Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 10.10.2022; Wtorek 11.10.2022 (od 2 min. 52 sek.); Środa 12.10.2022 (od 5 min. 47 sek.); Czwartek 13.10.2022 (od 8 min. 30 sek.); Piątek 14.10.2022 (od 11 min. 16 sek.); Sobota 15.10.2022 (od 14 min. 21 sek.); Niedziela 16.10.2022 (od 16 min. 11 sek.)
Poniedziałek 10.10.2022

Ubiegły poniedziałek to przede wszystkim dwie pozytywne informacje oraz jasny przekaz, że dla niesfornych kierowców nie ma taryfy ulgowej.

Na początek Szczecin. Zakład Usług Komunalnych podpisał już umowę i na osiedlu Zawadzkiego za prawie trzy miliony dziewięćset tysięcy złotych powstanie nowy park.
I to nie będzie jakiś tam zwykły park, tylko park na miarę szczecińskich możliwości, bo będzie liczył 311 drzew i niemal 1800 krzewów, dodatkowo będzie wygospodarowana łąką kwietnia z wieżą dla jaskółek, a także plac zabaw dla dzieci z podniebną deskorolką. Jakby komuś było mało, to jeszcze dodam, że w nowym parku znajdziemy domki dla owadów i motyli oraz specjalny wybieg dla psów z piesuarami.
Extra

I kolejna dobra wiadomość. Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski ogłosił, że jeszcze w tym roku 600 milionów złotych rządowej dotacji otrzymają samorządy w województwie zachodniopomorskim i nie będą to fundusze celowe, więc samorządy będą mogły wydać pieniądze na dowolny cel.
- Środki traktowane są jako dochody własne, więc tutaj wola samorządu jest decydująca. To pokazuje, że rząd, który mam przyjemność reprezentować, jest za samorządami – podkreślił wojewoda.
W skali kraju samorządy dostaną dodatkowo prawie 14 miliardów złotych.
Extra

A teraz ponownie Szczecin i ostrzeżenie! W poniedziałek rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie, Joanna Wojtach przekazała, że na Panią , która zaparkowała z ułańską fantazją swój samochód na skrzyżowaniu remontowanej alei Wojska Polskiego z Ulicą Jagiellońską i tym samym zatarasowała ruch autobusów został nałożony niemały mandat.
- Przypominam zostało popełnione wykroczenie pod tytułem utrudnianie i tamowanie ruchu, według nowego taryfikatora jest to grzywna w postępowaniu mandatowym nie mniejsza niż 500 złotych. Strażnicy nałożyli mandat w wysokości 1000 złotych i 8 punktów karnych. Dalsze postępowanie w związku z przyblokowaniem ruchu pewnie będzie prowadził Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego – mówiła Joanna Wojtach.
Tak więc uważajcie, bo dla takich wyczynów w Szczecinie nie dość, że nie ma żadnego podziwu, to również nie ma żadnej litości przy nakładaniu mandatów.
Wtorek 11.10.2022

W Extra Przeglądzie Tygodnia przechodzimy do wtorku, a tutaj klamka zapadła…. Stargard będzie miał nowy amfiteatr, a Port w Policach własną linie kolejową.

Jednak na początek Szczecin. Hanna Pieczyńska rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego przekazała, że wymiana nawierzchni bitumicznej od placu Szarych szeregów do Węzła Łękno idzie w sposób wzorowy i już została położona pierwsza warstwa wiążąca. Teraz trwają zarówno prace brukarskie jak i te związane regulacją uzbrojenia, natomiast pod koniec miesiąca rozpoczną się prace związane układaniem warstwy ścieralnej.
Extra

Przenosimy się do Stargardu, ponieważ sprzęt wyburzający wjechał na teren amfiteatru, a prezydent miasta Rafał Zając przekazał, że rozpoczęła się metamorfoza tego obiektu, po której miejsce to będzie dumą mieszkańców.
- Wyzwanie duże, zakres roboty całkiem spory, ale trzeba powiedzieć, że to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Stargardzki amfiteatr będzie miał 3,5 tysiąca miejsc siedzących, łącznie na obiekcie będzie mogło się zmieścić ponad 4 tysiące widzów. Jeśli nawet będziemy porównywać się do stolicy regionu, to takiego obiektu nie ma. Jest to obiekt pięknie zlokalizowany, bo na historycznej skarpie, traktowany przez mieszkańców z ogromnym sentymentem.
Amfiteatr ma zostać oddany do użytku w 2024 roku, a koszt metamorfozy to 22 miliony złotych.
Extra

A teraz czas na Police. Prawie 9 milionów złotych otrzyma port w Policach na projekt linii kolejowej i nowego nabrzeża. Umowę w tej sprawie podpisano z jedną z Agencji Europejskich.
Andrzej Łuc, prezes Portu.
- Port w Policach jest czwartym co do wielkości portem przeładunkowym w Polsce. Po Gdańsku, Gdyni i zespole portów Szczecin-Świnoujście. Ale jest jedynym portem, który przeładowuje niemalże dwa miliony ton towarów, który nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego.– podkreślił Andrzej Łuc.
Natomiast Anna Tarocińska z zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police powiedziała, że docelowo w ramach inwestycji powstanie pięć kilometrów nowej linii kolejowej i nabrzeże do przeładunku ciężkich towarów umożliwiające cumowanie dwóch statków równocześnie.
- Pierwszy raz w historii dostajemy dofinansowanie na cel związany z rozwojem portu. Jako Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" realizujemy strategię rozwoju portu. Dzisiaj można powiedzieć, że jest to cały kompleks portowy, ponieważ mamy również rozbudowę portu związaną z projektem firmy Polyolefins - mówiła Anna Tarocińska.
Środa 12.10.2022

W Ekstra Przeglądzie Tygodnia przechodzimy płynnie do środy, a tutaj duże emocje. Marszałek w Brukseli, interpelacja w sprawie psów oraz wideomaty na dworcu.

Na początek Bruksela. W trakcie sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przekonywał, że większa rola samorządów terytorialnych w dyplomacji klimatycznej może wyzwolić skuteczniejsze wdrażanie zobowiązań klimatycznych oraz podkreślił, że unijne zgromadzenie miast i regionów jest gotowe stać się instytucją, która będzie koordynować subnarodową dyplomację klimatyczną z krajami partnerskimi UE. Opinie marszałka oficjalnie poparł Europejski Komitet Regionów.
Extra

Teraz Szczecin. Leszek Duklanowski radny miejski postanowił zwrócić uwagę na zachowania właścicieli psów podczas wyprowadzania swoich pupili na spacer oraz ogólnie wywołać dyskusję czy jest prowadzona jakaś polityka w temacie tych zwierząt w naszym mieście. W tym celu złożył interpelację „Obowiązujące przepisy zobowiązują właścicieli psów do stosowania kagańca i smyczy podczas wyprowadzania psów na spacer. W Szczecinie te obowiązujące przepisy są powszechnie i nagminnie nie przestrzegane. Taka sytuacja zagraża mieszkańcom, szczególnie ze strony agresywnych psów. Proszę o informację ile w tym roku strażnicy miejscy nałożyli mandatów w związku z nieprzestrzeganiem przepisów w tym zakresie, właścicielom psów”.
Odpowiedź poznamy w najbliższym czasie.
Extra

Na dworcu w Świnoujściu w ramach pilotażowego programu Polregio pojawią się videomaty. A cóż to takiego? Według przewoźnika to połączenie biletomatu z tradycyjną kasą biletową.
W praktyce oznacza to, że gdy pasażer podczas zakupu biletu poczuje nieodpartą potrzebę porozmawiania z konsultantem będzie mógł to zrobić.
Adam Pawlik z zarządu Polregio przekazał, że videomaty mogą być optymalnym rozwiązaniem zarówno dla pasażerów jak i samego przewoźnika.
- Pociągi Polregio zatrzymują się na około 1900 dworcach, stacjach w całej Polsce, jednocześnie posiadamy jedynie około 150 swoich kas biletowych. Kas biletowych, które są dość kosztochłonnym narzędziem sprzedażowym – Przekonywał Adam Pawlik.
Jeśli nowe rozwiązanie się sprawdzi, videomaty zostaną zainstalowane na kolejnych stacjach w Polsce.
Czwartek 13.10.2022

W Extra Przeglądzie Tygodnia czas na czwartek, który okazał się bardzo dobrym dniem dla naszego regionu.

Na początek inwestycje. Daniel Obajtek prezes PKN Orlen zapowiedział realizację farm wiatrowych, aby Polska stała się wiodącym państwem w pozyskiwaniu tej czystej energii. Pierwsza farma ma powstać już za cztery lata w pobliżu Łeby i ma zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
I teraz przechodzimy do sedna sprawy, bo na potrzeby realizacji założonych planów przez Orlen, w Świnoujściu powstanie port instalacyjny, który będzie jednym z najnowocześniejszych na świecie, natomiast w Szczecinie powstanie fabryka w której będą produkowane elementy nowoczesnych turbin i co ważne zatrudnienie znajdzie aż 700 osób. Fabryka ma być gotowa w 2024 roku, a terminal instalacyjny rok później.
Leszek Dobrzyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że budowa terminalu instalacyjnego dla farm wiatrowych oraz budowa fabryki podzespołów są kolejnymi inwestycjami, które wzmacniają znaczenie Pomorza Zachodniego.
- To są zarówno miejsca pracy, jak i kolejny kamyczek, a nawet kamień dołożony do tego o czym mówimy od kilku lat. O tym, że Pomorze Zachodnie będzie wielkim hubem energetycznym - mówił Leszek Dobrzyński.
Natomiast szczeciński magistrat przekazał, że powstanie fabryki w Szczecinie to dobra wiadomość dla mieszkańców, bo ma to być największy zakład produkcyjny w Polsce bezpośrednio związany z sektorem morskich farm wiatrowych, a sama inwestycja jest efektem długich rozmów pokazujących inwestorowi, że Szczecin jest miastem z ogromnym potencjałem gotowym do wspólnych działań.
Extra

I kolejna dobra wiadomość dotycząca ekologii. Zachodniopomorskie Pogotowie zakupi pięć nowych samochodów z napędem hybrydowym. Nowe samochody będą użytkowane w Szczecinie oraz w powiatach Łobeskim i Gryfickim. Łączny koszt ich zakupu to 800 tysięcy złotych. Połowę kwoty potrzebnej do zakupu dołożył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Marek Subocz, prezes Funduszu przekazał, że razem z samochodami będą też zakupione stacje ładowania i podkreślił
- Dzięki temu do atmosfery w ciągu roku nie trafi ponad 6 ton dwutlenku węgla. To bardzo ważne. Dzisiaj bardzo stawiamy na ochronę środowiska.

Piątek 14.10.202

W Extra Przeglądzie Tygodnia dotarliśmy już do piątku, w którym padło pytanie kto zdejmie sierp i młot, ministrowi w oku łza się zakręciła i Police z kolejnym dofinansowaniem.

Na początek ogromne pieniądze. 250 milionów złotych z Funduszu Inwestycji Strategicznych otrzymały Police na budowę obwodnicy. Jak podkreślił Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Obwodnica Polic będzie łączyła się z Zachodnią Obwodnicą Szczecina.
- To wszystko połączy się w jedną całość. Dzięki temu infrastruktura wokół Polic da nowe miejsca pracy, a wykwalifikowanej kadrze nowe możliwości rozwoju. Mamy naprawdę bardzo dużą inwestycję, która domknie te wszystkie działania rządu i samorządu, które są podejmowane, aby Police, Szczecin i cały nasz region się rozwijały – powiedział wiceminister.
Extra

W Szczecinie zakończyła się modernizacja Bazy Oznakowania Nawigacyjnego, w której swoją siedzibę mają miedzy innymi służby odpowiedzialne za oznakowanie i konserwacje urządzeń wyznaczających tor wodny. Ta inwestycja dopełniła proces pogłębiania toru wodnego Odry do 12,5 metra.
Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury podkreślił, że modernizacja była bardzo potrzebna.
- Aż łza się kręci, przypominając sobie historię, jak baza wyglądała, w jakim znajdowała się stanie. Mówiliśmy, że się zmieni, no i zmieniła się fantastycznie - mówił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Słowa wiceministra potwierdził Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego.
- To były bardzo ważne pieniądze i inwestycja. 52 miliony złotych, to przecież mnóstwo pieniędzy, a dzięki temu jesteśmy w stanie wejść w XXI wiek. Mamy nowoczesne hale, stacje do mycia pław. Inwestycja bardzo potrzebna, zwłaszcza kontekście zmodernizowanego do 12,5 metra toru wodnego Świnoujście - Szczecin – podkreślił dyrektor.
W Bazie Oznakowania Nawigacyjnego pracuje 110 osób.
Extra

Magistrat w Kołobrzegu poszukuje firmy, która zdejmie płaskorzeźbę z symbolami systemu totalitarnego z latarni morskiej.
Jolanta Hrynio, miejski konserwator zabytków nie ukrywa, że przed przyszłym wykonawcą stoi trudne zadanie.
- To praca na wysokościach, musi być nadzór konserwatorski, bo prace będą nie tylko budowlane, ale też konserwatorskie. Na przykład, gdy ściągniemy tablicę i okaże się, że są ubytki w cegle albo zawilgocenie. Muszą być tu zastosowane odpowiednie preparaty oraz techniki – podkreśla Jolanta Hrynio.
Na prace Kołobrzeg planuje przeznaczyć 100 tysięcy złotych, a tablica po demontażu trafi do Muzeum Oręża Polskiego.
Sobota 15.10.2022

W Extra Przeglądzie Tygodnia czas na sobotę, a tutaj czekają dwa poważne, ale optymistyczne tematy.

Na początek służba zdrowia. W szpitalu przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie rozpoczął funkcjonowanie nowy oddział hematologii, który jest rozszerzeniem działającej od lipca ubiegłego roku poradni hematologicznej.
Małgorzata Usielska, dyrektor szpitala podkreśliła, że to będzie skromny, ale odczuwalny przez pacjentów postęp w dostępności do leczenia hematologicznego w naszym regionie.
Natomiast kierująca oddziałem lekarz Katarzyna Żybul przekazała, że zespół nowego oddziału jest bardzo zgrany i świetnie przygotowany do pracy, dlatego liczy, że oddział będzie się stosunkowo szybko rozwijał.
Oddział hematologii Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie jest drugim ośrodkiem tego typu w mieście i trzecim w województwie.
Extra

Już po raz jedenasty Stowarzyszenie Paczka Dla Bohatera zorganizowało kiermasz charytatywny na terenie Agencji Mienia Wojskowego przy ul. Sambora w Szczecinie, którego celem była zbiórka funduszy na bożonarodzeniowe prezenty dla kombatantów.
Tomasz Sawicki ze Stowarzyszenia Paczka dla Bohatera.
- Święta już za dwa miesiące, musimy działać. Jest trudno, boimy się tego wszystkiego, co się dzieje wkoło. Sytuacja jest ciężka, ceny idą do góry, zaczynamy wcześniej, bo chcemy zrobić wszystko, żeby święta były takie same, jak co roku. Wiedzą, że będziemy z paczkami, z tymi symbolami naszej wdzięczności - podkreślił Tomasz Sawicki.
Gdybyście chcieli wesprzeć kombatantów to nic straconego szczegóły znajdziecie na stronie paczkadlabohatera.org
Niedziela 16.10.2022

I tak oto niepostrzeżenie dotarliśmy w Extra Przeglądzie Tygodnia do niedzieli podczas której dowiedzieliśmy się, że już możemy odwiedzać nową galerię, ale na szczęście nie handlową, oraz dowiedzieliśmy się, że pewna liga biegowa wystartowała i czeka na kolejnych uczestników.

Na początek kultura. W Szczecinie przy alei Wojska Polskiego 72 w piwnicy przychodni powstała nowa galeria sztuki użytkowej „Zapach Sztuki”, która miedzy innymi chce promować szczecińskich twórców.
Małgorzata Szyplik właścicielka galerii
- Na pierwszą wystawę udało nam się zaprosić prace, które namalował Jarosław Eysymont, a także jego uczniów i uczennic, które jak najbardziej dorównują mistrzowi. Techniki są mieszane; to są obrazy, malarstwo, grafiki ceramika i rzeźby – wyliczała właścicielka.
Galerię można odwiedzać od godziny 10 do 18 przez cały tydzień.
Extra

W Międzyzdrojach odbyły się kolejne zawody w ramach… jesiennej edycji Międzyzdrojskiej Ligi Biegowej.
Jeśli się wahacie czy warto wystartować w listopadowych zawodach ligi to posłuchajcie uważnie burmistrza.
- Myślę, że cała wyspa Wolin, natura, otoczenie Wolińskiego Parku Narodowego - bo mamy piękny widok na Zatokę Pomorską - co coś wyjątkowego, co cechuje Międzyzdrojską Ligę Biegową. Liczymy na uczestników, na Państwa, na słuchaczy, tak, aby na stałe wpisać to w kalendarz wydarzeń, jeśli chodzi o Międzyzdroje - podkreślił burmistrz nadmorskiego kurortu, Mateusz Bobek.
Szczegóły znajdziecie na stronie miedzyzdroje.pl

 

Zobacz także

2023-11-13, godz. 23:26 Extra Przegląd Tygodnia 13.11.2023 To był kolejny świąteczny tydzień, choć tym razem święto przypadło w sobotę. » więcej 2023-11-06, godz. 23:36 Extra Przegląd Tygodnia 6.11.2023 To był tydzień z przerwą świąteczną w środku, ale działo się w Szczecinie i w regionie nie tylko świątecznie i refleksyjnie. » więcej 2023-10-30, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 30.10.2023 Czy wyniki wyborów zdominowały kolejne dni? My już wiemy, teraz kolej na Was. » więcej 2023-10-23, godz. 23:27 Extra Przegląd Tygodnia 23.10.2023 Wyniki wyborów zdominowały miniony tydzień, ale zapewniam, że ciekawych i ważnych wydarzeń było dużo więcej. » więcej 2023-10-16, godz. 23:20 Extra Przegląd Tygodnia 16.10.2023 Wyjątkowo złamaliśmy schemat audycji i skupiliśmy się tylko na niedzielnych wyborach. » więcej 2023-06-26, godz. 23:55 Extra Przegląd Tygodnia 26.06.2023 Prezydent Szczecina oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego z absolutorium, ale zapewniam to nie jedyne ważne wydarzenia ubiegłego tygodnia, które… » więcej 2023-06-19, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 19.06.2023 Miniony tydzień przyniósł nam wydarzenia zarówno pozytywne jak i negatywne, ale na szczęście tych pozytywnych było zdecydowanie więcej. » więcej 2023-06-05, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 5.06.2023 Ubiegły tydzień obfitował w istotne wydarzenia dla naszego regionu, a nasza redakcja jak zawsze przypomina te najciekawsze, aby nic ważnego Wam nie umknę… » więcej 2023-05-29, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 29.05.2023 Pogoda w miniony weekend była dość słoneczna – napawająca optymizmem, jak mówili sami mieszkańcy. A czy wydarzenia minionego tygodnia były równie optymistyczne?… » więcej 2023-05-22, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 22.05.2023 Szczecińskie juwenalia zakończyły się pełnym sukcesem – to chyba każdy wie, ale ważnych i ciekawych tematów, o których warto wiedzieć było dużo … » więcej
12345