Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 16.10.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Wtorek 17.10.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Środa 18.10.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Czwartek 19.10.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Piątek 20.10.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Sobota 21.10.2023
Extra Przegląd Tygodnia. Niedziela 22.10.2023
Extra – Poniedziałek 16.10.2023

Z okazji Światowego Dnia Żywności Federacja Polskich Banków Żywności opublikowała raport „Nie marnuj jedzenia 2023”, którego celem jest zwrócenie uwagi na skalę wyrzucania jedzenia. A skala jest zatrważającą! Aż 56 proc. Polaków przyznaje się do marnowania żywności i jest to nowy negatywny rekord.
Jak powiedział dyrektor Banków Żywności, Norbert Konarzewski - wyrzucamy, bo kupujemy za dużo.
- Ponad połowa badanych stwierdziła, że przyczyną jest przegapienie terminów ważności. Co czwarty przyznał, że niewłaściwe przechowywanie żywności czy też zbyt duże zakupy, ale również niesmaczne produkty są przyczyną tego, że żywność nie została spożyta – powiedział Konarzewski
Niestety każdego roku w Polsce wyrzuca się 4 miliony 800 tysięcy ton żywności, a przecież jest się z kim dzielić, bo ponad 1 milion 600 tysięcy osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa.
Radio Szczecin Extra

Pierwsze komentarze po opublikowaniu cząstkowych wyników do parlamentu były zgodne – Trzecia Droga uzyskała bardzo dobry wynik.
Socjolog Marcin Palade podkreślił, że to Trzecia Droga jest największym zwycięzcą tych wyborów, a na ten wynik mieli wpływ także wyborcy Koalicji Obywatelskiej.
- Na dwa tygodnie przed wyborami; sugestia, żeby - tak to określę - "podzielić głosy w rodzinie" i żeby część powędrowała do Trzeciej Drogi. Sugestia, która spotkała się z akceptacją i została zmaterializowana w tym sensie, że ten dodatkowy 1 punkt, może 1,5 punktu procentowego właśnie pochodziła od wyborców Koalicji Obywatelskiej - powiedział Palade.
W poniedziałek zostały podane dane z ponad 99 proc. obwodów głosowania.
Radio Szczecin Extra

A teraz przenosimy się do Podziemnego Miasta na wyspie Wolin w Świnoujściu. Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu przekazał, że po sezonie letnim, gdy okazało się, że liczba zwiedzających jest znacznie większa, niż w poprzednich latach, zapadła decyzja o unowocześnieniu wystawy.
- Będą nowe atrakcje, będzie dużo nowoczesnych multimediów i będzie całkowicie nowa, "straszna trasa", która będzie opowiadała historię, jak to grupa kilkunastu generałów chciała "wyparować" pół Europy i jak to naprzeciwko nim stanęli "superbohaterowie", którzy do tego nie dopuścili - przekazał Piwowarczyk.
Przerwa w działaniu Podziemnego Miasta w celu wprowadzenia nowych atrakcji została zaplanowana na styczeń i luty, ale w listopadzie i grudniu można jeszcze zobaczyć dotychczasową trasę, a potem np. wiosną porównać z nową.
Wtorek 17.10.2023

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów.

Podział mandatów w Sejmie
Prawo i Sprawiedliwość - 194 mandaty,
Koalicja Obywatelska - 157 mandatów,
Trzecia Droga - 65 mandatów,
Nowa Lewica - 26 mandatów,
Konfederacja - 18 mandatów,

Podział mandatów w Senacie
Koalicja Obywatelska - 41 mandatów
Prawo i Sprawiedliwość - 34 mandaty
Trzecia Droga - 11 mandatów
Nowa Lewica - 9 mandatów
Kandydaci startujący z własnych komitetów - 5 mandatów

Okręg nr 41 - lista posłów
Sławomir Nitras (KO) - 97 720 głosów
Małgorzata Filiks (KO) - 40 772 głosów
Arkadiusz Marchewka (KO) -33 222 głosy
Patryk Jaskulski (KO) - 7 439 głosów
Grzegorz Napieralski (KO) -7 239 głosów
Artur Łącki (KO) 6 100 głosów
Marek Gróbarczyk (PiS) - 44 422 głosy
Zbigniew Bogucki (PiS) - 26 375 głosów
Artur Szałabawka (PiS) - 15 446 głosów
Dariusz Matecki (PiS) - 14 974
Jarosław Rzepa (Trzecia Droga) - 21 309 głosów
Dariusz Wieczorek (Lewica) - 15 378 głosów

Okręg nr 97 - mandat senatora zdobył Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej - 181 895 głosów.

Frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 74,38 procent, do Senatu 74,31 procent.

Frekwencja w Referendum Ogólnokrajowym wyniosła 40,91 procent, a to oznacza, że wynik referendum nie jest wiążący.
Radio Szczecin Extra

W trakcie Sesji rady miasta Szczecin oficjalnie ogłoszono, że Patryk Jaskulski z klubu Koalicji Obywatelskiej oraz Dariusz Matecki z klubu Prawa i Sprawiedliwości w związku z wyborem na posła nie są już radnymi.
Patryk Jaskulski podziękował za wybór i zapewnił, że nadal będzie do dyspozycji radnych.
- Bardzo się cieszę z tego, że nastąpi olbrzymia zmiana i liczę na to, że tak jak tutaj, przez ostatnie 5 lat razem dobrze współpracowaliśmy, będziemy tę współpracę kontynuować. Macie moje numery telefonów i wiecie doskonale, że zawsze je odbieram. Jestem do waszej dyspozycji – mówił Jaskulski.

Również Dariusz Matecki podziękował za głosy i obiecał pełną współpracę ze wszystkimi radnymi Szczecina.
Po zakończonej sesji nowi posłowie symbolicznie podali sobie dłonie i jeszcze raz zapewnili, że cały czas pozostają do dyspozycji radnych.
Środa 18.10.2023

Doktor habilitowany Sebastian Ligarski pełniący obowiązki dyrektora Centrum Solidarności „Stocznia” w Szczecinie przekazał, że zgoda szczecińskich radnych na przekazanie historycznej świetlicy stoczniowej na rzecz centrum to bardzo dobra decyzja, bo to kolejny ważny krok, by to historyczne miejsce odzyskało blask.
- Jeśli dobrze pójdzie, to na przełomie roku Centrum Solidarności Stocznia powinno wejść już w posiadanie budynku, a wtedy rozpoczniemy prace związane z projektami budowlanymi. To znaczy trzeba to wszystko najpierw zaktualizować, potem trzeba stworzyć projekt budowlany i trzeba będzie potem oczywiście starać się o fundusze - podkreślił Ligarski i dodał, że docelowo świetlica stanie się ważną przestrzenią kulturalną w Szczecinie, otwartą i dostępną dla wszystkich.
Przypomnę, że w świetlicy odbyła się słynna rozmowa robotników z I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem w styczniu 1971 roku, a także podpisano pierwsze porozumienie z rządem 30 sierpnia 1980 roku, które umożliwiło powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
Radio Szczecin Extra

W Centrum Edukacyjnym IPN przy Bramie Portowej w Szczecinie wręczono Krzyże Wolności i Solidarności zasłużonym w walce z komunistycznym reżimem.
- Ich walka i zaangażowanie w odzyskanie niepodległości jest bezsporna - mówił zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski.
- Wśród tych, którzy zostaną odznaczeni są osoby, które na początku lat 80. były uczniami szkoły. Mamy osobę, która na początku lat 80, była małym chłopcem i z rodzicami zaangażowała się w roznoszenie ulotek. To podziękowanie ze strony niepodległego państwa polskiego wobec tych, dzięki którym mamy dziś wolność – mówił Polejowski
Krzyż Wolności i Solidarności jest odznaczeniem cywilnym, nadawanym od 2011 roku.
Radio Szczecin Extra

Urząd Miasta kolejny raz zaapelował o niewprowadzanie zwierząt na cmentarze. Jak podkreślają urzędnicy do Zakładu Usług Komunalnych regularnie wpływają pisma od zbulwersowanych mieszkańców, którzy są świadkami jak psy puszczane luzem biegają między pomnikami, załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne wprost na groby, a także wzbudzają strach wśród ludzi.
Magistrat podkreśla, że nekropolia to nie wybieg dla psów i wprowadzanie zwierząt na teren cmentarzy w sposób jednoznaczny zabrania regulamin, o czym przypominają tabliczki umieszczone przy wejściach na cmentarze.
Czwartek 19.10.2023

W Szczecinie będą nowe miejsca pracy. Na Ostrowie Grabowskim przy nabrzeżu norweskim powstanie zakład budujący podstawy do morskich elektrowni wiatrowych. Ta inwestycja da nawet 400 miejsc pracy.
Inwestorem będzie firma Windar z Hiszpanii - przekazał Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
- Działka jest w tej chwili wyznaczona, około 17 hektarów. Pieniądze przede wszystkim wykłada firma Windar. Według swojej koncepcji, będzie to budować zgodnie ze swoim projektem i za własne środki. My, jako Zarząd Portu, jak zwykle jesteśmy obowiązani do doprowadzenia do granic działki mediów, drogi oraz połączenia kolejowego - mówił Urbaś.
To będzie fabryka podobna do ST3 Offshore - dodał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
- I te monopile będą budowane w Szczecinie, poprzez firmę Windar, która dostarczać je będzie dla naszych operatorów, wraz z turbinami oraz łopatami. Myślę, to już jest komplet, który jest potrzebny do tego, aby offshore'owy port w Świnoujściu wszystko montował i wyjeżdżało to już na pola offshore'owe - tłumaczyłi Gróbarczyk.
To jest niezwykle istotny moment dla miasta – podkreślił Michał Przepiera zastępca prezydenta miasta, Źródło: TVP 3 Szczecin.
- To jest coś, co za kilka lat niewątpliwie odmieni Szczecin – powiedział Przepiera.
Umowę dzierżawy z Hiszpańską firmą podpisano na 30 lat.
Radio Szczecin Extra

Teraz przenosimy się do Świnoujścia. Ponad 60 rodzin, które od 30 lat na skutek bubla prawnego mieszkają na terenach portowych, które nie są przeznaczone pod mieszkalnictwo, domagają się nowych miejsc pod budowę nieruchomości i odszkodowań. Jak mówią po rozbudowie portu życie pośród maszyn jest niemożliwe.
Miasto chce pomóc tym rodzinom - zapewnił Jarosław Jaz, rzecznik prasowy prezydenta miasta.
- Prezydent zdecydował o powołaniu zespołu, który będzie się spotykał z rodzinami zamieszkującymi budynki przy ul. Sułtana i Ludzi Morza. Jego zadaniem będzie sporządzenie raportu. Ma on posłużyć jako podstawa do zrealizowania postulatów mieszkańców – powiedział Jaz.
Krzysztof Bagiński, sekretarz miasta dodał, że miasto już ma wytypowany teren dla poszkodowanych mieszkańców.
- Miasto oferuje teren, który powierzchniowo odpowiada temu terenowi, który mieszkańcy w tej chwili zajmują - poinformował Bagiński.
Do rozstrzygnięcia pozostaje teraz kwestia sfinansowania budowy nowych nieruchomości.
Radio Szczecin Extra

Pięć przesyłek z nielegalnym tytoniem, przejęli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Szczecinie. Wszystkie miały trafić do odbiorców w województwie zachodniopomorskim.
To w sumie 7 kilogramów - przekazała Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.
- Nielegalny tytoń został zabezpieczony jako dowód w sprawie karnej skarbowej, a sprawcą grozi teraz kara grzywny do 72 000 zł, a nawet pozbawienie wolności do 3 lat - mówiła Brzoza.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że nabywanie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie i przenoszenie nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także pomaganie w ich zbyciu czy ukryciu jest przestępstwem lub wykroczeniem skarbowym. Grozi za nie kara pozbawienia wolności do 3 lat.
Piątek 20.10.2023

Umowy o wartości ponad 66 milinów złotych zostały podpisane w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego i już wiadomo, że pierwsze eurofundusze z nowego rozdania przeznaczane zostaną na rozwój pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców na Pomorzu Zachodnim.
Cieszę się, że w końcu uruchamiamy nową perspektywę finansową – podkreślił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
- Zaczynamy od człowieka, a więc inwestycji w naszych mieszkańców i pracowników. Dajemy im możliwości podnoszenia kwalifikacji i kompetencji. Do tej pory przeszkoliliśmy ponad 30 tys. osób. Dzisiaj przekazujemy środki europejskie, które pozwolą na przeszkolenie kolejnych 9 tys. osób – mówił Geblewicz.
Środki powinny być dostępne na początku przyszłego roku.
Radio Szczecin Extra

Szczeciński pasztecik ma już 54 lata. Jedni lubią z serem i pieczarkami, inni z mięsem... Jednak wiadomo, że do jednych i drugich - obowiązkowo barszczyk musi być. W kultowym już lokalu w alei Wojska Polskiego odbyło się wielkie świętowanie.
Ten smak jest nie do podrobienia – mówili klienci.
- Może to nawet smak dzieciństwa, bo innych fast foodów wtedy nie było. - To wspomnienie dzieciństwa, czasów komunistycznych, nienajlepszych dla wszystkich. To był jeden z dobrobytów poza gumą Donald – podkreślali klienci.
Od 1969 roku do chwili obecnej utrzymujemy recepturę, która jest wspaniała i bardzo dobra – tłumaczyła właścicielka Bogumiła Polańska, która jest związana z "Pasztecikiem" od początku jego istnienia.
- To była wielka gorączka przy takim otwarciu, wielka mobilizacja personelu. Nie wiadomo było czy to się przyjmie. Pierwszego dnia to było polubione. Cztery pokolenia się wychowały na pasztecikach. Jeszcze nie spotkałam się, żeby ktokolwiek powiedział, że to niesmaczne, niedobre – mówiła Polańska.
Pierwszy bar „Pasztecik” został otwarty w 1969 roku w alei Wojska Polskiego 11. Sześć lat później w al. Wojska Polskiego 46 powstała filia. Pierwszy Bar „Pasztecik” spod numeru 11 w latach dziewięćdziesiątych przeniósł się do swojej filii i tak oto lokal w al. Wojska Polskiego 46 pozostał jedynym miejscem serwującym paszteciki według oryginalnej receptury z 1969 roku.
Radio Szczecin Extra

I ponownie funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w roli głównej. Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie przekazała, że podczas rutynowej kontroli funkcjonariusze zabezpieczyli hulajnogę elektryczną oraz rowery elektryczne - niektóre jeszcze z blokadą na kołach niewiadomego pochodzenia. Kierowca kontrolowanego busa wjeżdżał na teren Polski przez przejście graniczne w Kołbaskowie.
- Kierowca kontrolowanego busa na szczecińskich numerach rejestracyjnych, nie miał żadnych dokumentów potwierdzających legalne posiadanie tych produktów. Oświadczył jedynie, że towar należy do jego kolegi i został przez niego zakupiony na targu w Plamburgu. Kierowca do kontroli przedstawił dowód osobisty. Po sprawdzeniu danych w systemie dyscyplinowania kierowców okazało się, że nie posiada on prawa jazdy oraz ma sądowy zakaz kierowania pojazdami - powiedziała Brzoza.
Zabezpieczony towar i kierowca został przekazany na Posterunek Policji w Mierzynie, która poprowadzi dalsze postępowanie w tej sprawie.
Sobota 21.10.2023

W jednym z hoteli przy ulicy Słowackiego w Świnoujściu znaleziono zwłoki pracownika ochrony. Turyści wskazywali, że już od samego rana policja była na miejscu zdarzenia
- Policja, prokurator, pomyśleliśmy, że coś poważnego się stało.- Ten człowiek pracował na recepcji – mówili turyści
Piotr Wieczorkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie poinformował Polską Agencję Prasową, że zatrzymany został 27 letni klient hotelu, który, pod wpływem alkoholu spowodował obrażenia ciała u pracownika hotelu i teraz trwają czynności procesowe.
Dziś już wiemy, że 27-latek przyznał się do winy.
- Po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem dowodowym, prokurator ogłosił sprawcy zarzut z artykułu 148 paragraf 2 punkt 1 kodeksu karnego, czyli zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 15 lub karą dożywotniego pozbawienia wolności. Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu. W dniu dzisiejszym na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy – przekazał Piotr Wieczorkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.
W sprawie będą wykonywane dalsze czynności. Między innymi prokurator będzie musiał uzyskać opinię biegłych z zakresu medycyny sądowej czy toksykologii. Będzie też przeprowadzona sekcja zwłok zmarłego.
Radio Szczecin Extra

Miasto Stargard uhonorowało sportowców i olimpijczyków zamieszkałych lub wywodzących się ze Stargardu. Na osiemnastu totemach, które tworzą aleję gwiazd przy ulicy Szczecińskiej umieszczono ich nazwiska.
To bardzo miłe uczucie zobaczyć swoje nazwisko w takim miejscu – przyznaje Kazimierz Wąsaty, piętnastokrotny kolarski Mistrz Polski.
- ale też innych moich kolegów, którzy jeszcze są aktywni w sporcie i na co dzień. Przede mną mój bardzo dobry kolega, Benek Kręczyński, z którym ścigałem się przez kupę lat. Też zasłużył na to, żeby się tam znaleźć – przyznał Wąsaty.
W uroczystości otwarcia alei gwiazd sportu wzięli udział przedstawiciele władz miasta i województwa, szefowie miejskich instytucji, lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej.
Niedziela 22.10.2023

W ramach II edycji Biegu Dla Hospicjum, który odbył się w parku Kasprowicza pobiegło aż 500 osób. Dorośli musieli przebiec pięć kilometrów, a dzieci 300 metrów. Cały dochód z imprezy trafił na konto hospicjum.
Coś niesamowitego - przyznała Katarzyna Haman z grupy Wy-Biegani Szczecin.
- Limit osób do zapisu był 500 i szczerze mówiąc nie spodziewaliśmy się, że tyle osób zagości i będzie wspierało nasze puszki, które w całości przeznaczone są dla Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych – powiedziała Haman.
W trakcie wydarzenia na miejscu i w mediach społecznościowych były organizowane aukcje i licytacje z których dochód również trafił na konto Hospicjum.
Radio Szczecin Extra

Sprzyjająca aura zachęciła mieszkańców Szczecina do odwiedzenia grobów swoich bliskich i posprzątania ich przed dniem Wszystkich Świętych.
- Chwila zadumy, chwila spotkania z rodziną... - W przyszłym tygodniu trzeba będzie przyjść, kwiatki posadzić, oporządzić do końca grób, żeby to jakoś wyglądało. - Byliśmy na grobie wujka, cioci, przygotowane, wyczyszczone. - Trochę ogarnąć pomnik, zgrabić liście, kwiatka posadzić i po robocie - mówili porządkujący groby na Cmentarzu Centralnym w Szczecinianie.
W regionie 1 listopada również ma być ładna pogoda, synoptycy zapowiadają 14 stopni Celsjusza na plusie i brak opadów.
 

Zobacz także

2023-11-13, godz. 23:26 Extra Przegląd Tygodnia 13.11.2023 To był kolejny świąteczny tydzień, choć tym razem święto przypadło w sobotę. » więcej 2023-11-06, godz. 23:36 Extra Przegląd Tygodnia 6.11.2023 To był tydzień z przerwą świąteczną w środku, ale działo się w Szczecinie i w regionie nie tylko świątecznie i refleksyjnie. » więcej 2023-10-30, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 30.10.2023 Czy wyniki wyborów zdominowały kolejne dni? My już wiemy, teraz kolej na Was. » więcej 2023-10-16, godz. 23:20 Extra Przegląd Tygodnia 16.10.2023 Wyjątkowo złamaliśmy schemat audycji i skupiliśmy się tylko na niedzielnych wyborach. » więcej 2023-06-26, godz. 23:55 Extra Przegląd Tygodnia 26.06.2023 Prezydent Szczecina oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego z absolutorium, ale zapewniam to nie jedyne ważne wydarzenia ubiegłego tygodnia, które… » więcej 2023-06-19, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 19.06.2023 Miniony tydzień przyniósł nam wydarzenia zarówno pozytywne jak i negatywne, ale na szczęście tych pozytywnych było zdecydowanie więcej. » więcej 2023-06-05, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 5.06.2023 Ubiegły tydzień obfitował w istotne wydarzenia dla naszego regionu, a nasza redakcja jak zawsze przypomina te najciekawsze, aby nic ważnego Wam nie umknę… » więcej 2023-05-29, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 29.05.2023 Pogoda w miniony weekend była dość słoneczna – napawająca optymizmem, jak mówili sami mieszkańcy. A czy wydarzenia minionego tygodnia były równie optymistyczne?… » więcej 2023-05-22, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 22.05.2023 Szczecińskie juwenalia zakończyły się pełnym sukcesem – to chyba każdy wie, ale ważnych i ciekawych tematów, o których warto wiedzieć było dużo … » więcej 2023-04-24, godz. 23:34 Extra Przegląd Tygodnia 24.04.2023 Magnolie pięknie zakwitły w Szczecinie, ale zapewniamy to nie jedyna pozytywna informacja z ubiegłego tygodnia, jaką przypominamy w Extra Przeglądzie Tyg… » więcej
12345