Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Tłusty Czwartek. Fot. Robert Stachnik
Tłusty Czwartek. Fot. Robert Stachnik
Mieliśmy w tym tygodniu prawdziwy rollercoaster atrakcji - oficjalnie w regionie zaczęły się ferie, były i słodkie Walentynki, i jeszcze słodszy Tłusty Czwartek. A na koniec zawitał do nas cyklon Ulf. Ale na szczęście nie został długo.
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 13.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Wtorek 14.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Środa 15.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Czwartek 16.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Piątek 17.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Sobota 18.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Niedziela 19.02.2023
Poniedziałek 13.02.2023

Na półmetku ferii przypomnijmy sobie, co działo się na ich początku. W Świnoujściu mieszkańcy nieszczególnie ucieszyli się z tego, że po sąsiedzku, w Niemczech jednodniowa opłata za pobyt w Cesarskich Uzdrowiskach wyspy Uznam będzie wyższa. Do tej pory to 2,70 euro, a wkrótce trzeba będzie zapłacić 3,90. Na pomoc ruszyła Świnoujska Organizacja Turystyczna, która będzie się starać, żeby Niemcy zmienili przepisy:

Będziemy podejmować działania, aby przekonać stronę niemiecką do rezygnacji z pomysłu i wprowadzenia specjalnych stawek, szczególnie dla polskich operatorów, którzy wożą klientów jednodniowych na niemiecką stronę Wysypy Uznam i na zwolnienie z tego typu rozwiązania mieszkańców Świnoujścia - powiedział Piotr Piwowarczyk z ŚOT

Zmiany w opłatach mają zacząć obowiązywać 1 kwietnia.
Extra

Po co betonowi szczepionka? Po to, żeby nie pękał. Nad takim rozwiązaniem pracują naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

To bardzo innowacyjny projekt, ponieważ wchodzimy w zupełnie nowe zagadnienie. Próbujemy podjąć rękawice, jak zaprojektować odpowiedni zoptymalizowany skład kompleksu pielęgnacyjnego, szczepionki materiałowej, którą dozujemy i nic więcej nas nie interesuje - mówił dr Adam Zieliński z ZUT.

Dr Zieliński z zespołem na opracowanie technologii ma trzy lata.

To będzie przede wszystkim rozbudowa tego laboratorium, wszelkiego rodzaju aparatura badawcza, która jest niezbędna. Całe laboratorium będzie cyfrowe. Fizycznie nie będziemy musieli tu być, żeby robić badania. Oczywiście trzeba będzie tu zrobić beton, natomiast przyrząd, opomiarowanie i dostęp do wyników będzie online - wyjaśniał naukowiec.

Badacze z ZUT na opracowanie szczepionki dla betonu otrzymali 1,5 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Extra

Jest jeszcze czas, żeby odwiedzić jedną z największych gwiazd regionu. Celebrytką jest pirania Kasia, którą można zobaczyć w Muzeum Rybołówstwa Morskiego.

Najstarsza i największa pirania. Nie ma w kraju większej. Ona jest najstarszym pracownikiem muzeum. Jest w muzeum od 33 lat - mówił ichtiolog z Muzeum Rybołówstwa Morskiego Leszek Kamiński.

Są mieszkańcy Świnoujścia, którzy regularnie ją odwiedzają. Są też turyści, którzy przyjeżdżają raz w roku i od razu pytają w muzeum, jak się ma Kasia - dodała Małgorzata Płońska-Nagaba ze świnoujskiego muzeum.

Dzieci i młodzież mogą w czasie ferii zimowych odwiedzić Kasię w świnoujskim muzeum za darmo.
Wtorek 14.02.2023

Minęło 81 lat od utworzenia Armii Krajowej. Dokładniej - minęło 81 lat od przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W Szczecinie radni miejscy, przedstawiciele 12. Dywizji Zmechanizowanej i Korpusu NATO złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą żołnierzy AK, która wisi na ścianie Urzędu Miasta. Na miejscu byli też terytorialsi z 14. Zachodniopomorskiej Brygady WOT. Zastępca ich dowódcy, ppłk Tomasz Rejczak mówił, że nie ma lepszego wzoru niż postawa żołnierzy AK.

Wojska Obrony Terytorialnej są dziedzicami tradycji Armii Krajowej. To dla nas przykład niezłomnej postawy, którą próbujemy zaszczepić naszym żołnierzom - podkreślił.

14 lutego 1942 r., Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej przez Niemców Europie. Latem 1944 r. jej struktury liczyły ok. 400 tys. żołnierzy.
Extra

Szczecińscy policjanci odzyskali we wtorek elektryczną przystawkę do wózka inwalidzkiego. Sprzęt należy do chyba najbardziej znanego wolontariusza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Łukasza Berezaka.

Przystawka została skradziona w nocy w poprzedni weekend. Chłopak trzymał ją na klatce schodowej w bloku, w którym mieszka.
Sprzęt kosztował 9,5 tys. zł i był kupiony w zeszłym roku. Bez niego Łukasz nie mógł wyjść z domu.

Policjanci zatrzymali podejrzanego o kradzież - to 36-latek, który w dodatku był poszukiwany przez policję - miał trafić za kratki za inne przestępstwa. Złodziej usłyszał później zarzut i trafił na trzy miesiące do aresztu.

19-letni Łukasz od lat jest wolontariuszem WOŚP. Chłopak zmaga się m.in. z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrodzonym niedoborem odporności.
Extra

I czas na przyjemniejsze informacje - to święto przywędrowało z krajów anglosaskich, ale już na stałe wpisało się także w Polski kalendarz. Choć oczywiście nie wszyscy decydują się, aby je obchodzić, a wiele osób ma swoje wyobrażenie idealnych walentynek i niekoniecznie jest to romantyczna kolacja:

Spokój od dzieci to moje wymarzone Walentynki. Ciepłe kraje, palma, ekskluzywnie, ale ciepło przede wszystkim. Wyspać się i zjeść dobrą kolację. Jak się ma dobrego narzeczonego, to Walentynki są na co dzień

Do Polski święto przywędrowało w latach 90. XX w., a jego rodzimą nazwę wymyślili telewidzowie.
Środa 15.02.2023

Ma walczyć z nielegalnym składowaniem odpadów i ich przewożeniem przez granicę - w środę otwarto oficjalnie Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, który działa w ramach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Inspektorzy otrzymali sonar, fotopułapki czy drony, które posłużą do dokumentacji np. nielegalnego składowania śmieci.

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podkreślił, że wydział będzie współpracował z policją i prokuraturą.

Ale ta wiedza merytoryczna i sprzęt musi być po stronie inspekcji, żeby miała instrumenty do tego, aby na te zagrożenia odpowiadać - powiedział.

Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Zachodniopomorskiem jest dziewiątą taką jednostką w Polsce.
Extra

Oszustwa na wnuczka, policjanta czy na blik mają się niestety nadal dobrze, a oszuści szukają coraz to nowych dróg kradzieży - przede wszystkim w internecie. Zakładają na przykład strony, które sprzedają bilety na koncerty, które nigdy się nie odbędą. W taki sposób zostało oszukanych już ponad 1,5 tys. osób w Polsce, w tym kołobrzeżanka, która kupiła bilety na koncert Michała Bajora i straciła 140 złotych.

Przez przypadek dowiedziałam się i odkryłam, że nie ma tego koncertu. Na pewno dużo osób nie wie, co się dzieje w związku z tym - powiedziała.

Koncert miał się odbyć w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu. Dyrektor tej instytucji Tadeusz Kielar zapewnił, że RCK nie ma nic wspólnego z internetowym ogłoszeniem:

Nie mieliśmy podpisanej umowy. Były wstępne rozmowy. Dostaliśmy od właściwego menadżera informację, że pan Bajor nie współpracuje z tamtą agencją, więc nie kontynuowaliśmy rozmów i tyle - mówił.

Strona internetowa, na której sprzedawano rzekome bilety została zlikwidowana.
Extra

W Szczecinie kolejny kierowca zapłaci rekordowe pieniądze za godzinne parkowanie. Straż Miejska poinformowała w środę o incydencie, który miał znamiona deja vu - niedawno w tym samym miejscu zdarzyło się to samo.
Kierowca zostawił swoje auto przy remontowanym placu Zgody tak, że autobus nie mógł przejechać.
Szybko wkroczyła straż miejska i laweta, ale i tak ruch był zablokowany przez ponad godzinę.
Mandat to 5 tys. złotych, do tego koszt holowania i bonusowo osiem punktów karnych. A za takie parkowanie można zapłacić nawet 8 tysięcy złotych.
Czwartek 16.02.2023

Wyjątkowy pechowiec wpadł w ręce szczecińskiej policji. Czterdziestolatek przechodził przez przejście dla pieszych, tyle że na czerwonym świetle, i w dodatku na oczach policjantów. Ci oczywiście zatrzymali mężczyznę - należał się mandat. Gdy jednak sprawdzali dokumenty okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany przez sąd we Wrocławiu. Oczywiście musi zapłacić 200 zł za przejście na czerwonym - ale teraz to chyba jego najmniejszy kłopot.
Extra

Są osoby, które na to święto czekają bardziej niż na Boże Narodzenie. Podobno wtedy nic słodkiego nie tuczy. A pączki już szczególnie. W tym tygodniu obchodziliśmy Tłusty Czwartek. To złoty czas dla cukierników, a każdy ma swoje sekrety na pączka idealnego

Na smalcu! Tylko i wyłącznie! Do środka marmolada różana, adwokat, karmel, nadzienie porzeczkowe. W lukrze. Można zdradzić skład surowcowy, ale nie można zdradzić proporcji! - Patelnie będą się grzać, będzie ważenie, dzielenie, kulanie, ruszanie i później smażenie.... - Trzeba ładnie wykulać, żeby były ładne i równe - mówiły mistrzynie cukiernicze.

Tłusty czwartek to w tradycji Kościoła katolickiego ostatni czwartek przed Wielkim Postem, a ten zacznie się w tym tygodniu Środą Popielcową.
Extra

Niezwykłe zawody jeździeckie odbędą się w tym roku w Świnoujściu. To Cavaliada, która do tej pory była w Miami, a teraz trzysta koni przebiegnie po piasku na plaży naszego kurortu. Ale słynny świnoujski piasek nie ucierpi:

Ta plaża i ten piasek to jest nasz skarb, więc na początek jest położna gruba włóknina, potem jest specjalny żwirek. Na to jest naciągnięta membrana i jeszcze na to idzie żwirek, po którym biegają konie. Będzie tego około 30 centymetrów. Potem zostanie to zebrane i wywiezione z plaży. Nie ma żadnego zanieczyszczenia środowiska – uspokajał zastępca prezydenta miasta Paweł Sujka.

Zawody odbędą się między 22 a 25 czerwca.
Extra

Ten pies będzie ciężko pracował… w więzieniu. Terier niemiecki o imieniu Nergal w marcu rozpocznie służbę w zakładzie karnym w Nowogardzie.
Razem ze swoją przewodniczką, kpr. Karoliną Koszelą najpierw przejdzie specjalistyczne szkolenie. Później będzie m.in. przeszukiwał osoby, które będą chciały wejść na teren jednostki. I chodzą słuchy, że z Nergalem nie będzie żartów.
Piątek 17.02.2023

Podsumowanie piątku zaczniemy od Dnia Kota. Całkiem niedawno okazało się, że największą atrakcją Szczecina jest mieszkający przy ulicy Kaszubskiej kot Gacek. Tak przynajmniej wynika z rekomendacji Google Maps. Ale mamy w mieście jeszcze całe mnóstwo innych ciekawych kotów. Są na przykład koty teatralne. Jednym z nich jest kot o imieniu Aktor, a jego opiekunką jest Katarzyna Zalewska, rekwizytorka Teatru Polskiego.

Został znaleziony pod gmachem naszego teatru, a dokładnie na parkingu znalazł go nasz kierownik sceny z aktorką Małgorzatą Chryc-Filary, w takich chaszczach. Po próbie usłyszeli odgłosy i bawiąc się w detektywów ustalili, że jest to mały kotek - opowiadała.

W kalendarzu może i jest ustanowione nieformalne święto, ale wszyscy opiekunowie kotów wiedzą, że nie trzeba specjalnego dnia, aby rozpieszczać swoich podopiecznych.
Extra

Kolejny niewybuch z czasów drugiej wojny został znaleziony w regionie i usunięty. Ładunek odnaleziono na ulicy Dworcowej w Kliniskach Wielkich.

Podczas prac modernizacji kolei przy ulicy Dworcowej znaleziono bombę lotniczą o wadze około tysiąca kilogramów - mówiła oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie Natalia Gogosza.

W piątek rano niebezpieczny obiekt usunęli saperzy z 5 pułku inżynieryjnego w Podjuchach, przewieźli go na poligon w Drawsku Pomorskim i tam zneutralizowali.
Jak zwykle, znalezisko i akcja jego usunięcia spowodowały pewne niedogodności - ewakuowano mieszkańców Klinisk, na około godzinę wstrzymany został ruch pociągów, utrudnienia były też na drodze S3.
Extra

Od rana w piątek czekaliśmy na uderzenie Ulfa, czyli cyklonu, który miał nadejść nad Polskę i najbardziej dać się we znaki nad Bałtykiem. IMGW wydał ostrzeżenia. Trzeci, czyli najwyższy stopień obowiązywał we wschodniej części województwa, w powiatach nadmorskich. Prognozowano, że tam porywy wiatru będą miały prędkość nawet 125 km/h.
Na wichury przygotowywały się właściwie wszystkie służby, a przede wszystkim strażacy:

Mamy tutaj sprawdzone zasoby - agregat prądotwórczych, stan paliwa, wyposażenie kontenerów logistycznych - tak, gdy nastanie taka potrzeba, to służby zarówno państwowej, jak i ochotniczej straży pożarnej mogły w pełnej dyspozycji ruszyć do pomocy – mówił zastępca komendanta wojewódzkiego państwowej straży pożarnej Marek Popławski.

Wichura uderzyła już wieczorem. Do godziny 23:00 strażacy interweniowali prawie 180 razy - głównie usuwali z dróg połamane gałęzie i drzewa. Jednym z poważniejszych zdarzeń był upadek drzewa na jadący samochód na drodze A6. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Sobota 18.02.2023

Było lepiej niż się obawialiśmy, ale i tak wichura wyrządziła pewne szkody. W sobotę służby podsumowały wieczór i noc w regionie – bardzo pracowite przede wszystkim dla strażaków. Ci z państwowej straży pożarnej i ochotnicy z OSP wyjeżdżali w piątek i w sobotę łącznie ponad 600 razy. Nikomu nic się nie stało, choć lekko ranny został jeden strażak-ochotnik. Najwięcej interwencji było w Koszalinie. W Grabowie w powiecie szczecineckim wiatr porwał dach budynku gospodarczego, a ten zniszczył dach domu, w którym przebywała rodzina. Tu też na szczęście obyło się bez poszkodowanych. Wojewoda Zbigniew Bogucki zapewniał, że wszyscy, którzy tego potrzebują, otrzymają wsparcie.

Doraźna pomoc dla mieszkańców, którzy znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji, to właściwie od ręki wypłacane 6 tys. złotych po to, żeby zabezpieczyć podstawowe potrzeby. Tam, gdzie będzie potrzebny remont, nasi mieszkańcy mogą liczyć na pomoc ze strony państwa, do 20 tys. zł. W szczególnie uzasadnionych przypadkach nawet do 100 tys. zł. Dzisiaj nie mamy takich informacji, żeby wichura tego rodzaju zniszczenia poczyniła – mówił.

Strażacy jeszcze przez całą sobotę dostawali zgłoszenia o połamanych gałęziach czy drzewach.
Extra

Szczecińska 12. Brygada Zmechanizowana znów zaprosiła mieszkańców. 130 osób ćwiczyło w ramach akcji Trenuj z wojskiem w ferie.

Była to czwarta edycja akcji, zorganizowanej przez "Błękitną Brygadę". Mogły wziąć w niej udział osoby w wieku 15-65 lat. Szkolenie było bezpłatne.
Extra

W sobotę Pogoń na własnym stadionie odniosła długo wyczekiwane zwycięstwo. Szczecinianie, po trzech meczach bez wygranej, pokonali w Wartę Poznań 3:1.
Bramki zdobyli: Grek Leonardo Koutris, Słoweniec Luka Zahović i Kamil Grosicki, a dla Zielonych gola strzelił były zawodnik Portowców Maciej Żurawski.

Ekipa trenera Jensa Gustafssona powróciła w ten sposób na 5. miejsce w tabeli rozgrywek o mistrzostwo Polski – Portowcy mają 16 punktów straty do lidera Rakowa Częstochowa.
Niedziela 19.02.2023

Po wichurach końca tygodnia można powiedzieć, że niedziela w regionie przebiegła całkiem spokojnie. To taki moment, że można było sprawdzić, jak idą ważne budowy drogowe.

Minął rok, odkąd rozpoczęła się budowa odcinka trasy S3 między Dargobądzem a Świnoujściem. To fragment, który będzie się zaczynał przy tunelu, a kończył na obwodnicy Troszyna.

W wielu miejscach są wykonywane roboty, jeśli chodzi o prace ziemne i budowę obiektów mostowych. Powstaje tam wiele wiaduktów, w ciągu przyszłej drogi ekspresowej S3, jak również nad tą drogą – mówił Mateusz Grzeszczuk z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie.

Na budowanym odcinku drogi S3 są objazdy, dla których wybudowano dodatkowe jezdnie. Gdy prace się zakończą, będą nadal wykorzystywane

Będą wykorzystane do komunikacji lokalnej, ponieważ budujemy dwie jezdnie drogi ekspresowej. Natomiast tam, gdzie jest to w śladzie istniejącej drogi, to równolegle zostaną wybudowane jezdnie dodatkowe, po to, aby też zapewnić komunikację lokalną - wyjaśnił Grzeszczuk.

Według planu tym odcinkiem drogi S3 pojedziemy w połowie przyszłego roku.
Extra

Dobre wieści także z drogi S11 - prawdopodobnie we wrześniu kierowcy pojadą jej nowym fragmentem:

Będzie to bardzo bezpieczne i komfortowe połączenie z Boblic do Koszalina, a tym samym kierowcy nie będą podróżowali tzw. drogą śmierci, czyli DK11, w szczególności w okresie wakacyjnym. Tutaj było duże natężenie ruchu, duża wypadkowość. Będzie można bezpiecznie dojechać nad morze z południa kraju – mówił Łukasz Lendner z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jest jeszcze jeden fragment S11 do wykonania – między Bobolicami a Szczecinkiem. Na tę drogę będziemy musieli poczekać prawdopodobnie do 2026 roku.
Extra

Podobno niektórzy widzieli je już wcześniej, ale teraz jeden z symboli Szczecina zaczyna wyłaniać się już coraz mniej nieśmiało. Krokusy, bo oczywiście o nich mowa coraz liczniej pokazują się na Jasnych Błoniach i już widać ich charakterystyczny kolor. To krokus wiosenny, czyli najwcześniej rozkwitająca odmiana. Oprócz Jasnych Błoni krokusy możemy w Szczecinie zobaczyć też na Wałach Chrobrego i na wjeździe na trasę zamkową.
Pamiętajcie, krokusy są bardzo delikatne, dlatego oglądamy je z daleka.


 

Zobacz także

2023-03-27, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 27.03.2023 20 marca o godzinie 22.24 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. I tu pojawia się pytanie - jakie wydarzenia przyniosła wiosna w swoich pierwszych dniach dla… » więcej 2023-03-13, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 13.03.2023 Zima u progu wiosny, zmyślone historie, awarie, ale też mali bohaterowie - takie wydarzenia przyniósł nam miniony tydzień. W Extra Przeglądzie Tygodnia zebraliśmy… » więcej 2023-03-06, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 6.03.2023 Wsparcie Policji, kołobrzeski port w czołówce, najbardziej wpływowi lekarze – w Extra Przeglądzie Tygodnia przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z naszego… » więcej 2023-02-27, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 27.02.2023 Jeśli ktoś pomyślał, że ferie w szkołach spowolniły dynamikę wydarzeń w naszym regionie – to od razu przekazuję – absolutnie nie! A ten program jest… » więcej 2023-02-13, godz. 23:31 Extra Przegląd Tygodnia 13.01.2023 #TikTokowePomorzeZachodnie, Burzliwa dyskusja radnych, Ponad 100 mln zł na inwestycje drogowe - to jest Extra Przegląd Tygodnia, w którym przypominamy najciekawsze… » więcej 2023-02-06, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 6.02.2023 Tym razem na prośbę studentów Extra Przegląd Tygodnia rozpoczynamy apelem. » więcej 2023-01-30, godz. 23:55 Extra Przegląd Tygodnia 30.01.2023 Nagroda dla Teatru Letniego w Szczecinie, nowy parking w Stargardzie, Polski Disneyland w Brojcach już pnie się do góry – ależ to był emocjonujący tydzień… » więcej 2023-01-23, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 16.01.2023 - 22.01.2023 Uszkodzenie gazociągu i ewakuacja mieszkańców w centrum Szczecina, jest projekt zagospodarowania Łasztowni, 38 kg narkotyków w mieszkaniu szczecińskiego… » więcej 2023-01-16, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 9.01.2023 - 15.01.2023 Ależ to był emocjonujący tydzień! Nastolatkowie, którzy strzelali do autobusów i tramwajów uciekli, historyczny skarb na świnoujskim strychu, ważna decyzja… » więcej 2023-01-09, godz. 23:56 Extra Przegląd Tygodnia 2.01.2023 - 8.01.2023 Zmalała liczba wypadków na drogach, nowa inwestycja w Gryfii porównywalna z budową stoczni, już wiemy kto strzelał do autobusów i tramwajów w Szczecinie… » więcej
123