Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Czy zostanie zniesiona zgoda na picie alkoholu na terenie szczecińskich bulwarów? Fot. Robert Stachnik
Czy zostanie zniesiona zgoda na picie alkoholu na terenie szczecińskich bulwarów? Fot. Robert Stachnik
Poniedziałek 26.09.2022

Poniedziałek wywołał w Szczecinie nie małe emocje, za sprawą nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Szczecin oraz projektu dotyczącego spożywania alkoholu.
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 26.09.20; Wtorek 27.09.2022 (3 min. 40 sek.); Środa 28.09.022 (7 min. 2 sek.); Czwartek 29.09.2022 (9 min. 54 sek.); Piątek 30.09.2022 (13 min. 32 sek.); Sobota 01.10.2022 (17 min. 6 sek.); Niedziela 2.10.2022 (19 min. 15 sek.)
Poniedziałek 26.09.20
Poniedziałek wywołał w Szczecinie nie małe emocje, za sprawą nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Szczecin oraz projektu dotyczącego spożywania alkoholu.
Jednak na początek sprawa ponownego zawieszenia krzyży.
W przedszkolu publicznym nr 75 na osiedlu Zawadzkiego w Szczecinie po telefonie jednego z rodziców do dyrektorki, że nie życzy sobie symboli religijnych w przedszkolu, krzyże zostały natychmiast zdjęte. Po tym fakcie rozgorzała dyskusja czy krzyże powinny być widoczne w przedszkolu czy faktycznie nie. Po około dwóch tygodniach od zdarzenia krzyże na polecenie Leny Tomaszewskiej, dyrektorki przedszkola zostały ponownie zawieszone. Agnieszka Kurzawa radna miejska, zaangażowana w sprawę przekazała, że o powrocie krzyży zadecydowała większość.
- Pani dyrektor konsultowała tę sprawę z radą pedagogiczną, radą rodziców, rodzice również się wypowiadali na ten temat. Otrzymywała różne informacje od nich. Natomiast wiemy, że około 120 dzieci uczęszcza na lekcje religii, na 150 chodzących do przedszkola - mówi Agnieszka Kurzawa.
Extra

Teraz nadzwyczajna sesja Rady Miasta Szczecin, której celem było wpisanie do budżetu miasta kwoty potrzebnego dofinansowania z Ministerstwa Klimatu i Środowiska na wypłatę mieszkańcom dodatku węglowego. Wydawać by się mogło, że to tylko formalność, ale niestety… na sali sesyjnej wywiązała się emocjonalna dyskusja na temat sytuacji energetycznej Polski, która ekipa rządząca zrobiła najmniej, która najwięcej, oj działo się działo. Finalnie jednak, gdy się radni nagadali, to przyjęli uchwałę jednogłośnie. Magistrat oszacował potrzebną kwotę rządowego dofinansowania na ponad 61 milionów złotych z czego do mieszkańców trafi 60 milionów, a pozostała część zostanie przeznaczona na obsługę projektu.
Extra

Na koniec sprawa budząca największe emocje. Klub Radnych Koalicji Samorządowej, czyli zaplecza prezydenta miasta Piotra Krzystka w oparciu o rekomendacje Krajowego Przeciwdziałania Uzależnieniom stworzył projekt uchwały ograniczający sprzedaż alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych po godzinie 22. Ponadto radni Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska po godzinnej dyskusji zdecydowali się, aby rekomendować zniesienie zgody na picie alkoholu na szczecińskich bulwarach. Czy zmiany wejdą w życie trudno powiedzieć, ponieważ głosy w klubie współrządzącej Koalicji Obywatelskiej są podzielone, bo np. Radny KO Bazyli Baran, jest za ograniczeniem spożywania alkoholu w tym miejscu.
- Maszt Maciejewicza, Most Długi i sklep Żabka, to Trójkąt Bermudzki albo oko cyklonu.
A już radny KO Patryk Jaskulski jest odmiennego zdania.
- Ja też czasem jestem na bulwarach i otworzę sobie piwo. Tam nie ma non stop jakiejś walki.
Ostateczne decyzje mają zapaść 18 października na najbliższej Sesji Rady Miasta Szczecin.
Wtorek 27.09.2022
W Extra Przeglądzie Tygodnia przechodzimy do wtorku, w którym najważniejszym wydarzeniem było uroczyste otwarcie gazociągu Baltic Pipe, ale wcześniej informacja dotycząca zwycięskiej rzeźby.
Szczeciński magistrat poinformował, że Rzeźba Macieja Jagodzińskiego z Torunia zwyciężyła w konkursie na projekt pomnika upamiętniającego postać Floriana Krygiera. Tak więc w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego na terenie nowo wybudowanego Stadionu Pogoni Szczecin stanie pomnik przedstawiający postać legendarnego trenera siedzącego na trybunie stadionowej.
Zwycięski projekt przed realizacją będzie jeszcze modyfikowany – przyznaje architekt Maciej Płotkowiak, członek komisji konkursowej.
Natomiast Lidia Rogaś – zastępca prezydenta Miasta Szczecin podkreśliła, że zwycięski projekt to piękne uhonorowanie tak ważnej postaci dla szczecińskich kibiców piłki nożnej.
Extra

Podczas uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe w Budnie pod Goleniowem symbolicznego odkręcenia zaworu dokonali prezydent Andrzej Duda oraz szefowie rządów Polski i Danii.
Prezydent powiedział, że Baltic Pipe przede wszystkim wzmacnia naszą suwerenność.
Natomiast premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że otwarcie Baltic Pipe oznacza koniec ery gazowej dominacji Rosji, a Tomasz Stępień prezes Gaz Systemu, podkreślił, że ten rok był bardzo ważny dla inwestycji w sieci przesyłowe gazu w Polsce.
Leszek Dobrzyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że Pomorze Zachodnie staje się ważnym regionem na mapie świata, zaś Michał Jach, poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że gminy z naszego województwa będą miały kolejne dochody między innymi z podatków, jakie uzyskają dzięki instalacji gazociągu Baltic Pipe.

Środa 28.09.2022
W Extra Przeglądzie Tygodnia czas na środę, podczas której dowiedzieliśmy się, że koniec z darmowym ładowaniem, Szpargałek zanotował bardzo dobry wynik i trwają przygotowania do dziewiątej edycji akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach".
Na początek Szpargałek. Po wakacyjnej przerwie w ekoporcie przy ulicy Arkońskiej na gości czekały wypełnione po brzegi trzy magazyny z odzyskanymi z odpadów przeróżnymi rzeczami, aby zabrać do domu wybraną rzecz należało wpłacić na konto wybranej organizacji pożytku publicznego sumę, która odpowiadała liczbie punktów przypisanych do danego przedmiotu. Efekt! Mieszkańcy przekazali tylko w środę na konta organizacji 7600 złotych.
Kolejna edycja Galerii Szpargałek odbędzie się już za miesiąc.
Extra

Dalej pozostajemy w temacie wspierania potrzebujących. Wojciech Woźniak z Fundacji Polskich Wartości przekazał, że już trwają przygotowania do dziewiątej edycji akcji ,,Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Pomoc ma trafić do potrzebujących głównie na Litwie, jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.
- Zdajemy sobie sprawę, że w obecnej sytuacji ekonomicznej Polacy liczą każdą złotówkę, ale nasi rodacy na Kresach mają od nas gorzej. Na Litwie jest euro. Artykuły spożywcze są często kilkakrotnie droższe niż w Polsce, a zarobki mają dużo niższe niż my - przekazał Wojciech Woźniak z Fundacji Polskich Wartości.
Informacje jak można wesprzeć akcje znajdziecie na stronie internetowej rodakomnakresach.pl
Extra

Na koniec podsumowania środy, kolejna odsłona wprowadzonych oszczędności przez magistrat. Rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, Hanna Pieczyńska przekazała, że trzy darmowe ładowarki do samochodów elektrycznych zakończyły swoje działanie z powodu zbyt wysokich rachunków za prąd.
- Koszt prądu do ładowarek w minionym roku to było 170 tysięcy złotych. Do połowy tego roku jest już 135 tysięcy. Rzeczywiście, te koszty bardzo mocno rosną i stąd decyzja, by te ładowarki zastąpić komercyjnymi - Hanna Pieczyńska.
Darmowe ładowarki zainstalowano cztery lata temu; kosztowały blisko pół miliona złotych. Połowa tej kwoty była dofinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kierowcom pozostają do dyspozycji komercyjne ładowarki, które od dłuższego czasu są systematycznie instalowane na ulicach Szczecina.
Czwartek 29.09.2022
Po przerwie muzycznej wracamy do Extra Przeglądu Tygodnia i przechodzimy do czwartku, a tutaj Płatne Parkingi Niestrzeżone zaczęły działać na nowych zasadach, piłkarze Pogoni zamiast grać na boisku czytali książki oraz mamy zapowiedź nowego mikroskopu.
Zaczniemy od najważniejszej wiadomości dla kierowców, na Płatnych Parkingach Niestrzeżonych przy ulicach Ogińskiego, Czarnieckiego, Szymanowskiego i pod Trasą Zamkową ponownie pojawili się kontrolerzy, ponieważ weszła w życie nowelizacja uchwały o Płatnych Parkingach Niestrzeżonych. Na pocieszenie mogę przekazać, że nie musimy już umieszczać biletu za przednią szybą, kontrolerzy sprawdzą sami czy postój pojazdu został opłacony.
Extra

Piłkarze Pogoni w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania propagowali czytelnictwo wśród najmłodszych. W Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie zawodnicy Dumy Pomorza - Michał Kucharczyk i Jakub Bartkowski - czytali dzieciom książki.
- Lubię czytać. Cieszę się, że zostałem zaproszony do takiej akcji, bo czytanie książek jest bardzo pożyteczne dla każdego - podkreślił Michał Kucharczyk.
Natomiast Jakub Bartkowski podkreślił
- dzieci były wsłuchane. To też fajne, dla czytającego, że dzieci to zainteresowało.
Extra

To już pewne Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny będzie miał mikroskop elektronowy o wartości 16 milionów złotych. Rafał Rakoczy z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.
- Sam mikroskop jest dosyć duży, ma ponad cztery metry wysokości. Potrzebuje on dosyć specyficznych warunków, precyzyjnej klimatyzacji, osobnego pomieszczenia do którego wchodzi tylko jeden operator - mówi Rafał Rakoczy.
A Karolina Wenelska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego podkreśla, że urządzenie jest bardzo czułe.
- Kolumna w której znajduje się działo elektronowe, która jest najważniejszą częścią tego mikroskopu, musi znajdować się na posadzce, która nie wykazuje żadnych wibracji - mówi Karolina Wenelska.
Natomiast profesor Mirosława El Fray przekazała, że takie urządzenie jest potrzebne w innowacyjnych badaniach.
Jako mieszkańcy Szczecina możemy być dumni, ponieważ mikroskopy tego typu w Europie są tylko cztery. Cały program w ramach którego zostanie zakupiony mikroskop jest wart 62 miliony złotych.
Piątek 30.09.2022
W Extra Przeglądzie Tygodnia przechodzimy do najprawdopodobniej najprzyjemniejszego dnia tygodnia piątku, który i tym razem okazał się niezawodny i przyniósł nam bardzo pozytywne wydarzenia.
Na początek region. W Sławnie podpisano umowę na budowę 22 kilometrowego odcinka drogi S6 między Koszalinem i Sławnem za 660 milionów złotych. burmistrz Sławna Krzysztof Frankenstein powiedział, że ta inwestycja jest bardzo wyczekiwana przez lokalne samorządy.
Natomiast minister infrastruktury Andrzej Adamczyk pokreślił, że to jest kolejna spełniona obietnica.
Cała droga ekspresowa łącząca Szczecin z Trójmiastem ma zostać oddana do użytku w 2025 roku.
Extra

A teraz wracamy do Szczecina. Nowe ekologiczne murale na ścianach szczytowych budynku urzędu marszałkowskiego przy ul. Piłsudskiego oficjalnie zaprezentował Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, który podkreślił, że sztuka najwyższej jakości, będzie zarówno na zewnątrz jak i w środku budynku.
Ekomurale oprócz tego, że okazale wyglądają to również oczyszczają powietrze z toksyn, ponieważ zostały wykonane specjalnymi farbami wyprodukowanymi przez szczecińską firmę w technologii opracowanej przez naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego,
Extra

Radni miejscy wycofują się z pomysłu sprzedaży działki ze schronem przy ulicy Starzyńskiego w Szczecinie. Schron może pomieścić 150 osób.
Radny miejski Przemysław Słowik z Koalicji Obywatelskiej przekazał, że radni są skłonni zmienić decyzje.
- W obecnej sytuacji geopolitycznej, może pełnić funkcje zabezpieczające w tych najgorszych sytuacjach. Możemy też znaleźć inne zastosowania w czasie pokoju, jak choćby turystyczno-rekreacyjna - mówił Przemysław Słowik.
Natomiast Krzysztof Romianowski radny miejski Prawa i Sprawiedliwości potwierdził , że schron należy doinwestować i nie sprzedawać.
- W dzisiejszej sytuacji geopolitycznej, jaką mamy w Europie, sprzedawanie tego typu miejsc, a to jest jeden z najlepszych bunkrów w naszym mieście, jest nie do końca fortunnym posunięciem – mówił Krzysztof Romianowski.
Działka ze schronem przy ulicy Starzyńskiego znajduje się obok Cerkwi św. Mikołaja i filharmonii. Obiekt powstał tam jeszcze w czasach niemieckich, a w PRL został rozbudowany. Miasto planowało sprzedać teren za minimum 10 milionów złotych.
Sobota 01.10.2022
W Ekstra Przeglądzie Tygodnia płynnie przechodzimy do soboty, a tutaj Stargard pochwalił się, iż będzie miał kolejne bezpieczne przejście dla pieszych, a w Szczecinie Politechnika Morska uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki.
Na początek Stargard. Urzędnicy przekazali, że na ulicy Niepodległości zostanie podniesione przejście dla pieszych i zostaną zamontowane nowe lampy. Przebudowa przejścia spowoduje, że kierowcy w sposób naturalny będą zwalniać, a nowe oświetlenie zwiększy widoczność, co w sposób oczywisty zminimalizuje ryzyko potrącenia. Koszt inwestycji to 160 tys. złotych, ale jak z duma podkreślają urzędnicy miasto uzyskało 100 tysięcy złotych dofinansowania z rządowego programu ,, Razem Bezpieczniej”.
Podobne rozwiązania już funkcjonują w Stargardzie miedzy innymi na ul. Kazimierza Wielkiego.
Extra

Teraz wracamy do Szczecina. Na Wałach Chrobrego odbyło się ślubowanie studentów I roku już nie Akademii Morskiej a Politechniki Morskiej oraz wymiana sztandaru uczelni.
Wojciech Ślączka rektor Politechniki Morskiej podkreślił
- Ciężka praca na przestrzeni ostatnich lat zaowocowała podniesieniem statusu naszej uczelni do rangi politechniki. Przyjęliśmy w tym roku 1050 studentów. Cieszy mnie fakt, że studia na Politechnice Morskiej w Szczecinie chętnie wybierają też młodzi ludzie z zagranicy. Aż 230 przyjęliśmy z okupowanej przez Rosjan Ukrainy - zaznaczył rektor.
W uroczystości wziął również udział Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.
- Dzisiaj wchodzicie do uczelni z wielką tradycję, która się rozwija, która z akademii stała się Politechniką Morską i za kilka lat będziecie tworzyć Polskę morską. Tego wam serdecznie życzę - dodał wojewoda.
Niedziela 2.10.2022
Extra Przegląd Tygodnia zbliża się do końca, ale pozostała nam jeszcze niedziela do omówienia, a tutaj Puchar Polski w szpadzie i wizyta Prezesa Prawa i Sprawiedliwości.
Pierwszy Puchar Polski seniorów w szpadzie z udziałem krajowej czołówki odbył się w hali przy ulicy Narutowicza w Szczecinie. Prezes Zachodniopomorskiego Związku Szermierczego, Andrzej Ptak, przekazał, że są to bardzo ważne zawody rozpoczynające sezon 20222 / 2023.
Wychowanka Kusego Szczecin reprezentująca obecnie AZS AWF Katowice, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, która zajęła trzecie miejsca pozytywnie oceniła organizację i poziom zawodów.
- Atmosfera jest super, zawody są bardzo dobrze zorganizowane, na bardzo wysokim poziomie. Mam sentyment do tej sali, w roku 2004 odbył się tu mój pierwszy trening. Trochę lat minęło... Cieszy mnie to 3. miejsce – powiedziała Martyna Swatowska-Wenglarczyk.
Extra

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński kontynuuje objazd nowych okręgów partyjnych. W sobotę spotkał się z mieszkańcami Kołobrzegu i Koszalina, natomiast w niedzielę z mieszkańcami Stargardu i Szczecina.
Podczas wizyty w Szczecinie Jarosław Kaczyński między innymi podkreślił, że powiedzenie ,,chcesz pokoju szykuj się na wojnę niestety wciąż jest aktualne i wskazał rolę Polski w obronie Ukrainy.
- Musimy także mobilizować Europę, Stany Zjednoczone, cały uczciwy świat, do obrony Ukrainy, do wsparcia finansowego, w postaci broni i wszystkiego tego, czego Ukraina teraz potrzebuje. Aby sankcje wobec Rosji stały się skuteczne, bo one na razie są skuteczne tyko częściowo, a można tę śrubę jeszcze dokręcić – mówił prezes.
W maju komitet polityczny PiS podjął decyzję o nowym podziale struktur partyjnych. Utworzone zostały 94 nowe okręgi. Szef PiS planuje odwiedzić wszystkie do połowy przyszłego roku.
 

Zobacz także

2023-02-06, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 6.02.2023 Tym razem na prośbę studentów Extra Przegląd Tygodnia rozpoczynamy apelem. » więcej 2023-01-30, godz. 23:55 Extra Przegląd Tygodnia 30.01.2023 Nagroda dla Teatru Letniego w Szczecinie, nowy parking w Stargardzie, Polski Disneyland w Brojcach już pnie się do góry – ależ to był emocjonujący tydzień… » więcej 2023-01-23, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 16.01.2023 - 22.01.2023 Uszkodzenie gazociągu i ewakuacja mieszkańców w centrum Szczecina, jest projekt zagospodarowania Łasztowni, 38 kg narkotyków w mieszkaniu szczecińskiego… » więcej 2023-01-16, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 9.01.2023 - 15.01.2023 Ależ to był emocjonujący tydzień! Nastolatkowie, którzy strzelali do autobusów i tramwajów uciekli, historyczny skarb na świnoujskim strychu, ważna decyzja… » więcej 2023-01-09, godz. 23:56 Extra Przegląd Tygodnia 2.01.2023 - 8.01.2023 Zmalała liczba wypadków na drogach, nowa inwestycja w Gryfii porównywalna z budową stoczni, już wiemy kto strzelał do autobusów i tramwajów w Szczecinie… » więcej 2023-01-02, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 26.12.2022 - 1.01.2023 Od świąt do Nowego Roku - tak nas przeprowadził miniony tydzień. Ale nie tylko świętowaliśmy – w Extra Przeglądzie Tygodnia sprawdziliśmy, co nowego… » więcej 2022-12-19, godz. 23:51 Extra Przegląd Tygodnia 12.12.2022 - 18.12.2022 Ten tydzień upłynął nam pod znakiem grudniowych rocznic i dopinania budżetów na przyszły rok. Była też przedświąteczna dobroczynność i… zwierzaki… » więcej 2022-12-12, godz. 23:56 Extra Przegląd Tygodnia 5.12. 2022 - 11.12.2022 Trzy jarmarki z jednej strony, człowiek-choinka z drugiej – takie przygotowania do świąt tylko w Szczecinie. Poza tym w Extra Przeglądzie Tygodnia mówimy… » więcej 2022-12-05, godz. 23:48 Extra Przegląd Tygodnia 28.11.2022 - 4.12.2022 Weekendowe imprezy już za nami, grzecznie weszliśmy w nowy tydzień, więc najwyższy czas rozpocząć Ekstra Przegląd Tygodnia. » więcej 2022-11-28, godz. 23:37 Extra Przegląd Tygodnia 21.11.2022 - 27.11.2022 Na początku tygodnia otrząsaliśmy się ze skutków nagłej weekendowej śnieżycy, a przed weekendem, choć śnieg już stopniał, szczecińskie pomniki przywdziały… » więcej
12345