Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 31.10.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Wtorek 1.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Środa 2.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Czwartek 3.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Piątek 4.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Sobota 5.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Niedziela 6.11.2022
Poniedziałek 31.10.2022

Poniedziałek to przede wszystkim ważny komunikat dotyczący grobów oraz święci w Szczecinie i nietypowy statek.
Na początek zaglądamy do Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, a tutaj bardzo dobre wiadomości! Stocznia korzysta z koniunktury i ma bardzo dużo zleceń. Marcin Ornowski z Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia przekazał, że spółka rozpoczęła remont nietypowego statku do układania kabla na dnie morza i podkreślił, że statek jest dokowany w największym doku i jest to jednostka stosunkowo rzadko spotykana.
- To jednostka specjalistyczna. Bardzo ciekawa. Służy tylko do układania kabla. System podawczy i wyładunkowy jest jeden. Ma zastosowanie do załadunku kabla bezpośrednio od producenta i rozkładania kabla. Jest potężna bramownica 70-tonowa, więc można rozkładać kable o dużej średnicy.
Extra

A teraz zapowiedziany komunikat. Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska przekazał, że opłatę za grób na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie wnosimy co 20 lat i o tym obowiązku musimy pamiętać sami, ponieważ administracja cmentarza nie wysyła informacji przypominających o braku opłaty. Nieopłacony grób jest likwidowany, a miejsce przeznaczane na inny pochówek.
- To opłata prolongacyjna i wynosi 700 złotych. Nieopłaconych grobów, przeznaczonych do likwidacji, jest około sześciu tysięcy. Na Cmentarzu Centralnym nie ma już tzw. świeżych miejsc, czyli wcześniej niewykorzystanych - podkreślił Kus.
Informacji na temat opłat udziela administracja cmentarza bezpośrednio w siedzibie lub telefonicznie. Szczegóły znajdziecie na stronie cmentarze.szczecin.pl
Extra

Procesja ze Świętymi przeszła ulicami Szczecina w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych obchodzonej w Kościele Katolickim.
Ksiądz Tomasz Kancelarczyk przekazał, że jest to niesamowite przeżycie.
- Obecność relikwii, nasza modlitwa, światło, dźwięk, a przede wszystkim śpiew najstarszej litanijnej pieśni, czyli Litanii do Wszystkich Świętych sprawia, że ten pochód ma charakter mistycznej procesji. Dotykamy tajemnicy obecności świętych. Niektórzy mówią, że trochę jakby święci z nami szli – powiedział ksiądz.
Pochód z relikwiami świętych rozpoczął się przed pomnikiem Jana Pawła II na Jasnych Błoniach, a zakończył się Mszą Świętą w szczecińskiej katedrze.
Wtorek 1.11.2022

W Extra Przeglądzie Tygodnia przechodzimy do wtorku 1 listopada. W Kościele Katolickim to uroczystość Wszystkich Świętych i właśnie ta uroczystość zdominowała wiadomości wtorkowe, ale to nie jedyne informacje.
Na początek uroczystość Wszystkich Świętych. Ks. Marian Augustyn, proboszcz z parafii w Szczecinie Dąbiu zauważył zmianę w podejściu do tego dnia.
- Widać pewną przemianę mentalną i nowe rozumienie tego dnia, czyli właśnie jako Uroczystości Wszystkich Świętych, tych którzy są zbawieni, których życie zostało spełnione w najpiękniejszym wymiarze, czyli życia wiecznego w Królestwie Bożym.
Extra

Cmentarz Centralny w Szczecinie odwiedziły tłumy spacerowiczów, którzy zgodnie stwierdzili, że największe wrażenie zrobił na nich klimat wieczorny cmentarza.
- W nocy czuje się ten klimat. - Przyszliśmy na spacer, żeby zobaczyć efekt światełek. - Przyjechaliśmy aż ze Szwecji, bo tam nie jest tak oświetlone jak tutaj. - Jeśli można tak określić, jest pięknie. Widać dużo świeczek, świateł. - Jest niepowtarzalny i charakterystyczny dla naszego cmentarza. - Bardzo rozświetlony, nawet groby widać.
Extra

Teraz zmieniamy temat. W Szczecinie jak co roku Pogotowie Zimowe dla osób bezdomnych rozpoczęło swoje funkcjonowanie. W tym sezonie przygotowano 297 miejsc w schroniskach, 95 w noclegowniach i 17 w ogrzewalni. Koordynatorem wszystkich działań podczas Pogotowia Zimowego jest Dział Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Maciej Homis, rzecznik prasowy miasta Szczecin ds. pomocy społecznej przekazał, że każda potrzebująca osoba znajdzie odpowiednią pomoc.
- System wsparcia dla osób bezdomnych jest podzielony na trzy warianty, w każdym z nich potrzebujący znajdą schronienie. Mówię tutaj o ogrzewalni, która jest czynna całodobowo. Drugi rodzaj miejsc to noclegownie, tutaj potrzebujący znajdą schronienie na noc, są otwarte od godz. 18:00 do 8:00 rano. Trzecie miejsce to schroniska, one są czynne całodobowo – Podkreślił rzecznik.
Adresy placówek zapewniające wsparcie dla osób bezdomnych znajdziecie na stronie szczecin.ue
Środa 2.11.2022

Do Extra Przeglądu Tygodnia zawitała środa podczas której Szczecin pochwalił się tym , że Samochód SPP jest już w trybie roboczym, Świnoujście zmienia operatora, a Kołobrzeg przedstawił okrojoną listę iluminacji świątecznych.
Samochód z systemem do automatycznej kontroli Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie rozpoczął swoją pracę. Już przez pierwsze cztery godziny system zidentyfikował ponad 60 aut bez opłaconego postoju. Jednak informacje wzywające do opłaty dodatkowej są nadal wkładane za wycieraczkę, a nie wysyłane pocztą. Tak więc w kontroli bierze udział drugi samochód.
Wojciech Jachim, rzecznik miejskiej spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne przekazał, że takie działanie jest i tak tańsze niż wysyłanie powiadomień oraz wygodniejsze dla samych kierowców.
- W drugim jest pracownik wyposażony w drukarkę, który na bieżąco drukuje informacje o opłacie dodatkowej. Od lat praktykujemy zasadę, że zawiadomienia są za wycieraczką i wszyscy wiedzą, o co chodzi – podkreślił rzecznik.
System kosztował ponad 700 tys. złotych i szacuje się, że może zastąpić pracę 10 kontrolerów. Czy miasto kupi kolejny system - to się okaże w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
Extra

Gdy już jesteśmy w temacie Strefy Płatnego Parkowania to przenosimy się do Świnoujścia, ponieważ Janusz Żmurkiewicz, prezydent miasta przekazał, że prowadzeniem i zarządzaniem, a co za tym idzie - także pozyskiwaniem funduszy ze Strefy Płatnego Parkowania w Świnoujściu zajmie się Komunikacja Autobusowa.
- Mamy umowę z operatorem strefy, firmy zewnętrznej, że gdy skończy się ta umowa na prowadzenie strefy, żeby strefę przejęła Komunikacja Autobusowa. Idealnym rozwiązaniem, wedle mnie, byłoby, gdyby wpływy z opłat parkingowych utrzymywały komunikację autobusową. Takie pozytywne przykłady w Polsce są – powiedział prezydent Świnoujścia.
Nie będzie łatwo, ponieważ obecnie utrzymanie Komunikacji Autobusowej kosztuje miasto 7,5 mln zł rocznie, a wpływy ze Strefy Płatnego Parkowania wynoszą niecałe 4 mln zł. Niemniej spółka miejska pierwsze parkingi przejmie już na początku przyszłego roku, a całą strefą zarządzała będzie w 2024 roku.
Extra

Władze Kołobrzegu podjęły decyzję, że redukują bożonarodzeniowe akcenty. Rzecznik kołobrzeskiego urzędu Michał Kujaczyński przekazał, że taka decyzja wynika z wprowadzanych oszczędności.
- Rezygnujemy w tym roku z oświetlenia świątecznego. Nie będziemy ozdabiać ulic i skwerów, tak jak to było do tej pory. To będzie znacząca oszczędność w naszym budżecie - podkreślił rzecznik.
Faktycznie kalkulacje magistratu wykazywały, że umowa na bożonarodzeniowe oświetlenie może kosztować miasto nawet 700 tys. złotych, a okrojone do minimum ozdoby to koszt 89 tyś. złotych. Jednak uspokajam szóstego grudnia piękna choinka przed miejscowym ratuszem pojawi się bez żadnych zmian.
Czwartek 3.11.2022

W Extra Przeglądzie Tygodnia czas na podsumowanie wydarzeń czwartkowych, które były bardzo zróżnicowane, ponieważ z jednej strony magistrat przekazał informacje dotyczące Szczecińskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, a z drugiej strony przedstawiciele Porozumienia Środowisk Patriotycznych przekazali informacje dotyczące Szczecińskiego Marszu Niepodległości, ale zaczynamy od dworca.
W Goleniowie dwa lata po wyburzenia starego niefunkcjonalnego dworca został otwarty nowy dworzec kolejowo-autobusowy z halą kasową, zapleczem gastronomicznym oraz toaletami. Jako ciekawostkę dodam, że budynek dworca oświetla 726 lamp ledowych, które można dowolnie programować, oczywiście zasilanych panelami fotowoltaicznymi.
Extra

Tegoroczny Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się 2 grudnia i potrwa trzy tygodnie do 22 grudnia. Wydarzenie odbędzie się w czterech miejscach: w Alei Kwiatowej, na placu im. Pawła Adamowicza, na placu Lotników oraz w weekendy - na Deptaku Bogusława.
Andrzej Kus, Rzecznik Prasowy spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia podkreślił, że wśród tegorocznych wystawców znajdziemy nie tylko stałych bywalców, ale także nowych przedsiębiorców, którzy będą chcieli zaskoczyć nas swoimi wyrobami.
Jarmark będzie czynny przez 7 dni w tygodniu. W piątki i soboty będzie działał do godziny 23, zaś w pozostałe dni do godziny 20.
Extra

Przedstawiciele Porozumienia Środowisk Patriotycznych ogłosili na Placu Orła Białego, że 11 listopada po raz dwunasty ulicami Szczecina przejdzie Marsz Niepodległości.
Radosław Bartman z Porozumienia Środowisk Patriotycznych przekazał, że w tym roku marsz odbędzie się pod hasłem „Na straży polskiej tożsamości”.
- Uważamy polską tożsamość za coś cennego. Za wartość, którą warto bronić, o nią walczyć i poświęcać dla niej nawet najwyższą cenę.
Urszula Bożek z Porozumienia Środowisk Patriotycznych poprosiła, aby uczestnicy mieli przy sobie tylko polskie flagi.
- Jak co roku nasz marsz jest całkowicie apolityczny. Także jednoczymy się pod biało-czerwonymi sztandarami.
Natomiast Magdalena Sosnowska z Porozumienia Środowisk Patriotycznych poinformowała, że marsz wyruszy z placu Orła Białego.
- Uroczystości rozpoczniemy mszą świętą w Katedrze o godzinie 10. Następnie zgromadzimy się na placu Orła Białego i o 11.30 krótkimi przemówieniami zaczniemy wydarzenie. Około godz. 12 zaśpiewamy hymn Polski i wyruszymy na szczecińskie ulice.
Piątek 4.11.2022

Po przerwie wracamy do Extra Przeglądu Tygodnia i zaglądamy do piątku, a tu proszę dla każdego coś miłego bowiem mamy tutaj: duże emocje, zakupy i oszczędności.
Zaczynamy od Szczecina. Potwierdziła się informacja, że miasto traci cierpliwość i mówi wprost wykonawca budujący dodatkowy pas skrętu w ulicę Białowieską na zlecenie sieci sklepów Ikea jest nierzetelny.
Hanna Pieczyńska, rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie podkreśliła, że kontakt z firmą jest bardzo utrudniony.
- Rzeczywiście, jest to bardzo nierzetelny i niesolidny partner. Bardzo trudno nam się kontaktuje z tą firmą. To nie jest tak, że wyrzucamy ich z placu budowy; na razie sięgamy po radców prawnych i prosimy ich o komentarz do tego i pokazanie, jakie są nasze konkretne możliwości – powiedziała rzeczniczka.
Co prawda Ikea przekazała, że spółka pracująca na ich zlecenie "napotkała niezależne od niej przeszkody i kolizje w realizacji robót drogowych, które były nie do przewidzenia na etapie projektowym".
Jednak takie tłumaczenie nie uspokoiło magistratu oraz mieszkańców i na dzień dzisiejszy wydaje się, że tylko urzędnicy przez swoją nieustępliwość mogą zmotywować wykonawcę do zakończenia tej przebudowy utrudniającej ruch uliczny i szpecącej miasto.
Extra

Teraz oszczędności. Dzięki zainstalowaniu na budynkach akademików Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie paneli fotowoltaicznych, udało się zaoszczędzić uczelni ponad 100 tysięcy złotych.
Profesor Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie uważa, że jest to bardzo dobre i przyszłościowe rozwiązanie.
- Nie poprzestajemy na tym. W zasadzie mamy ambicję, by na wszystkich naszych obiektach takie instalacje fotowoltaiczne już wkrótce podjąć, by mogły pracować i wspomagać naszych pracowników, studentów i pacjentów – powiedział rektor.
Natomiast Marek Subocz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie podkreślił, że przede wszystkim został osiągnięty efekt ekologiczny.
- Dzięki tej inwestycji ponad 110 ton emisji CO2 po prostu nie trafi do atmosfery. Tym samym mieszkańcy naszego województwa, studenci, którzy korzystają z tych budynków, będą mgli oddychać czystszym powietrzem - dodał prezes.
Instalacja działa od początku roku. Koszt inwestycji to prawie 800 tysięcy złotych. 97 procent kwoty to dotacja i pożyczka z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Extra

Umowy zostały podpisane i Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Szczecinie przeznaczy na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego ponad 3 mln zł. Natomiast Urząd Marszałkowski ze specjalnej puli środków unijnych przeznaczy na ten cel 2 mln zł. Sprzęt ma trafić do jednostki najpóźniej do czerwca przyszłego roku. Skorzystać będzie mogło z niego nawet 5 tysięcy osób rocznie.
Sobota 5.11.2022

W Extra Przeglądzie Tygodnia przyszedł czas na sobotę, a tutaj mamy dwie pozytywne informacje: jedną dotyczącą węgla, a drugą dotyczącą poloneza.
Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski w Polsat News przekazał, że na 113 gmin zachodniopomorskich, 98 zgłosiło się do akcji redystrybucji węgla i podkreślił - jeśli chodzi o "dodatki węglowe" - obecnie wypłacana jest druga partia środków z tego tytułu.
- Przeprowadzamy także analizę, ile tych dodatków węglowych, zostało już z gmin bezpośrednio przekazanych do mieszkańców w poszczególnych samorządach i tam, gdzie pieniędzy brakuje, staramy się te środki uzupełniać - mówił wojewoda.
Ponad 30 tys. ton węgla dla gospodarstw domowych w elektrowni Dolna Odra czeka na dystrybucje w naszym województwie. Jak zaznaczył wojewoda nasz region ma jedno z najmniejszych zapotrzebowań na węgiel ze względu na popularne ogrzewanie gazowe i odnawialne źródła energii.
Extra

Ruszyła kampania wpisu poloneza – polskiego tańca narodowego – na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Towarzyszyć jej będzie wiele ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, bowiem akcja potrwa aż do końca 2023 roku, ale do przedsięwzięcia już włączyła się Willa Lentza w Szczecinie wydarzeniem pod tytułem „Polonez&Willa”.
Jagoda Kimber, dyrektor Willi Lentza podkreśliła, że kampania ma na celu nie tylko promocję poloneza i popularyzację wpisu na listę UNESCO, ale przede wszystkim ochronę i zabezpieczenie żywej tradycji tego tańca.
Projekcja filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy ze słynnym finałowym polonezem Wojciecha Kilara, koncert Orkiestry Kameralnej Opery Berlińskiej i spektakl Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” to tylko niektóre atrakcje sobotniego wydarzenia.
Niedziela 6.11.2022

Audycja Extra Przegląd Tygodnia zbliża się do końca, ale pozostała nam jeszcze niedziela, a tutaj dwa apele.
Krzysztof Ufland, rzecznik prasowy Pogoni Szczecin przekazał, że akcja krew za bilet cały czas trwa i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, ale zaapelował do osób, które wahają się czy skorzystać z tej akcji, aby to uczynili, ponieważ jest to szczytny cel, a cała procedura jest bardzo prosta i rozpoczyna się w Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy alei Wojska Polskiego w Szczecinie.
- Kiedy oddajemy krew i chcemy skorzystać z tej akcji, to należy w centrum krwiodawstwa zaznaczyć, że zależy nam na zaświadczeniu, które będziemy wymieniać na Pogoni, ponieważ wtedy panie z centrum krwiodawstwa wydają dodatkowe zaświadczenie z pieczęcią granatowej-bordowej krwi, które potem można zrealizować na bilet w punkcie obsługi kibica – powiedział rzecznik.
Przed każdym meczem do klubu zgłasza się przeciętnie dwadzieścia osób, które wymieniają zaświadczenie o oddanej krwi na darmowy bilet.
Extra

Statystyki pokazują, że jesienią i zimą piesi są częściej narażeni na potrącenie, stąd apel policji o noszenie elementów odblaskowych po zmroku.
Osoby noszące ciemne ubrania są widziane przez kierujących z odległości około 40 metrów, natomiast niewielki odblask sprawia, że stają się widoczni nawet z odległości 150 metrów – przekazał komisarz Tomasz Bratek.
- Gdyby wszystkie osoby, które zostały wyposażone przez nas, instytucje, samorządy, posiadały te odblaski, byłyby bardziej widoczne, byłoby mniej wypadków. Posiadanie odblasków po zmroku może nas uratować, stajemy się dużo bardziej widoczni i kierowca widzi nas z daleka i nie musi wykonywać gwałtownych ruchów w ostatnim momencie – wskazał komisarz.
Dodam, że noszenie odblasków w niektórych sytuacjach nakazuje prawo. Powinna mieć je każda osoba po zmroku, która porusza się po drodze w terenie niezabudowanym.
 

Zobacz także

2023-04-24, godz. 23:34 Extra Przegląd Tygodnia 24.04.2023 Magnolie pięknie zakwitły w Szczecinie, ale zapewniamy to nie jedyna pozytywna informacja z ubiegłego tygodnia, jaką przypominamy w Extra Przeglądzie Tyg… » więcej 2023-04-17, godz. 23:40 Extra Przegląd Tygodnia 17.04.2023 Ależ ten czas szybko płynie - cześć osób już zdążyła zapomnieć, że tydzień temu w Lany Poniedziałek oblewała swoich bliskich wodą. Tak więc w Extra… » więcej 2023-04-03, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 3.04.2023 Aura pogodowa w ubiegłym tygodniu nas nie rozpieszczała, a jak było z wydarzeniami w naszym regionie? Odpowiedź znajdziecie w Extra Przeglądzie Tygodnia. » więcej 2023-03-27, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 27.03.2023 20 marca o godzinie 22.24 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. I tu pojawia się pytanie - jakie wydarzenia przyniosła wiosna w swoich pierwszych dniach dla… » więcej 2023-03-20, godz. 23:59 Extra Przegląd Tygodnia 20.03.2023 Mroźny na początku, wiosenny na końcu, tak można podsumować tydzień wyznaczający połowę marca w kilku słowach. A co z wydarzeń? Bardzo niepokojąca… » więcej 2023-03-13, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 13.03.2023 Zima u progu wiosny, zmyślone historie, awarie, ale też mali bohaterowie - takie wydarzenia przyniósł nam miniony tydzień. W Extra Przeglądzie Tygodnia zebraliśmy… » więcej 2023-03-06, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 6.03.2023 Wsparcie Policji, kołobrzeski port w czołówce, najbardziej wpływowi lekarze – w Extra Przeglądzie Tygodnia przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z naszego… » więcej 2023-02-27, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 27.02.2023 Jeśli ktoś pomyślał, że ferie w szkołach spowolniły dynamikę wydarzeń w naszym regionie – to od razu przekazuję – absolutnie nie! A ten program jest… » więcej 2023-02-20, godz. 22:39 Extra Przegląd Tygodnia 20.02.2023 Mieliśmy w tym tygodniu prawdziwy rollercoaster atrakcji - oficjalnie w regionie zaczęły się ferie, były i słodkie Walentynki, i jeszcze słodszy Tłusty… » więcej 2023-02-13, godz. 23:31 Extra Przegląd Tygodnia 13.01.2023 #TikTokowePomorzeZachodnie, Burzliwa dyskusja radnych, Ponad 100 mln zł na inwestycje drogowe - to jest Extra Przegląd Tygodnia, w którym przypominamy najciekawsze… » więcej
12345