Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na przystanku przy ul. Szosa Polska w Szczecinie. Fot. Igor Ep/ Suszą! Szczecin Facebook
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na przystanku przy ul. Szosa Polska w Szczecinie. Fot. Igor Ep/ Suszą! Szczecin Facebook
Nagroda dla Teatru Letniego w Szczecinie, nowy parking w Stargardzie, Polski Disneyland w Brojcach już pnie się do góry – ależ to był emocjonujący tydzień dla naszego regionu.
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 23.01.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Wtorek 24.01.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Środa 25.01.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Czwartek 26.01.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Piątek 27.01.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Sobota 28.01.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Niedziela 29.01.2023
Poniedziałek 23.01.2023

Umowa z firmą Solaris Bus&Coach Sp. z o.o. została podpisana, a to oznacza, że do Szczecina wkrótce trafią dwa zeroemisyjne autobusy przegubowe. Pojazdy zostaną wyposażone w silnik elektryczny i system odzyskiwania energii podczas hamowania oraz jazdy z góry. Ponadto pojazdy będą objęte znacznie dłuższą gwarancją, wynoszącą nie 48 a 72 miesiące, co przełoży się na oszczędności eksploatacyjne.
Koszt zakupu to ponad dziewięć milionów złotych, z czego prawie sześć to dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Zielony transport publiczny”.
Dodam, że magistrat w celu modernizacji floty autobusów, rozważa kolejne zakupy pojazdów elektrycznych, jak również pojazdów o napędzie wodorowym.
Extra

Gdy jesteśmy przy umowach, to należy zaznaczyć, że ważną umowę gwarantującą przekazanie unijnego wsparcia dla szpitala „Zdroje” podpisali Marszałek województwa Olgierd Geblewicz oraz dyrektor Szpitala „Zdroje” Łukasz Tyszler. Dzięki umowie szpital otrzyma 13 milionów złotych unijnego wsparcia, ze specjalnego programu REACT-UE, na inwestycję przystosowującą placówkę na przyszłe potrzeby epidemiologiczne.
Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego po podpisaniu umowy tłumaczył, że Marszałkowskie szpitale zostały mocno doświadczone przez koronawirusa, ponieważ były ośrodkami na pierwszej linii walki z pandemią i chcąc być dobrze przygotowanymi na przyszłe epidemiologiczne zdarzenia, dostosowują swoje medyczne przestrzenie na taką ewentualność. A szpital „Zdroje” to kolejna jednostka, która w tym celu sięgnęła po specjalne unijne wsparcie.
Extra

Teraz bardzo dobra informacja dla obecnych i przyszłych rodziców. Podczas konferencji prasowej Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski ogłosił, że do ponad dwustu milionów złotych wzrośnie wsparcie gmin naszego regionu, w ramach programu "Maluch +".
- Przez ostatnie 6 lat, była to kwota 52 mln zł, a więc ten wzrost jest olbrzymi - czterokrotny. To powoduje, że faktycznie będzie można przeznaczyć zdecydowanie większe środki i na utrzymanie istniejących miejsc, ale także, a może przede wszystkim - tworzenie nowych miejsc w żłobkach - tłumaczył Bogucki.
Każdej gminie przyznano w ramach algorytmu konkretną pulę, ale co, ważne gminy mogą zgłosić zapotrzebowanie na wyższą kwotę, niż to wynika z algorytmu. Dodatkowo zniesione zostało ograniczenie związane z rokiem budżetowym. Na realizację inwestycji samorządy będą miały 3 lata.
Wtorek 24.01.2023

Na początek XLVI zwyczajna sesja Rady Miasta Szczecin.
Tradycyjnie na sesji Rady Miasta Szczecin nie obyło się bez sporów. Tym razem ostra dyskusja dotyczyła wystawienia na sprzedaż budynku tak zwanej ,,starej olejarni” przy ul, Dębogórskiej na szczecińskim Golęcinie oraz podwyżki stawki żywieniowej w szczecińskich przedszkolach.
W kwestii „starej olejarni” ustalono, że budynek będzie wystawiony na sprzedaż za 1 procent wartości ze względu na jego zły stan techniczny, ale tutaj radni PiS postulowali, aby zobowiązać przyszłego inwestora do przeznaczenia części tej nieruchomości na działalność społeczno-kulturalną, jednak Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina wskazywała stanowczo, że od lat nikt nie chce kupić tego budynku i teraz należy stworzyć takie warunki, by znalazł się chociaż jeden podmiot zainteresowany budynkiem. Ostatecznie pomysł opozycyjnych radnych Prawa i Sprawiedliwości przepadł.
Natomiast w kwestii opłat za żłobek radni PiS postulowali, by stawkę podstawową za żłobki ustalić na stałym poziomie 400 zł, a nie jak obecnie uzależniać ją od rosnącej płacy minimalnej i nie podwyższać opłat za posiłki dzieci. Tutaj również postulaty radnych Prawa i Sprawiedliwości nie znalazły poparcia. Przyjęta uchwała podwyższa o 1 złoty dzienną stawkę żywieniową
Urszula Pańka radna Klubu KO współrządzącego miastem w Radiu Szczecin tłumaczyła, że względem inflacji podwyżki są minimalne.
- Mieszkańcy Szczecina i regionu, którzy nas słuchają, mają swój rozum. Chodzi o to, że to jest stawka żywieniowa. Każdy z nas chodzi codziennie na zakupy. Jesteśmy w takiej a nie innej rzeczywistości - mówiła Pańka.
Tutaj należy zaznaczyć, że Rząd dopłaca do pobytu dziecka w żłobku nawet 400 zł miesięcznie.
Extra

Teraz dla rozluźnienia zmieniamy temat. Urząd Marszałkowski przekazał, że najdłuższa promenada w Polsce jest w Kołobrzegu.
To dzięki zakończonemu ostatniemu etapowi prac modernizacji promenady w trakcie, którego przedłużono spacerowo-rowerowy szlak do wjazdu do obszaru Ekoparku sąsiadującego z torfowiskami. Przypomnę, że modernizacja promenady rozpoczęła się w 2009 roku i odbywała się stopniowo, a kosztowała Miasto Kołobrzeg ponad 40 mln zł. Jednak dużą część wydatków pokryły unijne fundusze. To aż 26 mln zł.
Extra

Z kolei Stargard może się już poszczycić nowym bezpłatnym parkingiem przy ulicy Barnima, który posiada 300 miejsc dla samochodów, do tego boksy dla rowerów, ładowarkę dla "elektryków". Do dyspozycji jest również toaleta, a w budynku socjalnym miejsce do wypoczynku i prysznic dla kierowców autokarów. Na jego ścianie umieszczony został również defibrylator AED. Wkrótce w obiekcie będzie też biletomat i automaty z napojami oraz przekąskami. Cały teren jest oświetlony i monitorowany.
Budowa parkingu i przebudowa ul. Barnima trwały 1,5 roku. Koszt inwestycji wyniósł ponad 20 mln zł.
Środa 25.01.2023

Olgierd Kustosz, wicemarszałek województwa przekazał, że ośrodek Szmaragd nad Jeziorem Szmaragdowym stanie się Centrum Edukacji Ekologicznej dla całego województwa.
- Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego wraz z prezydentem zawarli już wstępne porozumienie, by piękny obiekt Szmaragd, Jezioro Szmaragdowe służyło edukacji ekologicznej w ramach całego województwa – powiedział Kustosz.
Nastąpi to w ramach rządowych dotacji na parki krajobrazowe w regionie. Ponadto Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski wskazywał, że z kolei w ramach porozumienia i rządowych dotacji do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zostaną także podjęte wspólne działania w tym przypadku wspierające rozwój wsi popegeerowskich.
- Tutaj trzeba łączyć siły; środki budżetowe i unijne trzeba połączyć tak, żeby jak najlepiej je wykorzystać po to, by - to też trzeba powiedzieć - pewne zapóźnienie nadrobić - mówił Bogucki.
Natomiast Rafał Niburski, radny sejmiku podkreślił, że jest to porozumienie ponad partyjnymi podziałami.
Extra

Prof. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Radiu Szczecin ogłosił, że już za trzy lata pierwsi pacjenci będą mogli korzystać z usług rozbudowanego szpitala przy Unii Lubelskiej w Szczecinie.
- Pod koniec stycznia rozpisujemy przetarg na główne zadanie, które obejmuje tę najważniejszą substancję medycyny translacyjnej Collegium Pharmaceuticum - system poradni. Po rozmowach z ministerstwem ustaliliśmy, że otrzymamy dodatkowe 210 milionów złotych. To daje summa summarum kwotę ponad 800 mln zł na tę strategiczną dla Pomorza Zachodniego i tej części Polski inwestycję - mówił Machaliński.
Extra

Natomiast Michał Zinowik, wójt gminy Brojce z dumą przekazał, że w Brojcach budowa największego w Europie Środkowo-Wschodniej tematycznego parku rozrywki trwa w najlepsze i będzie to nasz taki polski Disneyland.
- Już z gruntu wychodzą pierwsze konstrukcje, widoczny jest choćby zarys bramy wejściowej. Park rozrywki "Hossoland" jest wzorowany na parkach zachodnioeuropejskich czy amerykańskich, więc będą krainy tematyczne, po których będzie można się poruszać. W klimacie m.in. wioski Wikingów, XIX-wiecznej kopalni, baśniowej krainy pałacowej, ale też kompleksu basenów - mówił Zinowik.
Czwartek 26.01.2023

Jest zgoda na zaciągnięcie kredytu do 350 milionów złotych w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Uchwałę w tej sprawie podjęto na czwartkowej sesji sejmiku zachodniopomorskiego.
Te środki mają służyć jako wkłady własne w projektach współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej - tłumaczył skarbnik województwa Marek Dylewski.
- Planowany kolejny kontrakt, pod kątem nowej perspektywy finansowej województwa zachodniopomorskiego. Do kwoty maksymalnej 350 milionów złotych. Nie oznacza to, że dzisiaj to zaciągamy. Wtedy, kiedy będzie konieczność – i dodał, że kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym jest korzystniejszy od ofert komercyjnych, ponieważ raty można spłacać w okresie do 25 lat, a oprocentowanie jest ustalane indywidualnie.
Extra

A teraz fantastyczna informacja - kolejna nagroda powędrowała do Szczecina! Zmodernizowany Teatr Letni imienia Heleny Majdaniec w Szczecinie wybrany najlepszą „Przestrzenią publiczną”. W prestiżowym konkursie Property Design Awards nominowane były inwestycje zakończone w 2022 roku.
- Cieszymy się, że Teatr Letni im. Heleny Majdaniec jest doceniany nie tylko przez mieszkańców Szczecina, ale także przez specjalistów z branży architektonicznej i designu. To dla nas wielki zaszczyt, ogromne wyróżnienie, motywacja do dalszej pracy, ale także potwierdzenie, że to, co robimy, robimy dobrze – przekazała Anna Lemańczyk, dyrektor Szczecińskiej Agencji Artystycznej zarządzającej zmodernizowanym Teatrem Letnim.
Teatr Letni im. Heleny Majdaniec pokonał tak mocnych rywali, jak: teren zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku, Rynek w bydgoskim Starym Fordonie, Plac Pięciu Rogów w Warszawie i nowy plac zabaw w Łazienkach Królewskich.
Decyzja o przebudowie kilkudziesięcioletniego obiektu została podjęta przez władze miasta w 2015 roku. Projekt modernizacji stworzyło, wyłonione w ramach konkursu, biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu.
Extra

Na Politechnice Morskiej w Szczecinie zainstalowano pierwszy w mieście automat serwujący ciepłe obiady. Generalnie jego działanie polega na podgrzaniu wcześniej przygotowanych dań i wydaniu ich w opakowaniu ze sztućcami oczywiście można również wybrać opcję na zimno. W ofercie jest 12 posiłków m.in gołąbki i kotlet schabowy. Automat został uruchomiony z myślą o studentach i pracownikach politechniki, ale skorzystać może każdy. Ceny posiłków nie przekraczają 30 złotych.
Grażyna Dyląg, przedstawicielka firmy Best Meals, która dostarczyła automat podkreśliła, że to są typowe obiady.
- Mamy bardzo duży wybór dań. To są pełnowartościowe posiłki, podawane jako ciepłe i zimne.
Automat znajduje się w budynku Biblioteki Głównej Politechniki Morskiej w Szczecinie przy ul. Henryka Pobożnego.
Piątek 27.01.2023

Łukasz Lendner z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przekazał oficjalnie, że podjęcie decyzji przez władze Gminy Police w sprawie wyboru wariantu przyszłej nitki dojazdowej do Zachodniej Obwodnicy Szczecina powinno zostać poprzedzone licznym konsultacjami. I to nie tylko z udziałem mieszkańców Polic, ale także Miasta Szczecin i generalnej dyrekcji.
- Będziemy starali się aktywnie uczestniczyć, żeby przyjęto wariant optymalny; taki, który będzie służył wszystkim mieszkańcom, a nie taki, który będzie połowicznie rozwiązywał problem Polic i kierował ruch do miejscowości Przęsocin, gdzie na pewno mieszkańcy tego ruchu tranzytowego z zachodniego obejścia również nie chcą, tak samo jak mieszkańcy Polic - zapowiedział Lendner.
Kolejne konsultacje w tej sprawie zaplanowano na wtorek w trakcie sesji Rady Miejskiej w Policach.
Extra

W Resku powstało pierwsze w województwie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. 20 osób z niepełnosprawnościami będzie tam mogło liczyć na fachową opiekę, wyżywienie i zajęcia terapeutyczne. Pięć osób zamieszka w ośrodku na stałe, a 15 będzie spędzać w nim 8 godzin dziennie. Remont i przystosowanie zniszczonego budynku na obecne potrzeby kosztowało prawie 4,5 miliona złotych, z czego połowę przekazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Ten ośrodek to wypełnienie luki dla osób, które potrzebują zaopiekowania, wsparcia i dlatego dla podopiecznych przygotowany jest szeroki wachlarz zajęć – tłumaczył Mariusz Kiezik, dyrektor Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Resku.
- Te osoby będą mogły do nas przyjechać i korzystać z różnych zajęć, jak fizjoterapia, terapia zajęciowa, zajęcia manualne, kulinarne, w zależności od potrzeb danej osoby – mówił Kezik.
Pobyt w centrum jest bezpłatny. Jego funkcjonowanie finansuje rząd w ramach Funduszu Solidarnościowego.
Extra

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na przystanku przy ul. Szosa Polska w Szczecinie. Z autobusu komunikacji miejskiej zaczął się wydobywać gęsty dym. Na miejsce przyjechała policja i dwa zastępy straży pożarnej.
Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie przekazała, że nikt nie ucierpiał, a w autobusie bez żadnej potrzeby uruchomił się nagle system automatycznego gaszenia silnika, najprawdopodobniej wskutek zwarcia systemu.
Sobota 28.01.2023

Sport ekstremalny zawitał do stolicy Pomorza Zachodniego. Na Głębokim w Szczecinie odbyły się zawody morsów - Winter Challenge. Siedemdziesięciu uczestników sprawdziło, ile może wytrzymać w wodzie, a woda w jeziorze miała od 2 do 4 stopni.
To są bardzo ciekawe zmagania – tłumaczyła Anna Witkowska organizatorka zawodów.
- Polega to na tym, żeby ludzie mogli wejść i doświadczyć granic swojej hipotermii, czyli mogli wejść do wody i obserwować etapowo reakcje swojego organizmu na wychłodzenie, ale we właściwym momencie, jeszcze o własnych siłach, wyjść z wody i się ogrzać - mówiła Witkowska.
Zawody można uznać za udane, ponieważ udało się pobić nieoficjalny rekord, bo najwytrwalsi w jeziorze przebywali nawet godzinę.
Extra

Mecz piłkarzy Pogoni Szczecin z Widzewem Łódź na inaugurację rundy wiosennej rozgrywek o mistrzostwo Polski zakończył się remisem trzy do trzech, choć Portowcy prowadzili trzykrotnie.
Jednym z najlepszych zawodników Dumy Pomorza był skrzydłowy Marcel Wędrychowski, który po raz pierwszy rozpoczął mecz w podstawowym składzie portowej drużyny.
- Przede wszystkim czułem się pewny siebie, wiedziałem, że jest drużyna, że dostałem szansę i muszę ją wykorzystać. Ocena meczu? Myślę, że pozytywna, ale patrzymy za każdym razem na to, czy wygramy mecz i teraz raczej nie jesteśmy zadowoleni, bo tego meczu nie wygraliśmy, a powinniśmy wygrać. Ogólnie jesteśmy bardzo źli na to, co się stało, musimy wyciągnąć wnioski, bo w meczu straciliśmy trzy bramki – powiedział Wędrychowski.
Po remisie w Łodzi Pogoń zajmuje trzecie miejsce w tabeli ze stratą 12 punktów do prowadzącego Rakowa Częstochowa. W kolejnym meczu ekstraklasy piłkarze Pogoni za tydzień w Szczecinie zmierzą się ze Śląskiem Wrocław.
Niedziela 29.01.2023

W Extra Przeglądzie Tygodnia przechodzimy do niedzieli, a tutaj największym wydarzeniem był 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Szczecinie od samego rana kwestowały setki wolontariuszy. Na Łasztowni i w Szczecińskich Ogrodach Śródmieście zorganizowano największe atrakcje dla mieszkańców. W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Zagrała pod hasłem:
Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!
Extra

Już po raz 19. W Netto Arenie w Szczecinie odbyła się Wielka Gala Ślubna.
To bardzo ważna impreza na mapie Szczecina, ponieważ wesela się zmieniają, coraz mniej przypominają prostą biesiadę, a coraz bardziej są przemyślanymi w każdym detalu przedsięwzięciami - tłumaczył Zbigniew Matczak, organizator Wielkiej Gali Ślubnej - Przemyślany jest każdy detal, od zaproszenia, przed dekorację, dopierane są tematy, kolory. Postrzeganie wesel się zmieniło, to nie jest chałtura, to są fantastyczne przedsięwzięcia – mówił Matczak.
Tak jak zmieniają się wesela, tak samo zmieniają się oczekiwania klientów – dodawali wystawcy.
- Każda para ma pomysł na swoje wesele, w który my musimy się wpasować. - Kiedyś klienci zdawali się na nas, teraz przychodzi klient i sugeruje lub mówi wprost czego oczekuje. - Dzisiejszy klient jest całkowicie inny niż dwa lata temu. Klient jest świadomy i wie czego chce, a to na prawdę fajne – podkreślali wystawcy.
Wielka Gala Ślubna, to największe i najstarsze targi ślubne na Pomorzu Zachodnim.
 

Zobacz także

2023-02-06, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 6.02.2023 Tym razem na prośbę studentów Extra Przegląd Tygodnia rozpoczynamy apelem. » więcej 2023-01-23, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 16.01.2023 - 22.01.2023 Uszkodzenie gazociągu i ewakuacja mieszkańców w centrum Szczecina, jest projekt zagospodarowania Łasztowni, 38 kg narkotyków w mieszkaniu szczecińskiego… » więcej 2023-01-16, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 9.01.2023 - 15.01.2023 Ależ to był emocjonujący tydzień! Nastolatkowie, którzy strzelali do autobusów i tramwajów uciekli, historyczny skarb na świnoujskim strychu, ważna decyzja… » więcej 2023-01-09, godz. 23:56 Extra Przegląd Tygodnia 2.01.2023 - 8.01.2023 Zmalała liczba wypadków na drogach, nowa inwestycja w Gryfii porównywalna z budową stoczni, już wiemy kto strzelał do autobusów i tramwajów w Szczecinie… » więcej 2023-01-02, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 26.12.2022 - 1.01.2023 Od świąt do Nowego Roku - tak nas przeprowadził miniony tydzień. Ale nie tylko świętowaliśmy – w Extra Przeglądzie Tygodnia sprawdziliśmy, co nowego… » więcej 2022-12-19, godz. 23:51 Extra Przegląd Tygodnia 12.12.2022 - 18.12.2022 Ten tydzień upłynął nam pod znakiem grudniowych rocznic i dopinania budżetów na przyszły rok. Była też przedświąteczna dobroczynność i… zwierzaki… » więcej 2022-12-12, godz. 23:56 Extra Przegląd Tygodnia 5.12. 2022 - 11.12.2022 Trzy jarmarki z jednej strony, człowiek-choinka z drugiej – takie przygotowania do świąt tylko w Szczecinie. Poza tym w Extra Przeglądzie Tygodnia mówimy… » więcej 2022-12-05, godz. 23:48 Extra Przegląd Tygodnia 28.11.2022 - 4.12.2022 Weekendowe imprezy już za nami, grzecznie weszliśmy w nowy tydzień, więc najwyższy czas rozpocząć Ekstra Przegląd Tygodnia. » więcej 2022-11-28, godz. 23:37 Extra Przegląd Tygodnia 21.11.2022 - 27.11.2022 Na początku tygodnia otrząsaliśmy się ze skutków nagłej weekendowej śnieżycy, a przed weekendem, choć śnieg już stopniał, szczecińskie pomniki przywdziały… » więcej 2022-11-21, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 14.11.2022 - 20.11.2022 Poniedziałek 14.11.2022 W poniedziałek mogliśmy odnieść wrażenie, że jesteśmy bohaterami powieści kryminalnej, bowiem w Stargardzie znaleziono trzy ciała… » więcej
12345