Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
"Już niedługo... Już niedługo...". Źródło: www.facebook.com/PrezydentSwinoujscia
"Już niedługo... Już niedługo...". Źródło: www.facebook.com/PrezydentSwinoujscia
Poniedziałek 7.11.2022

Poniedziałek przyniósł informacje dotyczące niedzielnej powodzi w Łobzie oraz informacje dotyczące zadłużenia najemców lokali komunalnych w Szczecinie. Żeby nie było, poniedziałek przyniósł także pozytywną informację dotyczącą tunelu pod Świną.
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 7.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Wtorek 8.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Środa 9.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Czwartek 10.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Piątek 11.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Sobota 12.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Niedziela 13.11.2022
Poniedziałek 7.11.2022

Poniedziałek przyniósł informacje dotyczące niedzielnej powodzi w Łobzie oraz informacje dotyczące zadłużenia najemców lokali komunalnych w Szczecinie. Żeby nie było, poniedziałek przyniósł także pozytywną informację dotyczącą tunelu pod Świną.

Zaczynamy od Łobza. Sztab kryzysowy poinformował, że doszło do przerwania tamy na stawach i to doprowadziło do niedzielnej powodzi, która podtopiła domy mieszkańców dzielnicy Świętoborzec oraz wypłukała 10-metrową wyrwę na odcinku ważnej drogi od Łobza do Węgorzyna.
Piotr Ćwikła, burmistrz Łobza podkreślił, że nic nie było w stanie powstrzymać tak dużej fali powodziowej i wcale nie jest pewne, że za to zdarzenie odpowiadają bobry.
- Na strumieniu, gdzie pojawiła się fala powodziowa, przez 50 lat nic się nie wydarzyło. Ta sytuacja bardzo nas zaskoczyła. Woda cały czas cieknie z czterdziestu hektarów stawów i nie jesteśmy w stanie do końca ustalić, czy powodem były tylko bobry - powiedział burmistrz.
Trasa Między Węgorzynem a Łobzem jest zamknięta, objazd prowadzi przez Runowo Pomorskie, Siedlice, Rekowo i Strzmiele. Naprawa uszkodzonego odcinka drogi potrwa dwa miesiące.
Extra

Według najnowszych danych w Szczecinie jest około 15 tysięcy lokali komunalnych oraz socjalnych i niestety około trzech tysięcy najemców tych lokali nie płaci czynszu.
Iwona Jasionowska-Marchut, kierownik działu windykacji w szczecińskim ZBiLK-u wskazała, że w tym roku miasto wykonało około 100 wyroków eksmisji oraz wysłało pisma wzywające do zapłaty.
- Efekt był. Pojawiły się wpłaty rzędu dwudziestu czy sześćdziesięciu tysięcy złotych jednorazowo. Było oczywiście też wiele mniejszych kwot na przykład czterech lub pięciu tysięcy - powiedziała Jasionowska-Marchut.
Jednak mimo tych działań zadłużenie najemców nadal wzrasta.
Tomasz Klek, rzecznik miasta do spraw mieszkalnictwa:
- Ta kwota zadłużenia w przypadku osób, które zalegają ponad rok wynosi prawie 194 miliony złotych, w praktyce bardzo trudno jest ten dług ściągnąć.
I dodaje, że miasto wychodzi naprzeciw osobom chcącym spłacić swój dług, albowiem zaległość można rozłożyć na nieoprocentowane raty.
- I to bardzo liczne raty, bo można ten dług rozłożyć na ponad 200 rat. Wtedy automatycznie zatrzymuje się bieg odsetek.
Extra

Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia w mediach społecznościowych opublikował najnowszy film pokazujący jak będzie wyglądał przejazd tunelem pod Świną i co istotne film poprzedził wpisem "Już niedługo... Już niedługo...". Tak więc wniosek nasuwa się jeden - wszystko idzie zgodnie z planem i tunel do Świnoujścia zostanie otwarty jeszcze przed sezonem letnim w 2023 roku.
Wpis i film znajdziecie na stronie: facebook.com/PrezydentSwinoujscia
Wtorek 8.11.2022

W Extra Przeglądzie Tygodnia przechodzimy do wtorku, a tutaj proszę same dobre informacje: kolejny raz podziwiają szczecińskich lekarzy, już można składać ważne wnioski oraz nowe ekomurale oczyszczają powietrze.

Na początek służba zdrowia. Pani Zofia podczas pobytu u swojej rodziny w Niemczech zaczęła odczuwać silny ból i z tego powodu trafiła do publicznego szpitala, gdzie po serii badań okazało się, że pacjentka ma w przewodzie żółciowym niespotykanie duży kamień. Szpital nie podjął się operacji i przeniesiono ją do Kliniki w Kolonii, tam jednak lekarze również nie podjęli się przeprowadzenia operacji. Chora kobieta wróciła do Szczecina i zgłosiła się do prof. Andrzeja Modrzejewskiego - pioniera chirurgii laparoskopowej w Polsce, a ten zadecydował o przeprowadzeniu szybkiej operacji. I tak pod okiem profesora operacje przeprowadzili chirurdzy z Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w 109. Szpitalu Wojskowym. Finalnie lekarze mało inwazyjną metodą usunęli kamień, który miał cztery centymetry. Według literatury branżowej tak skomplikowane operacje wykonuje tylko kilka klinik na świecie.
Extra

Urząd Miasta w Szczecinie rozpoczął przyjmowanie wniosków o wydanie zaświadczenia niezbędnego do zakupu węgla na preferencyjnych warunkach.
Paulina Łątka, z Urzędu Miasta w Szczecinie.
- Takie zaświadczenie może otrzymać osoba, której został wypłacony tak zwany "dodatek węglowy", która złożyła wniosek o ten dodatek i został on pozytywnie rozpatrzony.
Wnioski można składać w Urzędzie Miasta przy Placu Armii Krajowej 1 lub w filii na prawobrzeżu przy ulicy Rydla 39.
Szczecinianie, którzy wcześniej złożyli wniosek o dodatek węglowy w Szczecińskim Centrum Świadczeń i został on pozytywnie rozpatrzony, otrzymują zaświadczenie uprawniające do zakupu węgla na preferencyjnych warunkach „od ręki”. Zaświadczenie uprawnia do jednorazowego zakupu półtorej tony węgla w okresie do 31.12.2022 r.
Extra

Dwa nowe ekomurale w Połczynie-Zdroju i Wałczu, które powstały w ramach unijnego projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region” zostały oficjalnie zaprezentowane.
W prezentacjach uczestniczyli między innymi Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek, członkowie Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz Dominik Dziedzina, przedstawiciel kolektywu artystów z MurallStudio, którzy wykonali malowidła.
Ekomurale dzięki specjalnej farbie neutralizują zanieczyszczenia i nie wymagają częstego odświeżania czy mycia.
Środa 9.11.2022

Teraz w Extra Przeglądzie Tygodnia czas na środę, podczas której usłyszeliśmy, że w Kołobrzegu rower miejski zostaje, a w Chojnie zakończyła się modernizacja ulicy Dojazdowej. Jednak na początek ławeczka.
W Szczecinie wykonawcy pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście ufundowali ławeczkę na nabrzeżu Starówka jako symbol inwestycji kluczowej dla rozwoju między innymi portu na Łasztowni.
Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury podkreślił, że pogłębienie toru wodnego w kontekście obecnych wydarzeń na świecie nabiera jeszcze większej wagi.
- Trzeba jednoznacznie powiedzieć, że porty polskie odgrywają najważniejszą rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo – powiedział wiceminister.
Pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 metra rozpoczęło się w 2018 roku, a zakończyło w 2022 roku i kosztowało ponad 2 miliardy złotych.
Extra

Spada zainteresowanie Kołobrzeskim Rowerem Miejskim, ale mimo to magistrat przedłużył umowę na funkcjonowanie systemu o kolejne dwa lata. Władze Kołobrzegu przekazały, że w ramach oszczędności nie mogą zrezygnować w najbliższym czasie z funkcjonowania miejskich rowerów, gdyż system wypożyczalni powstał w oparciu o środki unijne i obowiązuje go tzw. trwałość projektu.
Michał Kujaczyński, rzecznik Urzędu Miasta.
- W roku 2018 rower miejski został wypożyczony ponad 103 tysiące razy, w 2019 było już to tylko 88 tysięcy, w 2020 - 56 tysięcy, a w ostatnim roku - w 2021 - jedynie 46 tysięcy razy - podkreślił rzecznik.
Według rozstrzygniętego przetargu roczne utrzymanie rowerów kosztować będzie Kołobrzeg 650 tysięcy złotych, a obecne przychody to zaledwie 85 tysięcy złotych.
Extra

Przebudowa ulicy Dojazdowej w Chojnie zastała zakończona i oficjalnie oddana do użytku.
To ważna inwestycja - przekazała burmistrz Chojny Barbara Rawecka.
- Ulica prowadzi bezpośrednio na chojeńskie lotnisko i stała się taką mini obwodnicą. Dzięki temu wszystkie firmy przemysłowe - bo mamy tu teren przemysłowy - mogą korzystać z tej drogi i wjeżdżać na teren omijając centrum, które jest mocno obciążone - dodaje Rawecka.
Natomiast Leszek Dobrzyński, poseł PiS podkreślił, że ta modernizacja jest przykładem dobrej współpracy rządu z samorządem.
- Drogi są bardzo poważnym problemem. Lokalne samorządy, zwłaszcza w mniejszych powiatach, by sobie z tym nie poradziły. Dobrze, że pieniądze na takie inwestycje wreszcie się znalazły - zaznaczył poseł.
Inwestycja kosztowała prawie milion dwieście tysięcy złotych, z czego 710 tysięcy złotych to rządowe dofinansowanie.
Czwartek 10.11.2022

Po przerwie wracamy do Extra Przeglądu Tygodnia i przechodzimy do czwartku, a tutaj mural w roli głównej, ważne odznaczenia, a także kolejne urządzenie ratujące życie w Goleniowie.
Na początek Szczecin. Oficjalnie odsłonięto mural pamięci synagogi szczecińskiej namalowany na budynku Książnicy Pomorskiej od strony ulicy Dworcowej, gdzie do 1938 roku stała bożnica, która została spalona przez hitlerowskie bojówki podczas Nocy Kryształowej.
Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków i członek komisji konkursowej podkreślił, że mural w odpowiedni sposób przedstawia synagogę.
- Świetnie artysta wyraził tlącą się pożogę, która miała doprowadzić do wydarzeń z najciemniejszych kart historii – ocenił Dębowski.
Natomiast Mikołaj Rozen z Gminy Żydowskiej w Szczecinie przekazał, że dzięki muralowi wszyscy będą wiedzieć, gdzie stała szczecińska synagoga.
- To tak szybko nie zniknie, zostanie w pamięci, mam nadzieję, że będzie zmuszał do refleksji – wierzy Mikołaj Rozen.
Mural powstał dzięki inicjatywie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, a finansowanie zapewnił Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Extra

Pozostajemy nadal w Szczecinie. W przeddzień Święta Odzyskania Niepodległości Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski wręczył państwowe medale i odznaczenia osobom, które w różny sposób przysłużyły się Polsce.
- Ludzie, którzy opiekowali się miejscami pamięci, czy ci, którzy działali bardzo aktywnie w czasach komunistycznych i naprawdę musieli zapłacić wielką cenę za to, czy ci, którzy na co dzień działają na rzecz współobywateli chociażby oddając krew - dzisiaj tym wszystkim mówimy dziękuję, bo ojczyźnie służyć możemy w różny sposób – podkreślił wojewoda.
Extra

Na koniec przenosimy się do Goleniowa. W nowym budynku dworca został zainstalowany defibrylator AED, którego zadaniem jest przywracanie prawidłowego rytmu serca, za pomocą podania impulsu elektrycznego osobie poszkodowanej.
Sprzęt przekazała Fundacja Kultury Bezpieczeństwa, z którą Gmina współpracuje od dwóch lat w ramach projektu #InwestujęwBezpieczenstwo.
Fundacja tworzy między innymi sieć urządzeń AED i umieszcza ich lokalizację na mapie Google.
Kinga Kurcz z Fundacji przekazała, że do tej pory goleniowską mapę wyświetlono już 270 tysięcy razy, a to pokazuje, że taki system jest bardzo potrzebny.
- Nawigacja daje nam to, że jeżeli jesteśmy w obcym mieście i komuś przydarzy się zatrzymanie akcji serca, karetka czasem przyjedzie w 8-12 minut, w zależności jak jest na drodze. Wpisując w nawigację AED Goleniów wyskakuje, że jest np. w odległości 200 metrów. Zwiększa się szansa, że uratujesz komuś życie.
Nowe urządzenie jest już 25. defibrylatorem AED w Goleniowie.
Piątek 11.11.2022

W Extra Przeglądzie Tygodnia przechodzimy do piątku 11 listopada, a tutaj w sposób naturalny obchody Narodowego Święta Niepodległości były najważniejszym tematem.

W naszym regionie wojewódzkie uroczystości 104. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Były odznaczenia i awanse oraz wręczenie polskiego obywatelstwa.
Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski odwołując się do marszałka Józefa Piłsudskiego mówił, że "niepodległość kosztuje".
- Chociaż nie musimy płacić dziś naszą krwią za niepodległość, tak jak robią to, nasi bracia, zaatakowani bestialsko przez Rosję, Ukraińcy. Daj Boże, żebyśmy nie musieli tą krwią płacić. Niepodległość to rzecz kosztowna. Dzisiaj także kosztuje nas wyrzeczenia, inflację, wiele innych spraw, które dotykają nas wszystkich. Musimy ten koszt ponieść, żeby za rok, dwa i za sto lat spotykać się i mówić, że jesteśmy dumnym niepodległym narodem - podkreślał wojewoda.
Extra

Natomiast miejskie obchody z udziałem między innymi władz miasta, województwa, radnymi rozpoczęły się o godzinie 15 na placu Szarych Szeregów przed popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Była modlitwa, ceremoniał wojskowy, przemówienia i składanie kwiatów.
Krzysztof Romianowski, szczeciński radny Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że na arenie międzynarodowej musimy pokazać, że potrafimy wznieść się ponad podziałami.
- W kontekście ataku Rosji na Ukrainę i toczącej się tam wojny ważnym jest, byśmy byli wszyscy zjednoczeni pomimo różnych podziałów politycznych i partyjnych, bo nasze zjednoczenie to nasza siła. Jeżeli będziemy rozdrobnieni, to wróg, który jest na wschodniej granicy może to bardzo szybko wykorzystać. Na to nie możemy pozwolić – powiedział radny.
Przemysław Słowik, radny Rady Miasta Szczecin z klubu Koalicji Obywatelskiej dodał, że tego święta nie można lekceważyć.
- Dziś jest jeden z najważniejszych dni dla Polski i dla Polaków; świętowanie naszej niepodległości. Myślę, że dobrze, by każdy tu był bądź w jakiś inny sposób - dla siebie odpowiedni - godny dla Polski ten dzień uhonorować i świętować - dodał radny.
Extra

Tradycyjnie ulicami Szczecina przeszedł Marsz Niepodległości tym razem pod hasłem "Na straży polskiej tożsamości" zorganizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych.
- Biorę udział w marszu co roku, moja flaga była nawet w 2018 roku w Warszawie, wszędzie ze mną jeździ. - Być tutaj, to patriotyczny obowiązek, warto być Polakiem. - Co roku, jeśli będą marsze, a na to liczę, to będziemy przychodzić. - Jestem pierwszy raz, z bijącym sercem i łzami w oczach. Jest bardzo wzruszająco, każdy jest tu uśmiechnięty, a w sercu ojczyzna - mówili uczestnicy przemarszu.
W marszu uczestniczyło kilka tysięcy osób, w tym całe rodziny z dziećmi, a także kombatanci, była stumetrowa flaga oraz śpiewanie pieśni patriotycznych.
Extra

Oczywiście wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości było w naszym regionie znacznie więcej, ba jestem przekonany, że przez całą dzisiejszą audycję nie wymieniłbym ich wszystkich, dlatego możemy być dumni, że ta data ma dla naszego regionu tak duże znaczenie.
Sobota 12.11.2022

W Extra Przeglądzie Tygodnia przyszedł czas na podsumowanie soboty, a tutaj mamy informacje dotyczące Szlachetnej Paczki oraz kolejny dowód na to, że Policjanci nie tylko wystawiają mandaty.

Już po raz dwudziesty drugi wystartowała akcja „Szlachetna Paczka”. W tym roku pomoc dotrze do dwudziestu tysięcy rodzin w całej Polsce.
Joanna Sadzik - prezes Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje akcję przekazała, że w tym roku beneficjentami akcji będą osoby starsze, rodziny z problemami finansowymi, a także uchodźcy z Ukrainy.
Każdy z nas może przyłączyć się do akcji, wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki. Wybrać rodzinę, która potrzebuje pomocy i następnie skompletować dla niej paczkę. Pomoc dla wybranej rodziny dotrze w połowie grudnia podczas tzw. "weekendu cudów".
W naszym regionie na pomoc czeka pół tysiąca rodzin, więc jak najszybciej klikamy www.szlachetnapaczka.pl i pomagamy.
Extra

Szybkie działanie policjantów uratowało życie mieszkanki Szczecina. Służby zostały wezwane do jednego z mieszkań przy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego. Podczas interwencji u kobiety doszło do zatrzymania akcji serca. Policjanci natychmiast rozpoczęli resuscytację i wezwali pomoc medyczną. Dzięki temu udało się kobietę uratować.

Niedziela 13.11.2022

W Extra Przeglądzie Tygodnia dotarliśmy już do niedzieli, a tutaj mamy wygrany mecz piłkarzy i informacje dotyczącą jeszcze jednego premierowego spotkania…

Piłkarze Pogoni Szczecin na zakończenie rundy jesiennej ekstraklasy pokonali na wyjeździe Radomiaka Radom 2:1. Po wygranej szczecińska drużyna zajmuje 4 miejsce w tabeli i ma 12 punktów straty do lidera Rakowa Częstochowa. Rewanżowa runda rozgrywek o mistrzostwo Polski rozpocznie się pod koniec stycznia i wtedy Piłkarze Pogoni w pierwszym meczu rundy wiosennej ekstraklasy zmierzą się z trzecim w tabeli Widzewem Łódź.
Extra

W związku z ogromnym zainteresowaniem związanym z pierwszym polskim wydaniem kroniki Paula Friedeborna z 1613 roku "Historyczny opis miasta Szczecina" 16 listopada o godz. 17.30 w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędzie się jeszcze jedno premierowe spotkanie z całym zespołem, który przygotował przekład.
Profesor Paweł Gut z Uniwersytetu Szczecińskiego i Archiwum Państwowego w Szczecinie podkreśla, że ta publikacja jest niepowtarzalna.
Dodam, że Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zrealizował przedsięwzięcie dzięki projektowi dofinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Szczegóły znajdziecie na stronie zamek.szczecin.pl
 

Zobacz także

2023-11-13, godz. 23:26 Extra Przegląd Tygodnia 13.11.2023 To był kolejny świąteczny tydzień, choć tym razem święto przypadło w sobotę. » więcej 2023-11-06, godz. 23:36 Extra Przegląd Tygodnia 6.11.2023 To był tydzień z przerwą świąteczną w środku, ale działo się w Szczecinie i w regionie nie tylko świątecznie i refleksyjnie. » więcej 2023-10-30, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 30.10.2023 Czy wyniki wyborów zdominowały kolejne dni? My już wiemy, teraz kolej na Was. » więcej 2023-10-23, godz. 23:27 Extra Przegląd Tygodnia 23.10.2023 Wyniki wyborów zdominowały miniony tydzień, ale zapewniam, że ciekawych i ważnych wydarzeń było dużo więcej. » więcej 2023-10-16, godz. 23:20 Extra Przegląd Tygodnia 16.10.2023 Wyjątkowo złamaliśmy schemat audycji i skupiliśmy się tylko na niedzielnych wyborach. » więcej 2023-06-26, godz. 23:55 Extra Przegląd Tygodnia 26.06.2023 Prezydent Szczecina oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego z absolutorium, ale zapewniam to nie jedyne ważne wydarzenia ubiegłego tygodnia, które… » więcej 2023-06-19, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 19.06.2023 Miniony tydzień przyniósł nam wydarzenia zarówno pozytywne jak i negatywne, ale na szczęście tych pozytywnych było zdecydowanie więcej. » więcej 2023-06-05, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 5.06.2023 Ubiegły tydzień obfitował w istotne wydarzenia dla naszego regionu, a nasza redakcja jak zawsze przypomina te najciekawsze, aby nic ważnego Wam nie umknę… » więcej 2023-05-29, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 29.05.2023 Pogoda w miniony weekend była dość słoneczna – napawająca optymizmem, jak mówili sami mieszkańcy. A czy wydarzenia minionego tygodnia były równie optymistyczne?… » więcej 2023-05-22, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 22.05.2023 Szczecińskie juwenalia zakończyły się pełnym sukcesem – to chyba każdy wie, ale ważnych i ciekawych tematów, o których warto wiedzieć było dużo … » więcej
12345