Extra Przegląd Tygodnia
Radio SzczecinRadio Szczecin » Extra Przegląd Tygodnia » Felietony
Nagły atak zimy. Fot. Maciej Papke
Nagły atak zimy. Fot. Maciej Papke
Na początku tygodnia otrząsaliśmy się ze skutków nagłej weekendowej śnieżycy, a przed weekendem, choć śnieg już stopniał, szczecińskie pomniki przywdziały czerwone mikołajowe czapeczki - sprawdźcie, co działo się w tygodniu od 21 do 27 listopada.
Extra Przegląd Tygodnia. Poniedziałek 21.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Wtorek 22.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Środa 23.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Czwartek 24.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Piątek 25.11.2022
Extra Przegląd Tygodnia. Sobota 26.11.202249
Extra Przegląd Tygodnia. Niedziela 27.11.2022
Poniedziałek 21.11.2022

W poniedziałek odczuwaliśmy jeszcze skutki nagłego ataku zimy w województwie, ale na szczęście okazało się, że liczba zdarzeń drogowych nie była aż tak duża. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uznała, że to dzięki dużej liczbie sprzętu, który wyjechał w trasę w weekend.

„Łącznie podczas weekendu, podczas tego uderzenia zimy na drogach krajowych wysypano 1200 ton soli. Jest to bardzo duża ilość. Łącznie wyjazdów sprzętu było ponad 360; dzięki temu udało się dochować standardów i nie było problemu z przejezdnością dróg krajowych w naszym województwie” – powiedział rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA Mateusz Grzeszczuk.

Pierwsze uderzenie zimy przetrwaliśmy, drogowcy uznali, że ich nie zaskoczyło. Miejmy nadzieję, że do kolejnego będą jeszcze bardziej przygotowani.

Extra

Już widać koniec na budowie głównej siedziby stacji pogotowia ratunkowego w Szczecinie. Nowy kompleks powstaje przy ulicy Twardowskiego. W przyszłym roku to stamtąd będzie wyjeżdżać większość karetek do pacjentów. Wszystko idzie zgodnie z planem - przekonywał kierownik kontraktu Rafał Śmigielski.

„Wykonane są elewacje tych budynków. W środku trwają roboty wykończeniowe. Wykończeniowe i instalacyjne. Na zewnątrz mamy zaawansowanie około 90 procent, czyli wszystkie drogi, parkingi, nawierzchnie utwardzone praktycznie za chwilę będą skończone” – mówił.

Budowa siedziby pogotowia przy Twardowskiego kosztuje ponad 30 mln zł i ma się zakończyć w kwietniu przyszłego roku.

Extra

Terminal w Świnoujściu przyjął w poniedziałek pięćdziesiątą dostawę LNG. Rok jeszcze się nie skończył, a już mamy rekord - mówi rzeczniczka Zarządu Portów Szczecin i Świnoujście Monika Woźniak-Lewandowska.

„Dla porównania podam, że w tym samym czasie poprzedniego roku były 33 gazowce. Ten rok zakończymy wynikiem 54 obsłużonych statków ze skroplonym gazem LNG. W ubiegłym roku było o 20 gazowców mniej” – powiedziała.

Jeden gazowiec może przywieźć jednorazowo 120 mln m sześc. gazu. Do końca roku mają przypłynąć jeszcze cztery statki

Extra

Świnoujście to kolejne miasto, które w ramach oszczędności ograniczy świąteczne światełka na ulicach

„Mieszkańcy w tym roku muszą liczyć się z tym, że atrakcji będzie mniej. Ozdoby świąteczne będą, ale nie w takim zakresie, jak dotąd. Postawimy raczej na akcenty świąteczne” – powiedział rzecznik prezydenta Jarosław Jaz.

W mieście w nocy wyłączane jest już oświetlenie w parkach, a także na promenadzie. W 2021 r. na oświetlenie uliczne Świnoujście wydało 1,3 mln zł. Wprowadzone zmiany mają spowodować, że koszty będą o 40 proc. mniejsze.
Wtorek 22.11.2022

Szczecińscy radni podczas wtorkowego posiedzenia podjęli kilka uchwał, a niektóre z nich sprawią, że znów będziemy musieli sięgnąć głębiej do kieszeni.

Najważniejsza z nich to podwyżka opłat za wywóz śmieci. Radni przyjęli ją bez dyskusji.
Stawka jest cały czas obliczana od zużycia wody. Za metr sześcienny po podwyżce opłata będzie wynosić 10,30 zł za metr, a w domkach jednorodzinnych zamiast jednorazowej opłaty 105 zł będzie miesięcznie 115 zł.

---

Kolejna uchwała radnych z wtorkowej sesji to zmniejszenie dotacji dla organizacji związanych z kulturą z 2 mln zł do 400 tys. zł. Radni tłumaczą to inflacją i wzrostem kosztów przede wszystkim związanych z opieką społeczną.

„Szczególnie sfera pomocy społecznej i kosztów związanych ze zwiększonymi kosztami utrzymania obiektów przy utrzymaniu tej samej puli środków lokacja na różne dziedziny jest taka, a nie inna” – mówiła skarbniczka miasta Dorota Pudło-Żylińska.

Chodzi tutaj o uchwałę, która określa współpracę gminy z organizacjami pozarządowymi. Kwota całości się nie zmieniła, to 39 mln zł, ale mniej pieniędzy w jej ramach będzie dla organizacji działających właśnie w kulturze.

---

Na skutek kolejnej decyzji radnych zmieniły się natomiast zasady jeśli chodzi o kary w Strefie Płatnego Parkowania. Jeśli na przykład błędnie wpiszemy numer rejestracyjny samochodu w parkomacie, na przykład pomylimy cyfrę albo literę, to będziemy mogli złożyć reklamację, gdy dostaniemy mandat.

Jest jeszcze druga zmiana. Jeżeli pobierzemy bilet w niewłaściwym parkomacie, na przykład zaparkujemy w strefie A, a pobierzemy bilet ze strefy B albo pomylimy strefy z Płatnymi Parkingami Niestrzeżonymi, tzw. opłata dodatkowa będzie zmniejszona o połowę. Oczywiście też po reklamacji.

Extra

W Stargardzie ma powstać fabryka elementów do baterii samochodowych. Wytwarzane materiały mają pozwolić na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Z rozwiązań, które powstaną w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii w Stargardzie mają korzystać m.in. europejskie koncerny samochodowe. Produkcja ma ruszyć w połowie 2024 r.
Środa 23.11.2022

Wygląda jak ta dawna, choć ma nowoczesne elementy - jest już nowa brama szczecińskiego szpitala wojskowego. To replika oryginalnej bramy, ale z przeszkleniami, zniknęły też luksfery, zamontowane w PRLu.

Remont kompleksu szpitalnego trwa od roku, do tej pory wykonawca przeprowadził izolację fundamentów, historyczna elewacja została chemicznie oczyszczona, a ubytki w cegłach – uzupełnione. Wykonano też renowację powojennych mozaik nad głównym wejściem, a dach pokryty został nową, ceramiczną dachówką.

Extra

Jak może poczuć się starsza osoba - o tym mogą się przekonać studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Na uczelnię trafiły symulatory odczuć starczych.
Taki symulator to kombinezon z obciążnikami. Te są wmontowane w specjalną kamizelkę i nakładki na nogi. Wszystko po to, by ciało zachowywało się jak ciało seniora. O tym, jak ważne jest poznanie reakcji organizmu starszej osoby, mówiła prorektor ds. dydaktyki uczelni, dr hab. n. med. Aneta Cymbaluk-Płoska.

„Niektórzy myślą, że geriatria jest marginalnie traktowana, natomiast myślę, że w tym momencie nasze społeczeństwo się starzeje i musimy naszych studentów przygotować na wszelkie objawy, które demonstrują starsze osoby” – wskazała.

Symulatory dla PUM przekazała Fundacja Nutricia.

Extra

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny ogłosił konkurs na zaprojektowanie nowego budynku dla Wydziału Informatyki. Ma powstać przy Wydziale Elektrycznym, czyli przy ulicy 26 kwietnia. I ma być bardzo nowoczesny: projekt ma obejmować sale wykładowe, seminaryjne, ćwiczeniowe i badawcze. Ma tam też powstać czytelnia w formie otwartej strefy, studencki foodport i relaksująca przestrzeń pełna zieleni.
Nowy gmach ma być gotowy na przełomie 2026 i 2027 r. Ma kosztować 160 mln zł.

Extra

Niesamowity gest lekarza z Hospicjum Królowej Apostołów w Tanowie. Artur Kuczmański, który na co dzień pracuje właśnie w hospicjum, za 12 tys. zł wylicytował pierścień Miss Polski 2021 na aukcji WOŚP.

„Mam nadzieję, że się dobrze przysłuży hospicjum, że zostanie wylicytowany na wyższą kwotę niż ta, która ja wylicytowałem” – powiedział lekarz.

Pierścień przywiozła do Tanowa tegoroczna miss Polski Aleksandra Klepaczka. „Już dzisiaj mogę zapowiedzieć, że mój jest jeszcze na palcu. W styczniu również zostanie przekazany na aukcję” – powiedziała.

W Hospicjum Królowej Apostołów w Tanowie przebywa obecnie nieco ponad 20 pacjentów.
Czwartek 24.11.2022

Honorowych krwiodawców w Szczecinie i w regionie jest mnóstwo, ale zawsze przydałoby się jeszcze więcej. Stąd takie akcje jak dni honorowego krwiodawstwa PCK. A jak się okazuje, europejskim rekordzistą jeśli chodzi o ilość oddanej krwi jest szczecinianin Jacek Schmidt. Oddał do tej pory 217 litrów krwi i jej składników.

„Gdy byłem mały, ciężko chorowałem. Krew mojego ojca przywróciła mnie do zdrowia. Można powiedzieć, że mój tato drugi raz dał mi życie. Jak się o tym dowiedziałem, to postanowiłem, że od razu idę oddać krew i tak też się stało” – powiedział rekordzista.

Cały czas w centrach krwiodawstwa są duże potrzeby - powiedziała Anna Lipińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie.

„Obecnie mamy duże potrzeby, jeśli chodzi o grupy ARhD+, ARhD-, najpopularniejsze w naszej populacji. W tej grupie krwi będzie najwięcej biorców. Są niedobory, bo pacjent, żeby być wyleczony, musi otrzymać krew od jednego do trzech dawców” – wyjaśniła.

Krew można oddać nie tylko podczas dni krwiodawstwa, ale też od poniedziałku do piątku m.in. w RCKiK w Szczecinie.

Extra

W czwartek obchodziliśmy też Międzynarodowy Dzień Morsa, i tę okazję świętowali uczniowie szczecińskiej Szkoły Podstawowej nr 8. Zorganizowali sobie morsowanie na szkolnym boisku.

Około 50 dzieci weszło do basenu z lodowatą wodą. Jak wszystkie morsy, po to, żeby wzmocnić zdrowie, ale przy okazji mogli dostać zwolnienie z odpytywania na lekcji. To ostatnie wymyślił dyrektor szkoły Krzysztof Ponikowski.

„Dzieciom zaproponowałem tzw. . Wchodząc do basenu i wytrzymując w wodzie jedną minutę, wywalczą , czyli jednorazowe zwolnienie z odpytania na lekcji czy kartkówki. Dostaną taki bilecik i jak kiedyś im się noga powinie, to wręczą go nauczycielowi, który ma obowiązek go respektować” – powiedział.

W szkole działa klub morsów, są tam nawet uczniowie zerówek.

Extra

Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego znaleźli się wśród najbardziej wpływowych na świecie, czyli w rankingu Uniwersytetu Stanforda. W zestawieniu znalazło się dziewięciu profesorów szczecińskiej uczelni, m.in. genetyk prof. Jan Lubiński, internista i diabetolog prof. Tomasz Miazgowski, i nieżyjąca już gastroenterolog prof. Teresa Starzyńska.
Piątek 25.11.2022

Skąd tylu policjantów na ulicach – pytali w mediach społecznościowych mieszkańcy Szczecina i regionu. Funkcjonariuszy postawiono na nogi w ramach ćwiczeń NEPTUN22. Chodzi o ochronę infrastruktury krytycznej, czyli np. terminalu LNG, Elektrowni Dolna Odra, Elektrowni Pomorzany i lądowego odcinka Baltic Pipe. Funkcjonariusze musieli przećwiczyć działania na wypadek ataku na te obiekty.

„Dzisiaj o godz. 4:00 rozpoczęliśmy największe w tym roku ćwiczenia zachodniopomorskiej policji. Założeniem scenariusza są informacje o podłożeniu ładunków wybuchowych, ale również i fizyczny atak na te obiekty” wyjaśniał komendant wojewódzki policji w Szczecinie, nadinsp. Tomasz Trawiński.

W ćwiczeniach wzięło udział 1,6 tys. policjantów.

Extra

Trasa ma być przejezdna do końca roku - chodzi o drogę wojewódzką nr 151. To ta, która zapadła się na początku listopada po powodzi. Remont właśnie się rozpoczął .

„Zrobił się ruch, są wycinane drzewa, są prowadzone prace ziemne. To był armagedon. Wchodzi teraz większy metalowy przepust, który potem będzie obudowany materiałem” – mówił burmistrz Łobza Piotr Ćwikła.

Przejechać będzie można już pod koniec roku, ale asfalt będzie tam położony najprawdopodobniej w przyszłym roku. Droga zapadła się, kiedy na sąsiednich stawach doszło do spiętrzenia wody, a ta podmyła drogę. Do spiętrzenia doprowadziły najprawdopodobniej bobry, które postawiły tamę.

Extra

Może dla niektórych to niewielka ulica, ale dla mieszkańców Wolina zmieniło się bardzo wiele - po gruntownym remoncie otwarto prowadzącą do portu ulicę Konopnickiej. Wymieniono infrastrukturę techniczną, rury azbestowo-cementowe, kanalizację deszczową i częściowo także sanitarną.
Przebudowa ulicy kosztowała ponad 5 mln zł, władze miasta zapowiadają, że to nie koniec remontów.

Extra

Pomniki w Szczecinie przywdziały w piątek mikołajowe czapeczki. Można je było zobaczyć na głowach Colleoniego, kota Umbriagi czy Krzysztofa Jarzyny. Tak miasto zapowiada jarmark bożonarodzeniowy. Ten rozpocznie się w piątek, 2 grudnia i będzie trwał przez trzy tygodnie.
Sobota 26.11.2022

Posterunek policji i remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w jednym miejscu. Węgorzyno doczekało się swojego centrum zarządzania kryzysowego. W sobotę zostało oficjalnie otwarte. Cieszą się z niego przede wszystkim strażacy ochotnicy, którzy na siedzibę z prawdziwego zdarzenia czekali 16 lat.

„Urągało to naszej działalności i temu, co mieliśmy do tej pory. Budowano pierwszy etap, boksy garażowe, ale - niestety - nie miały ogrzewania, nie miały zaplecza socjalnego. No i doczekaliśmy się” – powiedział prezes OSP Wegorzyno Marek Konieczny.

Chodzi o to, żeby pomoc przyjeżdżała jak najszybciej – zaznaczyła burmistrz Węgorzyna Monika Kuźmińska.

„Ostatnie zdarzenia z tego roku pokazały, że szybkie reagowanie to jest większa część sukcesu. Jeśli mamy w jednym miejscu taki gminny sztab zarządzania kryzysowego, to czas reakcji się skraca i efekt udzielonej pomocy jest taki, jak trzeba” – powiedziała.
Centrum zarządzania kryzysowego w Węgorzynie wybudowano za prawie 5,5 mln zł.

Extra

W sobotę poznaliśmy ucznia, który o ekologii wie najwięcej. Michał Kulak z Zespołu Szkół w Rogozińcu wygrał konkurs wiedzy ekologicznej, który zorganizował Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach

„Nie licząc danych statystycznych, pytania były dosyć proste zarówno z zakresu ekologii czy rolnictwa” – powiedział zwycięzca.

W konkursie startowało kilkudziesięciu uczniów z ponad 20 szkół. „Ekologia to nic trudnego; każdy może zrobić coś dla Ziemi. Dzieci, młodzież, uczniowie są bardzo dobrze wyedukowani, prezentują wysoki poziom” – mówił zastępca dyrektora ośrodka w Barzkowicach Adam Kalinowski.

Zwycięzca w nagrodę dostał rower elektryczny.

Extra

W sobotę oficjalnie otwarto lodowisko przy Netto Arenie. Tafla ma prawie tysiąc metrów kwadratowych, więcej niż w zeszłym roku. To dlatego, że nie będzie w tym roku ślizgawki przy Arkonce.

Lodowisko przy Szafera będzie otwarte codziennie do końca lutego. To trzecia ślizgawka w Szczecinie – lodowiska są tez dostępne na Gubałówce i przy ulicy Botanicznej na osiedlu Majowym.
Niedziela 27.11.2022

Nowe specjalne ubrania i rękawice otrzymali strażacy ochotnicy z gminy Świerzno. To w ramach programu Mały Strażak, który wspomaga ochotnicze straże pożarne w zakupie niezbędnego sprzętu.

W tegorocznej odsłonie programu do podziału dla jednostek OSP w naszym województwie jest ponad 1,5 mln złotych.

Extra

Gorący apel do mieszkańców Szczecina i województwa, aby nie zapominać o mieszkańcach Ukrainy – szczególnie późną jesienią i zimą. Potrzebne są ciepłe kurtki, śpiwory i sucha żywność.

„Oglądałem ostatnio zdjęcia z przystanku autobusowego, gdzie pięciu mężczyzn koczuje przy koksowniku, w którym palą drewno. Warunki są straszne. To jest ludność cywilna, ale też i żołnierze. Żołnierze w okopach, przykryci śniegiem, bo praktycznie tak to wygląda. Na froncie nikt nie pali tych ognisk” – powiedział szef szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Jan Syrnyk.

Cały czas można przynosić dary do ośrodka przy ulicy Mickiewicza 45, czynny jest codziennie od 10:00 do 18:00.

Extra

W Szczecinie mieliśmy tego weekendu kilka festiwali, między innymi Jacht Film. Widzowie mogli zobaczyć najlepsze obrazy o tematyce żeglarskiej z całego świata.

To filmy nie tylko dla ludzi, którzy żeglują - przekonywał pomysłodawca i dyrektor przeglądu Andrzej Minkiewicz.

„Fajnie są te filmy odbierane przez publiczność. Jest większa interakcja z ludźmi. Ten klucz sam mi się w głowie otworzył po zobaczeniu całego programu. Po tym, jak je ułożyłem i zobaczyłem taką drogę człowieka” – mówił.

Była to już 11. odsłona festiwalu.

Extra

I jeszcze jeden festiwal - Festiwal Czytania Odkrywcy Wyobraźni, a właściwie nagroda, którą przyznano w jego trakcie. Nagroda literacka Jantar powędrowała w tym roku do Piotra Oleksego, autora książki "Wyspy Odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”

„Jestem poruszony. Miałem inne typy. To moja druga książka. Zbieraliśmy historię pierwszych osadników na wyspach, a później jeździliśmy z tym do szkół, przygotowywaliśmy szlak turystyczny, który pozwala poznawać wyspy od strony. Zebrało się na tyle, że trafiło do książki. Sam wychowałem się na wyspie Wolin i cała moja młodość to było życie na wyspach” – mówił autor.

Jantar został przyznany po raz trzeci. W pierwszych dwóch edycjach nagrodę otrzymali Inga Iwasiów i Artur Daniel Liskowacki.
 

Zobacz także

2023-02-06, godz. 23:57 Extra Przegląd Tygodnia 6.02.2023 Tym razem na prośbę studentów Extra Przegląd Tygodnia rozpoczynamy apelem. » więcej 2023-01-30, godz. 23:55 Extra Przegląd Tygodnia 30.01.2023 Nagroda dla Teatru Letniego w Szczecinie, nowy parking w Stargardzie, Polski Disneyland w Brojcach już pnie się do góry – ależ to był emocjonujący tydzień… » więcej 2023-01-23, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 16.01.2023 - 22.01.2023 Uszkodzenie gazociągu i ewakuacja mieszkańców w centrum Szczecina, jest projekt zagospodarowania Łasztowni, 38 kg narkotyków w mieszkaniu szczecińskiego… » więcej 2023-01-16, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 9.01.2023 - 15.01.2023 Ależ to był emocjonujący tydzień! Nastolatkowie, którzy strzelali do autobusów i tramwajów uciekli, historyczny skarb na świnoujskim strychu, ważna decyzja… » więcej 2023-01-09, godz. 23:56 Extra Przegląd Tygodnia 2.01.2023 - 8.01.2023 Zmalała liczba wypadków na drogach, nowa inwestycja w Gryfii porównywalna z budową stoczni, już wiemy kto strzelał do autobusów i tramwajów w Szczecinie… » więcej 2023-01-02, godz. 23:46 Extra Przegląd Tygodnia 26.12.2022 - 1.01.2023 Od świąt do Nowego Roku - tak nas przeprowadził miniony tydzień. Ale nie tylko świętowaliśmy – w Extra Przeglądzie Tygodnia sprawdziliśmy, co nowego… » więcej 2022-12-19, godz. 23:51 Extra Przegląd Tygodnia 12.12.2022 - 18.12.2022 Ten tydzień upłynął nam pod znakiem grudniowych rocznic i dopinania budżetów na przyszły rok. Była też przedświąteczna dobroczynność i… zwierzaki… » więcej 2022-12-12, godz. 23:56 Extra Przegląd Tygodnia 5.12. 2022 - 11.12.2022 Trzy jarmarki z jednej strony, człowiek-choinka z drugiej – takie przygotowania do świąt tylko w Szczecinie. Poza tym w Extra Przeglądzie Tygodnia mówimy… » więcej 2022-12-05, godz. 23:48 Extra Przegląd Tygodnia 28.11.2022 - 4.12.2022 Weekendowe imprezy już za nami, grzecznie weszliśmy w nowy tydzień, więc najwyższy czas rozpocząć Ekstra Przegląd Tygodnia. » więcej 2022-11-21, godz. 23:50 Extra Przegląd Tygodnia 14.11.2022 - 20.11.2022 Poniedziałek 14.11.2022 W poniedziałek mogliśmy odnieść wrażenie, że jesteśmy bohaterami powieści kryminalnej, bowiem w Stargardzie znaleziono trzy ciała… » więcej
12345