Debata samorządowa 2024
Radio SzczecinRadio Szczecin » Debata samorządowa 2024

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Były pytania od prowadzących, ale pojawiły się też te od naszych słuchaczy i widzów - wracamy do wtorkowej debaty prezydenckiej w Radiu Szczecin.
To, co wzbudziło zainteresowanie naszych internautów, to obwodnica Dąbia oraz problem wandalizmu w Szczecinie.

- Jeśli chodzi o obwodnicę Dąbia, to problem jest o tyle skomplikowany, że taka racjonalna trasa przechodziłaby przez ogródki działkowe. Tam są tereny podmokłe. Jeżeli byśmy mieli w takim wydaniu wprowadzać tę inwestycję, wiązałoby się to z horrendalnych kosztami. Trzeba zwiększyć ilość patroli w miejscach, które tego wymagają i trzeba, niestety, surowiej karać - odpowiadał Dariusz Olech, kandydat Konfederacji.

A jaki pomysł miał kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Bogucki?

- Nie chodzi tylko o jedną drogę. Myślę, że musimy na Szczecin spojrzeć jako na całość. Drogi to jest tak naprawdę krwiobieg miasta. Jeżeli te drogi nie powstają, to to miasto nie funkcjonuje, ten organizm nie funkcjonuje. I tak jest, niestety w bardzo wielu miejscach w Szczecinie, chociażby Nadodrzanka, chociażby to, co dzieje się na Prawobrzeżu. Natomiast jeżeli chodzi o wandalizm, to potrzebne są sprawne służby i potrzebny jest monitoring - powiedział.

- Od lat w planach jest realizacja tego zadania. Zostały już wytyczone układy komunikacyjne, gdy przygotowywano w tym mieście strefę ekonomiczną Trzebusz-Dunikowo. Jest rondo z wielkim wyjazdem, gdzie można wyprowadzić ten ruch, więc to jest tylko kwestia pozyskania środków finansowych i realizacji tego zadania. W kwestii bezpieczeństwa wspominano tutaj o monitoringu. Tak, jestem za monitoringiem, ale nie chciałbym, żeby to się sprowadzało do inwigilacji mieszkańca - taką z kolei koncepcję przedstawił kandydat Lewicy, Bogdan Jaroszewicz.

Natomiast obecnie urzędujący prezydent, Piotr Krzystek, widzi szanse na rozwój dróg rejonie Dąbie po zmianach w finansowaniu samorządów.

- Ul. Nowoprzestrzenna, która jest w studium, która jest przewidziana do realizacji. Oczywiście, wymaga środków. Mam nadzieję, że po reformach finansowania samorządów takie szanse na dodatkowe pieniądze się pojawią. A co do wandalizmu, musimy ścigać tego typu działania, a sądy muszą w sposób zdecydowany karać w takich sytuacjach. To nie zawsze następuje. Sporo osób wyłapujemy, niestety później, z uwagi na znikomą szkodliwość te kary są dość słabe - ocenił.

Ceny mieszkań idą w górę, a każdy marzy o własnym "M" - również mieszkalnictwo było przedmiotem dyskusji. Ile ugrupowań, tyle pomysłów...

- Na pewno jest jedna rzecz, którą Miasto może zrobić: to jest odrolnienie gruntów rolnych, które mamy w zasobie miejskim. Kolejna sytuacja: być jednak przyjaznym dla tych deweloperów, nie utrudniać im inwestycji. Oczywiście, prowadzić z nimi dialog, żeby nie dopuszczać do różnego rodzaju nadużyć i samowolki. Miasto ma setki pustostanów w swoim zasobie. Uważam, że powinniśmy dogadać się z przedsiębiorcami, którzy profesjonalnie zajmują się najmem - Dariusz Olech, kandydat Konfederacji rozwiązań szuka w uwolnieniu rynku.

- Sprawa z północy: myślę, że tutaj przedstawiciele Lewicy bardzo dobrze wiedzą - jest wydawana decyzja środowiskowa, w której dopuszcza się możliwość wycinki 499 drzew. Decyzji jeszcze nie ma, ale taka decyzja zapada... To znaczy, że - być może - niektórzy deweloperzy, ja tego nie wiem, mogą więcej... I trzeba zastanowić się bardzo mocno nad tym, jak ta polityka jest prowadzona - Zbigniew Bogucki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, chciałby pogodzić interesy ekologów i deweloperów.

Kandydat Lewicy, Bogdan Jaroszewicz swoją pracę zacząłby od audytu i ułatwień w nabyciu mieszkań komunalnych.

- Lobbuję za tym, żeby powstała Społeczna Agencja Mieszkaniowa. Po okresie pandemii znalezienie przez jakiegokolwiek mieszkańca 30 proc. wkładu własnego na partycypacja w kosztach, by pozyskać takie mieszkanie jest dużym wydatkiem - ocenił.

Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, uważa, że obrany przez miasto kierunek jest tym właściwym.

- Mamy największy w Polsce TBS, który wybudował prawie 9 tysięcy lokali mieszkalnych w ciągu ostatnich pięciu lat: dokładnie 831 lokali. Te lokale cieszą się dużym powodzeniem, około 4-5 rodzin na jeden lokal. Jeżeli chodzi o mieszkania komunalne, to tutaj odzyskujemy każdego roku 700-900 lokali, z czego zagospodarowujemy ok. 1200-1500 lokali - powiedział.

A w czwartek ostatnia debata w Radiu Szczecin - naprzeciwko siebie usiądą kandydatki i kandydaci do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
- Jeśli chodzi o obwodnicę Dąbia, to problem jest o tyle skomplikowany, że taka racjonalna trasa przechodziłaby przez ogródki działkowe. Tam są tereny podmokłe. Jeżeli byśmy mieli w takim wydaniu wprowadzać tę inwestycję, wiązałoby się to z horrendalnych kosztami. Trzeba zwiększyć ilość patroli w miejscach, które tego wymagają i trzeba, niestety, surowiej karać - odpowiadał Dariusz Olech, kandydat Konfederacji.
- Nie chodzi tylko o jedną drogę. Myślę, że musimy na Szczecin spojrzeć jako na całość. Drogi to jest tak naprawdę krwiobieg miasta. Jeżeli te drogi nie powstają, to to miasto nie funkcjonuje, ten organizm nie funkcjonuje. I tak jest, niestety w bardzo wielu miejscach w Szczecinie, chociażby Nadodrzanka, chociażby to, co dzieje się na Prawobrzeżu. Natomiast jeżeli chodzi o wandalizm, to potrzebne są sprawne służby i potrzebny jest monitoring - powiedział.
W kwestii bezpieczeństwa wspominano tutaj o monitoringu. Tak, jestem za monitoringiem, ale nie chciałbym, żeby to się sprowadzało do inwigilacji mieszkańca - taką z kolei koncepcję przedstawił kandydat Lewicy, Bogdan Jaroszewicz.
A co do wandalizmu, musimy ścigać tego typu działania, a sądy muszą w sposób zdecydowany karać w takich sytuacjach. To nie zawsze następuje. Sporo osób wyłapujemy, niestety później, z uwagi na znikomą szkodliwość te kary są dość słabe - ocenił.
Miasto ma setki pustostanów w swoim zasobie. Uważam, że powinniśmy dogadać się z przedsiębiorcami, którzy profesjonalnie zajmują się najmem - Dariusz Olech, kandydat Konfederacji rozwiązań szuka w uwolnieniu rynku.
- Sprawa z północy: myślę, że tutaj przedstawiciele Lewicy bardzo dobrze wiedzą - jest wydawana decyzja środowiskowa, w której dopuszcza się możliwość wycinki 499 drzew. Decyzji jeszcze nie ma, ale taka decyzja zapada... To znaczy, że - być może - niektórzy deweloperzy, ja tego nie wiem, mogą więcej... I trzeba zastanowić się bardzo mocno nad tym, jak ta polityka jest prowadzona - powiedział Zbigniew Bogucki.
- Lobbuję za tym, żeby powstała Społeczna Agencja Mieszkaniowa. Po okresie pandemii znalezienie przez jakiegokolwiek mieszkańca 30 proc. wkładu własnego na partycypacja w kosztach, by pozyskać takie mieszkanie jest dużym wydatkiem - ocenił Jaroszewicz.
- Mamy największy w Polsce TBS, który wybudował prawie 9 tysięcy lokali mieszkalnych w ciągu ostatnich pięciu lat: dokładnie 831 lokali. Te lokale cieszą się dużym powodzeniem, około 4-5 rodzin na jeden lokal. Jeżeli chodzi o mieszkania komunalne, to tutaj odzyskujemy każdego roku 700-900 lokali, z czego zagospodarowujemy ok. 1200-1500 lokali - powiedział Piotr Krzystek.

Zobacz także

2024-04-19, godz. 11:20 Gorąca dyskusja o OSP kandydatów na fotel burmistrza Chojny Chojna to kolejna gmina, w której w najbliższą niedzielę odbędzie się druga tura wyborów. W piątek rano kandydaci na fotel burmistrza - Barbara Rawecka i Jan Będzak - starli się ze sobą na antenie Radia Szczecin. » więcej 2024-04-19, godz. 09:02 Zmiany w komunikacji tematem dyskusji kandydatów na burmistrza Chojny [ZDJĘCIA] Lepsza komunikacja z sąsiednimi wsiami i więcej połączeń. Kandydaci na burmistrza Chojny zdradzają na naszej antenie swoje pomysły na transport publiczny. » więcej 2024-04-18, godz. 09:29 Problem masowych zwolnień w firmach. Dyskusja kandydatów na burmistrza Goleniowa [ZDJĘCIA] Troska o obecnych - czy ściąganie nowych pracodawców. Swoje sposoby na zatrzymanie zwolnień w goleniowskich firmach przedstawili na naszej antenie w 'Rozmowach pod krawatem' kandydaci na stanowisko burmistrza tego miasta - Krzysztof Sypień… » więcej 2024-04-17, godz. 11:42 "Przez 10 lat nie będzie zwolnień w zespole Elektrowni Dolna Odra" W Radiu Szczecin kontynuujemy cykl mini debat przed drugą turą wyborów samorządowych. W środę w 'Rozmowach pod krawatem' starli się: Magdalena Pieczyńska i Mieczysław Sawaryn, czyli kandydaci na burmistrza Gryfina. » więcej 2024-04-17, godz. 09:39 Park Narodowy Doliny Dolnej Odry tak, ale... Dyskusja kandydatów na burmistrza Gryfina [ZDJĘCIA] Ochrona przyrody tak, ale - najpierw interes mieszkańców. Kandydaci na burmistrza Gryfina ostrożnie wypowiadali się o projekcie utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. » więcej 2024-04-16, godz. 09:30 Geotermia podzieliła kandydatki na fotel burmistrza Pyrzyc Wygórowane koszty kontra szansa na niższe rachunki. O sposób i zakres wykorzystania geotermii starły się kandydatki na fotel burmistrza Pyrzyc w 'Rozmowach pod krawatem'. » więcej 2024-04-15, godz. 11:17 Zagrodzka i Napiwodzka mają pomysły na rozwój gminy Dobra W najbliższą niedzielę druga tura wyborów samorządowych. 21 kwietnia do urn ponownie pójdą m.in. mieszkańcy gminy Dobra, gdzie nie udało się wyłonić wójta w pierwszej turze. » więcej 2024-04-15, godz. 09:51 Kandydatki na wójta gminy Dobra starły się w studiu Radia Szczecin [ZDJĘCIA] Niezbędna inwestycja czy zbędny wydatek? Kandydatki na wójta gminy Dobra starły się w studiu Radia Szczecin w audycji 'Rozmowy pod krawatem'. » więcej 2024-04-09, godz. 11:46 Zobacz wszystkie debaty samorządowe w Radiu Szczecin [WIDEO] 7 kwietnia w wyborach wybraliśmy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów. W Radiu Szczecin odbyła się seria przedwyborczych debat samorządowych. » więcej 2024-04-04, godz. 21:46 Debata: jak wykorzystać naturalny potencjał regionu? [ZDJĘCIA] Bogatsza siatka połączeń z lotniska w Goleniowie, promocja Pomorza Zachodniego i więcej imprez masowych - taką wizję na rozwój turystyki w naszym regionie mają kandydaci do sejmiku województwa zachodniopomorskiego. » więcej 2024-04-04, godz. 20:50 Debata RS. Kandydaci do sejmiku o unijnych środkach [ZDJĘCIA] Ochrona zdrowia, ale też transformacja energetyczna czy wojewódzki budżet obywatelski - takie pomysły na wykorzystanie środków unijnych mają kandydaci do sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Mówili o nich podczas debaty samorządowej… » więcej 2024-04-04, godz. 11:24 Debata w Radiu Szczecin: kandydaci do sejmiku województwa [WIDEO] 7 kwietnia w wyborach wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów. Dziś ostatnia, czwarta debata samorządowa w Radiu Szczecin. » więcej 2024-04-02, godz. 21:39 Kandydaci na fotel prezydenta Szczecina o pomysłach na oświatę [ZDJĘCIA] Jak kształtować sieć szkół i przedszkoli w Szczecinie, biorąc pod uwagę budowę nowych osiedli, czy pogłębiający się niż demograficzny. Na takie pytanie odpowiadali kandydaci na prezydenta Szczecina, podczas debaty Radia Szcze… » więcej 2024-04-02, godz. 21:11 Starcie kandydatów na prezydenta Szczecina. Debata w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] Czy Szczecin może wrócić do ekstraklasy miast? Z takim pytaniem mierzyli się kandydaci na prezydenta Szczecina podczas debaty Radia Szczecin. » więcej 2024-04-02, godz. 08:46 Debata w Radiu Szczecin: wybory na prezydenta naszego miasta [WIDEO] 7 kwietnia w wyborach wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów. Dziś trzecia debata samorządowa w Radiu Szczecin. » więcej 2024-03-29, godz. 09:09 Pomysł na biznes w Szczecinie. Kandydaci na radnych odpowiadają [WIDEO] Niższe koszty dzierżawy na północy Szczecina, wiceprezydent do spraw biznesu czy wzorowanie się na Stargardzie - takie pomysły na wsparcie przedsiębiorców mają kandydaci do szczecińskiej Rady Miasta. » więcej 2024-03-29, godz. 07:13 Tworzyć schrony dla mieszkańców? Przedwyborcza debata w Radiu Szczecin [WIDEO] Czy miasto powinno tworzyć sieć schronów dla mieszkańców? Z tym pytaniem mierzyli się kandydaci na radnych Szczecina podczas debaty Radia Szczecin. » więcej 2024-03-28, godz. 22:15 Kandydaci do rady miasta i ich wizje rozwoju kultury [ZDJĘCIA] Dofinansowanie artystów, integracja mieszkańców przez eventy, budowa i modernizacje obiektów kultury - to pomysły kandydatów na radnych miejskich, dotyczące kierunku, w którym powinna rozwijać się kultura w naszym mieście. » więcej 2024-03-28, godz. 21:14 Komunikacja miejska na celowniku kandydatów na szczecińskich radnych [ZDJĘCIA] Konieczny jest zrównoważony rozwój komunikacji miejskiej w Szczecinie - mówili kandydaci na radnych miejskich podczas debaty Radia Szczecin. » więcej
12