Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Extra przegląd Tygodnia. Poniedziałek 29.08.2022; Wtorek 30.08.2022 (3 min. 19 sek.); Środa 31.08.2022 (6 min. 50 sek.); Czwartek 01.09.2022 (10 min. 40 sek.); Piątek 02.08.2022 (13 min.30 sek.); Sobota 03.09.2022 (16 min. 7 sek.); Niedziela 04.09.2022 (18 min. 27 sek.)
Poniedziałek 29.08.2022
Ostatni poniedziałek wakacji, wbrew stereotypom przyniósł pozytywne wydarzenia i dobry nastrój dla wielu mieszkańców naszego regionu,
a przelotne opady deszczu przyniosły ulgę roślinności i przede wszystkim więcej tlenu rybom w Odrze. Gdy już wywołałem temat Odry to od razu powiem że w Bad Saarow pod Berlinem właśnie w miniony poniedziałek odbyło się posiedzenie Polsko Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska, podczas którego stan rzeki był głównym wątkiem. I tutaj resorty środowiska Polski oraz Niemiec potwierdziły dobre funkcjonowanie transgranicznego zespołu badającego przyczyny śnięcia ryb w rzece granicznej, a ponadto na wspólnej konferencji Minister Anna Moskwa podkreśliła
- Zgadzamy się również i w tym, że przyczyną śnięcia ryb były algi.

Natomiast Niemiecka minister środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa jądrowego Szteffi Lemke zaznaczyła, że do odbudowy życia w Odrze potrzebna jest niemiecko-polska współpraca, a samo zatrucie rzeki pokazało, że trzeba między innymi usprawnić działania alarmowe, dotyczące zagrożeń ekologicznych.
- Musimy zrobić wszystko, aby nie doszło już więcej do tego rodzaju zdarzeń. Potrzebna jest do tego dobra współpraca bilateralna na szczeblu regionów i ministerstw Polski i Niemiec - podkreśliła Steffi Lemke.

Spotkania w ramach Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska odbywają się od 1991 roku, a ich celem jest określanie wytycznych dotyczących współpracy w dziedzinie środowiska oraz promowanie współpracy w regionie przygranicznym.
Extra

Przenosimy się do stolicy pomorza zachodniego, ponieważ, szczeciński magistrat poinformował, iż pod honorowym patronatem prezydenta miasta Piotra Krzystka 17 i 18 września, a także 24 i 25 września przy al. Piastów 1 odbędą się bezpłatne warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży w ramach 11. edycji "Koduj z Gigantami”, czyli ogólnopolskiej bezpłatnej akcji nauki programowania. A co miłe w tej edycji na uczestników, oprócz dużej dawki wiedzy i zabawy, czekają także gadżety przygotowane przez organizatorów - Szkołę Giganci Programowania.
Zapisy na wydarzenia i inne potrzebne informacje są już dostępne na stronie internetowej: kodujzgigantami.pl
Extra

Na koniec analizy minionego poniedziałku zaglądamy do Kołobrzegu, ponieważ Artur Lijewski Prezes Zarządu Portu Morskiego w Kołobrzegu oficjalnie zaprezentował urządzenie PortBin, czyli morski kosz, który samodzielnie będzie zbierał odpady pływające w kołobrzeskim basenie portowym.
Już jedno takie urządzenie z powodzeniem działa w kołobrzeskim porcie, dlatego spółka zdecydowała się teraz zakupić i uruchomić drugie. Koszt urządzenia to 40 tysięcy złotych, a jego wydajność to zebranie aż pół tony śmieci w ciągu jednego roku.


Wtorek 30.08.2022
Po przerwie wracamy do Extra Przeglądu Tygodnia, a konkretnie do podsumowania ubiegłego wtorku podczas którego poznaliśmy planowane oszczędności stolicy pomorza zachodniego. Jednak zaczniemy od porozumień sierpniowych.
W Szczecinie główne uroczystości związane z czterdziestą drugą rocznicą podpisania porozumień sierpniowych odbyły się przed główną bramą Stoczni Szczecińskiej. Przypomnę iż 30 sierpnia 1980 roku ówczesne komunistyczne władze, reprezentowane przez wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego, w świetlicy Stoczni Szczecińskiej podpisały porozumienie ze strajkującymi na czele których stał Marian Jurczyk. Było to pierwsze z porozumień, kończących falę strajków w całym kraju na mocy których powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski podkreślił
- Każdego dnia powinniśmy pamiętać o tym wielkim długu wobec ludzi "Solidarności". Wobec tych wszystkich, którzy wtedy mieli odwagę, a to wcale nie było takie oczywiste. Mieli odwagę mówić, czasami wręcz krzyczeć, że dość zniewolenia, deptania godności, że chcemy do wolnej Polski.
Odpowiedzi na pytania młodych ludzi dotyczących życia w tamtym okresie i porozumień sierpniowych możecie znaleźć miedzy innymi na stronie internetowej https://pytaniaoszczecin.szczecin.eu/
Extra

Pozostajemy nadal w Szczecinie.
Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marek Subocz przypomniał, że obecnie funkcjonuje już nowy ogólnopolski program czyste powietrze plus, którego główną zaletą w odniesieniu do poprzednich edycji programu jest to, że właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się o dotacje na wymianę starego pieca tak zwanego kopciucha oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu.
Extra

Na koniec analizy wtorku zaciskanie pasa i nowy rozkładu jazdy komunikacji miejskiej. Szczeciński magistrat ogłosił wszem i wobec, iż w związku ze spadkiem dochodów z PIT oraz stale rosnącymi kosztami funkcjonowania miasta zapadła decyzja, że nie odbędzie się miejska impreza sylwestrowa, oraz będzie zdecydowanie mniej iluminacji świątecznych. O ile te oszczędności nie będą uciążliwe, to już zapowiadane oszczędności w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej mogą wpłynąć na komfort życia wielu mieszkańców. Jednak tutaj magistrat uspokaja, zapewniając, że nowy powakacyjny rozkład został tak zoptymalizowany, że w przeciwieństwie do okrojonych rozkładów jazdy wielu innych dużych miast wręcz pomoże pasażerom w planowaniu podróży i ograniczy sytuacje z tak zwanymi nie wyjazdami pojazdów transportu miejskiego. Również Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie potwierdza, że nowy rozkład jazdy został przygotowany w bardzo przemyślany sposób.
Czy te zapewnienia się sprawdzą przekonamy się już niebawem, bo najpóźniej w październiku gdy studenci zaczną dojeżdżać na uczelnie.

Środa 31.08.2022
W Ekstra Przeglądzie Tygodnia czas na środę, a w środę oj działo się działo, bo i zmiana w sejmiku wojewódzkim, bo i wyrok mający wpływ na kierowców, ale na początek ważny temat dotyczący uchodźców z Ukrainy.
W Szczecinie nastąpiła zmiana lokalizacji punktu recepcyjnego czyli kompleksowego punktu pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Miejsce tymczasowego zakwaterowania znajdujące się dotychczas w hali sportowej Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Sowińskiego 7 zostało przeniesione do budynku przy ul. Jagiellońskiej 61. W nowym punkcie zorganizowanych jest 50 miejsc noclegowych, w tym specjalne miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. W razie potrzeby ilość miejsc może zostać zwiększona o dodatkowe 50 łóżek. Oczywiście udzielana pomoc pozostaje na tym samym wysokim poziomie.
Extra

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego. Dotychczasowy radny Paweł Mucha złożył mandat, albowiem został powołany do zarządu Narodowego Banku Polskiego, jego miejsce zajmie Edward Kosmal, który uzyskał kolejny wynik w wyborach na liście Prawa i Sprawiedliwości. Nowy radny zapowiedział wytężoną pracę w tematach związanych z rolnictwem i klimatem.
Extra

Ponownie Szczecin. Dwa tematy zdominowały Komisję ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz wywołały duże emocje wśród radnych miejskich.
Pierwszy temat.
PPN, płatne parkingi niestrzeżone mieszczące się przy ulicach Czarnieckiego, Ogińskiego, Szymanowskiego oraz parking pod Trasą Zamkową. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił część zapisów dotyczących opłaty dodatkowej w tych miejscach czyli opłaty za brak biletu postojowego wynoszącej 200 złotych. To w praktyce oznacza, że miasto zwróci kierowcom w sumie 400 tysięcy złotych, co potwierdził prezes spółki miejskiej Nieruchomości i Opłaty Lokalne Radosław Kanarek.
Drugi temat.
Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił w całości uchwałę dotyczącą pobierania opłat w strefie stare miasto. Mecenas Łukasz Korejwo potwierdził wyrok sądu
i przekazał, że teraz czeka na uzasadnienie wyroku. Sąd zakwestionował nie tylko opłatę dodatkową, ale również opłatę postojową, a jak przekazał prezes Radosław Kanarek wpływy tylko z opłat dodatkowych to cztery miliony złotych. Tak więc ten wyrok może oznaczać, że miasto i w tym przypadku będzie musiało zwrócić kierowcom duże pieniądze.
Oczywiście to całe zamieszanie wzbudziło pytania zarówno wśród radnych Koalicji Obywatelskiej jak i również radnych Prawa i Sprawiedliwości kto przygotował te błędne uchwały. I tutaj prezes Radosław Kanarek od razu odpowiedział, że jego dział nie tworzy uchwał tylko je wykonuje.
Tak więc klasycznie winnych brak, ale mówmy szczerze, taki obrót sprawy wielu kierowcom jest zdecydowanie na rękę.

Czwartek 01.09.2022
Po przerwie muzycznej wracamy do Ekstra Przeglądu Tygodnia i przechodzimy do analizy czwartku podczas którego wydarzenia były bardzo doniosłe i poważne.
Centralne obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyły się nad ranem na Westerplatte.
- Spotykamy się po to, by wspomnieć, upamiętnić, oddać hołd pomordowanym i poległym, a także po raz kolejny ostrzec świat, by nigdy nie powtórzyło się już to, co było najstraszliwszym kataklizmem XX wieku – Podkreślił Andrzej Duda.

Natomiast w naszym województwie główne obchody regionalne odbyły się na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie, gdzie zebrali się przedstawiciele parlamentu, samorządowcy oraz mieszkańcy.
Prezydent Stargardu Rafał Zając podkreślił
- Takie wspomnienia powinny być przestrogą. Mają nie tylko budować oczywisty i konieczny szacunek dla poległych i kombatantów, ale też niejako wypalać w sercach swoją siłą - przestrogę dla współczesnych.
Extra

Teraz przechodzimy do kolejnego tematu. W całym kraju naukę w nowym roku szkolnym rozpoczęło ponad cztery i pół miliona uczniów natomiast w Zachodniopomorskiem rok szkolny rozpoczęło 195 tysięcy uczniów w tym 9337 uczniów z Ukrainy.
Bogusław Ogorzałek, zachodniopomorski wicekurator oświaty przekazał, iż kuratorium cały czas wdraża działania, które są odpowiedzią na zmieniającą się rzeczywistość i dlatego szkoły są dobrze przygotowane na nowy rok szkolny.
Extra

Gdy jesteśmy w temacie edukacji to należy podkreślić, że wszyscy możemy być dumni ponieważ od 1 września Politechnika Morska zastąpiła Akademie Morską, a więc na edukacyjnej mapie polski i świata nasz region coraz mocniej zaznacza swoją obecność.
Nowy statut uczelni podczas oficjalnej uroczystości wręczył rektorowi sam Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, a na budynku uczelni odsłonięto napis Politechnika Morska
Natomiast rektor już Politechniki Morskiej profesor Wojciech Ślączka zaznaczył, że zmiana Akademii Morskiej w Politechnikę Morską nie jest przypadkowa czy też przedwczesna.
- Zmiana Akademii Morskiej w Politechnikę Morską przyczyni się do większej rozpoznawalności naszej uczelni. Nie tylko szkolimy, kształcimy i robimy badania naukowe do eksploatacji statków, ale również pracujemy na rzecz gospodarki morskiej od części lądowej i tej offshore'owej. Już od lat jesteśmy politechniką. Mamy kierunki lądowe, mamy pięć wydziałów z czego trzy są praktycznie nastawionymi na kształcenie inżynierów na kierunki lądowe - mówił profesor Wojciech Ślączka, rektor Politechniki Morskiej.

Piątek 02.08.2022
W Ekstra Przeglądzie Tygodnia czas na piątek, a tutaj w roli głównej temat Odry.
Zbyszek Bogucki, wojewoda zachodniopomorski przekazał, że po pierwsze parametry tlenu w Odrze wróciły do normy, a po drugie w związku z rekomendacją Instytutu Rybactwa Śródlądowego zostaną zlikwidowane zapory, które zatrzymywały śnięte ryby.
Extra

Pozostajemy jeszcze w temacie Odry, ponieważ Sejm przyjął projekt ustawy o pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku katastrofy ekologicznej na Odrze, niemniej jednak odrzucił poprawki Koalicji Obywatelskiej o czasowym zwolnieniu przedsiębiorców ze składek. Poseł Arkadiusz Marchewka apelował, aby poprawki przyjąć, ale Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej wytłumaczył, że przyjęcie poprawek nie było konieczne, ponieważ rozszerzenie wsparcia dla przedsiębiorców możliwe jest później na drodze rozporządzenia i dodał, że jeśli teraz Senat odpowiednio szybko zakończy prace nad projektem, to wypłata środków dla poszkodowanych przedsiębiorców może ruszyć już za dwa tygodnie.
Według projektu poszkodowani przedsiębiorcy otrzymają od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednorazową dopłatę w wysokości trzech tysięcy dziesięciu złotych na pracownika.
Extra

Teraz trochę statystki. Policja podsumowała wakacje na drogach naszego regionu.
Głównymi przyczynami wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa oraz niedostosowanie prędkości. W tym roku doszło do 187 wypadków, w których rannych zostało 213 osób, a zginęło - 14. Statystyki okazały się o tyle optymistyczne, że w odniesieniu do poprzedniego sezonu nastąpił spadek częstotliwości wypadków o około 27 %, mniej ofiar śmiertelnych o ponad 42 %, mniej osób rannych o 30% i mniej kolizji drogowych o 17%.
Extra

Na koniec analizy piątku bardzo dobra wiadomość. Kilkumetrowe platany, które zostały posadzone na wiosnę w remontowanej alei Wojska polskiego w Szczecinie zaczęły gubić liście i źle wyglądać, ale dzięki szybko podjętym działaniom przez urzędników, drzewa doszły do siebie, ponownie są zielone i pięknie wyglądają.

Sobota 03.09.2022
Po dawce dobrej muzyki w Ekstra Przeglądzie Tygodnia przechodzimy do podsumowania soboty.
I jak na sobotę przystało zaczynamy od imprezy. Szczeciński Aeroklub z okazji swoich 76. urodzin wspólnie z Radą Osiedla Szczecin Dąbie przy ulicy Przestrzennej w Szczecinie zorganizował dzień otwarty podczas którego zaprezentował swój sprzęt, a wiec samoloty, motolotnie, śmigłowiec, ponadto odważni mieli możliwość lotu szybowcem czy też wykonania skoku ze spadochronem. Uczestnicy imprezy byli zachwyceni.
Extra

A teraz zadanie do wykonania. Cztery obiekty z województwa zachodniopomorskiego zostały zakwalifikowane do 26. edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Jak nietrudno się domyślić obiekty te potrzebują pilnie naszych głosów, aby zwyciężyć w swoich kategoriach. Tak więc wchodzimy na stronę internetową modernizacjaroku.org.pl i głosujemy na:
- Stargardzkie Centrum Nauki FILARY (w kategorii obiekty zabytkowe)
- Pływalnia Miejska Ośrodka Sportu i Rekreacji OSiR Stargard (obiekty sportu i rekreacji)
- Kompleks sportowy UZNAM ARENA i rozbudowa szkoły CEZiT w Świnoujściu (obiekty sportu i rekreacji)
- Adaptacja budynku poszkolnego na Wiejskie Centrum Kultury w Witnicy (w kategorii „małe jest piękne”)
Głosowanie zakończy się 28 września i w tym samym dniu podczas ceremonii w Zamku Królewskim w Warszawie, zostaną ogłoszone wyniki i wręczone nagrody dla zwycięzców.
Dodam, że Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego z dumą ogłosił, że trzy obiekty z czterech zakwalifikowanych do konkursu zostały zmodernizowane dzięki wsparciu samorządu województwa i funduszy unijnych.

Niedziela 04.09.2022
W Ekstra Przeglądzie Tygodnia przechodzimy do słonecznej niedzieli, ale nie o pogodzie będzie, a o remoncie ratusza i o odkryciu archeologicznym, jednak na początek wystawa.
W Kołobrzegu odbyła się III Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych podczas której można było zobaczyć aż 1600 psów i poznać ponad sto ras. Grzegorz Wolski z koszalińskiego oddziału Związku Kynologicznego podkreślił międzynarodowy charakter imprezy:
- Jest bardzo dużo różnych ciekawych ras, również orientalnych, których na co dzień możemy nie spotkać. Zaprosiliśmy także wielu sędziów zagranicznych - m.ni. z Litwy czy Finlandii.
Extra

I kolejna ważna informacja z Kołobrzegu. Rozpoczął się trzeci etap remontu ratusza. Po odrestaurowaniu całej fasady budynku, remoncie piwnic teraz przyszedł czas na wymianę okien. Całkowity koszt tego etapu to jeden milion 620 tysięcy złotych. Skąd ta cena? Michał Kujaczyński, rzecznik kołobrzeskiego urzędu odpowiedział
- To jest historyczny i nietypowy obiekt dlatego wszystkie elementy są wykonywane na specjalne zamówienia, a to diametralnie zwiększa koszty.

Inwestycja uzyskała 70 procentowe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Extra

Gdy jesteśmy przy zabytkach to jeszcze informacja ze Szczecina. Archeolodzy na Rynku Nowym odkryli fundamenty kościoła z XIII wieku. Jest to na tyle ważne i zaskakujące odkrycie, że może docelowo nawet zmienić sposób myślenia o początkach rozwoju Szczecina. W przyszłości, po przekształceniu Rynku Nowego w plac, odkrycia archeologów mają zostać wyeksponowane, by mieli do nich dostęp nie tylko naukowcy, ale też mieszkańcy i turyści.

 

Zobacz także

2023-11-13, godz. 23:26 Extra Przegląd Tygodnia 13.11.2023 To był kolejny świąteczny tydzień, choć tym razem święto przypadło w sobotę. » więcej 2023-11-06, godz. 23:36 Extra Przegląd Tygodnia 6.11.2023 To był tydzień z przerwą świąteczną w środku, ale działo się w Szczecinie i w regionie nie tylko świątecznie i refleksyjnie. » więcej 2023-10-30, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 30.10.2023 Czy wyniki wyborów zdominowały kolejne dni? My już wiemy, teraz kolej na Was. » więcej 2023-10-23, godz. 23:27 Extra Przegląd Tygodnia 23.10.2023 Wyniki wyborów zdominowały miniony tydzień, ale zapewniam, że ciekawych i ważnych wydarzeń było dużo więcej. » więcej 2023-10-16, godz. 23:20 Extra Przegląd Tygodnia 16.10.2023 Wyjątkowo złamaliśmy schemat audycji i skupiliśmy się tylko na niedzielnych wyborach. » więcej 2023-06-26, godz. 23:55 Extra Przegląd Tygodnia 26.06.2023 Prezydent Szczecina oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego z absolutorium, ale zapewniam to nie jedyne ważne wydarzenia ubiegłego tygodnia, które… » więcej 2023-06-19, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 19.06.2023 Miniony tydzień przyniósł nam wydarzenia zarówno pozytywne jak i negatywne, ale na szczęście tych pozytywnych było zdecydowanie więcej. » więcej 2023-06-05, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 5.06.2023 Ubiegły tydzień obfitował w istotne wydarzenia dla naszego regionu, a nasza redakcja jak zawsze przypomina te najciekawsze, aby nic ważnego Wam nie umknę… » więcej 2023-05-29, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 29.05.2023 Pogoda w miniony weekend była dość słoneczna – napawająca optymizmem, jak mówili sami mieszkańcy. A czy wydarzenia minionego tygodnia były równie optymistyczne?… » więcej 2023-05-22, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 22.05.2023 Szczecińskie juwenalia zakończyły się pełnym sukcesem – to chyba każdy wie, ale ważnych i ciekawych tematów, o których warto wiedzieć było dużo … » więcej
12345