Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Można już podziwiać zabytkową willę szpitala wojskowego przy ul. Piotra Skargi w pełni blasku. Fot. 109. Szpital Wojskowy w Szczecinie
Można już podziwiać zabytkową willę szpitala wojskowego przy ul. Piotra Skargi w pełni blasku. Fot. 109. Szpital Wojskowy w Szczecinie
Mroźny na początku, wiosenny na końcu, tak można podsumować tydzień wyznaczający połowę marca w kilku słowach. A co z wydarzeń? Bardzo niepokojąca próba porwania, staranowane przystanki tramwajowe, ale też wieści o młodych bohaterach.
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 13.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Wtorek 14.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Środa 15.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Czwartek 16.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Piątek 17.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Sobota 18.03.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Niedziela 19.03.2023
Poniedziałek 13.03.2023

Będzie jedenaście nowych połączeń autobusowych w zachodniopomorskich gminach i powiatach. W poniedziałek przekazano dofinansowania z Funduszu Autobusowego. Pieniądze trafią do powiatów drawskiego i gryfińskiego oraz do gmin Chojna, Choszczno i Goleniów.
Dotację dostała też gmina Stepnica - środki będą przeznaczone na działanie dwóch linii autobusowych, w tym jednej nowej - mówił burmistrz Stepnicy Andrzej Wyganowski.
To przede wszystkim jest linia Czarnocin - Stepnica i Jarszewko - Stepnica. Nowa trasa będzie przebiegała trasą Jaczewko - Stepnica. Rusza od 1 czerwca i będzie do końca roku, a później, jeżeli będą dalsze dotacje, to na pewno będziemy z tego korzystać - wyjaśnił.
W tym roku w Zachodniopomorskiem na uruchomienie 256 linii autobusowych przeznaczono z budżetu państwa ponad 26 mln złotych.
Radio Szczecin Extra

Można już podziwiać zabytkową willę szpitala wojskowego przy ul. Piotra Skargi w pełni blasku. Skończył się remont budynku, w którym działa przychodnia stomatologiczna. Wyremontowano dach, wymieniono rynny i przywrócono oryginalną stolarkę drzwiową.
Budynek ocieplono, ale też pokryto nowym tynkiem, który ma przypominać ten oryginalny.
Willa zbudowana została w 1928 roku.
Radio Szczecin Extra

Jako jedyna zareagowała, gdy zobaczyła, że ktoś potrzebuje pomocy. Gratulacje, owacje i oklaski odebrała w poniedziałek 17-letnia Marika Lasota, uczennica szczecińskiego II Liceum Ogólnokształcącego.
wezwała pogotowie, a sama Zobaczyła, że mężczyzna spadł z murku przy pl. Rodła i nie dawał oznak życia. Dziewczyna zauważyła, że nie unosi się jego klatka piersiowa, dlatego szybko chwyciła za telefon, wybrała numer alarmowy 112, ale nie było połączenia. Podała komórkę stojącej obok kobiecie, by ta rozpoczęła uciskanie klatki piersiowej.
Mężczyzna po kilku uciśnięciach otworzył oczy i odzyskał świadomość. Do szpitala odwiozła go karetka.
Marika szkolenia z pierwszej pomocy miała w 8. klasie podstawówki, później w liceum podczas edukacji dla bezpieczeństwa i specjalnych szkoleń, które organizowało Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Dziewczyna dostała od marszałka województwa list gratulacyjny i upominki.
Wtorek 14.03.2023

To ma być pewna ulga i dla osób z niepełnosprawnościami, i dla ich opiekunów. Prawie 18 mln złotych dofinansowania dostały zachodniopomorskie samorządy na dwa projekty: asystent osoby niepełnosprawnej i opieka wytchnieniowa - mówił wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
Dwa programy, także w połączeniu z zadaniami własnymi samorządu w ramach pomocy czy opieki społecznej powoduje, że zmieniliśmy ten krajobraz, jeżeli chodzi o osoby niepełnosprawne. Czy udało się zrobić wszystko? Na pewno nie, jeszcze wiele przed nami i po tej stronie rządowej, ale również po stronie samorządowej – mówił wojewoda.
Dzięki asystentowi osoby z niepełnosprawnościami (także dzieci) mogą mieć zapewnioną pomoc w codziennych czynnościach. A opieka wytchnieniowa zapewnia wsparcie rodzin albo opiekunów tych osób.
Radio Szczecin Extra

Do wydania jest ponad siedemnaście milionów złotych. Można je przeznaczyć na plac zabaw, drogę rowerową, pomnik albo coś, czego jeszcze w mieście nie było. We wtorek rozpoczęła się kolejna edycja Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.
Aby zgłosić swój projekt, trzeba na liście poparcia zebrać dziesięć głosów.
I jest w tym roku nowość - 70 proc. budżetu będzie przeznaczone na projekty lokalne, a 30 proc. - na "Zielone SBO”, czyli projekty, których celem będzie ochrona środowiska przyrodniczego miasta.
Radio Szczecin Extra

Specjalne szkiełka i miejsce na mikrofon - to sprawia, że nowy eksponat w świnoujskim forcie Gerharda jest prawdziwą ciekawostką. To maska przeciwgazowa z drugiej wojny światowej.
W czasie wojny takie maski były na wyposażeniu jednostek Kriegsmarine, ale służyły także walczącym w artylerii nadbrzeżnej - wyjaśniał Piotr Piwowarczyk z Muzeum Obrony Wybrzeża.
To bardzo ciekawy eksponat, bo jest to niemiecka maska optyczna. Bardzo ciekawa, wykonana ze skóry. To była maska używana głównie w Kriegsmarine, ale pod koniec wojny te maski zostały także przejęte przez inne jednostki Wehrmachtu. Została stworzona specjalnie dla marynarki po to, aby można było w zagrożeniu gazowym normalnie korzystać z urządzeń optycznych – tłumaczył muzealnik.
I właśnie optyczne dodatki są w masce najciekawsze.
Szkiełka miały specjalne nakładki. Nakładki umożliwiały dostosowanie tych oczek do konkretnego sprzętu, inne do dalmierza, inne do lornetki i dlatego używane one były głównie w marynarce wojennej, także oczywiście na okrętach podwodnych – mówił Piwowarczyk.
Maska prezentowana jest wśród wielu innych ciekawych eksponatów na wystawie w Forcie Gerharda.
Środa 15.03.2023
Tego dnia dotarły do nas bardzo niepokojące wieści. Zaczęło się od wpisu na facebookowym profilu rady szczecińskiego osiedla Bukowo. Przewodniczący rady Łukasz Nowak poinformował, że dzień wcześniej dziewięcioletnia dziewczynka została siłą wciągnięta do samochodu i wywieziona w okolice ulic Zagórskiego i Ogrodniczej.
Dziewczynce udało się uciec z samochodu i zadzwonić do rodziców. Policja natychmiast rozpoczęła działania i poszukiwanie mężczyzny, który miał próbować porwać dziewięciolatkę. Więcej informacji związanych z tym wydarzeniem przyniosły kolejne dni.
Radio Szczecin Extra

Szczecińska policja podzieliła się w środę historią, w której główne role odegrali miejski monitoring i jego operator, a czarnym charakterem okazał się pewien 34-latek.
Podczas przeglądania miejskiego monitoringu operator ze sztabu Komendy Miejskiej Policji zobaczył dziwnie poruszającą się Skodę. Natychmiast powiadomił funkcjonariuszy z drogówki, a ci ruszyli śladem samochodu. Kierowcę zatrzymali na Basenie Górniczym. Jak można się było spodziewać, mężczyzna był nietrzeźwy – chociaż to właściwie mało powiedziane. Alkomat pokazał trzy promile.
34-latek trafił do Policyjnej Izby Zatrzymań, teraz odpowie przed sądem.
Radio Szczecin Extra

W środę dowiedzieliśmy się, że Świnoujście zostało najdroższym większym miastem w Polsce. Wszystko przez ceny mieszkań w kurorcie. Portal Business Insider podał, że średnio na metr kwadratowy trzeba tam zapłacić 30 tys. zł. Eksperci podkreślają jednak, że to właśnie ŚREDNIA cena, a kwota za metr maleje wraz z odległością od morza, mówiła pośredniczka nieruchomości Alicja Sawińska-Brodziuk.

Jeżeli chodzi o centrum Świnoujścia, to ceny kształtują się od 10 do 17 tysięcy. Na obrzeżach jest trochę taniej; 8-9 tysięcy. Ale promenada to jest masakra: od 30 tysięcy w górę – zaznaczyła.
A wkrótce może być jeszcze drożej.
Może być tak, że ceny wzrosną przez tunel. Będzie lepszy dostęp do Świnoujścia. Wiadomo, że na pewno ktoś bogaty się znajdzie i kupi, tak jak np. pan Lewandowski, który kupił jeden apartament, to na pewno, ale doszły mnie słuchy, że trzy. Ale normalny człowiek, który zarabia najniższą krajową..., nie ukrywajmy, z czego on weźmie taki duży kredyt?! – pytała retorycznie ekspertka.
Oferty mieszkaniowe w Świnoujściu pokazują od 7 do nawet 60 tys. zł za metr.
Czwartek 16.03.2023
Dalsze losy sprawy, która zbulwersowała i przeraziła już nie tylko Szczecin, ale całą Polskę i postawiła na nogi służby. Policja zatrzymała mężczyznę w związku z próbą porwania dziewięciolatki sprzed szkoły na osiedlu Bukowo. W czwartek to była jeszcze nieoficjalna informacja, a policja ani prokuratura ani nie potwierdzały, ani nie zaprzeczały.
Według lokalnych mediów zatrzymany miał być około 50-letni mężczyzna, który przyznał się do uprowadzenia dziewczynki.
Przypomnijmy, miało to się wydarzyć we wtorek, mężczyzna miał zabrać dziecko do samochodu i wywieźć w okolice ulic Zagórskiego i Ogrodniczej. Dziewczynce udało się uciec.
Radio Szczecin Extra

Dużo lepsze wieści, przynajmniej dla czworonożnych podopiecznych schroniska w Kiczarowie pod Stargardem.
Pojawiło się tam osiem nowych bud. Wszystkie są odpowiednio izolowane, żeby zwierzaki nie marzły przy niskich temperaturach.
W planach jest też rozbudowa i większy remont tych części, które do tej pory remontowane nie były. Trwają prace nad projektem.
Radio Szczecin Extra

I jeszcze informacje ze Świnoujścia. Słońce będzie tam świecić nawet w czasie deszczu. To dzięki nowemu muralowi, który ma się pojawić na ścianie parkingowca budowanego przy ul. Bema. Na muralu zobaczymy plażę, Stawę Młyny, prom i amfiteatr, a wszystko oświetlone promieniami słonecznymi.
Taki projekt wybrali mieszkańcy miasta. Mural będzie ekologiczny, czyli zostanie namalowany przy użyciu farb, które pochłaniają m.in. dwutlenek siarki i tlenki azotu.
W tym tygodniu jednak mieszkańcy i turyści w Świnoujściu nie musieli czekać na mural, żeby zobaczyć słońce. A to sprawiło, że tłumy turystów i kuracjuszy pojawiły się na plaży.
Ze Śląska przywieźliśmy słońce. Spacer nad morzem zaliczony, pierwsza rzecz rano, a teraz zabiegi. - Idealna pogoda. Plaża zaliczona. - Spacerkiem do Ahlbecku i z powrotem wracamy. Łapiemy słońce, jak się tylko da. - Piękna pogoda. Dzisiaj można siedzieć w kostiumie kąpielowym. - Wreszcie słoneczko świeci, bo już dawno nie było. - Kupiłyśmy właśnie wiaderko, łopatkę i grabki, będziemy budować wielki zamek. Nie za zimno. Jest świetna pogoda, piękne słoneczko i myślę, że dużo jodu. - Liczymy na pierwsze promyki słońca. Zapomnieliśmy wziąć okulary przeciwsłoneczne. Bardzo żałujemy - mówili turyści.
Chętnych do łapania słonecznych promieni nie brakowało, choć w czwartek temperatura wynosiła około sześciu stopni.
Piątek 17.03.2023

Trzymiesięczny areszt - o takim zdecydował sąd dla mężczyzny, który porwał dziewięcioletnią dziewczynkę z okolic ulicy Światowida i wywiózł na zalesione tereny osiedla Bukowo. Dziecku udało się uciec.
Wniosek o areszt dla mężczyzny skierował do sądu prokurator. Sąd jeszcze tego samego dnia zdecydował o areszcie. Zarzut, jaki usłyszał mężczyzna to uprowadzenie małoletniej - mówiła rzeczniczka prokuratury okręgowej w Szczecinie Alicja Macugowska-Kyszka
Aktualnie w tej sprawie trwa kontynuowanie gromadzenia materiału dowodowego celem wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności przebiegu tego zdarzenia. Zgromadzenie tego materiału dowodowego pozwoli na dokonanie pełnej oceny zachowania będącego przedmiotem tego śledztwa – wyjaśniała prokurator.
Jak podała policja, mężczyzna ma 54 lata. Prokuratura przekazała, że przyznał się do uprowadzenia dziewczynki. Grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.
Radio Szczecin Extra

Piątek był wyjątkowo złym dniem dla szczecińskich przystanków tramwajowych. Najpierw, po godz. 6:00 BMW wjechało w przystanek Merkatora na Basenie Górniczym.
Na szczęście nic się nikomu nie stało, na przystanku nie czekał żaden pasażer. Szczeciński ZDiTM jeszcze tego samego dnia oszacował straty i wyszło z tych obliczeń 40 tys. złotych. Spółka zapowiedziała, że będzie się starać o odzyskanie kwoty od sprawcy zniszczenia.
To nie był jednak koniec złej passy, wczesnym popołudniem kolejny przystanek został staranowany, tym razem w alei Niepodległości i tym razem podczas kolizji dwóch aut.
Ale i tym razem nikt nie został poszkodowany.
Radio Szczecin Extra

I dobre wieści z piątku - na osiedlu Zawadzkiego, gdzie powstaje nowy park, stanęła ciekawa konstrukcja - to wielka wieża dla jaskółek.
Powstała w ramach zwycięskiego projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.
Projekt zakładał odbudowę populacji jaskółki oknówki przez postawienie jaskólnika. Instalacja ma pomóc w odbudowie populacji tego gatunku, a dzięki temu likwidować komary, muszki, mszyce i inne owady, którymi jaskółki się żywią.
Na wieży jest 80 gniazd, które będą mogły zasiedlić jaskółki.
A w parku pojawią się też wkrótce domy dla owadów i motyli oraz łąka kwietna. Będzie też ponad 300 nowych drzew i prawie 2 tysiące nowych krzewów.
Sobota 18.03.2023

To był wielki dzień dla dwóch braci z Bonina pod Łobzem. Piotr i Bartosz Matyskowie Odebrali medale Młodego Bohatera. 12 - i 10-latek, gdy w ich domu wybuchł pożar powiadomili straż pożarną i wyprowadzili z domu swoje siostry, trzy- i czterolatkę.
Starszy z braci, Bartosz, opowiadał, że chłopcy wiedzieli co robić dzięki zajęciom prowadzonym przez miejscowych strażaków
Chodziliśmy z przedszkola do straży pożarnej i rozmawialiśmy z nimi, też do szkoły przyjeżdżali do nas. Wiedzieliśmy, co zrobić w takich sytuacjach. Siedzieliśmy się w pokoju. Mama zaczęła krzyczeć, że się pali. Wybiegliśmy do salonu, zadzwoniliśmy po straż, zamknęliśmy okno i wyprowadziliśmy dziewczynki. One strasznie płakały. Babcia ich uspokoiła. Już wtedy skakały po łóżkach i się cieszyły – relacjonował.
Dumy z synów nie kryła ich mama, Marlena.
To są moje dzieci, więc ja ich uważam za swoich bohaterów. Przeżyliśmy to bardzo. Stałam w tamtym momencie na podwórku i jako matka czułam ogromny niepokój, że może za chwilę możemy nie mieć domu. Ale skończyło się tak, że wszystko jest w porządku, jesteśmy cali i zdrowi i to jest najważniejsze. Syn jest dość skromnym chłopcem i powiedział krótko: Mamo, skończyło się. Nic nam się nie stało. Uważam, że nam do szczęścia więcej nic jest nie potrzeba – opowiadała.
Pożar wybuchł 25 lutego w kotłowni domu państwa Matysków. Dzięki postawie chłopców nikomu nic się nie stało, a ogień udało się ugasić.
Radio Szczecin Extra

Teraz też nieco o strażakach, a właściwie o tym, jak czasami niezwykła bywa ich praca. Tym razem druhowie z OSP Zielin musieli pomóc szopowi, który wszedł na słup energetyczny. Wystraszone zwierzę udało się bezpiecznie sprowadzić na ziemię i wypuścić.
Ale jego eskapada, poza strażakami, postawiła też na nogi policję i pogotowie energetyczne.
Radio Szczecin Extra

I jeszcze trochę sportu. Na początek rozczarowanie przy Twardowskiego. Pogoń zremisowała z Koroną Kielce 0:0 w rozgrywkach o mistrzostwo Polski. Ekipa trenera Jensa Gustafssona po tym remisie nadal zajmowała 4. miejsce w tabeli ze stratą 21 punktów do lidera Rakowa Częstochowa.
Nie zawiodły na to w sobotę piłkarki Pogoni. Szczecinianki - w czwartym meczu rundy wiosennej - odniosły czwarte z rzędu zwycięstwo - wygrały u siebie z Czarnymi Sosnowiec 3:1.
Bramki zdobyły Patrycja Michalczyk, Roksana Ratajczyk i Emilia Zdunek, dla której był to już drugi w tej rundzie gol strzelony z rogu:
Nie wiem czy to moja specjalność... Czy to wolne, czy rożne są przeze mnie trenowane stale na treningach, poświęcam temu dużo czasu. Podchodzę do tych elementów bardzo poważnie, bo chcę je wykonywać w stu procentach. Piłka w sieci - to coś, co mnie najbardziej cieszy – mówiła Zdunek.
Niedziela 19.03.2023

W Kołobrzegu po raz 37. biegacze rywalizowali w biegu zaślubin. Do pokonania mieli 15 kilometrów, tym razem trasa była nieco zmodyfikowana. Trzeba było przebiec dwie pętle o długości 7,5 km alejami nadmorskiego parku i najdłuższej promenady w Kołobrzegu. Najszybciej z tym dystansem uporał się Adrian Przybyła z Iławy.

Trasa jest płaska, szybka, nie ma podbiegów. Jest dużo kibiców, świetny doping. Wiedziałem, że muszę zapomnieć o założeniach treningowych i że mogę pobiec w dużym komforcie i że trzeba dać mocny początek, a potem kontrolować i zacząłem realizować taki plan - mówił zwycięzca.

Trasę pokonało blisko ośmiuset zawodników i zawodniczek. Bieg organizowany jest z okazji rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. To uroczystość, która nastąpiła po zdobyciu Kołobrzegu przez oddziały I Armii Wojska Polskiego w 1945 roku.
Radio Szczecin Extra

Juniorki z klubu Kusy Szczecin zdobyły mistrzostwo Polski w piłce ręcznej. Drużyna trenerki Magdaleny Michniewicz wygrała z UKS-em Dziewiątka Legnica 25:18.
Złoto obiecywała rozgrywająca Kusego Lidia Haławczak - i słowa dotrzymała

My idziemy po złoto. Złoto jest naszym głównym celem. Obietnice trzeba dotrzymywać i jak najbardziej byłam tego pewna. Trzeba mieć dobre zawsze nastawienie i było bardzo ciężko, tak jak w każdym meczu. Jednak my się nie poddajemy, nasze serce, charakter zawsze walczy. Zobaczyłyśmy, że w pierwszej połowie zaczęła nam funkcjonować obrona, którą zastosowałyśmy. I tak już do końca meczu nią grałyśmy i takim sposobem wygrałyśmy. Jestem bardzo dumna. To są wspaniałe emocje. My wszystkie jesteśmy tak szczęśliwe, zadowolone, to było nasze marzenie. Marzenia zawsze się spełniają – przekonywała zawodniczka Kusego.

Haławczak została też MVP turnieju w Szczecinie. Najskuteczniejszą zawodniczką finałowego turnieju została rozgrywająca Kusego Szczecin Zuzanna Zimnicka.
Radio Szczecin Extra

W rozgrywkach o mistrzostwo Polski czternaste zwycięstwo odnieśli koszykarze Spójni Stargard. Na wyjeździe pokonali w niedzielę Arkę Gdynia 77:76 w 23 kolejce Energa Basket Ligi.

Ekipa trenera Sebastiana Machowskiego zajęła piąte miejsce w tabeli ze stratą trzech punktów do prowadzącego Kinga Szczecin.
 

Zobacz także

2023-05-22, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 22.05.2023 Szczecińskie juwenalia zakończyły się pełnym sukcesem – to chyba każdy wie, ale ważnych i ciekawych tematów, o których warto wiedzieć było dużo … » więcej 2023-04-24, godz. 23:34 Extra Przegląd Tygodnia 24.04.2023 Magnolie pięknie zakwitły w Szczecinie, ale zapewniamy to nie jedyna pozytywna informacja z ubiegłego tygodnia, jaką przypominamy w Extra Przeglądzie Tyg… » więcej 2023-04-17, godz. 23:40 Extra Przegląd Tygodnia 17.04.2023 Ależ ten czas szybko płynie - cześć osób już zdążyła zapomnieć, że tydzień temu w Lany Poniedziałek oblewała swoich bliskich wodą. Tak więc w Extra… » więcej 2023-04-03, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 3.04.2023 Aura pogodowa w ubiegłym tygodniu nas nie rozpieszczała, a jak było z wydarzeniami w naszym regionie? Odpowiedź znajdziecie w Extra Przeglądzie Tygodnia. » więcej 2023-03-27, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 27.03.2023 20 marca o godzinie 22.24 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. I tu pojawia się pytanie - jakie wydarzenia przyniosła wiosna w swoich pierwszych dniach dla… » więcej 2023-03-13, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 13.03.2023 Zima u progu wiosny, zmyślone historie, awarie, ale też mali bohaterowie - takie wydarzenia przyniósł nam miniony tydzień. W Extra Przeglądzie Tygodnia zebraliśmy… » więcej 2023-03-06, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 6.03.2023 Wsparcie Policji, kołobrzeski port w czołówce, najbardziej wpływowi lekarze – w Extra Przeglądzie Tygodnia przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z naszego… » więcej 2023-02-27, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 27.02.2023 Jeśli ktoś pomyślał, że ferie w szkołach spowolniły dynamikę wydarzeń w naszym regionie – to od razu przekazuję – absolutnie nie! A ten program jest… » więcej 2023-02-20, godz. 22:39 Extra Przegląd Tygodnia 20.02.2023 Mieliśmy w tym tygodniu prawdziwy rollercoaster atrakcji - oficjalnie w regionie zaczęły się ferie, były i słodkie Walentynki, i jeszcze słodszy Tłusty… » więcej 2023-02-13, godz. 23:31 Extra Przegląd Tygodnia 13.01.2023 #TikTokowePomorzeZachodnie, Burzliwa dyskusja radnych, Ponad 100 mln zł na inwestycje drogowe - to jest Extra Przegląd Tygodnia, w którym przypominamy najciekawsze… » więcej
1234