Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Więcej lotów do Warszawy. Źródło: Port Lotniczy Szczecin - Goleniów im. NSZZ Solidarność
Więcej lotów do Warszawy. Źródło: Port Lotniczy Szczecin - Goleniów im. NSZZ Solidarność
Jeśli ktoś pomyślał, że ferie w szkołach spowolniły dynamikę wydarzeń w naszym regionie – to od razu przekazuję – absolutnie nie! A ten program jest tego dowodem.
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 20.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Wtorek 21.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Środa 22.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Czwartek 23.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Piątek 24.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Sobota 25.02.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Niedziela 26.02.2023
Poniedziałek 20.02.2023

Wojciech Jachim, rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne przekazał, że od pierwszego marca wchodzą zmiany w funkcjonowaniu roweru miejskiego w Szczecinie. I tak z jednej strony będzie trochę taniej z drugiej strony trochę drożej, będzie też nowość – opcja zrobienia zdjęcia po zakończeniu przejazdu.
Extra

Z udziałem Tomasza Sobieraja, wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego oraz lokalnych samorządowców około godziny 12.00 przy ulicy Olimpijskiej w Białogardzie został oficjalnie przekazany wykonawcy plac budowy pod realizację pięciokilometrowej drogi rowerowej z Białogardu do Karlina w ramach IV etapu budowy Starego Kolejowego Szlaku – jednej z czterech głównych tras rowerowych Pomorza Zachodniego.
Nowa droga rowerowa ma powstać w niespełna dziewięć miesięcy, a jej koszt to niecałe 11 mln zł.
Extra

Pani Zofia z Kołobrzegu razem z rodziną i znajomymi świętowała setne urodziny. Oczywiście był tort, życzenia, ale też gratulacje od władz miasta. Jubilatka przekazała, że najważniejsze dla niej jest to, że w tym dniu może zobaczyć i usłyszeć tak liczne grono bliskich.
- Dziękuję. Chociaż was widzę i słyszę. Tak się cieszę - mówi stulatka.
Przepis na długowieczność pani Zofii przekazała specjalnie dla naszych słuchaczy jej prawnuczka, Ludwika Fortuna.
- Dobre nastawienie do życia, piękne wspomnienia z młodości i nieprzejmowanie się niczym złym, co się dzieje w życiu.
Wtorek 21.02.2023

W Szczecinie rozpoczęła się budowa torowego i drogowego połączenia miedzy pętlą „Osiedle Zawadzkiego”, a pętlą „Krzekowo”.
Z tego powodu zostało zamknięte dla zmotoryzowanych skrzyżowanie ulicy Żołnierskiej i Klonowica. Utrudnienia w tej części miasta potrwają około dwóch tygodni, ale spokojnie skrzyżowanie jest dostępne dla tramwajów oraz autobusów komunikacji miejskiej.
Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa spółki Tramwaje Szczecińskie przekazała, że inwestycja znacząco odmieni komunikację w rejonie ul. Szerokiej, dojazd do Bezrzecza i Osiedla Zawadzkiego.
- Będziemy mieli taką szeroką jezdnię, można powiedzieć aż do ulicy Sosabowskiego i dalej. Oprócz tego nowe torowisko, które będzie przedłużeniem do pętli Krzekowo. Zupełnie nowa jakość i dla kierowców, i dla pasażerów komunikacji miejskiej - podkreśliła Pieczyńska.
Wykonawca ma dwa lata na zrealizowanie tego zadania, a wartość kontraktu to 101 781 430,46 zł.
Extra

W stolicy Pomorza Zachodniego utrudnienia, a w Stargardzie ułatwienia, bowiem kierowcy, co najmniej do czerwca mogą swobodnie przejeżdżać pod wszystkimi wiaduktami kolejowymi w mieście. Inwestycja kolejowa w Stargardzie weszła w etap przeniesienia ruchu pociągów na nowe tory.
- Obecnie na stacji w Stargardzie wykonawca prowadzi prace związane z budową peronu trzeciego oraz przebudową na połówce stacji torów, sieci trakcyjnej oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym – wyjaśnił Bartosz Pietrzykowski z PKP Polskie Linie Kolejowe i dodał, że rozpoczęcie kolejnego etapu tej ważnej inwestycji jest zaplanowane na drugą połowę tego roku, a całkowite zakończenie inwestycji jest zaplanowane na drugą połowę przyszłego roku.
Extra

Po ponad trzech miesiącach na wolności australijski emu, który uciekł z Folwarku Podkowa w Przesącinie i wiódł życie w Puszczy Wkrzańskiej został złapany. Jak przekazała Kinga Wielowiejska z Folwarku Podkowa samica najprawdopodobniej doszła do wniosku, ze nie jest jeszcze gotowa do życia w stałym związku i uciekła od swojego partnera.
- Obowiązki rodzinne ją przerosły i postanowiła spróbować życia "na gigancie" – przekazała Wielowiejska.
Niemniej jednak samiec wszystko wybaczył i już widać, że jest bardziej czuły dla samicy.
- Przywitał ją bardzo serdecznie.
Środa 22.02.2023

Ze Szczecina do Warszawy samochodem szybciej i bez opłat?! A i owszem, ale za pięć lat, gdy powstanie nowa droga szybkiego ruchu S10, która będzie przebiegać przez Wałcz, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Płońsk.
Prace nad jej budową są już mocno zaawansowane - przekazał Łukasz Lendner z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie.
- Plan jest taki, że droga ekspresowa S10 będzie głównym kierunkiem połączenia na Warszawę, a w szczególności do Centralnego Portu Komunikacyjnego. To będzie specjalna droga, którą w najkrótszym czasie, w najkrótszej odległości dojedziemy do CPK. Będzie ona stanowiła również fragment obwodnicy Warszawy od strony północnej – tłumaczył Lendner.
Extra

Kolejna dobra wiadomość związana z Warszawą. Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję, że od 26 marca, czyli z początkiem sezonu letniego będą częściej latać z lotniska Szczecin - Goleniów do głównego lotniska w Warszawie. Częstotliwość połączeń zwiększy się z 19 do 22.
Tutaj należy podkreślić, że w sezonie letnim wracają również połączenia linii lotniczych Ryanair, na trasie Szczecin - Goleniów Warszawa-Modlin.
Extra

Stan zdrowia mieszkańców wsi jest gorszy niż osób mieszkających w miastach, dlatego Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaapelowała do rolników, aby skorzystali z Programu 40 Plus, w ramach którego otrzymują jednorazowy dostęp do pakietu obejmującego 15 rodzajów badań diagnostycznych finansowanych przez NFZ.
- Przyczyny są różne; odległość od ośrodków zdrowia, ale również pewnie to wynika z tego, że rolnicy nie przechodzą okresowych badań lekarskich związanych z przyjęciem do pracy. Stąd zrodził się pomysł, żeby program przekierować dla rolników i propagujemy to w biurach powiatowych Agencji, żeby rolnicy zainteresowali się swoim zdrowiem, zwłaszcza w okresie zanim ruszają prace polowe, żeby trochę czasu poświęcili sobie, ponieważ wyniki badań wskazują na to, że powinni – zaapelowała Szymańska.
Z programu rolnicy mogą skorzystać do końca roku.
Czwartek 23.02.2023

Absolwenci kierunku lekarsko-dentystycznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego najlepiej w całym kraju zdali państwowy Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy, konieczny do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty.
To wielka satysfakcja – podkreślił rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Bogusław Machaliński.
- Nasi absolwenci zdobyli pierwsze miejsce w kraju, co jest dużą satysfakcją również dla nauczycieli akademickich, ponieważ sukces uczniów to też jest zasługa nauczycieli. W ostatnich kilku edycjach bardzo poprawiliśmy nasze rankingi; regularnie stawaliśmy na podium lub tuż za podium - mówił Machaliński.
Teraz uczelnia czeka na wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego.
Extra

Tradycyjnie sprawdzamy, co tam słychać w OSP, a tutaj bardzo dobra informacja.
Ochotnicze Straże Pożarne otrzymały dofinansowanie na zakup 675 wozów strażackich. 24 z nich trafią do strażaków w województwie zachodniopomorskim.
To jest rekordowa liczba – podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker.
- W skali kraju w 2015 roku było przekazane dofinansowanie na zakup 190 wozów. Z roku na rok to rosło i w tym roku jest rekordowa liczba ponad 670. To pokazuje jak bardzo rząd inwestuje w dofinansowanie zakupu tego typu sprzętu - zaznaczył Szefernaker.
Natomiast wiceminister Maciej Wąsik wskazał, że jest to znacząca inwestycja w bezpieczeństwo naszego kraju.
- Od tego momentu samorządy i straże mogą rozpoczynać przetargi, mogą rozpoczynać proces zakupów. Jest to ogromne zasilenie polskiej ochrony przeciwpożarowej, ogromne wzmocnienie Ochotniczych Straży Pożarnych, bardzo ważny element na mapie bezpieczeństwa Polski - mówił Wąsik.
W sumie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymają 180 lekkich pojazdów strażackich, 78 wozów ciężkich i 417 - średnich.
Extra

Uszkodzona najprawdopodobniej przez pirata drogowego zabytkowa pompa „berlinka” w pobliżu skrzyżowania ulic Krzywoustego i Królowej Jadwigi w Szczecinie została naprawiona i w godzinach rannych, ku radości mieszkańców rozpoczął się jej montaż.
Nasi mechanicy uporali się z tym naprawdę szybko - powiedział Tomasz Makowski z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.
- Remont właściwie trwał 1,5 miesiąca - pomalowanie, wspawanie i wyszlifowanie. W tej chwili posadowiliśmy ją, jeśli jutro pogoda pozwoli, to wykonamy resztę prac mocujących to urządzenie, wróci też ta część druga, górna zwieńczona królewską koroną, pomalowaną na żółto - mówił Makowski.
Na ulicach Szczecina w sumie jest 28 zabytkowych ulicznych pomp z połowy XIX wieku, które są dużą atrakcją turystyczną.
Piątek 24.02.2023

Na szczecińskim placu Solidarności w związku z rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie odbyła się manifestacja pod hasłem "Solidarni z Ukrainą" w której udział wzięło prawie tysiąc 1000 osób. Manifestacja rozpoczęła się od minuty ciszy i hymnu Ukrainy, który zaśpiewał chór Uniwersytetu Szczecińskiego.

Przechodzimy do kolejnych informacji z piątku.
45 strażaków z województwa zachodniopomorskiego złożyło swoje ślubowanie w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.
Dla każdego z nich oznacza to zakończenie szkolenia i rozpoczęcie odpowiedzialnej oraz ciężkiej służby – podkreślał nadbrygadier Jarosław Tomczyk, Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP.
- Prawda jest taka, że strażak uczy się całe życie. Zdobycie zaświadczenia jest tylko kolejnym, że tak powiem, stopniem – mówił Tomczyk
Extra

Kolejne utrudnienia drogowe, tym razem w Wolinie.
Mateusz Grzeszczuk z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie przekazał, iż do końca roku wyłączony z ruchu kierowców został zjazd drogi krajowej numer 3 w kierunku centrum Wolina.
- Kierowcy jadący "trójką" od strony Szczecina, jeżeli chcą dojechać do Wolina muszą zjechać na Recław, czyli zjechać przed cieśniną Dziwna i pojechać starym mostem do Wolina. Również kierowcy z Wolina, którzy chcą pojechać w stronę Międzyzdrojów muszą cofnąć się i na Recławiu wjechać na drogę nr 3 - wskazywał Grzeszczuk.
Wszystkie prace związane z budową drogi szybkiego ruchu w kierunku Świnoujścia powinny zakończyć się do połowy 2024 roku.
Sobota 25.02.2023

Przed zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych mieszkańcy Koszalina i przedstawiciele środowisk patriotycznych złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Pomniku Martyrologii Narodu Polskiego na cmentarzu komunalnym w Koszalinie.
Hołd żołnierzom niezłomnym oddał między innymi historyk Łukasz Suchanowski.
- To są byli żołnierze Armii Krajowej, Brygad Wileńskich, żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" oraz młodzieżowych organizacji antykomunistycznych. Bo trzeba powiedzieć jasno, że ta młodzież za swoje idee, za to, że się nie zgadzali z tym systemem, bardzo dużo wycierpiała. Dlatego też o nich trzeba pamiętać, bo wielokrotnie otrzymywali wyroki większe, niż ich wiek wynosił - mówił Suchanowski.
Natomiast Jan Kazimierz Adamczyk, współorganizator uroczyści podkreślił, że to właśnie żołnierze niezłomni zapoczątkowali przemiany w naszym kraju. Źródło: TVP3 Szczecin.
- Walczyli o wolną Polskę, walczyli za to, żebyśmy my dzisiaj mogli żyć w wolnym państwie, to był długi proces wychodzenia z komuny, która trwała prawie 50 lat, ale oni zapoczątkowali przemiany, których efektem była Solidarność – przekazał Adamczyk. Źródło: TVP3 Szczecin.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku i obchodzony jest jako święto narodowe 1 marca.
Extra

A teraz niesamowity wyczyn, jedyny taki na świecie! Marcin "Yeti" Tomaszewski ze Szczecina i Paweł Hałdasim wytyczyli zimą nowy szlak na skalnym urwisku dziewiczej ściany na Grenlandii.
Temperatury nas nie rozpieszczały - przyznał "Yeti".
- Cieszymy się bardzo, ale radość przychodzi powoli, wraz z odmarzaniem, bo dostaliśmy mocno w kość. Temperatury spadały odczuwalnie poniżej 40 stopni, dlatego tę ścianę robiliśmy bardzo długo - ma 700 metrów! Na razie dochodzimy do siebie, powoli do nas to dociera- relacjonował "Yeti".
Wytyczenie nowego szlaku zajęło dwa tygodnie, szczęśliwi wspinacze wrócą do Szczecina na początku marca.
Niedziela 26.02.2023

Coś niesamowitego! Międzyzdrojanin w ramach III Mistrzostw Polski w Morsowaniu, które odbyły się w Mielnie wytrzymał w lodowatej wodzie o temperaturze 1 stopnia aż… Zanim podam wynik pomyślcie sobie ile sami byście wytrzymali w takiej wodzie. Ja np. wiem, że nawet bym nie wszedł do takiej wody.
No dobrze już podaje wynik…
Dawid Małolepszy reprezentujący Międzyzdroje został mistrzem Polski w Morsowaniu z wynikiem ponad pięć i pół godziny. Tak, tak 5 godzin i 34 minuty w lodowatej wodzie wytrzymał nowy Mistrz Polski w Morsowaniu.
To było coś niesamowitego – podkreślił Dawid Małolepszy.
- Temperaturę wewnętrzną mierzy się z ucha, bo ona odzwierciedla temperaturę wewnętrznych organów. Po tym czasie moja temperatura wynosiła 35 stopni i moja świadomość dalej była w porządku, bo normalnie rozmawiałem. Potem już postanowiłem wyjść, bo wynik - jak dla mnie - był niesamowity - przyznał Małolepszy.
Ubiegłoroczny rekord to "tylko"… 2 godziny i 15 minut.
Extra

Główny Inspektor Transportu Drogowego, Alvin Gajadhur poinformował, że wyniki akcji "Bezpieczny autokar" świadczą o tym, iż tegoroczne ferie były najbezpieczniejsze w ciągu ostatnich lat.
- Analizując statystyki z ostatnich lat, to były tak naprawdę najbardziej bezpieczne ferie. Zatrzymaliśmy najmniej dowodów rejestracyjnych - to było około 2,5 proc. z ogólnej liczby skontrolowanych pojazdów. Pamiętam, w 2015-16 roku to było około 5-6 proc., więc znacznie spadła liczba zatrzymanych dowodów rejestracyjnych – powiedział Gajadhur.
 

Zobacz także

2023-11-13, godz. 23:26 Extra Przegląd Tygodnia 13.11.2023 To był kolejny świąteczny tydzień, choć tym razem święto przypadło w sobotę. » więcej 2023-11-06, godz. 23:36 Extra Przegląd Tygodnia 6.11.2023 To był tydzień z przerwą świąteczną w środku, ale działo się w Szczecinie i w regionie nie tylko świątecznie i refleksyjnie. » więcej 2023-10-30, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 30.10.2023 Czy wyniki wyborów zdominowały kolejne dni? My już wiemy, teraz kolej na Was. » więcej 2023-10-23, godz. 23:27 Extra Przegląd Tygodnia 23.10.2023 Wyniki wyborów zdominowały miniony tydzień, ale zapewniam, że ciekawych i ważnych wydarzeń było dużo więcej. » więcej 2023-10-16, godz. 23:20 Extra Przegląd Tygodnia 16.10.2023 Wyjątkowo złamaliśmy schemat audycji i skupiliśmy się tylko na niedzielnych wyborach. » więcej 2023-06-26, godz. 23:55 Extra Przegląd Tygodnia 26.06.2023 Prezydent Szczecina oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego z absolutorium, ale zapewniam to nie jedyne ważne wydarzenia ubiegłego tygodnia, które… » więcej 2023-06-19, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 19.06.2023 Miniony tydzień przyniósł nam wydarzenia zarówno pozytywne jak i negatywne, ale na szczęście tych pozytywnych było zdecydowanie więcej. » więcej 2023-06-05, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 5.06.2023 Ubiegły tydzień obfitował w istotne wydarzenia dla naszego regionu, a nasza redakcja jak zawsze przypomina te najciekawsze, aby nic ważnego Wam nie umknę… » więcej 2023-05-29, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 29.05.2023 Pogoda w miniony weekend była dość słoneczna – napawająca optymizmem, jak mówili sami mieszkańcy. A czy wydarzenia minionego tygodnia były równie optymistyczne?… » więcej 2023-05-22, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 22.05.2023 Szczecińskie juwenalia zakończyły się pełnym sukcesem – to chyba każdy wie, ale ważnych i ciekawych tematów, o których warto wiedzieć było dużo … » więcej
12345