienie przez rząd płacy minimalnej wpłynęło na decyzję prezydenta Szczecina o regulacji wynagrodzeń, aby utrzymać zróżnicowanie siatki płacowej.
- Przewidzieliśmy regulację w wysokości 600 zł, przeliczeniowy na etat. We wszystkich jednostkach organizacyjnych Miasta Szczecina, łącznie z instytucjami kultury - powiedziała Pudło-Żylińska.
Czwartek 1.12.2022

AIDS to nie wyrok, BikeS dostępny zimą oraz kolejny krzywy las w regionie. W Extra Przeglądzie Tygodnia przechodzimy do czwartku.

Podczas obchodów światowego dnia AIDS prof. Miłosz Parczewski, lekarz kierujący oddziałem obserwacyjno-zakaźnym w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie i prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS przekazał, że w przypadku zakażenia wirusem HIV najważniejsza jest szybka diagnoza, ponieważ osoby objęte specjalistyczną opieką mogą normalnie żyć.
- Osoby żyjące z HIV nie umierają szybciej niż populacja ogólna. W tej chwili, między innymi dlatego, że są leczone skuteczne. Ta terapia sprawia, że człowiek żyje normalnie. Wczesny test zapobiega temu, że wirus zniszczy układ odpornościowy danej osoby, dojdzie do wystąpienia zespołu nabytego niedoboru odporności, czyli AIDS. Niestety, u nas ponad 60 proc. przypadków, to późne diagnozy, a mniej więcej 1/3 to właśnie nowe diagnozy w stadium AIDS – powiedział profesor.
W punkcie konsultacyjno-diagnostycznym w szpitalu wojewódzkim przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie można popołudniami w poniedziałki, wtorki i czwartki bez skierowania, za darmo i w pełni anonimowo przetestować się w kierunku HIV, WZW typu C i kiły.
Extra

30 listopada minął, a tu proszę rowery miejskie są nadal na ulicach Szczecina. Wojciech Jachim, rzecznik NiOL przekazał, że od tego roku BikeS będzie czynny przez cały rok na prośbę samych użytkowników i dodał, że choć zimą flota miejskich rowerów zostanie zredukowana o połowę to jednak będzie regulowana na bieżącą w zależności od zapotrzebowania.
BikeS IV generacji wystartował 1 marca. Do 30 listopada zaliczył 265 tys. wypożyczeń i ma 19 tys. zarejestrowanych użytkowników. W pełni sezonu na ulicach Szczecina porusza się około sześciuset pojazdów.
Extra

Na koniec sensacyjna wiadomość. Mamy drugi krzywy las w regionie. Kilkaset zdeformowanych drzew rośnie na wydmach pomiędzy Pogorzelicą a Mrzeżynem. Wygięte sosny zasadzili niemieccy leśnicy 140 lat temu.
W odniesieniu do Krzywego Lasu pod Gryfinem rośnie w nim jeszcze więcej zdeformowanych drzew. Niektóre mają naprawdę niezwykłe kształty - podkreśla Paweł Poluszyński, leśniczy z Mrzeżyna.
- Drzewa mają taki pokrój, że zatoczyły 360 stopni i rosną z powrotem do góry. Taka forma jest dosyć nietuzinkowa. Nie ma dwóch takich samych drzew na tej powierzchni, są w artystyczny sposób powyginane. Aż ciężko uwierzyć, że zrobiła to natura - podkreślił leśniczy.
Nie istnieje żadna dokumentacja ani zapiski o tym, w jaki sposób udało się utworzyć takie deformacje drzew. Jesteśmy skazani tylko na domysły - dodaje Poluszyński.
O lesie nie było do tej pory głośno, ponieważ jest trudno dostępny dla przeciętnego odwiedzającego. Trzeba pokonać kilka kilometrów pieszo, by go zobaczyć.
Piątek 2.11.2022

W extra przeglądzie Tygodnia przyszedł czas na piątek, a tutaj mamy, jak przystało na piątek same dobre informacje.

Na początek Szpital Miejski w Świnoujściu. Dorota Konkolewska, prezes zarządu szpitala z dumą przekazała, że dzięki pomysłowości całej kadry, lecznica w ciągu kilku ostatnich lat pozyskała nowy, specjalistyczny sprzęt, który sprawił, że szpital stał się atrakcyjnym miejscem pracy dla lekarzy specjalistów.
- Nie tylko budżet obywatelski, ale również wojewoda, jeżeli chodzi o rząd. Udało się nam zdobyć aparat RTG jezdny, cyfrowy, nowe USG, nowa pracownia endoskopowa. Pojawiają się lekarze i chwalą sprzęt, który mamy - podkreśla Konkolewska.
Renata Waszczuk, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego przyznaje, że sprzęt, jakim dysponuje szpital ma ogromne znaczenia dla specjalistów.
- Dla lekarzy, którzy zatrudniają się do pracy, główną sprawą jest, na jakim sprzęcie pracują co mogą na nim zrobić - tłumaczyła Waszczuk.
Miejska placówka na inwestycje w sprzęt, rocznie pozyskuje i przeznacza ok. 3 mln. złotych.
Tylko pogratulować i tak sobie myślę, że na obowiązkowe korepetycje do Świnoujścia powinno trafić wielu dyrektorów i prezesów.
Extra

Pozostajemy jeszcze w Świnoujściu za sprawą niezwykłego znaleziska. Ma niemal 150 lat, waży prawie tonę i przez pół wieku leżała pod strzechą siana w wiejskiej stodole. Mowa o najnowszym unikalnym eksponacie w Forcie Gerharda. Jedynym tego typu w polskiej kolekcji, czyli wielkiej, potężnej armacie Kruppa.
Piotr Piwowarczyk, opiekun fortu Gerharda przyznaje, że do znalezienia tego bezcennego eksponatu doszło przez przypadek.
- Nasz przyjaciel, na wsi za stodołą zobaczył coś, co przypominało powóz. Okazało się, że to tak zwany jaszcz artyleryjski. Za stodołę trafił niedawno, gdy zmarł właściciel gospodarstwa. Później okazało się, że w kolejnej stodole znajduje się prawdziwa, potężna, XIX-wieczna armata - mówi Piwowarczyk.
Nietuzinkowy eksponat można już oglądać na wystawie militariów w fortecznym budynku.
Extra

Koło młyńskie, bombkodzielnia, ale przede wszystkim stoiska ze smakołykami i ozdobami świątecznymi, to wszystko można znaleźć na Jarmarku Bożonarodzeniowym, który rozpoczął się w Szczecinie.
W tym roku jarmark odbywa się w czterech punktach w centrum miasta: na placu Lotników, w alei Kwiatowej, na placu Adamowicza i w weekendy na Deptaku Bogusława.
- Pysznie, pięknie i kolorowo - mówili mieszkańcy Szczecina. - Na razie oglądamy, ale zapowiada się fajnie. Jest dużo smakołyków, oscypki, obwarzanki, bardzo dobre pierogi ruskie. Jarmark jest bardzo dobry pod względem jedzenia. Owoce w czekoladzie, pierniki, piernik staropolski. Najbardziej mi smakowały oscypki z żurawiną.
Jarmark Bożonarodzeniowy będzie można odwiedzać do 22 grudnia. Szczegóły znajdziecie na stronie www.kolorowaaleja.pl/jarmark-bozonarodzeniowy-2022/
Sobota 3.11.2022

W Extra Przeglądzie Tygodnia na omówienie czeka już sobota, podczas której wolontariusze wyruszyli na Kresy, a na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym odbyła się ważna konferencja.

Po południu wolontariusze Fundacji Polskich Wartości w ramach akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Wyruszyli z paczkami dla naszych rodaków na Litwę i Łotwę. W sumie do rozdania mają aż 23 tony darów. W pakowaniu darów udział wziął między innymi wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, który przekazał, że pomaganie Polakom na wschodzie to wręcz nasz obowiązek. Źródło: TVP3 Szczecin.
Extra

W auli Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się Zachodniopomorska Konferencja Bariatryczna. Lekarze zwracali uwagę, że już ponad 20 procent uczniów szkół podstawowych ma problem z nadwagą, a otyłość to poważna choroba, dlatego tak ważna jest profilaktyka i promowanie zdrowego stylu życia. Specjaliści również przybliżali temat operacji bariatrycznych.
Dr n. med. Jan Pawlus, bariatra:
- W tym roku wykonaliśmy około 150 operacji bariatrycznych. Są pacjenci, którzy mają problemy z chodzeniem, ćwiczeniami fizycznymi. To nie jest tylko operacja, to cały proces zwieńczony operacją, który ma dać pacjentowi nowy styl życia.
Niedziela 4.11.2022

Niedziela to przede wszystkim przegrana Polskich piłkarzy w 1/8 finału z Francją 1:3. Tutaj należy zaznaczyć, że w 87. minucie na boisku pojawił się pomocnik Pogoni Szczecin - Kamil Grosicki dla którego był to 88. występ w reprezentacji Polski. Po akcji i dośrodkowaniu wychowanka szczecińskiego klubu sędzia w ostatniej minucie doliczonego czasu gry podyktował rzut karny dla Polski wykorzystany przez kapitana reprezentacji Roberta Lewandowskiego.
Kamil Grosicki podkreślił, że po odpadnięciu z Mundialu na tym etapie mimo wszystko jest więcej pozytywnych emocji niż negatywnych.
Extra

W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu odbył się polsko-niemiecki jarmark. Małgorzata Schwarz, wójt gminy Kołbaskowo podkreśliła, że impreza cieszy się sporą popularnością wśród naszych sąsiadów z Niemiec.
- Mamy stałych mieszkańców sąsiednich gmin, którzy odwiedzają nas przy wszystkich okazjach, począwszy od Balu Seniora, poprzez wycieczki "Poznaj kraj swojego sąsiada", jak również zaszczycają nas obecnością na jarmarku.
Extra

W Tucznie w powiecie Wałeckim około godziny 13.00 w tartaku wybuchł ogromny pożar. 29 jednostek straży pożarnej wzięło udział w akcji gaśniczej. Niestety podczas gaszenia pożaru poszkodowani zostali dwaj strażacy ochotnicy. Rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, mł. bryg. dr Tomasz Kubiak przekazał, że nie ma ofiar w ludziach, a obrażenia strażaków ochotników okazały się niegroźne.
 

Zobacz także

2023-02-06, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 6.02.2023 Tym razem na prośbę studentów Extra Przegląd Tygodnia rozpoczynamy apelem. » więcej 2023-01-30, godz. 23:55 Extra Przegląd Tygodnia 30.01.2023 Nagroda dla Teatru Letniego w Szczecinie, nowy parking w Stargardzie, Polski Disneyland w Brojcach już pnie się do góry – ależ to był emocjonujący tydzień… » więcej 2023-01-23, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 16.01.2023 - 22.01.2023 Uszkodzenie gazociągu i ewakuacja mieszkańców w centrum Szczecina, jest projekt zagospodarowania Łasztowni, 38 kg narkotyków w mieszkaniu szczecińskiego… » więcej 2023-01-16, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 9.01.2023 - 15.01.2023 Ależ to był emocjonujący tydzień! Nastolatkowie, którzy strzelali do autobusów i tramwajów uciekli, historyczny skarb na świnoujskim strychu, ważna decyzja… » więcej 2023-01-09, godz. 23:56 Extra Przegląd Tygodnia 2.01.2023 - 8.01.2023 Zmalała liczba wypadków na drogach, nowa inwestycja w Gryfii porównywalna z budową stoczni, już wiemy kto strzelał do autobusów i tramwajów w Szczecinie… » więcej 2023-01-02, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 26.12.2022 - 1.01.2023 Od świąt do Nowego Roku - tak nas przeprowadził miniony tydzień. Ale nie tylko świętowaliśmy – w Extra Przeglądzie Tygodnia sprawdziliśmy, co nowego… » więcej 2022-12-19, godz. 23:51 Extra Przegląd Tygodnia 12.12.2022 - 18.12.2022 Ten tydzień upłynął nam pod znakiem grudniowych rocznic i dopinania budżetów na przyszły rok. Była też przedświąteczna dobroczynność i… zwierzaki… » więcej 2022-12-12, godz. 23:56 Extra Przegląd Tygodnia 5.12. 2022 - 11.12.2022 Trzy jarmarki z jednej strony, człowiek-choinka z drugiej – takie przygotowania do świąt tylko w Szczecinie. Poza tym w Extra Przeglądzie Tygodnia mówimy… » więcej 2022-11-28, godz. 23:37 Extra Przegląd Tygodnia 21.11.2022 - 27.11.2022 Na początku tygodnia otrząsaliśmy się ze skutków nagłej weekendowej śnieżycy, a przed weekendem, choć śnieg już stopniał, szczecińskie pomniki przywdziały… » więcej 2022-11-21, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 14.11.2022 - 20.11.2022 Poniedziałek 14.11.2022 W poniedziałek mogliśmy odnieść wrażenie, że jesteśmy bohaterami powieści kryminalnej, bowiem w Stargardzie znaleziono trzy ciała… » więcej
12345