Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Duża inwestycja w Warnicach. Fot. Maciej Papke
Duża inwestycja w Warnicach. Fot. Maciej Papke
Poniedziałek 19.09.2022

Poniedziałek wbrew wszelkim stereotypom był bardzo pogodnym dniem i przyniósł dla naszego regionu same dobre informacje, ponieważ w Kołobrzegu zakończyła się duża inwestycja, a tymczasem w Warnicach...
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 19.09.2022; Wtorek 20.09.2022 (3 min. 28 sek.); Środa 21.09.2022 (6 min. 58 sek.); Czwartek 22.09.2022 (10 min. 30 sek.); Piątek 23.09.2022 (13 min. 32 sek.); Sobota 24.09.2022 (16 min. 41 sek.); Niedziela 25.09.2022 (18 min.)
Poniedziałek 19.09.2022
Poniedziałek wbrew wszelkim stereotypom był bardzo pogodnym dniem i przyniósł dla naszego regionu same dobre informacje, ponieważ w Kołobrzegu zakończyła się duża inwestycja, a tymczasem w Warnicach rozpoczęła się duża inwestycja… Jak by tego było mało to usłyszeliśmy, że prace nad powstaniem nowego muzeum w Szczecinie cały czas trwają.
Rozpoczniemy od tematu związanego z ekologią. W małej gminie Warnice rozpoczęła duża inwestycja, bo warta aż 15 milionów złotych. Powstanie tam nowoczesna oczyszczalnia ścieków, a stara zużyta zostanie rozebrana i pójdzie w zapomnienie.
Alina Werstak, wójt Warnic.
- Inwestycja jest warta 15 milionów, a budżet naszej gminy to około 18 mln złotych, więc inwestycja jest bliska budżetowi naszej gminy.
Blisko 10 milionów złotych to środki z Polskiego Ładu, pozostałe pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu gminy.
Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.
- To są pieniądze, które są bardzo ciężko wypracowane przez Polaków, którzy codziennie rano wstają, idą do pracy, którzy uczciwie płacą podatki, a państwo je uczciwie dzieli poprzez rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Extra

A teraz przenosimy się do Kołobrzegu, ponieważ dobiegła końca i oficjalnie została podsumowana największa w historii Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu inwestycja. Inwestycja, która rozpoczęła się w 2018 roku i zmieniała sukcesywnie oblicze całej placówki. Jak podkreślił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
- Ta gruntowna modernizacja pozwoliła wprowadzić placówkę w XXI wiek.
Natomiast dyrektorka Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu Małgorzata Grubecka dodała
- To dla placówki wielki dzień, bo wchodzimy na wyższy poziom funkcjonowania. Przede wszystkim w zakresie diagnostyki, głównie obrazowej! Mamy najnowocześniejszy sprzęt czyli rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy i USG.
Koszt inwestycji to 50 milionów złotych z czego 40 milionów złotych stanowiły środki unijne, zaś pozostałe fundusze pochodziły miedzy innymi z budżetu województwa oraz wkładu własnego kołobrzeskiego szpitala.
Extra

Michał Tobiasz specjalista do spraw muzeum Pogoni Szczecin, przekazał, że prace nad powstaniem nowego muzeum cały czas trwają, jest już wyznaczone jego miejsce (nowy budynek przy ulicy Twardowskiego), a teraz rozpoczął się etap pozyskiwania pamiątek od kibiców.
- Przede wszystkim na pewno historyczne koszulki, nietypowe zdjęcia, które nie były dotąd publikowane, bilety z istotnych meczów Pogoni oraz wszelkie pamiątki związane z innymi sekcjami, które też powinny mieć tu swoje miejsce koszykówka, piłka ręczna, żeglarstwo, boks czy szachy – podkreślił Michał Tobiasz.
Osoby, które chciałyby przekazać swoją pamiątkę do klubowego muzeum, powinny skontaktować się bezpośrednio z Pogonią Szczecin najlepiej poprzez e-mail: muzeum@pogonszczecin.pl lub telefonicznie 663 110 867.


Wtorek 20.09.2022
W extra przeglądzie tygodnia bierzemy się za analizę wtorku, a tu ważna informacja dotycząca oczekiwanej obwodnicy, dodatkowa wiedza o Szczecinie i komunikat dotyczący jeży.
Zaczynamy od obwodnicy. W przetargu została wyłoniona firma która za 40 milionów złotych opracuje projekt budowlany odcinka drogi S6 Police – Goleniów, czyli fragmentu Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Jest to odcinek o długości 24 kilometrów zawierający planowany tunel pod Odrą o długości 5 kilometrów.
Artur Szałabawka, poseł Prawa i Sprawiedliwości, który zabiegał o pozyskanie środków na budowę obwodnicy podkreślił
- To kolejna bardzo dobra informacja, ponieważ to przetarg na ten najważniejszy kawałek S6, czyli ten z tunelem. W przetargu, w którym firmy bardzo mocno walczyły, wybrana została oferta za 40 milionów. Prawdopodobnie w ciągu 10 dni podpisana zostanie umowa z tą firmą.
Extra

Ponad sześćdziesiąt szkół w regionie przystąpiło do projektu ,,Niepokorny Szczecin”. Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Jerzy Sołtysiak.
- Projekt polega na tym, aby młodzież poszerzyła swoją wiedzę na temat tego, co działo się w Szczecinie po roku 1945. Ten materiał, który jest w szkole, jest często przekazywany pod rygorem dyscypliny czasowej. Jest to oczywiście jakiś zestaw obowiązkowy, wynikający z podstawy programowej. Tutaj jest szansa na to, żeby zdobyć tę wiedzę w szerszym zakresie.
Wszystkie materiały dydaktyczne projektu "Niepokorny Szczecin" przygotowane zostały przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w Szczecinie, przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Edukacyjnych.
Extra

Teraz zapowiadany komunikat. Marzena Białowolska-Barnyk z Fundacji Dzikich Zwierząt prosi kierowców o zwrócenie szczególnej uwagi na jeże, ponieważ te sympatyczne zwierzęta budują teraz swoją tkankę tłuszczową, która pomoże im przetrwać zimę i niestety wędrując za wyczuwanym pożywieniem bardzo często wchodzą na drogi wprost pod jadące samochody.
- One poruszają się porą wieczorową, musimy zwolnić, dostosować swoją jazdę do takich warunków, jakie są w terenie zabudowanym. Jeżeli zobaczymy jeża, który chce wejść na chodnik i przejść na drugą stronę drogi, to nie zabierajmy go, nie wywoźmy. Może tam są pędraki lub kocie miski i on potrzebuje w tę stronę iść – apeluje Marzena Białowolska-Barnyk.
Nie możemy również zapominać o młodych jeżach.
- Instynkt przetrwania bierze zawsze u takich zwierząt górę i matka, jeżeli nabierze zapasów i pójdzie hibernować, to nie będzie karmiła maluchów, tylko je po prostu zostawi albo zasną przy niej i umrą podczas takiej hibernacji. Małe jeżątka poniżej 500 gram o tej porze zabieramy – apeluje i w tej sprawie Marzena Białowolska-Barnyk.
Zabrane małe jeżątka należy od razu przekazać Fundacji Dzikich Zwierząt lub innym szczecińskim organizacjom, które opiekują się zwierzętami. jeże są pod ochroną i nie można ich samemu hodować w domu.


Środa 21.09.2022
Po przerwie muzycznej wracamy do Extra Przeglądu Tygodnia, a tutaj na podsumowanie czeka już środa. Niestety miniona środa wzbudziła dużo emocji wśród mieszkańców Szczecina.
Jednak zaczynamy spokojnie… Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego pochwaliło się, że przez ostatnie pięć lat wyremontowało prawie pół tysiąca balkonów w stu budynkach i już planuje kolejne remonty. Jak podkreśliła Grażyna Szotkowska prezes STBS balkon należy do części wspólnych nieruchomości, tak jak np. dach, czy brama wejściowa, dlatego jego remont jest pokrywany z funduszy całej wspólnoty mieszkaniowej. Natomiast Tomasz Klek rzecznik prasowy do spraw mieszkalnictwa dodał, iż często odnawianie balkonów jest częścią szerszego planu remontowego budynku np. termomodernizacji. Jednak ze względów ekonomicznych niektóre wspólnoty decydują się rozdzielić te inwestycje, ale czasami podczas remontu elewacji, odsłaniają się elementy balkonu, które jasno pokazują konieczność podjęcia szybszych działań niż początkowo planowano.
W jakich budynkach zostaną wyremontowane balkony jeszcze w tym roku sprawdzicie na stronie https://wiadomosci.szczecin.eu
Extra

Teraz kolejny temat budzący zdecydowanie większe emocje. Łukasz Tyszler Szef klubu Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta przekazał, że stanowisko klubu w sprawie możliwości budowy galerii handlowej na Łasztowni w Szczecinie nie jest wcale przesądzone. Dokładnie chodzi o głosowanie nad projektem planu zagospodarowania tego miejsca, który pozwala na taką inwestycje w pobliżu fabryki Gryf.
- Nie mam wątpliwości, że jeżeli jest taka możliwość, to znajdzie się chętny, który to zbuduje. W naszym klubie nie ma jednego, wspólnego zdania w tym temacie, teraz rozmawiamy. Wydaje mi się, że to nie jest temat już przesądzony. Uważam, że nie jest to najlepszy pomysł. W naszym klubie też ten głos nie jest pojedynczy, nie jestem sam, więc będziemy rozmawiać.
Extra

Teraz temat, który wzbudził największe emocje wśród mieszkańców Szczecina.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie unieważnienia całej uchwały dotyczącej Strefy Zamieszkania Stare Miasto. Według sądu ,,ustalenie opłat za parkowanie w strefie nie znajduje uzasadnienia prawnego”.
Rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim przekazał, że prawnicy miasta analizują teraz treść uzasadnienia i jeszcze nie zapadła decyzja czy miasto skorzysta z prawa do złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Według nieoficjalnych szacunków, jeśli wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie ,,Starego Miasta" uprawomocni się to Szczecin musiałoby oddać parkującym tam kierowcom ponad 4 mln zł.
Przypomnę, że to kolejny niekorzystny wyrok dot. parkowania. Miasto po prawomocnym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego rozpoczęło już zwrot opłat dodatkowych, nakładanych za pozostawianie aut na terenie Płatnych Parkingów Niestrzeżonych bez ważnego biletu.
Po ostatniej sesji rady miasta można przyjąć, że winni tej sytuacji są wszyscy i nikt.


Czwartek 22.09.2022

W Extra Przeglądzie Tygodnia przyszedł czas na czwartek, który w przeciwieństwie do środy przyniósł same spokojne i optymistyczne wiadomości, bo są pieniądze na zarybianie, bo mamy nową bibliotekę, bo beton zastąpiły drzewka.

W sumie 14 milionów złotych na zarybianie Odry przekazały Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z województw leżących wzdłuż rzeki.
Małgorzata Golińska, wiceminister Klimatu i Środowiska przekazała, że chodzi o odtworzenie ekosystemu rzeki.
- Ta nasza decyzja o przekazaniu kwoty - łącznie 14 milionów złotych - wynika z poczucia odpowiedzialności, nie tylko za to, co się wydarzyło na Odrze, ale również za to, co będzie się działo. Ta wspólna praca zaowocuje takimi decyzjami i takim postępowaniem, które uchroni nas w przyszłości przed podobnymi sytuacjami – podkreśliła wiceminister.
Natomiast Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski dodał
- Te 14 milionów złotych, to jest naprawdę bardzo duża suma. Środki pozwolą tym, którzy się na Odrze znają i są z nią związani, odtworzyć rzekę co najmniej do tego stanu, który był przed tym kryzysem. Mówimy o tych podmiotach, które czasami od kilkudziesięciu lat gospodarują na Odrze.
Extra

Teraz odwiedzimy nadmorskie miejscowości.
Przy placu Ratuszowym 1 w Międzyzdrojach swoją nową siedzibę otworzyła Miejska Biblioteka Publiczna. W nowej książnicy są nowoczesne stanowiska do czytania i słuchania audiobooków przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. Jednak największym hitem okazał się książkomat, który działa na zasadzie paczkomatu.
- Jest to urządzenie, gdzie będzie można zamówić, odebrać i oddać książkę. Będzie także wrzutomat na prasę, na książki, które będą oddawać czytelnicy. Będzie dostępny całą dobę – przekazał Szymon Głod, starszy bibliotekarz.
Extra

Plac Wolności w centrum Świnoujścia przeszedł metamorfozę, cześć betonowych płyt zostało zerwanych, a na ich miejscu pojawiły się czterometrowe drzewa. Mieszkańcy z dużym entuzjazmem przyjęli ten pomysł.
Barbara Michalska, zastępczyni prezydenta Świnoujścia podkreśliła
- Teraz na placu Wolności jest więcej drzew, niż było przed modernizacją. Natomiast to są niewielkie drzewa, one się rozrastają. Jest część placu, która nie posiada zieleni. Stwierdziliśmy, że to jest fajna okazja, bo mamy Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju i sadzimy te drzewa.
Drzewa zostały posadzone w ramach nasadzeń zastępczych, które sfinansował prywatny inwestor.


Piątek 23.09.2022
Czas szybko leci i w Extra Przeglądzie Tygodnia już czeka piątek, a w piątek rozpoczęła się już jesień i to zarówno kalendarzowa, jak i astronomiczna. Tak więc ci co narzekali na zbyt wysokie temperatury już mogą zacząć narzekać na zbyt niskie temperatury. Jednak jesień to nie jedyny temat piątkowy, bowiem szczeciński magistrat rozpoczął oszczędności, a wydziałowi Nauk o Żywności i Rybactwa minęło 70 lat jak jeden dzień.

Na początek jednak gazociąg Baltic Pipe. Iwona Dominiak z Gaz – Systemu poinformowała, że budowa gazociągu została zakończona. System został już napełniony gazem, a uroczyste otwarcie gazociągu nastąpi w najbliższy wtorek w Goleniowie z udziałem przedstawicieli trzech państw: Norwegii, Danii i Polski.
- Uroczystość odbywa się w Goleniowie, ponieważ jest to pierwsza tłocznia dostarczonego przez morze Bałtyckie i Pogorzelicę gazu, która będzie go przesyłać dalej na zachód i południe Polski. Goleniów jest jakby pierwszą tłocznią, która podnosi ciśnienie i nadaje kierunek tym molekułom gazu, które zostaną sprowadzone z szelfu norweskiego do odbiorców w całej Polsce – powiedziała Iwona Dominiak.
Prace przy budowie gazociągu trwały dwa lata, licząc od momentu zawarcia umów z wykonawcami.
Extra

Szczeciński magistrat zakomunikował, że rozpoczyna wdrażanie programu oszczędnościowego. I tak w budynkach Urzędu Miasta oraz jednostkach podległych zostaną obniżone temperatury do 19 stopni Celsjusza. Nie dotyczy to placówek opiekuńczych. Ograniczone zostanie także oświetlenie zewnętrzne miejskich obiektów publicznych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, magistrat rezygnuje również w tym roku z większości iluminacji świątecznych.
Extra

Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego skończył 70 lat.
Profesor Jacek Wróbel, rektor uczelni podkreślił, że katastrofa ekologiczna na Odrze pokazała jak ważną rolę spełnia ten wydział.
- Ostatnie wydarzenia, które miały miejsce, czyli ta sytuacja na Odrze pokazała jak istotna jest działalność dydaktyczna i naukowa tego wydziału.
Natomiast Krzysztof Formicki, dziekan Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT przekazał, że absolwenci tego wydziału pracują na eksponowanych stanowiskach na całym świecie.
- W przedsiębiorstwach produkcyjnych, hodowlanych, przetwórczych, w centralach zajmujących się obrotem produktami pochodzenia morskiego, w administracji państwowej, w uczelniach wyższych, instytutach naukowo-badawczych.
W ciągu 70 lat Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ukończyło ponad dziesięć tysięcy absolwentów.



Sobota 24.09.2022
Sobota przyniosła dobre informacje dla naszego regionu.
Zaczynamy ekologicznie. Na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich został zainstalowany automat zwrotny na puszki aluminiowe, butelki PET i nakrętki plastikowe. Każde wrzucone opakowanie jest wycenione na 1 punkt, a już za 10 punktów będzie można otrzymać 3 października w Posejdonie przy Bramie Portowej ekologiczny gadżet. Ekogadżety będą rozdawane podczas Szczytu Ekologicznego organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w ramach projektu ,,Pomorze Zachodnie Zielony Region”.
Extra

Nadal pozostajemy w temacie ekologii, ponieważ w Świnoujściu w okolicy Podziemnego Miasta odbyły się pierwsze w tym rejonie ekstremalne zawody w zbieraniu śmieci. Każdy uczestnik miał trzy godziny na zebranie jak największej ilości odpadów.
Dzięki tej sportowej rywalizacji z lasu zostało wyniesionych, aż pięć ton odpadów!


Niedziela 25.09.2022
W Extra Przeglądzie Tygodnia przechodzimy do analizy niedzieli, a tutaj mamy Święto Gryfa Pomorskiego i ważny komunikat.
W niedzielę na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie zakończyło się dwudniowe widowisko plenerowe popularyzujące dzieje Księstwa Pomorskiego. Wydarzenie nawiązywało do rocznicy najstarszego, zachowanego wizerunku gryfa pomorskiego, znajdującego się na pieczęci przy dokumencie z 29 września 1214 roku. Odwiedzający mogli zobaczyć jak wyglądała praca dawnych rzemieślników, poznać stroje z epoki, zakupić biżuterie oraz wysłuchać wykładów o początkach państwa pomorskiego. Jednak największe emocje wśród odwiedzających budziły pokazy walk.
Extra

Na koniec audycji ważny komunikat od dziś przez cztery miesiące w alei Wojska Polskiego będą utrudnienia związane z wymianą nawierzchni bitumicznej od węzła Głębokie do placu Szarych Szeregów.
Hanna Pieczyńska rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.
- Najbliższe tygodnie będą trudne. Firma będzie jednak robiła wszystko, aby te uciążliwości były jak najmniejsze. Główne prace drogowe będą prowadzone w nocy i poza szczytem komunikacyjnym. Przypominam jednak, że te wystające urządzenia podziemne, prace brukarskie - to może powodować utrudnienia również w ciągu dnia. Może być sytuacja, w której pracownicy będą tymczasowo ręcznie sterowali ruchem.
Extra
 

Zobacz także

2023-11-13, godz. 23:26 Extra Przegląd Tygodnia 13.11.2023 To był kolejny świąteczny tydzień, choć tym razem święto przypadło w sobotę. » więcej 2023-11-06, godz. 23:36 Extra Przegląd Tygodnia 6.11.2023 To był tydzień z przerwą świąteczną w środku, ale działo się w Szczecinie i w regionie nie tylko świątecznie i refleksyjnie. » więcej 2023-10-30, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 30.10.2023 Czy wyniki wyborów zdominowały kolejne dni? My już wiemy, teraz kolej na Was. » więcej 2023-10-23, godz. 23:27 Extra Przegląd Tygodnia 23.10.2023 Wyniki wyborów zdominowały miniony tydzień, ale zapewniam, że ciekawych i ważnych wydarzeń było dużo więcej. » więcej 2023-10-16, godz. 23:20 Extra Przegląd Tygodnia 16.10.2023 Wyjątkowo złamaliśmy schemat audycji i skupiliśmy się tylko na niedzielnych wyborach. » więcej 2023-06-26, godz. 23:55 Extra Przegląd Tygodnia 26.06.2023 Prezydent Szczecina oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego z absolutorium, ale zapewniam to nie jedyne ważne wydarzenia ubiegłego tygodnia, które… » więcej 2023-06-19, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 19.06.2023 Miniony tydzień przyniósł nam wydarzenia zarówno pozytywne jak i negatywne, ale na szczęście tych pozytywnych było zdecydowanie więcej. » więcej 2023-06-05, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 5.06.2023 Ubiegły tydzień obfitował w istotne wydarzenia dla naszego regionu, a nasza redakcja jak zawsze przypomina te najciekawsze, aby nic ważnego Wam nie umknę… » więcej 2023-05-29, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 29.05.2023 Pogoda w miniony weekend była dość słoneczna – napawająca optymizmem, jak mówili sami mieszkańcy. A czy wydarzenia minionego tygodnia były równie optymistyczne?… » więcej 2023-05-22, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 22.05.2023 Szczecińskie juwenalia zakończyły się pełnym sukcesem – to chyba każdy wie, ale ważnych i ciekawych tematów, o których warto wiedzieć było dużo … » więcej
12345