Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Centrum Turystyki i Rekreacji Wodnej w Dźwirzynie. Fot. Gmina Kołobrzeg
Centrum Turystyki i Rekreacji Wodnej w Dźwirzynie. Fot. Gmina Kołobrzeg
Poniedziałek 14.11.2022

W poniedziałek mogliśmy odnieść wrażenie, że jesteśmy bohaterami powieści kryminalnej, bowiem w Stargardzie znaleziono trzy ciała, a w Szczecinie złodziej butów wpadł pod samochód, ale to na szczęście niejedyne informacje.
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 14.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Wtorek 15.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Środa 16.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Czwartek
Extra Przegląd Tygodnia. Piątek 18.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Sobota 19.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Niedziela 20.11.2022
Poniedziałek 14.11.2022

W poniedziałek mogliśmy odnieść wrażenie, że jesteśmy bohaterami powieści kryminalnej, bowiem w Stargardzie znaleziono trzy ciała, a w Szczecinie złodziej butów wpadł pod samochód, ale to na szczęście niejedyne informacje.

Anna Bańkowska, członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego oficjalnie przekazała nagrodę dla Gminy Kołobrzeg za wygraną w XII edycji konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na najlepszą przestrzeń publiczną na Pomorzu Zachodnim. Konkursowe jury doceniło Centrum Turystyki i Rekreacji Wodnej w Dźwirzynie.
Infrastruktura żeglarska powstała nad jeziorem Resko Przymorskie. Kosztowała władze gminy Kołobrzeg ponad 16 mln zł. Prawie 4,8 mln zł w tej kwocie stanowiła unijna dotacja Urzędu Marszałkowskiego przyznana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.
Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska z dumą podkreśliła, że Gminie Kołobrzeg udało się stworzyć świetny produkt turystyczny.
- To atrakcyjna przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. To też ukoronowanie wieloletniej działalności żeglarskiej lokalnej społeczności skupionej w Dźwirzynie. Cieszę się, że w realizacji inwestycji pomogły eurofundusze Regionalnego Programu Operacyjnego – powiedziała Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
Extra

Ciała dwóch osób o poranku odnaleziono w Stargardzie, a trzecie zwłoki odnaleziono w miejscowości Pęzino pod Stargardem. Justyna Siwarska z policji w Stargardzie przekazała, że wszystkie sprawy bada prokuratura, ale mieszkańcy nie maja czego się obawiać.
Extra

Natomiast w Szczecinie około godziny jedenastej młody mężczyzna w jednym ze sklepów galerii handlowej "Kaskada" ukradł drogie sportowe buty i rzucił się do ucieczki, gdy próbował przebiec przez plac Adamowicza wpadł na maskę jadącego samochodu, ale szybko się pozbierał i pobiegł dalej. Niemniej jednak porzucił skradzione buty i swój plecak, prawdopodobnie ze strachu przed goniącą go pracownicą sklepu. Teraz mężczyznę poszukuje policja. Chłopak chyba nie wiedział, że kradzione nie tuczy, a ze zdenerwowaną kobietą nie ma żartów.
Wtorek 15.11.2022

Po przerwie wracamy do Extra Przeglądu Tygodnia i od razu zaglądamy do wydarzeń wtorkowych, a tutaj mamy nagrody dla najlepszych pracodawców, nowy statek i charytatywny kalendarz.

W szczecińskim DK "13 Muz" odbyła się uroczystość podsumowująca działalność Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie. Podczas gali zostali wyróżnieni pracodawcy, dla których dobro pracownika jest priorytetem w prowadzonej działalności.
W konkursie "Buduj bezpiecznie" pierwsze miejsce zajęła firma ERBUD za realizację budynku usługowo-leczniczo-hotelowego "Sofra" w Mielnie.
Natomiast w konkursie „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” pierwsze miejsce zajęła firma pralnicza Albatros z Nowego Czarnowa.
"Najaktywniejszym Inspektorem Pracy" został Maciej Perkowski pracujący w Zakładach Chemicznych Police należących do Grupy Azoty.
Okręgowy Inspektor Pracy Kondrad Pachciarek przekazał, że w zapewnieniu bezpieczeństwa pracy kluczowa jest prewencja.
- Wychodzimy z szeroką ofertą edukacyjną dla młodzieży, która wchodzi na rynek pracy. Także do pracodawców, którzy mogą uczestniczyć w licznych konkursach i programach prewencyjnych, żeby jak najlepiej mogli realizować swoje ustawowe obowiązki - wyjaśnił Pachciarek.
Extra

Nowy statek pożarniczy o wdzięcznej nazwie "Strażak 28" zbudowany w Gdańskiej Stoczni Remontowej Shipbuilding na zamówienie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, dotarł już do Szczecina. Dariusz Smoliński ze spółki Polskie Terminale, wyjaśnia, że teraz porty w naszym regionie będą mogły przyjąć więcej statków z ładunkami niebezpiecznymi.
- To jest druga nowa jednostka w ciągu kilku ostatnich lat. W 2016 był pierwszy "Strażak", teraz "Strażak 28". Ostatnie jednostki po długiej przerwie były kupowane w latach 70. XX wieku. W związku z tym te dwie nowe jednostki to jest potężny impuls dla naszej firmy i szczecińskiego portu - powiedział Smoliński.
Zakup statku był współfinansowany ze środków unijnych z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu to ok. 40,6 miliona złotych, zaś dofinansowanie z UE wyniosło ok. 34,5 miliona złotych.
Extra

W Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie dostępny jest kolejny schroniskowy kalendarz na rok 2023. Koszt kalendarza wynosi 50 zł, a całość zebranych w ten sposób środków finansowych zostanie przeznaczona na zakup karmy i innych materiałów dla podopiecznych schroniska. Kalendarz możecie nabyć bezpośrednio w siedzibie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie przy al. Wojska Polskiego 247 lub poprzez wpłatę bezpośrednio na konto schroniska. Szczegóły znajdziecie na stronie schronisko.szczecin.pl
Środa 16.11.2022

Extra Przegląd Tygodnia trwa w najlepsze i bierzemy się za analizę środy, podczas której miliony popłynęły na nową drogę, muzeum otrzymało cenne pamiątki oraz ogłoszono ważny przetarg.

Dźwirzyno. Umowa została podpisana i tym samym długo oczekiwana przebudowa dwukilometrowego odcinka głównej drogi wykonanej z betonowych płyt staje się faktem. Nadmorska miejscowość wzbogaci się również o nowe parkingi. Prace mają zakończyć się w grudniu przyszłego roku.
Czesław Hoc, poseł Prawa i sprawiedliwości podkreślił znaczenie tej inwestycji.
- Ta droga była rzeczywiście wyrwą w wizerunku Dźwirzyna i regionu – powiedział poseł.
Inwestycja kosztuje ponad 16 milionów złotych. 14 mln zł stanowi dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład.
Extra

Cenne pamiątki na poczet powstającego muzeum Pogoni Szczecin przekazała Stefania Tobjasz jedna z najbardziej utytułowanych piłkarek ręcznych w historii Pogoni Szczecin.
Michał Tobiasz, specjalista do spraw klubowego muzeum podkreślił, że to są kolejne cenne pamiątki, ale ich szczegółowa zawartość do kwietnia przyszłego roku pozostanie tajemnicą.
- Bardzo ciekawie to się zaczyna przedstawiać... Aczkolwiek dalej czekamy, bo wiemy, że wiele różnych rzeczy jest ukryte czy to u piłkarzy, czy kolekcjonerów. Liczymy wciąż na wasze wsparcie - apeluje Tobiasz.
Jeśli posiadacie pamiątki związane z Pogonią Szczecin kontaktujcie się z klubem poprzez adres mailowy: muzeum@pogonszczecin.pl
Extra

A teraz dobre informacje w kwestii przetargu na przebudowę starej części Szczecińskiego Domu Sportu. Dokumentacja została już wysłana do Europejskiego Dziennika Zamówień Publicznych i wkrótce zostanie opublikowana.
W ramach inwestycji powstanie między innymi nowy 30 metrowy basen oraz większa hala sportowa dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, w której oprócz rozgrywek sportowych będzie można organizować wydarzenia w postaci koncertów.
Inwestycja jest objęta dofinansowaniem w wysokości 65 mln zł, które pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych.
Czwartek 17.11.2022

W Extra Przeglądzie Tygodnia na omówienie czeka czwartek, w którym policjanci złożyli ślubowanie, a w Trzebieży oddano nowe nabrzeża, ale na początek ZDiTM.
Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie przekazała, że średnio 6 razy dziennie miejskie służby wyjeżdżają do zdarzeń szczególnych, czyli usuwania różnych przeszkód zagrażających uczestnikom ruchu drogowego w Szczecinie. Niestety poza usuwaniem skutków kolizji i martwych zwierząt służby usuwają z jezdni także przedmioty, które nigdy nie powinny się tam znaleźć np. stare krzesła, donice, kosze na śmieci, ubrania a nawet ławki ogrodowe i płyty nagrobne. Dlatego rzeczniczka apeluje o odpowiednie zabezpieczanie przewożonych rzeczy, a także o zgłaszanie do Straży Miejskiej wszelkie nietypowe zachowania na jezdni, ponieważ z jednej strony przedmioty stwarzają zagrożenie na drodze, a z drugiej strony generują niepotrzebne koszty. Rocznie na takie działania ZDiTM przeznacza blisko 500 tysięcy złotych.
Extra

Gdy już wspomniałem służby to od razu przekażę, że ślubowanie 18. nowych policjantów odbyło się w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. To dziewięć kobiet i tyle samo mężczyzn.
Zanim funkcjonariusze podejmą codzienną służbę, odbędą 7-miesięczne szkolenie podstawowe. Kto może wstąpić w szeregi policji?
- Trzeba raczej urodzić się z tym, żeby zdecydować się iść do policji. Na pewno jest to ciężka praca, trzeba mieć silną psychikę. - Kobiety muszą wykazywać się podwójną odwagą i siłą niż mężczyzna. - odpowiedzieli świeżo upieczeni mundurowi.
Nabór kandydatów do policji wciąż trwa i planowane są kolejne przyjęcia.
Extra

Radosław Pawlik, kapitan portu Trzebież przekazał z radością, że rybacy dostali do użytku prawie 200 metrów nowych nabrzeży przystosowanych do obsługi niskich łodzi rybackich, które są wykorzystywane do połowów na Zalewie Szczecińskim.
- Nie jest to niskie nabrzeże, jest właściwe. Jego wysokość jest odpowiednia do bezpiecznego przeładunku i cumowania jednostek. Jest to ostatnie nabrzeże, które wymagało remontu i inwestycji. Obecnie mamy wszystkie nabrzeża czynne i w ciągłej eksploatacji - powiedział Pawlik.
Nabrzeża w Trzebieży wybudowano w ramach modernizacji małych portów. Inwestycje prowadzone są w Lubiniu, Niechorzu, Mrzeżynie i Trzebieży. Cały program ma kosztować 45 milionów złotych.
Piątek 18.11.2022

Piątek, piąteczek, piątunio zawitał do Extra Przeglądu Tygodnia i mamy teraz informacje związane z drogą S6, Świnoujściem oraz transportem kolejowym.

Łukasz Lendner, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie poinformował, że została zawarta umowa na realizację trasy ze Sławna do Słupska.
Źródło TVP 3 Szczecin.
- To jest ostatni fragment drogi S6, którego brakowało, żeby dopełnić ten układ komunikacyjny, to będzie ponad 300 kilometrów ekspresowego połączenia między Szczecinem a Gdańskiem, droga dwupasmowa, dwujezdniowa, bardzo bezpieczna – poinformował dyrektor.
Wartość kontraktu to ponad 700 milionów złotych. Zakończenie prac zaplanowano na październik 2025 roku, a to oznacza, że już za trzy lata będziemy jeździli drogą ekspresową do Gdańska.
Extra

W piątek na przejściu granicznym Świnoujście-Ahlbeck symbolicznym podniesieniem granicznych szlabanów upamiętniono 15. rocznicę wstąpienia Polski do strefy Schengen oraz podpisanie umowy o współpracy między burmistrzem przygranicznego miasteczka Heringsdorf i prezydentem Świnoujścia.
- Po lewej stronie przed szlabanem stali Polacy, po drugiej stronie, po prawej, stali Niemcy. Z burmistrzem Klausem Kottwittenborgiem podnosiliśmy szlaban do góry ciesząc się - tak jak wszyscy uczestnicy - że wreszcie skończy się ten koszmar dla nas, mieszkańców wyspy Uznam - wspominał Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.
W wydarzeniu poza reprezentantami miast, czyli Laurą Marisken i Januszem Żmurkiewiczem oraz zaproszonym Klausem Kottwittenborgiem, uczestniczyli także przedstawiciele branży turystycznej.
Extra

I kolejna informacja związana z naszym zachodnim sąsiadem. Po zakończeniu modernizacji trasy kolejowej Berlin - Szczecin w 2026 roku. Berlińsko-Brandenburski Związek Komunikacyjny przekazał, że planuje odnowić tabor i zwiększyć częstotliwość połączeń między Berlinem a Szczecinem, a także zapowiada bezpośrednie pociągi ze Szczecina na lotnisko Berlin-Brandenburg.
Sobota 19.11.2022

W Extra Przeglądzie Tygodnia przechodzimy już do soboty, a tutaj pierwszy śnieg i poważne ćwiczenia wojskowe.

Biały puch pokrył ulice Szczecina, więc mieszkańcy spragnieni śniegu tłumnie wyszli na spacery, aby nacieszyć się tym rzadkim widokiem. Oczywiście najmniej radości z ataku zimy mieli kierowcy, którzy nie wymienili w swoich samochodach na czas opon letnich na zimowe. I jakoś mnie nie dziwi, że największe korki były przy zakładach wulkanizacyjnych.
Extra

120 osób ćwiczyło z 12 Brygadą Zmechanizowaną w Szczecinie. To kolejna już część ogólnopolskiej akcji "Trenuj z Wojskiem".
W ciągu 8 godzin na Strzelnicy Garnizonowej "Dwunastki" na Krzekowie każda z grup m.in. strzelała z symulatora broni - Beryl, rzucała granatami hukowymi, poznawała tajniki samoobrony i elementy survivalu.
- To pozytywne doświadczenie. Przydatne. Czasy są niepewne i szkolenie robię dla sprawdzenia siebie. To się przydaje – mówili uczestnicy ćwiczeń.
Kolejna akcja "Trenuj z Wojskiem" w Szczecinie odbędzie się 26 listopada, ale wojsko zaprasza również do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, która trwa w pierwszym etapie 28 dni.
Niedziela 20.11.2022

Program Extra Przegląd Tygodnia zbliża się do końca, więc szybko zaglądamy do wydarzeń niedzielnych, a tutaj bieg z wąsem i oficjalna strefa kibica.

Dużą frekwencją cieszył się tegoroczny pięciokilometrowy Bieg z Wąsem w szczecińskim Parku Kasprowicza, ale w tym biegu paradoksalnie nie chodziło o wyniki sportowe, a o promocję wśród mężczyzn profilaktycznych badań pod kątem męskich nowotworów.
Piotr Grudziecki, organizator biegu podkreślił, że jest to bardzo ważna akcja.
- Cel co roku jest taki sam, czyli podwyższenie świadomości wśród mężczyzn, jak i u kobiet, w celu profilaktyki męskich nowotworów. Mówimy tutaj o raku jąder i prostaty - zaznacza Grudziecki.
Dlaczego nazwa Bieg z Wąsem? Ponieważ zapuszczanie wąsa w listopadzie rozpoczęło się już kilkanaście lat temu w Australii i Nowej Zelandii. Noszenie tego typu zarostu miało prowokować do dyskusji o zdrowiu mężczyzn.
Extra

W Szczecinie nie powstała miejska strefa kibica, ze względu na panującą pogodę, ale uspokajam, jeśli chcecie koniecznie obejrzeć Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej poza domem - możecie to zrobić bez najmniejszego problemu np. w Hali Odra lub odwiedzić Ogrody Śródmieście, mało tego jeśli lubicie popcorn szczecińskie kina również oferują taką usługę.
 

Zobacz także

2023-02-06, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 6.02.2023 Tym razem na prośbę studentów Extra Przegląd Tygodnia rozpoczynamy apelem. » więcej 2023-01-30, godz. 23:55 Extra Przegląd Tygodnia 30.01.2023 Nagroda dla Teatru Letniego w Szczecinie, nowy parking w Stargardzie, Polski Disneyland w Brojcach już pnie się do góry – ależ to był emocjonujący tydzień… » więcej 2023-01-23, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 16.01.2023 - 22.01.2023 Uszkodzenie gazociągu i ewakuacja mieszkańców w centrum Szczecina, jest projekt zagospodarowania Łasztowni, 38 kg narkotyków w mieszkaniu szczecińskiego… » więcej 2023-01-16, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 9.01.2023 - 15.01.2023 Ależ to był emocjonujący tydzień! Nastolatkowie, którzy strzelali do autobusów i tramwajów uciekli, historyczny skarb na świnoujskim strychu, ważna decyzja… » więcej 2023-01-09, godz. 23:56 Extra Przegląd Tygodnia 2.01.2023 - 8.01.2023 Zmalała liczba wypadków na drogach, nowa inwestycja w Gryfii porównywalna z budową stoczni, już wiemy kto strzelał do autobusów i tramwajów w Szczecinie… » więcej 2023-01-02, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 26.12.2022 - 1.01.2023 Od świąt do Nowego Roku - tak nas przeprowadził miniony tydzień. Ale nie tylko świętowaliśmy – w Extra Przeglądzie Tygodnia sprawdziliśmy, co nowego… » więcej 2022-12-19, godz. 23:51 Extra Przegląd Tygodnia 12.12.2022 - 18.12.2022 Ten tydzień upłynął nam pod znakiem grudniowych rocznic i dopinania budżetów na przyszły rok. Była też przedświąteczna dobroczynność i… zwierzaki… » więcej 2022-12-12, godz. 23:56 Extra Przegląd Tygodnia 5.12. 2022 - 11.12.2022 Trzy jarmarki z jednej strony, człowiek-choinka z drugiej – takie przygotowania do świąt tylko w Szczecinie. Poza tym w Extra Przeglądzie Tygodnia mówimy… » więcej 2022-12-05, godz. 23:48 Extra Przegląd Tygodnia 28.11.2022 - 4.12.2022 Weekendowe imprezy już za nami, grzecznie weszliśmy w nowy tydzień, więc najwyższy czas rozpocząć Ekstra Przegląd Tygodnia. » więcej 2022-11-28, godz. 23:37 Extra Przegląd Tygodnia 21.11.2022 - 27.11.2022 Na początku tygodnia otrząsaliśmy się ze skutków nagłej weekendowej śnieżycy, a przed weekendem, choć śnieg już stopniał, szczecińskie pomniki przywdziały… » więcej
12345