Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Już wiemy kto strzelał do autobusów i tramwajów w Szczecinie. Fot. ZDiTM
Już wiemy kto strzelał do autobusów i tramwajów w Szczecinie. Fot. ZDiTM
Zmalała liczba wypadków na drogach, nowa inwestycja w Gryfii porównywalna z budową stoczni, już wiemy kto strzelał do autobusów i tramwajów w Szczecinie - w Extra Przeglądzie Tygodnia specjalnie dla was najciekawsze wydarzenia z naszego regionu.
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 2.01.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Wtorek 3.01.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Środa 4.01.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Czwartek 5.01.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Piątek 6.01.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Sobota 7.01.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Niedziela 8.01.2023
Poniedziałek 2.01.2023

Poniedziałek rozpoczął się od bardzo dobrej wiadomości dotyczącej komunikacji autobusowej. Czwartą linię łączącą Stargard ze Szczecinem uruchomiła Gmina Kobylanka.
- Czwarta linia będzie przebiegała przez Kunowo, które do tej pory nie miało połączenia busowego. W tej chwili będzie to pięć połączeń w ciągu dnia w obie strony. Mieszkańcy są bardzo zadowoleni z tych linii i korzystają zarówno w drodze do szkoły, pracy, szpitala czy też z wizytą towarzyską – przekazała Julita Pilecka, wójt gminy Kobylanka.
Na utworzenie nowej linii Gmina Kobylanka uzyskała wsparcie z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
Extra

Punkt Kasowy Strefy Płatnego Parkowania w Dąbiu przy ulicy Emilii Gierczak z powodu niskiej frekwencji został zlikwidowany, jednak nadal można korzystać ze stacjonarnego Biura Obsługi Klienta Strefy Płatnego Parkowania przy al. Wojska Polskiego 105 w Szczecinie, dodatkowo wszelkiego rodzaju abonamenty można nabyć w sklepie internetowym. Szczegóły znajdziecie na stronie: spp.szczecin.pl.
Extra

A teraz dobre wieści dotyczące budowy tunelu w Świnoujściu. Barbara Michalska, zastępczyni prezydenta Świnoujścia przekazała, że nawet święta nie zmniejszyły tempa prac i budowa wyjść ewakuacyjnych została zakończona.
- Można już dzisiaj się przejść i w pełni sprawdzić, jak działa piesza ewakuacja. Bardzo się cieszymy, że prace trwają i są bardzo intensywne. Może za parę tygodni będzie można się przejść po czystym i przygotowanym do docelowego użytkowania obiekcie. Oczywiście ciągle w kasku - zaznacza Michalska.
Tunel ma być gotowy już w maju.
Wtorek 3.01.2023

Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski przekazał, że choć grypa daje o sobie znać w całej Polsce, to w regionie sytuacja epidemiczna jest stabilna i nie ma zagrożenia, iż przy obecnej liczbie zakażeń może np. zabraknąć miejsc w szpitalach.
- Cały czas monitorujemy sytuację. Tutaj dużą rolę mają dane, które są gromadzone przez sanepid oraz te, które spływają z placówek ochrony zdrowia. Na razie sytuacja w województwie zachodniopomorskim jest stabilna - mówił Bogucki.
Extra

Paulina Łątka z Urzędu Miasta w Szczecinie przekazała, że do końca marca firmy zajmujące się wywozem odpadów w Szczecinie będą odbierać naturalne choinki, pozostawione przy pojemnikach na bioodpady.
Drzewka będą odbierane w tych samych terminach co bioodpady, czyli raz w tygodniu w zabudowie wielorodzinnej i raz na dwa tygodnie w zabudowie jednorodzinnej. Jednak w zabudowie jednorodzinnej usługa ta świadczona jest wyłącznie u mieszkańców posiadających zarejestrowane brązowe pojemniki.
Pamiętajcie, że choinki przeznaczone do wywiezienia jako odpad zielony muszą być pozbawione wszystkich ozdób.
Extra

Mniej wypadków, ofiar i osób rannych - zachodniopomorska policja podsumowała rok na drogach regionu.
W całym ubiegłym roku doszło do 892 wypadków drogowych, to o prawie 6 procent mniej niż rok wcześniej. Zginęło w nich 75 osób, to 21 procent mniej niż w 2021 roku. Policjanci zanotowali także mniej wypadków z udziałem rowerzystów i pieszych.
Niezmienne trzy najczęstsze przyczyny powstawania wypadków drogowych to: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych uczestników ruchu.
Środa 4.01.2023

Policja zatrzymała trzech nastolatków, którzy mieli z broni pneumatycznej strzelać do autobusów i tramwajów w Szczecinie. Dwóch z nich to uciekinierzy z Młodzieżowych Ośrodków-Wychowawczych, a najmłodszy z nich uciekł z domu.
Do zatrzymania konieczne było siłowe wejście do jednego z mieszkań w centrum miasta. W lokalu w którym przebywali nieletni, mundurowi ujawnili karabin pneumatyczny ASG oraz środki odurzające w ilości ponad 20 gramów. Cała trójka trafiła do Policyjnej Izby Dziecka, a ich sprawą teraz zajmie się Sąd Rodzinny.
Extra

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej podpisała umowy na zakup pięciu elektrycznych samochodów oraz ładowarek do nich. Samochody trafią do Szczecina, Koszalina, Stargardu i Wałcza.
Polski strażak nie musi się wstydzić na tle swoich kolegów z Europy i Świata – podkreślił Joachim Brudziński, europoseł PiS, który był obecny przy podpisywaniu umów.
- Polscy strażacy, w tym w znacznej mierze strażacy zachodniopomorscy, to dzisiaj czołówka światowa, jeżeli chodzi o poziom wyszkolenia, ale też i wyposażenia - ocenił Brudziński.
Łączna wartość umów podpisanych przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska to ponad 3 miliony 300 tysięcy złotych.
Extra

Nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne w Resku zostało zlokalizowane w zmodernizowanym budynku znajdującym się na terenie dawnego oddziału dziecięcego miejscowego szpitala.
- To budynek, który stał nieużytkowany przez 20 lat. Został zmodernizowany. Znajdą tu swoje miejsce osoby, które naprawdę potrzebują pomocy; z niepełnosprawnością umiarkowaną bądź lekką. Jest to centrum dla 20 osób; 15 osób na zaopiekowanie 8-godzinne i pięć osób zaopiekowania całodobowego - wyjaśniła Renata Kulik, starosta Łobeski.
Koszt inwestycji, to ponad 4 miliony złotych. Budowa centrum została wsparta przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Czwartek 5.01.2023

Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa spółki Tramwaje Szczecińskie, poinformowała, że Szczecin będzie miał kolejne tramwaje dwukierunkowe, które będą złożone w Szczecinie przez pracowników spółki. Postępowanie zostało już ogłoszone i spółka Tramwaje Szczecińskie na oferty czeka do 7 lutego.
Generalnie umowa z wykonawcą zostanie podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie wykonawca będzie miał 160 dni na dostawę kompletu do montażu pierwszego tramwaju, w drugim etapie będzie miał łącznie 220 dni od podpisania umowy na dostarczenie kompletu do montażu kolejnego tramwaju. Samo składanie tramwajów nie powinno przekroczyć dwóch miesięcy.
Extra

Morska Stocznia Remontowa Gryfia podpisała kontrakt na budowę infrastruktury potrzebnej do cumowania nowego doku.
To będzie największa inwestycja, jaką przeprowadzono w Stoczni Gryfia od dziesięcioleci. Sama głębia dokowa, czyli miejsce, gdzie ma się zanurzać nowy dok, ma mieć 17 metrów głębokości – podkreślił Artur Trzeciakowski, dyrektor generalny stoczni.
- Jedyną inwestycją, którą byłbym w stanie do tego porównać to jest budowa, instalacja doku nr 5. Chociaż patrząc na wielkość inwestycji infrastrukturalnych, czyli zarówno pirs przy "piątce", jak i plac przydokowy to wydaje mi się, że nawet przeliczając wolumen ówczesnych pieniędzy na dzisiejsze, to ta inwestycja będzie większa wartościowa, więc chyba można to porównać tylko z czasami budowy stoczni - wyjaśnił Trzeciakowski.
Inwestycja zwiększy możliwości Gryfii w zakresie remontów i modernizacji statków oraz innych obiektów wpływających do portu Szczecin, po pogłębieniu toru wodnego do 12,5 metra.
Extra

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie ponad pięćdziesięciu nowych rekrutów wypowiedziało słowa ślubowania, teraz przejdą szkolenie podstawowe w Słupsku, które przygotuje ich do służby. Po zakończeniu kursu policjanci trafią do komend i posterunków w całym województwie.
Tomasz Trawiński, komendant wojewódzki policji w Szczecinie przypomina, że nabór wciąż trwa, a służba w policji to wbrew pozorom nie tylko patrole.
- To możliwość służby w pionie kryminalnym, dochodzeniowym. To także służba na wodzie, czy z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi - wyliczał Trawiński.
Tylko w 2022 roku zachodniopomorską policję zasiliło 283 nowych funkcjonariuszy.
Piątek 6.01.2023

Szóstego stycznia Kościół Katolicki obchodził uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Święto Trzech Króli. Nawiązuje ono w swej symbolice do pokłonu mędrców ze Wschodu, którzy przybyli z darami do narodzonego Jezusa.
W tym roku ulicami Szczecina Orszak Trzech Króli przeszedł pod hasłem "Niechaj prowadzi nas gwiazda". Frekwencja dopisała pomimo padającego deszczu i wiatru.
Ksiądz Michał Mikołajczyk, organizator Szczecińskiego Orszaku Trzech Króli podkreślał wyjątkową atmosferę.
- Przyszli ludzie, są radośni, niektórzy pod parasolami, inni w płaszczach przeciwdeszczowych. Jest tutaj obecna radość – mówił organizator.
Extra

Natomiast chrześcijanie obrządków wschodnich szóstego stycznia obchodzili wigilię Bożego Narodzenia. Niestety w tym roku wielu Ukraińców spędziło ją poza swoim domem i w gronie obcych ludzi.
Ksiądz Rusłan Marciszak, proboszcz parafii greckokatolickiej w Stargardzie przekazał, że parafia pomaga poszkodowanym poczuć atmosferę świąt.
- Staramy się też zapewnić tym, którzy są w naszym mieście i okolicach, taką chwilę radości i domowego zacisza – powiedział ksiądz.
Wigilia prawosławnych i grekokatolików, bardzo przypomina tą znaną katolikom. Na stole jest smażona ryba, pierogi i śledzie, jednak zamiast opłatka domownicy dzielą się prosforą - specjalnie wypiekanym chlebem, symbolicznie podawanym z miodem i czosnkiem.
- Chleb jako symbol Chrystusa, żeby daj Boże, na każdym stole nie zabrakło tego kawałka chleba. Miód symbol naszego zdrowia i słodkości. Mamy do tego cząsteczki małe czosnku, czyli zdrowie - zaznaczył ks. Marciszak.
Jedno z najważniejszych świąt - Objawienia Pańskiego, zwane świętem Jordanu - zamyka okres bożonarodzeniowy u chrześcijan wschodnich. Przypada ono 19 stycznia.
Sobota 7.01.2023

Najpiękniejsza strażaczka w Polsce, Anna Kubicka zawsze marzyła o tej służbie, a ogłoszenie o konkursie zobaczyła w mediach społecznościowych.
- To na pewno coś nowego w moim życiu. To też motywacja do kolejnych prób startowania w tego typu konkursach i mam też pamiątkę na całe życie - przyznała Anna Kubicka.
Jednak podkreśla, że dbanie o sylwetkę pomaga w pracy.
- Od czasu do czasu staram się chodzić na basen, siłownię i biegam czasami. Staram się zdrowo odżywiać, choć wiadomo, że nie zawsze się to udaje. Uprawiając sport na pewno mamy większą łatwość z wykonywaniem różnych zadań trudnych i radzeniem sobie w trudnych sytuacjach. Jest mi też łatwiej, bo tak szybko się nie męczę - podkreśliła najpiękniejsza strażaczka w Polsce.
Anna Kubicka, druhna z Ochotniczej Straży Pożarnej w Juchowie koło Szczecinka została wyróżniona w konkursie „KOBIETY W STRAŻY”, zainicjowanym przez jedną z większych firm pożarniczych w kraju. Fotografie druhny ukazujące pracę kobiet w straży pożarnej uzyskały najwyższą notę, a jedno ze zdjęć zostało wybrane na okładkę kalendarza tej firmy.
Extra

Żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Radiu Szczecin zapraszali do wzięcia udziału w programie "Ferie z WOT".
Przez dwa tygodnie kandydaci na "terytorialsów" będą uczyć się orientacji w terenie, obsługi broni palnej oraz taktyki wojskowej.
Termin przeprowadzenia szkolenia nie jest przypadkowy – powiedział Marcin Górka z 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej:
- Jest adresowany przede wszystkim do uczniów i nauczycieli. To grupa szczególnie przez nas pożądana w wojsku, stąd organizujemy wakacje i ferie z WOT.
Chorąży Radosław Gołczyński, który na co dzień jest nauczycielem klas mundurowych do służby przekonywał szczególnie nauczycieli:
- Wielu nauczycieli namówiłem do tego, aby wstąpili do Wojsk Obrony Terytorialnej, nawet jeden z nich jest mistrzem WOT-u w pływaniu – mówił chorąży.
Na "Ferie z WOT" można zapisać się przez stronę internetową Wojsk Obrony Terytorialnej. W Zachodniopomorskiem ferie odbędą się w terminie 13 – 26 lutego 2023 r.
Niedziela 8.01.2023

W tym roku z powodów finansowych Światowy Festiwal Morsowania w Kołobrzegu został odwołany, ale Kołobrzeski Klub Morsów nie poddał się i zaprosił fanów zimowych kąpieli na „Styczniowy Spontan”. Pomysł się spodobał i ponad 500 osób weszło do morza przy miejscowym molo.
- Daje to bardzo fajny przypływ adrenaliny. To pokonywanie własnych słabości - świetna sprawa! - Morsowanie wciąga jak narkotyk. Zimą pływać to sama przyjemność. - Jest rewelacyjnie, woda jest super, a atmosfera gorąca – mówili uczestnicy.
Organizatorzy imprezy zapowiedzieli, że w przyszłym roku Światowy Festiwal Morsowania powróci, a morsy królować będą w Kołobrzegu dłużej, niż przez jeden dzień.
Extra

Remont ulicy Kolumba w Szczecinie wszedł w kolejną fazę i wobec zaplanowanych prac wprowadzono tymczasową zmianę organizacji ruchu. Tak więc uważajcie, bo został całkowicie zamknięty odcinek drogi od stacji paliw Orlen aż do dworca głównego PKP, ale to nie jedyna zmiana! Kolejną jest całkowite zamknięcie także tzw. górnego tarasu. Chodzi o ulicę bezpośrednio przylegającą do wejścia głównego dworca PKP.
Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.
- Ulgą dla kierowców będzie otwarcie Ucha Sternickiego, możliwość przejazdu nabrzeżem Wieleckim do Dworca Głównego. Natomiast będziemy jechali tym dolnym tarasem, czyli bliżej Odry, mniej więcej do Wyspy Jaskółczej. Nie wolno będzie nam jeździć na pamięć, bo to może spowodować problemy z przejazdem. Przyzwyczajmy się proszę do tej organizacji ruchu, bo ona może trochę potrwać – podkreśliła Pieczyńska.
Zmiany dotyczą także pasażerów szczecińskiej komunikacji miejskiej. Przede wszystkim korzystających z linii autobusowej nr 75. Szczegóły znajdziecie na stronie: www.zditm.szczecin.pl.
 

Zobacz także

2023-02-06, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 6.02.2023 Tym razem na prośbę studentów Extra Przegląd Tygodnia rozpoczynamy apelem. » więcej 2023-01-30, godz. 23:55 Extra Przegląd Tygodnia 30.01.2023 Nagroda dla Teatru Letniego w Szczecinie, nowy parking w Stargardzie, Polski Disneyland w Brojcach już pnie się do góry – ależ to był emocjonujący tydzień… » więcej 2023-01-23, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 16.01.2023 - 22.01.2023 Uszkodzenie gazociągu i ewakuacja mieszkańców w centrum Szczecina, jest projekt zagospodarowania Łasztowni, 38 kg narkotyków w mieszkaniu szczecińskiego… » więcej 2023-01-16, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 9.01.2023 - 15.01.2023 Ależ to był emocjonujący tydzień! Nastolatkowie, którzy strzelali do autobusów i tramwajów uciekli, historyczny skarb na świnoujskim strychu, ważna decyzja… » więcej 2023-01-02, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 26.12.2022 - 1.01.2023 Od świąt do Nowego Roku - tak nas przeprowadził miniony tydzień. Ale nie tylko świętowaliśmy – w Extra Przeglądzie Tygodnia sprawdziliśmy, co nowego… » więcej 2022-12-19, godz. 23:51 Extra Przegląd Tygodnia 12.12.2022 - 18.12.2022 Ten tydzień upłynął nam pod znakiem grudniowych rocznic i dopinania budżetów na przyszły rok. Była też przedświąteczna dobroczynność i… zwierzaki… » więcej 2022-12-12, godz. 23:56 Extra Przegląd Tygodnia 5.12. 2022 - 11.12.2022 Trzy jarmarki z jednej strony, człowiek-choinka z drugiej – takie przygotowania do świąt tylko w Szczecinie. Poza tym w Extra Przeglądzie Tygodnia mówimy… » więcej 2022-12-05, godz. 23:48 Extra Przegląd Tygodnia 28.11.2022 - 4.12.2022 Weekendowe imprezy już za nami, grzecznie weszliśmy w nowy tydzień, więc najwyższy czas rozpocząć Ekstra Przegląd Tygodnia. » więcej 2022-11-28, godz. 23:37 Extra Przegląd Tygodnia 21.11.2022 - 27.11.2022 Na początku tygodnia otrząsaliśmy się ze skutków nagłej weekendowej śnieżycy, a przed weekendem, choć śnieg już stopniał, szczecińskie pomniki przywdziały… » więcej 2022-11-21, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 14.11.2022 - 20.11.2022 Poniedziałek 14.11.2022 W poniedziałek mogliśmy odnieść wrażenie, że jesteśmy bohaterami powieści kryminalnej, bowiem w Stargardzie znaleziono trzy ciała… » więcej
12345